ŠestonedelieNovorodenec

Musí novorodenec plakať?

 Hana Celušáková   11.08.2020   0

Šok z narodenia – musí novorodenec plakat?

Maternica je pre dieta na devät mesiacov domov. Je to prostredie tepla, šera – ci cerveného svitu, neustáleho objímania a nadnášania v plodovej vode, známych zvukov tepu srdca a šumenia krvi v cievach.

Pri pôrode má dieta vela práce, jeho hlava - prevažne vodiaca cast pri prechode pôrodnými cestami, je namáhaná a tlacená. A hned po pôrode je dieta privítané na svet krikom a štrngotom nástrojov, ostrým svetlom, naplno pocíti tiaž svojho tela, ktoré už nenadnáša plodová voda, zmizne aj  objatie, vzduch je studený a plúca sa prudko rozvíjajú k prvému nádychu. Je zdvíhané a odnášané prec od matky, hlavicka sušená energickým dotykom.

Ako sa dá popôrodný šok zmiernit?

A) Môžeme stíšit hlasy a zvuky nástrojov, ked zacne dieta prichádzat na svet. Nie je nevyhnutné hovorit nahlas, pokial sa nevyskytnú žiadne komplikácie, a uši novorodenca si môžu postupne zvyknút na hluk nového prostredia.

B) Je možné znacne stlmit pre pôrodnú sálu typické, ostré svetlo, hlavne ak už je bábätko bezpecne privedené na svet. Nebude žmúrit oci v ostrom svetle, bude si môct obzriet maminu tvár, rozšírením zreniciek jej dat najavo svoj záujem a zároven naštartovat vytváranie primárnej väzby aj z jej strany.

C) Paniku dietata, ktorú vyvolá strata telesného kontaktu, môžeme zmiernit tým, že dieta jemne položíme matke na brucho, v tejto chvíli už je príhodne mäkké a zároven fyzickou prácou pri pôrode vyhriate na ideálnu teplotu živého „inkubátora“. Môžeme vrátit aspon ciastocne pocit objatia a matka má možnost si dieta privinút do svojho nárucia, ked sa na to cíti pripravená.

D) Ak dovolíme pupocníku dotepat, dieta samo zacne dýchat plúcami a postupne nahradí starý systém novým.

E) Pri dotyku hlavicky by sme nemali zabúdat, že má za sebou namáhavú cestu a skutocne môže boliet.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised