Tretí pôrod – najstresujúcejší zážitok (2. časť)

Petra Polovková 16

Prvá časť tohto pôrodného príbehu opisuje príjem do pôrodnice, pokračuje prvou dobou pôrodnou:

Cestou do nadštandardného pôrodného boxu (mierne útulná miestnosť) si frflú medzi sebou – necháme ich tam a máme pokoj. A ja v duchu jasám – presne to som chcela. (Vedela som, že už si viem poradiť aj sama a nechcela som žiadne medicínske zásahy.)

Vyhliadnem si pôrodnú asistentku

Môj plán bol taký, že o 7:00, keď sa vymenia služby, si vyhliadnem nejakú pôrodnú asistentku, na ktorú budem milá a s ktorou sa dohodnem, že odvedie môj pôrod.

Pri druhom pôrode sa mi totiž stalo, že som sa takto dohodla s PA. Zrazu o 19:00 mi prišla popočúvať brucho a zahlásila, že ide domov, že príde druhá PA. To bolo ako…ako…ani neviem ako čo! Viete si predstaviť ten pocit??? Prehovárali sme ju, nech ostane, ale nedalo sa. Ide jej posledný autobus, doma ju čakajú deti….Porodila som potom o 20:00 s doktorom a úplne inými PA.

V drahom pôrodnom boxe bola žinienka, fit lopta, kreslo.

Snažila som sa usalašiť. Kľakla som si na kolená, zadok spustila čo najnižšie a keď prišla kontrakcia, tak som pôrodné cesty uvoľnila, otvorila, nebránila som sa tomu ako pri predošlých pôrodoch. Zrejme aj preto som veľmi rýchlo zacítila, ako to postupuje, že to dieťa naozaj klesá, že začínam mať tlaky na konečník. Pri ďalšej kontrakcii som už mala aj nutkanie tlačiť. Zakričala som na manžela, nech niekoho zavolá.

Mamička vylezte si na stôl, rozkročte nohy…8 cm. Ešte musíme počkať….odišli.

II. doba pôrodná

Scenár č.1 – ako to mohlo vyzerať

Zliezam zo stola, zaujmem svoju kľačiacu polohu na žinienke a dieťatko krásne, pomaličky, za asistencie pani gravitácie vytlačím do doktorkiných rúk.  Dieťatko si priviniem na hrudník a všetci šťastní počkáme, kým dotepe pupočník a hrdý otecko ho prestrihne.

V pôrodnici zliezť zo stola??? Nezmysel. Scenár treba prepísať.

Scenár č.2 – ako to mohlo vyzerať

Chytím manžela za lakeť a vrátim sa do tej svojej novoobjavenej polohy. Je to nejaká divná poloha, niečo ako na poloboku, ale hlavné je, že mi to robí dobre. Počkáme na kontrakciu, zatlačím, a už je hlavička v pôrodných cestách. Kontrakcia ustala, ja sa vydýchavam.

Doktorka kútikom oka sleduje minúty, pretože podľa nej to nesmie trvať príliš dlho. Poradí oteckovi, nech mi pomasíruje bradavky. Skúša poradiť aj mne nejakú inú polohu, ja však odmietam. Po chvíli prichádza ďalšia kontrakcia a hlavičku krásne, pomaličky, vytlačím.  Priviniem si dieťatko na hrudník a všetci šťastní počkáme, kým dotepe pupočník a hrdý otecko ho prestrihne.

Scenár č.3 – ako to vyzeralo v skutočnosti

Chytím manžela za lakeť a chcem sa vrátiť do tej svojej novoobjavenej polohy. A tu zrazu krik – rovno ležte, netočte sa! Držím sa manžela ako kliešť. Manžel zrazu netušil, koho má počúvať. Doktorku, ktorá kričí – ROVNO! Či manželku, ktorá kričí – AAAAAAAAAA. Keďže manželka nebola schopná vyriecť slovo na svoju obhajobu, a doktorky boli neúprosné, manžel ustúpil. Pustil ma.

Ani neviem ako, prišla taká fajná kontrakcia, podarilo sa silno zatlačiť a hlavička zostúpila do polovice. Zrúkli na mňa – ide hlavička, zatlačte ešte! Lenže ono to prestalo.

Pauza medzi kontrakciami.

Okamžite zatlačte, chcete aby sa Vám narodilo dementné dieťa? Nekričte, dýchajte. Chyťte sa za kolená! Musíme zatlačiť na brucho. (Už mi chcela priľahnúť brucho, ale našťastie manžel ju odsunul, že to spraví on a našťastie mi to robil spôsobom, proti ktorému som neprotestovala. Aj keď oveľa radšej by som bola, keby ma chytil za ten sprostý lakeť.)

