Na otázky odpovedá MUDr. Viera Lesná, primárka oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny v sanatóriu Koch v Bratislave.
Hovorí sa, že pôrod si treba odžiť. Je to jeden z najsilnejších zážitkov vôbec. Ale hovorí sa aj o tom, že rôzne zásahy sú rizikom pre ženu i pre dieťa. Ďalší hovoria – načo trpieť, keď sa nemusí. Aký názor zastávate vy?
Pre ženu rodičku je pôrod v prvom rade strach z neznáma, určitý stres. Nie nadarmo sa k príchodu malého človiečika radí táto silná bolesť. Ale pôrod je jediným fyziologickým procesom v ľudskom organizme, ktorý je sprevádzaný bolesťou. Avšak jej prílišná intenzita môže zapríčiniť dlhotrvajúce psychické, emocionálne poruchy, ktoré môžu negatívne vplývať na ďalší pooperačný, popôrodný vývoj u matky.
Takže ste skôr za to, aby sa pomohlo?
Áno. Vlastne niet jediného dôvodu myslieť si, že pôrod si má žena odžiť so všetkým, čo k tomu patrí. Naopak, absencia bolesti utvára cestu k plnohodnotnejšiemu prežívaniu a účasti na samom pôrode.
Ako by ste charakterizovali túto bolesť? Je najväčšou bolesťou, ako si to mnohé ženy myslia?
Iste je to jedna z najsilnejších bolestí.
Je viac fyziologická?
Je to kombinácia. Nie každá žena rovnako vníma pôrodné bolesti.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča rešpektovať želanie ženy, ako chce rodiť. Čo by ste poradili budúcej matke, ktorá má veľký strach z pôrodu?
Môže sa rozhodnúť, s akou formou tlmenia pôrodných bolestí chce rodiť. V prenatálnych poradniach navštevuje svojho pôrodníka a tu môže vysloviť svoju žiadosť, akou formou by mohla rodiť.
Aký spôsob pôrodu je tzv. bezbolestný?
Súčasná medicína ponúka jednu z najúčinnejších metód tíšenia pôrodných bolestí – epidurálnu analgéziu. Je to výkon, ktorý vykonáva anesteziológ. Spočíva v tom, že epidurálny priestor, do ktorého sa dostáva anestetikum, sa síce nachádza v chrbticovom kanály, ale nepichá sa do miechy. V tomto priestore sa nachádzajú miešne zakončenia nervov, ktoré obsadia určité receptory bolesti a lokálne anestetikum spôsobí, že menej vníma pôrodnú bolesť.
Aký je rozdiel medzi spinálnou anestéziou a epidurálnou analgéziou? Tu často dochádza vo verejnosti k omylom.
Analgézia je bezbolestnosť, ale anestézia je necitlivosť. Spinálnu anestéziu podávame pri operáciách aj pri cisárskom reze.
Povedzme niečo o rizikách. Mnohí sa obávajú, že epidurálna analgézia môže ohroziť matku aj dieťa.
Epidurálna analgézia je veľmi dobrá metóda pri tíšení bolesti, neohrozuje matku ani plod. Má niekoľko minimálnych rizík alebo vedľajších účinkov, ale treba povedať iba o tom, že môže vzniknúť tzv. nechcená punkcia dury, tzn. nechcene sa prepichne tvrdá miešna plena a vznikne po 2-3 dňoch bolesť hlavy. Nie je to žiadne riziko, len bolesť hlavy je nepríjemná, ale tá je liečiteľná. Dieťaťu nehrozí absolútne nič.
Ako by mala postupovať matka, ak sa rozhodne pre niektorý z bezbolestných pôrodov? Môže si vyberať sama alebo by jej to mal odporučiť lekár? A ktorý lekár?
Matka pravidelne navštevuje prenatálnu poradňu, kde môže vysloviť žiadosť, otázku, akou metódou by mohla rodiť. Jej gynekológ jej môže poradiť. Ona musí aspoň 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu navštíviť to zdravotné zariadenie, kde plánuje rodiť. Tu jej pôrodník znovu povie, aká je možnosť. Povie jej o dnes veľmi často používanej epidurálnej analgézii. Potom navštívi anesteziológa v tomto zariadení, kde musí prejsť poučením. Anesteziológ povie o metóde, výhodách, rizikách, vedľajších účinkoch. Vtedy dostane aj tzv. informovaný súhlas, ktorý musí podpísať.
Hovorili ste o vedľajších účinkoch. V akých prípadoch sa neodporúča analgézia?
Nie je vhodné dávať epidurálnu analgéziu rodičkám, ktoré majú alergiu na lokálne anestetikum alebo sa v mieste vpichu vyskytuje infekcia na koži, ďalej keď je veľmi deformovaná chrbtica a tiež v prípade poruchy krvnej zrážanlivosti.
Odporúča sa v prípade problémov s krčnou chrbticou?
Problémy s krčnou chrbticou nie sú prekážkou. Ale my vždy, aj keď je nejaká deformácia v lubále, teda v bedrovej časti chrbtice, kde analgéziu podávame, vždy skúsime pichnúť a dá sa použiť aj druhý priestor.
Kedy podobné zásahy do predpôrodnej fázy nemajú zmysel?
Pôrod sleduje pôrodník. On povie, kedy je matka otvorená, na koľko cm. Má to byť na 3-4 cm. Keď je už na 7-8 cm, neoplatí sa, lebo kým analgéziu podáme a kým začne účinkovať, matka už rodí.
Je rozdiel, ak ide o prvorodičku a ženu, ktorá má v poradí ďalší pôrod?
Sú matky, ktoré opakovane rodia s epidurálnou analgéziou.
Odznelo v pravidelnej relácii Slovenského rozhlasu DOMÁCA LINKA.
Vypočujte si niečo zaujímavé aj tento týždeň. Zapnite si Slovenský rozhlas, alebo reagujte na aktuálne témy na záznamníku 02/572 73 700 alebo mailom na adrese: radioslovensko(at)slovakradio.sk
Dobrý večer
chcela som sa opýtat mala som pri porode epidurálnu anestéziu odtey mám problémi pri sedení boli ma neviem ako sa to spravne povie ale “trtol” može to byt sposobené epidrálkou?
vdaka za odopved