ŠestonedelieMaterstvo ako zmena

Sex - a to je čo?

 Ľuba Lapšanská   09.01.2015   0

V tomto článočku som chcela zhrnúť vaše skúsenosti s milovaním po pôrode.

Ako? Kedy? Prečo?

Zdá sa vám tá posledná otázka „divná“? Rozposlala som všetkým mojim tehuľkám a známym ženám mail s prosbou o napísanie vlastných skúseností a názorov na túto tému. Nuž a (okrem iných) som dostala mail, ktorý ma rozosmial, ale zároveň uzemnil svojou úprimnosťou a výstižnosťou. Ponechala som ho v pôvodnom znení...

Čítajte:

 

Jarka: Jediný, kto s tým má problém, sú chlapi

„Milovanie po pôrode - v podstate mám pocit, že neviem na čo sa pýtate... :-) Čo to je ??? :-) Predpokladám že sa nebavíme o šestonedelí... Ale "o tom po tom" :-).

No pri spôsobe našich pôrodov sú zrejme mnohé ženy tak roz... po pôrode, že ani nepomyslia na nejaký sex :-). Navyše, starostlivosť o dieťatko, časté problémy s dojčením, hormonálna húsenková dráha, otravná svokra a manžel furt v prd... urobia tiež svoje... :-).

Myslím, že väčšina žien nemá dlho ani pomyslenie na sex, minimálne preto, že sú úplne fyzicky vyšťavené. Navyše, pozrime sa do prírody - všetky samice nesexujú = nepária sa v čase, keď sa starajú o mladé. Proste hormóny a inštinkty fungujú úplne inak/protichodne ako pri párení.

Sú dokonca druhy, kedy nadržané samce sa v lepšom prípade snažia rýchlo "odstaviť" mladé, v horšom nemajú zábrany ich aj trošku požrať, keď majú pocit, že im to trvá dlho a chceli by si ... :-).

My ľudia sme samozrejme čiastočne oprostení od závislosti na pudoch a inštinktoch, ale len čiastočne a proste žena je "naladená" niekde úplne inde ako na sexovanie. V podstate ide aj o inštinktívne zábrany, aby nemohlo dôjsť k ďalšiemu otehotneniu, aby sa mohla plne venovať tomu "mláďaťu," ktoré práve má.

Sú niektoré národy, kde majú pravidlo, že kým dieťa samo nechodí, chlap nesmie sexovať so ženou (vraj tam deti veľmi rýchlo začnú chodiť - chlapi zrejme s deťmi trénujú chodenie jak blázni :-) ).

Navyše mám pocit, že jediný, kto má s tým problém sú chlapi. To oni by chceli pre... prírodu a tváriť sa že po pôrode môže fungovať všetko ako pred tým. No proste nemôže .... Aspoň zopár rokov, kým deti neprídu do puberty povedzme  .... :-)))“ 

Nuž, a tu by mohol článok skončiť. Ale ešte nie. Samozrejme vám ponúknem i ďalšie skúsenosti. I keď väčšina zo žien mala odstup, najmä kvôli popôrodným fyzickým, ale i psychickým problémom a veľkej únave...

 

Anna: Zníženú kvalitu sexuálneho života sme brali ako prirodzenú vec

„Prvý pohlavný styk po pôrode (po 8 týždňoch) bol pre mňa bolestivý, trochu aj nepríjemný, nepomohla som si, stále som pritom musela myslieť na pôrod, ktorý som absolvovala pred 2 mesiacmi. Okrem toho ma trápila aj suchosť pošvy, pomohol mi až lubrikačný gél, ale až ma šokovalo, ako veľmi sa zmenila moja sexualita, libido neuveriteľne znížené. Tiež ma aj hrozne bolela kostrč - to mi prekvapivo znepríjemňovalo sex.

Manžel sa pôrodu zúčastnil, ale nijako negatívne to neovplyvnilo jeho postoj k sexu, skôr ho len trápilo, že mňa to pri milovaní bolí, že je to pre mňa náročné, a obidvaja sme veľmi cítili, že sa náš sexuálny život strašne zmenil (k horšiemu). Milovali sme sa menej často ako pred pôrodom, ale samozrejme na našom manželstve a už vôbec nie na našom vzájomnom vzťahu a hlbokej láske to nič nemenilo. zníženú kvalitu sexuálneho spolužitia sme brali ako prirodzenú vec a následok pôrodu a aj sme to predvídali a tiež verili, že sa to zlepší.

Tak to pretrvávalo cele mesiace po pôrode, až po približne trištvrte roku sa to začalo zlepšovať - prestala ma bolieť jazva po nástrihu, v mojej mysli sa už toľko "nemihali" obrázky z pôrodu, tie bolestivé spomienky, tak nejako sme si našli s dcérkou spoločný rytmus dňa a "zabehali" sme sa, prestala som byt tak unavená, aj bolesti kostrče pominuli, takže dnes, po vyše roku a pol, je to už znova skvelé.

