Každá z nás má jedinečný organizmus a aj v tejto oblasti platí, že na otázku, kedy príde po pôrode menštruácia, neexistuje presná odpoveď.
Rozmedzie „normálneho“ začiatku prvej ovulácie je široké – od prvých týždňov po šestonedelí do prvých týždňov po ukončení dojčenia.
iStock Návrat menštruácie po pôrode Aj keď presné štatistiky, kedy očakávať menštruáciu po pôrode nemáme, priemer sú 3 až 8 mesiacov po pôrode.
Nie sú výnimky, že aj dojčiaca žena je poctená jej návratom hneď po šestonedelí . Väčšinou však platí spomínané rozmedzie 3-8 mesiacov po pôrode.
To isté platí, ak začnete skoro dokrmovať, hoci ďalej dojčíte. Čím častejšie dojčíte, tým neskôr vaša menštruácia príde.
Tzv. “ekologické dojčenie” dodržiavané v plnom rozsahu je zárukou vysokej pravdepodobnosti, že žena neotehotnie minimálne do 6 mesiacov od pôrodu. Avšak aj tieto ženy môžu v niektorých situáciách pozorovať príznaky plodnosti, ktoré potrebujú vysvetliť.
Tejto téme sa venujeme v článku: Ako poznám, že sa po pôrode vracia moja plodnosť ?
Menštruácia po druhom a ďalšom pôrode Pýtate sa, či je možné dostať menštruáciu pri prvom dieťati po roku, pri druhom po šestonedelí ?
Veru, aj to sa stáva: „Tešila som sa, že aj pri druhom dieťati budem mať pokoj takmer rok. Výlučne som dojčila aj môjho druhého syna. Bola som preto prekvapená, že mi menštruácia prišla už po 6 týždňoch od pôrodu. Syn bol pritom do 6. mesiaca výlučne dojčený!“ vypočula som si moju druhú známu.
Istota je guľomet a radšej si nechajte doma nejaké zásoby vložiek, aby ste ich nemuseli 4 týždne po pôrode zháňať.
Nedojčím. Čo moja menštruácia? Ak nedojčíte, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete menštruáciu už 4-5 týždňov po pôrode. Nie je však výnimočné, ak si aj nedojčiaca mamička na prvú návštevu počká aj 3 mesiace…
iStock Ešte ste nemali menštruáciu a patrične túto prirodzenú antikoncepciu s manželom využívate? Nezabudnite na to, že ovulácia menštruácii predchádza , a teda žiadna žena nevie, či ňou práve neputuje vajíčko čakajúce na oplodnenie!
Ak po pôrode nepoužívate žiadnu ochranu, nečudujte sa, ak si dve čiarky na tehotenskom teste objavíte aj bez menštruácie. Možno to ani nezbadáte. Budete sa tešiť, ako dobre vám organizmus funguje pri tom dojčení, že máte „dovolenku“, až jedného dňa zbadáte rastúce bruško…
To, že žena počas dojčenia otehotnieť nemôže, patrí k heslám typu „jedna pani povedala“ a s realitou to nemá nič spoločné. Presvedčila sa o tom nejedna mamička…
Nedojčím a menštruácia stále chýba Váš drobec už dávno nevie, čo je materské mlieko a vaša menštruácia stále nie a nie prísť? Správne tušíte, že už niečo nemusí byť v poriadku. Kedy ísť ku gynekológovi?
Podľa MUDr. Karola Javorku závisí nástup menštruácie po ukončení dojčenia od nástupu “netehotenského” typu hormonálnej regulácie:
“Vaječníky sa dostávajú mimo vplyv prolaktínu, ktorým je stimulované dojčenie. Tým dochádza najprv k tzv. anovulačným cyklom, teda takým, kedy vaječníky ešte neovulujú, no menštruácia sa dostaví na základe hormonálneho „spádu“.
V ďalších cykloch je už menštruačné krvácanie plne riadené funkciou vaječníkov. Tento proces by nemal trvať viac ako 3 mesiace po ukončení dojčenia. Gynekológa je však nutné navštíviť už po mesiaci absencie menštruačného krvácania. Je totiž nutné v prvom rade potvrdiť, či vylúčiť tehotnosť .“
Každá žena je jedinečná V rôznych diskusiách na túto tému, ktoré som si pri príprave tohto článku prečítala, som sa presvedčila, že naozaj neexistuje žiadne exaktné pravidlo, ktoré by platilo paušálne. Je to tak – každá žena je jedinečná, a to aj v tejto oblasti.
Článok bol konzultovaný s MUDr. Karolom Javorkom, gynekológom – pôrodníkom.
zdroje: H. Murkhoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawaoyová: Deväť mesiacov otázok a odpovedí, Poradňa gynekológa , Diskusie na babetku.sk
Prečítajte si aj: 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia .
Loading...