25. týždeň tehotenstva
Milá mamička
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 25 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 23 týždňami.
Ktorý mesiac tehotenstva je 25. týždeň? Ste v 2. trimestri - v 7. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).
25. týždeň tehotenstva sa začína považovať za prvý, kedy je dieťatko schopné prežiť, ak by sa teraz narodilo. Samozrejme s vysokošpecializovanou pomocou.
Ako rastie vaše bábätko
Dĺžka bábätka sa v tomto období pohybuje medzi 30 - 35 cm. Spomínate si na dlhé zelené pravítko zo školy?
Avšak je o niečo ťažšie, cca 600 – 750 g. Ak poznáte malú okrasnú tekvičku acorn, tak asi také veľké je teraz bábätko.
Vedeli ste, že? ... Nosné dierky vášho bábätka sú už teraz otvorené. A tiež uprednostňujú sladšie chute pred inými.
Telesné príznaky
Máte za sebou viac než polovicu tehotenstva. Vaša maternica má už veľkosť futbalovej lopty a stále rastie. Tlačí na váš mechúr, preto musíte často navštevovať toaletu.
Prírastok váhy ešte nie je enormný, ale tým, že vám v tkanivách ostáva viac tekutín sa vyhladia vrásky, zvýraznia prsia... Možno ste spozorovali, že vaše vlasy sú hustejšie a plnšie. Tie tehotenské hormóny majú aj tieto výhody :)
Môžete cítiť kŕče v nohách, čo je častý jav tehotenstve. Často oddychujte a nohy si vyložte i v práci... Pomedzi oddych alebo vrámci neho nezabúdajte cvičiť kegelove cviky na posilnenie panvového dna.
Ak ešte chodíte do práce, je možné cvičiť i pri čakaní na hromadnú dopravu. Našťastie keď napínate svaly pošvy, tak to nevidno, (stiahnuť – uvoľniť - stiahnuť – uvoľniť ...).
Aké sú vaše pocity
Veľa tehotných žien môže prekvapiť, že už teraz dostávajú z rôznych strán intímnu otázku, či budú dojčiť dieťa, prípadne môžu mať pocit, že je to akási očakávaná spoločenská norma.
Možno sa vám zdá, že "nedojčiť" rovná sa "byť zlá matka". Zle to padne najmä vtedy, pokiaľ už máte doma bábätko a inú skúsenosť - keď vám to možno nevyšlo podľa vašich predstáv.
Verte, že to tak nie je. Cieľom podpory a propagácie dojčenia nieje spochybniť vašu schopnosť byť dobrou matkou. Samozrejme ňou budete aj bez dojčenia. Dojčenie je jedinečné, výborné pre vás i pre dieťa. Nie však za každú cenu. V prvom rade platí: "šťastná matka = šťastné dieťa".
Takže: skúste sa pripraviť, pretože šťastie praje pripraveným, zabezpečte si podporu, ak treba volajte na pomoc odborníčky, a nevzdajte sa, aj keď sú niekedy začiatky skutočne veľmi ťažké. Prečítajte si, prečo je dôležité dojčiť hneď po pôrode a ako vyzerá zázrak samoprisatia.
A ak to proste nepôjde (alebo v minulosti nešlo) poučte sa z chýb a odpustite si, vaše dieťa vás bude potrebovať v prvom rade plné dôvery vo vašu schopnosť byť mu dobrou matkou.
Vyšetrenia, ktoré vás čakajú
Tento týždeň vás čakajú bežné vyšetrenia, prípadne glukózový skríning.
Ale i napriek tomu nezabúdajte cvičiť kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Najjednoduchšie je prerušované močenie (zastaviť – pustiť – zastaviť – pustiť...).
Ak ešte chodíte do práce, je možné cvičiť i pri čakaní na hromadnú dopravu. Našťastie keď napínate svaly pošvy, tak to nevidno, (stiahnuť – uvoľniť - stiahnuť – uvoľniť ...).
Zaujímavé linky na webe:
Príprava na pôrod v Bratislave
Zahraničné meno pre dieťa
Ako začína pôrod?
Príručka pre rodiča- zákony a peniaze
Materská dovolenka
Obálky sem!
Pôrod krok za krokom
Ako môže otec pomáhať pri pôrode
Bu bu bu pôrod
Problémy pri dojčení: Ragády
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
Sprievodca pôrodnicami
Dobrá kniha
Kniha pro tatínky
Vše, co potřebujete vědět o těhotenství, porodu a prvním roce života
Robert Richter, Eberhard Schäfer
Grada, 2007
I pro muže je narození prvního dítěte startem do nového života.
Citlivě, prakticky a krok za krokem tato kniha nastávající tatínky doprovází a dodává jim odvahu k aktivnímu utváření nové životní role. Zjistíte, jak můžete již během těhotenství navázat kontakt s vaším miminkem a jak se můžete připravit na svůj nový život v roli otce.
Přečtete si, co vás během porodu čeká, co pro to můžete udělat předem vy sám a jak můžete být vaší partnerce nejlepší oporou. V části o prvním roce s miminkem najdete praktické tipy pro chování, nošení a přebalování i nápady na příjemné masáže a hry s vaším potomkem. Tak můžete od prvního dne budovat láskyplný, stabilní vztah. Důležitá je i otevřená komunikace, spravedlivé rozdělení domácích činností, čas na něžnosti – tak i v roli rodičů zůstanete milujícím se párem. Čerpejte ze zkušeností jiných otců.