Plienková dermatitída je pojem, ktorý sa bežne používa pre podráždenú pokožku v plienkovej oblasti. Široké spektrum prejavov tohoto nepríjemného problému môže byť od mierneho začervenania až po vážne a bolestivé zapareniny a infekcie.
Príčiny
Ak sa bábätku objavia zapareniny, môžu byť spôsobené množstvom rôznych príčin. Najčastejším dôvodom býva príliš dlhý kontakt pokožky s dráždivou stolicou, keď nieje bábätku dostatočne často menená plienka– napríklad v noci nebo na cestách.
Niektoré deti mávajú väčší sklon k zapareninám z dôvodu mimoriadne citlivej pokožky, ktorá na niektoré plienky alebo detskú kozmetiku rýchle reaguje podráždením.
Rôzne druhy dermatitíd môžu byť spôsobené i určitými potravinami.
Niekedy môžu byť dôvodom boľavých zadočkov aj plesňové infekcie. V týchto prípadoch je nutné vyhľadať detského lekára, najmä pokiaľ sa pokožka v zasiahnutých oblastiach olupuje a podráždenie má tvar okrúhlych ložísk, ktoré sa zväčšujú.
V ojedinelých prípadoch môže byť príčinou plienkovej dermatitídy aj bakteriálna infekcia. Aj v prípade takto vzniknutých pľuzgierikov by ste mali vyhľadať lekára.
Čo môžem pre svoje bábätko urobiť ja?
Pokiaľ sa Vášmu bábätku často objavujú už mierne začervenania či zapareniny a dojčíte, vyhýbajte sa citrusovým plodom alebo zelenine s vysokým obsahom kyselín (paradajky a papriky). Neskôr, keď bude Vaše dieťa jesť pevnú stravu, uistite sa, že dostáva len veľmi jemné, nekorenené jedlá a pije čistú dojčenskú vodu alebo šťavy s nízkym obsahom kyselín.
Starostlivosť o pokožku
Najlepšie je zapareninám predchádzať, no občas sa aj pri najlepšej vôli môže podráždenie objaviť. Venujte preto zvýšenú pozornosť tomu, aby bol zadoček dieťatka pekne v suchu. Vysoká vlhkosť v mokrej plienke totiž spomaľuje hojenie. Prebaľujte bábätko čo najčastejšie a používajte samozrejme kvalitnú detskú kozmetiku. Viac v nesledujúcom článku!
Detský zadoček je extrémne citlivá oblasť. Prirodzenou cestou býva pravidelne znečisťovaný a väčšinu dňa aj zakrytý plienkou. Môže sa tak ľahko stať, že sa zaparí alebo podráždi. Pokožka bábätkovského zadočku preto vyžaduje maximum ochrannej starostlivosti, ktorá by predišla alebo rýchlo zmiernila akékoľvek podráždenie.
Najprv dokonale očistiť
Ideálne je, keď pri výmene plienky môžete pokožku súčasne očistiť i ošetriť. Ak nemáte po ruke tečúcu vodu, najvhodnejšie sú čistiace obrúsky, ktoré sú vyrobené z mäkučkého materiálu obohateného o prírodnú bavlnu. Majú špeciálnu štruktúru s mikrohubkami, ktorá zaisťuje dôkladné, ale pritom šetrné očistenie. Vďaka napusteniu jemným krémom udržujú prirodzenú rovnováhu hydratácie a očistenú pokožku zanechávajú mäkkú a hebkú. Pri čistení zadočku je potrebné dodržiavať niektoré zásady:
- plienku pravidelne vymieňame,
- zadoček čistíme vždy smerom od genitálií,
- nezabúdame ani na časté vetranie pokožky –bábätko necháme denne chvíľu bez plienky,
- pokožku ošetríme ochranným krémom proti zapareninám.
Potom ošetriť a ochrániť
Po každom čistení zadočku alebo pri každom prebaľovaní bábätka použite Krém proti zapareninám . Vhodnou zložkou dobrých krémov proti zapareninám je oxid zinočnatý, ktorý má výborné dezinfekčné účinky.
je pravda, ze bolavy zadocek u babatka je neprijemna vec. babatko citi diskomfort a nevie, preco. je mrzute. nam sa osvedcilo, ked sme zadocek nechali vetrat, do sucha, ale naozaj do sucha utreli. tiez je dolezite pouzivat priedusne plienky.