S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Popôrodné blues – alebo baby blues
Pomerne častý stav po pôrode, ktorý sa prejavuje ako mierne zmeny nálad, plačlivosť, smútok, nespavosť, podráždenie. Mamky sú úzkostlivé a napäté. Príznaky ktoré by mali odznieť do dvoch týždňov od pôrodu.
Popôrodná depresia
Nie každá čerstvá mamka ktorá plače má depresiu. Avšak v civilizovaných krajinách hovoríme o takmer 80% žien po pôrode. Je to najčastejšia popôrodná komplikácia.
A nie je sa čo diviť. Zvalcované systémom pôrodníc, odobraté kompetencie mamy, samota, strach, nevyspanie, problémy s dojčením, bolesti po epiziotómii či sekcii… a šestonedelie akoby neexistovalo. Žena robí všetko čo je v jej silách aby bola dokonalou, lebo spoločnosť ju k tomu tlačí. A takto to dopadne…
Popôrodná depresia sa môže objaviť počas celého prvého roku po narodení dieťatka. Je charakteristická vyčerpaním, neustálou únavou, pocitmi viny, nespavosťou. Ženy nič nebaví a neteší, ich nálada je pod psa, nedokážu sa sústrediť a občas ani hovoriť s inými ľuďmi. Niektoré mamy sa boja, že ublížia sebe alebo dieťatku. Takáto žena potrebuje pomoc a podporu!
Popôrodná psychóza
Tpia ňou cca 2 – 3% žien. Pred tým sa u nich nemuseli nikdy prejaviť žiadne psychické problémy. Psychóza sa objavuje v priebehu prvého roka po pôrode. Na rozdiel od depresie mávajú ženy naviac zrakové či sluchové halucinácie. Nie je výnimkou že v tomto stave ublížia dieťatku či sebe.
Odborný dohľad je v takýchto prípadoch nevyhnutný.
(Mimochodom výraz laktačná psychóza sa už nepoužíva, pretože podľa výskumov touto popôrodnou psychózou trpia i ženy ktoré nedojčia.)
Loading...