Takže všetci na mňa kričali, ja som tam ležala, vrtela sa, nemohla sa ani poriadne nadýchnuť a zatlačiť, doktorka sa začala vo mne vŕtať rukami a snažila sa vytiahnuť hlavičku. Manžel celý bledý sa tuším naozaj zľakol, že to dieťa môže byť dementné.

Nuž ale nakoniec sa to podarilo.

Keď už mi nedovolili inak, tak som sa chytila za kolená a napoly tlakom, napoly doktorkiným ťahom dieťa vyšlo von. Hneď mi ho položili na brucho. Bolo fialové. Začala som ho hladkať, našťastie sa hneď nadýchlo. Zakričala som – dýcha, nestrihajte pupočník!

Už som odstrihla…

V lekárskej správe som sa neskôr dočítala: „Matka si neželá odstrihnúť pupočník. Dieťa po pôrode neplakalo, preto odstrihnutý.“ Nemám slov.

Nenechali mi ho koža na kožu, zobrali ho odsať, lebo to bolo straaaaaašne dôležité. Mňa zatiaľ zošívali.

Mala som ruptúru hrádze II. stupňa (cca 8cm). Stratila som pol litra krvi. Manžel má teraz pocit, že ako dobre, že mi nedovolil rodiť doma. Lenže on si neuvedomuje, že

doma by som SA nepotrhala.

Dieťa bolo rovnako veľké ako predošlé 2 a moje telo maximálne prispôsobené, cítila som to. Joj, pardon, doma by MA doktorka nepotrhala (tým, že do mňa pchala ruky aby vytiahla hlavičku.) Ešte som v niektorej správe čítala, že sa zasekli ramienka. Čo dodať – doma by mi bolo povolené zavrtieť sa.                                                              

Počas zašívania ležala Radanka v postieľke vedľa nás a celý čas mrnčala alebo plakala. Po zašití mi ju dali, hneď sa prisala a celé 2 hodiny bola prisatá na prsníku a bola taká kľudná a spokojná, že ma cíti.

Po 2 hodinách vyhlásili, že ma idú previesť na izbu, nemajú voľný nadšandard, takže manžel má ísť domov. To ma dorazilo. Vtedy som sa rozplakala a plakala som potom celý deň.

Šestonedelie

Na izbe som potom plakala tak dlho, a s nikým som sa nebavila, až ku mne poslali psychologičku. Tá musela mať skrytý diktafón, lebo v správe som sa neskôr dočítala presný prepis mojich slov.

V princípe bola milá, nemala som problém si s ňou pokecať, ale bolo to také o ničom, prázdne keci, nechápem, ako z toho mohla niečo vyvodiť. Zrejme išlo len o to, či nie som šibnutá 🙂 Záver bol, že je všetko v poriadku.

Po prevoze na izbu mi nechceli doniesť dieťa.

Stále len chlácholili, že po vizite… o hodinku… neskôr… opýtame sa… a pod. A ja som každých 5 minút zvonila na sestričku, že už chcem svoje dieťa. Nakoniec mi povedali, že no tak poďte si poňho sama. Bola v inkubátore, reku tu si ju môžete popozerať. Ja odtiaľto neodídem, kým mi ju nedáte. A sadla som si na stoličku. Išli sa poradiť s hlavnou sestrou, nakoniec mi ju obliekli a dali do vozíka.

Prišli ju zobrať na nejaké vyšetrenie. Idem s Vami! Pozreli sa na seba, ale keďže ma už poznali, hlavná sestra prikývla a mohla som ísť. To len prvý boj je ťažký, potom to už ide ľahko 🙂

Na 3. deň som sa vypýtala domov na reverz.

Keďže som bola celý čas „problémová“, ochotne sa ma zbavili. Takže v štvrtok 30.5. o 15:00 prišiel po mňa Martin.

Toto bol náš posledný spoločný pôrod. Mohol byť tým najkrajším zážitkom. Mohol byť mojím najlepším pôrodom. Mal na to všetky predpoklady. Až do chvíle, kým prišla doktorka. Vtedy svet zatienil veľký sivý mrak a z pôrodu mi ostala trauma, z ktorej sa budem veľmi dlho spamätávať.

Záver

Kde som spravila chybu? Čo som mala spraviť inak?

Celé moje štúdium bolo zamerané na 1. dobu pôrodnú. Vedeli sme s manželom presne, čo chceme (že nič nechceme). 2. dobu pôrodnú som neriešila. Myslela som si, že informovaný súhlas to zariadi. Poučila som manžela, že keď nebudem mať situáciu pod kontrolou, má dohliadnuť, aby nestrihali pupočník.