Ale za seba musím povedať (neviem, ako iné ženy), že mne to trvalo rok a pol, kým som sa vrátila v sexuálnom živote takmer úplne tam, kde som bola pred pôrodom - už znova je to radosť a hlboké emocionálne prežívanie a žiadna fyzická bolesť.“

Nela: Milovanie po pôrode je jemnejšie ako pred tým

 „Po pôrode som veľmi potrebovala cítiť, že ma má môj muž stále rád, a milovanie bolo veľmi príjemné, jemnejšie a s akýmsi hlbším pocitom, keď sme boli zrazu traja. Samozrejme, mali sme dodržať šestonedelie, ale... sú predsa rôzne spôsoby milovania, a niektoré si človek môže užiť, aj keď má sex zakázaný ;-).

 

Tonka: Kde je únava, tam nie je chuť

"Osobne mám skúsenosť únavy v prvých dvoch mesiacoch a okrem toho po milovaní sa cítim v oblasti rodidiel ako po pôrode. Teda celá sliznica je veľmi citlivá, kto je zašívaný, tak aj jazva je citlivá. Možno je vyhovujúce milovanie cez deň, keď nedolieha únava. V každom prípade, ak som oddýchnutá, nie je problém, ak som unavená nie je chuť. V prípade, ak je žena unavená, na manželovi ostáva tvorivosť a jemnosť, aspoň u nás to tak funguje. Manžel je veľmi tolerantný."

Michaela: Chuť prišla až rok a pol po pôrode

"Už si nespomínam po akom čase po prvom pôrode sme sa milovali. Hádam 3 mesiace to boli, keďže som bola šitá aj vnútri v pošve. Jazvy boli tuhé, nepružné, bolestivé, suchá pošva. Toto sa upravilo až po roku od pôrodu. Mala som zníženú chuť na milovanie, upravilo sa to až keď mala dcérka 18 mesiacov. Keďže som pri druhom pôrode prišla do pôrodnice na poslednú chvíľku, nemali čas lekári šprtať do mňa, žiadne strihanie, žiadna ranka, ani kvapka krvi, ani som nevedela, že som porodila :o) So sexom neboli spojené žiadne nepríjemné pocity ako po prvom pôrode, ale chuť znížená, spôsobená hlavne únavou, kojením..."

Ľudka: Čo ste rok robili?

"Keď mi po mojom prvom pôrode druhorodičky na izbe "podávali" svoje intímne skúsenosti a medzi nimi sa objavila aj informácia, že prvé skutočné milovanie - za prítomnosti oboch a tak, aby všetky "veci" boli na svojom mieste ako to aj má byť sa zrealizovalo tak rok po pôrode - tak som sa s hrôzou spýtala "Čo ste rok robili?"

Po 6 týždňoch od pôrodu, v stave totálnej popôrodnej depresie, s kruhmi pod očami od vyčerpania, otvorenou rektálnou fistulou, prsiami ako melóny , ktoré neustále striekali pramene mlieka som si dala predpísať svoju prvú hormonálnu antikoncepciu v živote - brala som ju iba 1cyklus a pochopila som "že tudy cesta nevede".

Ani neviem ako prešiel prvý polrok - fistula sa zahojila, prsia zmäkli, občas sa mi podarilo spať aj 4 hodiny vkuse - a čuduj sa svete prišla aj chuť:-) Bolo to jemné, pomalé - z oboch strán opatrné - vlastne ako prvé milovanie:-)."

Ivana: Dotyky tam dole mi boli nepríjemné

"Tak po prvom pôrode som na sex nemala ani pomyslenie. Vždy keď sa ma manžel dotýkal tam dole, tak sa mi pred očami zjavil doktor, ktorý sa vo mne vŕta. A že nebol len jeden, ale počas pôrodu ich tam bolo hneď niekoľko, tak som sa dlho spamätávala. Cítila som sa ako po znásilnení i napriek tomu, že som rodila cisárskym rezom.

Nebola som extrémne ubolená, moje „veci tam dole“ boli v poriadku, chcela som sa „len tak túliť“ aj vášnivo bozkávať, ale myšlienky na pôrod sa mi stále vracali. K tomu sa pridala únava a popôrodné depresie, a tak som sa mala aspoň na čo mužovi vyhovoriť. Po čase som mu ale prezradila, že mi je nepríjemné, ak sa ma dole dotýka rukou, lebo mi to pripomína nepríjemné vyšetrenia. Našťastie to akceptoval a milovali sme sa bez týchto dotykov. Tento problém som prekonala až po cca dvoch rokoch."

Takže na záver –

i keď nemáme chuť na sex, potrebujeme aby nás niekto objímal. I keď nemáme „hormóny na milovanie“, sme plné lásky. I vtedy keď od únavy nevidíme, želáme si aby bol partner pri nás a ...pre nás. Ak máte to šťastie a doma máte chápavého manžela, blahoželám vám.

Všetkým čerstvým rodičom prajem veľa trpezlivosti a aby im i v čase čakania na lásku láska „kvitla“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 42 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised