Najviac problémov s dojčením mávajú mamičky pôrodnici a v období krátko po ňom. Najmä, ak podpora dojčenia v našich pôrodniciach nie je práve z tých najlepších.
Ak očakávate, že „všetko o dojčení vám vysvetlia v pôrodnici sestričky“, tak očakávate zbytočne (teda veľmi často zbytočne).
Pokiaľ sa chcete vyhnúť problémom s dojčením, mali by ste sa vopred pripraviť a zorientovať, čo s čím súvisí.
Dojčite hneď po pôrode
Dnes už je zrejmé, že včasný kontakt koža na kožu matky a dieťaťa má veľký význam pre oboch. Napomáhajme mu. Budúci rodičia informovanými otázkami a žiadaním toho, čo je zdravý proces.
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Bábätko doteraz okrem svojho prstíka, ktorý žužlalo v brušku, nemalo v puse nič iné. Vaša bradavka – akákoľvek mäkká, či malá je, mu ešte v tej chvíli úplne stačí.
Prečítajte si aj: Bonding – deti chcú byť pripútané k matkám
Rozhodnutie, že chcete dojčiť, nemusí stačiť
Asi 50% žien má s dojčením problémy už v pôrodnici. Tieto problémy, ak nie sú riešené alebo nie sú riešené správne, môžu spôsobiť, že dojčenie bude pre mamičku nepríjemné, nepohodlné a bude vyčerpávajúce. A počiatočná vysiľujúca náročnosť môže odradiť od ďalšieho dojčenia, čo je, myslím si, veľká škoda.
To, že chce žena dojčiť svoje dieťa, je samozrejme minimálne 50% úspechu. Ale tých druhých 50% je podľa mňa o podpore, ktorú žena dostane (alebo nedostane). V tých prvých dňoch hlavne od personálu nemocnice, kde porodila svoje dieťa.
Ako rozbehnúť dojčenie, keď nemám dieťa pri sebe
Ak novorodeniatko musí byť z akéhokoľvek dôvodu sledované mimo systému rooming-in, bolo by fajn keby ste s ním trávili čo najviac času, pri jeho lôžku. Niekedy sa ženy obrátia na nás s otázkou: „A pustia ma na to novorodenecké?“.
Ste zákonní zástupcovia svojho dieťaťa a prirodzenou výživou dieťaťa je dojčenie. Zdravotníci musia podporovať zdravé procesy a je ich povinnosťou, aby vás k dieťatku pustili.
Mali by vás samozrejme oboznámiť s jeho zdravotným stavom a podporiť v tom, aby ste mliečko pre svoje dieťa začali odstriekavať. Pokiaľ naozaj nemôže byť nakŕmené na prsníku.
Prečítajte si viac: Ako naštartovať dojčenie, keď dieťa nemám pri sebe
Prečo nás o dojčení mystifikujú už v pôrodnici?
Za posledné dva týždne som tú otázku počula asi osem razy a ja neviem, čo tým, ženám mám povedať. Že sestričky nemajú čas? Že niektoré súvislosti okolo dojčenia tie sestričky nevnímajú ako podstatné? Že niektoré z nich jednoducho tie vedomosti nemajú? S dojčením sa spájajú rôzne mýty, treba vedieť, čomu veriť.
Dajte si pozor na to, aby vám dieťa nedokŕmili, keď to nie je potrebné
Dokrmovanie je častá téma. Niektoré ženy sú nazlostené, že im dieťa dokŕmili bez ich vedomia, iné sa zase hnevajú, že im nechcú pre dieťa dať mlieko, kým oni to svoje ešte nemajú … (mimochodom ďalší z mýtov o dojčení, že mlieko bude mať žena až na 3. deň po pôrode).
Prečítajte si viac: Že vám dokŕmia dieťa, sa aj tak nedozviete
Keď je potrebné mlieko odstriekavať
V počiatočnom období života s dieťatkom (ale aj neskôr počas dojčenia) sa môžu objaviť situácie, kedy dieťatko nemôže byť dojčené na prsníku, mlieko je potrebné odstriekať a podať dieťatku niektorým z alternatívnych spôsobov.
Pediater vás v dojčení môže podporiť
V poslednom období sa však často stretávam s maminami krátko po pôrode, ktoré pediatri dokážu „rozložiť“ na súčiastky – najmä čo sa dojčenia týka.
Pediater je osoba, ktorej by ste mali dôverovať, veriť jeho odporúčaniam a prudko s ním nepolemizovať. Je preto dôležité si pediatra vybrať dobre – ešte predtým, než sa vám narodí bábätko.
mala som zo zaciatku naozaj velke problemy s dojcenim. mlieka som mala dost, len to straaasne bolelo. popraskane bradavky, nesmierna bolest. musela som zacat pouzivat klobuciky. po dvoch tyzdnoch to preslo. a dojcili sme uz v pohode
Podľa mňa je dojčenie veľmi dôležité, pri oboch deťoch som si dala záležať, aby mali len a len moje mliečko a to čo najdlhšie, keď som mala na začiatku problémy – bolestivé bradavky, stálo mi to za to bojovať, kvôli deťom som to pretrpela