Menštruácia po pôrode

Dagmar Mozolová 0

Mnohé ženy sa počas tehotenstva, aj po pôrode veľmi tešia z toho, že majú od menštruácie pokoj. 

Po pôrode však prichádza otázka, kedy sa opäť objaví? Nielen kvôli nepríjemnostiam, spojeným s touto každomesačnou starosťou ženy, ale aj kvôli možnému otehotneniu.

menštruácia po pôrode
iStock

Menštruácia 6 týždňov po pôrode

Kým jedna žena má počas dojčenia „dovolenku“ aj vyše roka, inej sa skráti čas slobody hoci aj pri plnom dojčení len na 6 týždňov po pôrode.

Každá z nás má jedinečný organizmus a aj v tejto oblasti platí, že na otázku, kedy príde po pôrode menštruácia, neexistuje presná odpoveď.

Rozmedzie „normálneho“ začiatku prvej ovulácie je široké – od prvých týždňov po šestonedelí do prvých týždňov po ukončení dojčenia.

Dojčiace ženy a menštruácia

„Predvčerom vravím mužovi: tak som opäť ženou. Rok po pôrode. Ale som si oddýchla! Muž sa smial, že môžeme pracovať na treťom,“ hovorí mi so širokým úsmevom kamoška, ktorú som stretla s malou v parku.

„Menštruačné krvácanie je po pôrode ovplyvňované mnohými faktormi, hlavne dojčením,“ píše MUDr. Karol Javorka v Poradni gynekológa.

Keď plne dojčíte dieťa vo dne, v noci, môže naozaj trvať aj vyše roka, kým si budete v drogérii kupovať prvé tampóny či vložky a budete mať vy, ale najmä vaše okolie opäť „radosť“ z predmenštruačného syndrómu…

»»»»»»» Prečítajte si aj: Je to tehotenstvo alebo PMS?

Ak však máte bábo, ktoré je vzorné a v noci dobre spinká, a teda ho menej dojčíte ako napr. mamička, ktorej dieťa ťahá z prsníka aj každé dve hodiny, zrejme dostanete menštruáciu skôr.

iStock

 

Návrat menštruácie po pôrode

Aj keď presné štatistiky, kedy očakávať menštruáciu po pôrode nemáme, priemer sú 3 až 8 mesiacov po pôrode.

Nie sú výnimky, že aj dojčiaca žena je poctená jej návratom hneď po šestonedelí. Väčšinou však platí spomínané rozmedzie 3-8 mesiacov po pôrode.

To isté platí, ak začnete skoro dokrmovať, hoci ďalej dojčíte. Čím častejšie dojčíte, tým neskôr vaša menštruácia príde.

Tzv. „ekologické dojčenie“ dodržiavané v plnom rozsahu je zárukou vysokej pravdepodobnosti, že žena neotehotnie minimálne do 6 mesiacov od pôrodu. Avšak aj tieto ženy môžu v niektorých situáciách pozorovať príznaky plodnosti, ktoré potrebujú vysvetliť.

Tejto téme sa venujeme v článku: Ako poznám, že sa po pôrode vracia moja plodnosť?

Menštruácia po druhom a ďalšom pôrode

Pýtate sa, či je možné dostať menštruáciu pri prvom dieťati po roku, pri druhom po šestonedelí?

Veru, aj to sa stáva: „Tešila som sa, že aj pri druhom dieťati budem mať pokoj takmer rok. Výlučne som dojčila aj môjho druhého syna. Bola som preto prekvapená, že mi menštruácia prišla už po 6 týždňoch od pôrodu. Syn bol pritom do 6. mesiaca výlučne dojčený!“ vypočula som si moju druhú známu.

Istota je guľomet a radšej si nechajte doma nejaké zásoby vložiek, aby ste ich nemuseli 4 týždne po pôrode zháňať.

Nedojčím. Čo moja menštruácia?

Ak nedojčíte, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete menštruáciu už 4-5 týždňov po pôrode. Nie je však výnimočné, ak si aj nedojčiaca mamička na prvú návštevu počká aj 3 mesiace…

iStock

Dojčíte? Pozor na tehotenstvo!

Ešte ste nemali menštruáciu a patrične túto prirodzenú antikoncepciu s manželom využívate? Nezabudnite na to, že ovulácia menštruácii predchádza, a teda žiadna žena nevie, či ňou práve neputuje vajíčko čakajúce na oplodnenie!

Ak po pôrode nepoužívate žiadnu ochranu, nečudujte sa, ak si dve čiarky na tehotenskom teste objavíte aj bez menštruácie. Možno to ani nezbadáte. Budete sa tešiť, ako dobre vám organizmus funguje pri tom dojčení, že máte „dovolenku“, až jedného dňa zbadáte rastúce bruško…

To, že žena počas dojčenia otehotnieť nemôže, patrí k heslám typu „jedna pani povedala“ a s realitou to nemá nič spoločné. Presvedčila sa o tom nejedna mamička… 

 

Nedojčím a menštruácia stále chýba

Váš drobec už dávno nevie, čo je materské mlieko a vaša menštruácia stále nie a nie prísť? Správne tušíte, že už niečo nemusí byť v poriadku. Kedy ísť ku gynekológovi?

Podľa MUDr. Karola Javorku závisí nástup menštruácie po ukončení dojčenia od nástupu „netehotenského“ typu hormonálnej regulácie:

Vaječníky sa dostávajú mimo vplyv prolaktínu, ktorým je stimulované dojčenie. Tým dochádza najprv k tzv. anovulačným cyklom, teda takým, kedy vaječníky ešte neovulujú, no menštruácia sa dostaví na základe hormonálneho „spádu“.

V ďalších cykloch je už menštruačné krvácanie plne riadené funkciou vaječníkov. Tento proces by nemal trvať viac ako 3 mesiace po ukončení dojčenia. Gynekológa je však nutné navštíviť už po mesiaci absencie menštruačného krvácania. Je totiž nutné v prvom rade potvrdiť, či vylúčiť tehotnosť.“

Každá žena je jedinečná

V rôznych diskusiách na túto tému, ktoré som si pri príprave tohto článku prečítala, som sa presvedčila, že naozaj neexistuje žiadne exaktné pravidlo, ktoré by platilo paušálne. Je to tak – každá žena je jedinečná, a to aj v tejto oblasti.

Článok bol konzultovaný s MUDr. Karolom Javorkom, gynekológom – pôrodníkom.

zdroje: H. Murkhoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawaoyová: Deväť mesiacov otázok a odpovedí, Poradňa gynekológa, Diskusie na babetku.sk

Prečítajte si aj: 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár