23. týždeň tehotenstva
Milá mamička
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 23 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 21 týždňami.
Ktorý mesiac tehotenstva je 23. týždeň? Ste v 2. trimestri - v 6. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).
Ako rastie vaše bábätko
Drobček váži cca pol kila. Keď si budete v najbližšej dobe kupovať pollitrovú minerálku – bude veľkosťou a váhou podobná dieťatku.
Alebo ešte iné prirovnanie: je teraz asi také veľké ako baklažán.
Približne v tomto období sa začína dieťatku skracovať miecha. Doteraz sa tiahla cez celú chrbticu. Placenta je teraz približne rovnako veľká ako dieťatko.
Vaše bábätko si v brušku užíva cmúľanie palčeka. Vyvíjajú sa jeho zmyslové orgány pre hmat a už odlišuje rôzne chute. Jeho sluch sa zostruje a môže byť schopné rozpoznať váš hlas medzi inými zvukmi.
Stále má dostatok miesta na pohyb v brušku a aj ho aktívne využíva. Niekedy môže byť jeho "kopkanie" viditeľné aj zvonka.
Telesné príznaky
Aj v tomto týždni by ste mali pribrať asi pol kila, čo sa považuje za optimálny prírastok na váhe v tehotenstve.
Z času na čas môžete zaznamenať aj kontrakcie maternice - vaše bruško sa pritom môže zaokrúhľovať a napínať. S postupujúcim tehotenstvom budete tieto sťahy pociťovať čoraz častejšie. Maternica totiž neustále cvičí, pripravuje sa na svoju dôležitú úlohu, pôrod.
Kontrakcie sa spravidla objavujú po fyzickej aktivite alebo sexuálnom styku, ale nie sú bolestivé. Ak by sa však objavovali častejšie ako 4x za hodinu alebo by boli veľmi intenzívne a bolestivé, poraďte sa so svojim lekárom.
Máte pocit, že sa viac potíte? Počas tehotenstva sa zvyšuje činnosť niektorých vašich orgánov, napr. aj činnosť štítnej žľazy. Vaše telo produkuje viac telesného tepla, ktoré sa práve pomocou zvýšeného potenia odbúrava, zároveň sa tak telo zbavuje nadbytočných odpadových látok, ktoré sa utvárajú počas tehotenstva.
Zvýšená telesná teplota, ktorá je v tehotenstve častá, môže vo vás vyvolávať nepríjemné pocity, preto by ste si mali dať pozor na prehriatie, ľahké a savé odevy a pitný režim. Mali by ste aj predchádzať podráždeniu pokožky nadmerným trením.
Aké sú vaše pocity
Určite sa už zamýšľate a snívate o svojom dieťatku, keď sa narodí. Mysleli ste i na to ako a kde bude spať? Rozmýšľate nad tým, že bude s vami spať v jednej posteli?
Čo hovoria výskumy: ľudské mláďatá patria k cicavcom, ktoré sú fyziologicky prispôsobené na kontakt s matkou – ten je základom optimálneho vývoja dieťaťa a udržania laktácie.
Deti, ktoré spia s rodičmi sú dojčené cca 2 x častejšie ako deti, ktoré spia osobitne. Na prvý pohľad informácia, ktorá nám „umožní sladký spánok“. Ale....! Štúdie ukázali, že práve tento element – častejšie dojčenie v noci - viedlo k 2x menšiemu množstvu prípadov úmrtia detí na SIDS!
- Deti a matky, ktoré spali spoločne sa i častejšie budili. Autori výskumov sa domnievajú, že práve toto môže mať ochrannú funkciu pred SIDS.
Zaujímavé linky na webe:
Krčok maternice
Pôrod podľa Leboyera
Tlačte!!!
Dojčíme v pôrodnici II
Čo pripraviť ešte pred odchodom do pôrodnice?
Dojčenie v kocke
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva