Po zistení, že moje očakávané dieťa bude dievčatko, som sa s nadšením pustila do výberu mena pre moju budúcu princezničku. Akú – takú predstavu som mala a na 100% som vedela, že nedostane slovenské meno. Máme síce aj u nás veľa krásnych mien, ale chcela som niečo iné, niečo “svetovejšie.” Nakoniec som jej vybrala anglickú verziu mena Alica – čiže Alyssa.
MYLNÁ PREDSTAVA
Počas celého tehotenstva mi ani len nenapadlo opýtať sa, ako to vlastne s cudzími menami u nás funguje. Asi dva týždne pred pôrodom som v jednom časopise zaregistrovala článok s touto tematikou a bola som nemilo zaskočená. Moja predstava, že v pôrodnici nadiktujem sestričke meno pre dieťaťa a manžel potom zájde na matriku pre rodný list ako pri prvom dieťati, bola veľmi mylná. Ak totiž chceme pomenovať dieťa menom, ktoré sa nenachádza u nás v kalendári, musíme mať doklad o tom, že v niektorej krajine sa takéto meno používa.
AKO TO NAOZAJ FUNGUJE
V panike som kontaktovala americkú aj anglickú ambasádu. Odpovedala mi iba americká, potvrdenie vydávajú za poplatok 30 USD a pošlú ho aj poštou po úhrade danej sumy na ich účet. Bola som sklamaná: 700 korún mám dať za to, aby som mohla dať dcére meno, aké sa mi páčilo, po akom som túžila? Manžel bol ochotný túto sumu zaplatiť, ale ja, “lakomá” duša, som hľadala iné riešenie. Zašla som preto priamo na matriku, aby mi dali nejaké informácie, aby mi pomohli, poradili. A oplatilo sa. Na matrike totiž majú knihu, ktorá obsahuje omnoho viac mien, aké sa u nás môžu používať bez dokladovania o existencii v nejakej krajine. Lenže v tej, ktorú majú na spomínanej matrike, sa naše meno nenachádzalo. Pomaličky som sa začala zmierovať s tým, že predsa len budeme musieť obetovať tých 700sk, keď ma iná pani “matrikárka” potešila informáciou, že ak im donesiem vytlačenú stránku z internetu, že toto meno existuje a používa sa, zápis prebehne bez problémov. Upozornila ma však, že musí byť v slovenčine.
KONIEC DOBRÝ-VŠETKO DOBRÉ
Celá natešená som doma surfovala po “nete” a hľadala takúto stránku. A aj som našla, len som nevedela, že nebude vyhovovať. Keď totiž prišiel môj manžel na matriku pre dcérin rodný list a predložil doklad, ktorý som mu dala, matrikárka mu vysvetlila, že takýto im neuznajú, pretože je to len popis výkladu mena. Skoro som dostala infarkt. Ale bola taká milá (asi jej bol môj manžel veľmi sympatický) a zavolala niekam, kde majú ešte obšírnejší zoznam s menami a tam jej potvrdili, že meno existuje a používa sa. Spadol nám veľký kameň zo srdca, pretože sme sa vyhli vypisovaniu žiadosti, poplatku a čakaniu na potrebný doklad.
TAKŽE EŠTE RAZ, AKO TO FUNGUJE:
|
- Ak ste sa rozhodli vašu budúcu ratolesť pomenovať menom, ktoré sa nenachádza v našom kalendári, treba zájsť na najbližšiu matriku a zistiť, či sa nachádza v knihách, ktoré majú všetky matriky k dispozícii.
- Ak sa ani v týchto knihách meno nenachádza, je to komplikovanejšie, musíte zistiť, z ktorej krajiny meno pochádza a na jej zastupiteľstve u nás požiadať o potvrdenie, že sa meno u nich používa – nie je to však zadarmo (približne 700 Sk), na zastupiteľstvo môžete zájsť osobne alebo všetko vybaviť prostredníctvom pošty.
- Keďže internet je médium, v ktorom nájdeme hádam všetko, existuje možnosť predložiť doklad vytlačený z internetu v slovenčine, ale pozor, nesmie to byť výklad mena, musí to byť niečo, čo potvrdzuje konkrétnu existenciu mena, ak aj takéto niečo nájdete (ja som nenašla), zájdite v predstihu na matriku overiť si, či to bude vyhovovať.
MENO A SPOLOČNOSŤ
Používanie zahraničných mien v našej krajine v posledných rokoch nie je nič neobvyklé a naša spoločnosť si na cudzie mená celkom rýchlo zvyká, ale aj napriek tomu treba veľmi dobre zvážiť, ako dieťa pomenujeme, pretože niektoré mená vyznievajú zvláštne, ba dovolím si tvrdiť, hlúpo, a to môže v budúcnosti dieťaťu, ale aj celej rodine narobiť nepeknú šarapatu.Ilustračné foto: Daniela Vrábliková