Prišlo mi to také jednoduché – mám 2 poistky, pupočník nemá šancu byť odstrihnutý. Kto mal tušiť, že slovenskí doktori sú schopní spackať ešte aj takú základnú vec? Situáciu vyhrotili do takého extrému, že sme boli obaja vyšachovaní.

Mala som si naštudovať aj 2. dobu pôrodnú?

Napríklad som až teraz zistila, že nie je také nevyhnutné kontrolovať, či je krčok úplne spotrebovaný. Keby som to tušila, tak nekážem manželovi, aby privolal personál a tlačím si sama podľa toho, ako a kedy to cítim, a nie kedy mi káže niekto iný.

Manžel vraví, že som mala byť na nich milšia, že sme mali s nimi viacej diskutovať a pripraviť ich na náš „alternatívny“ pôrod. Neviem…mala som? Zmenilo by sa tým niečo? Dovolili by mi tlačiť v inej polohe? Zmenili by svoj názor na trvanie vytláčania hlavičky? Pochopili by, že fialové dieťa NIE JE indikáciou na strihanie pupočníka?

Ach, toľko otázok, a žiadne odpovede.

Je za nevydarený pôrod naozaj zodpovedná žena?  Mám si to vyčítať? Alebo sa snažiť zabudnúť a povedať si, že veď aj tak to už bolo poslednýkrát…


Ako ste rodili vy?

V prípade, že ste priviedli na svet dieťatko v tomto roku , zodpovedzte nám pár otázok o vašej pôrodnici a zapojte sa tak do celoslovenského prieskumu o pôrodniciach.

Sprievodca-porodnicami.sk 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pekne a otvorene ste to napísali, úplne ste mi pripomenuli môj prvý pôrod na Antolskej, ktorý ma dlho mrzel a ktorý som si vyčítala.

    Ale teraz po druhom krásnom pôrode do vody v Hainburgu sa tieto spomienky zrovnali a všetko sa vyrovnalo, bola to úžasná skúsenosť.

     

    Urobili ste len jednu chybu, čo ste nešli do Hainburgu? Nevedeli ste, že zdravotné poisťovne preplácajú pôrod v zahraničí do výšky slovenských nákladov tj asi 600 Eur? A ešte môžete ísť domov v deň pôrodu, teda rodiť ambulantne a tým pádom je to skoro zadarmo. Nič nie je lepšie ako domáce šestonedelie, najlepšia dovolenka v živote.

    1. Sakra, nevedela som. To je super, ze to je takto!
      Bala som sa velkych poplatkov. Vravela som si, ze hadam to az take zle na Antolskej nebude.
      Keby som bola byvala vedela, tak si kludne aj cely Hainburg zaplatim sama.
      Nuz, po vojne je kazdy general…

  2. Tie pocity, ktore sme zazili pri porode, ostavaju… ci uz prijemne, alebo neprijemne. Je naozaj skoda, ak zostava prave ten trpky…

    Ja som na antolskej rodila 2krat. Prvy krat som vymakla strasnu smenu. Sestricky furie, ich neprijemne a ironicke poznamky na moju adresu, ich odmietavy a arogantny postoj mi na sebavedomi veru nepridal. Po porode (hoci sa nevyskytla ziadna komplikacia, bol pri mne manzel, vsetko dopadlo dobre…) som sa citila strasne ponizena, neschopna, ztrapnena…

    Pre dalsie babatko som si sla tiez tam. A tentokrat uplny opak. Hosi sme prisli do porodnice uprostred noci, sestricky mile, prijemne, optmisticke, ustretove – ako taky fajn babinec. Ked nieco neslo tak, ako malo, pomohli, ked slo, len ma povzbudili aby to tak slo dalej. Porod odviedli ony, doktor stal opodial, ale tiez velmi prijemny. Na tento porod velmi rada spominam, naozaj. A myslim ze vo velkej miere je to prave vdaka personalu.

    Takze dovolim si povedat, ze je to o ludoch. Ale je to o ludoch na oboch stranach. Lebo ak vyzadujeme od nemocnicneho personalu (urcite pravom) aby sa k nam spraval slusne, spravajme sa tak aj my. Ak chceme, aby respektovali nase prava a vnutorne pocity, respektujme aj my ich povinnosti a pocit zodpovednosti. A ak chceme rodit normalne, budme normalne.

    Je mi jasne, ze doktori aj sestry vedia byt velmi neprijemni (neveria, ze nas skutocne nieco boli, nezavolaju doktora, lebo sa im nechce, nepustia nas na zachod, lebo mame vydrzat, neukazu nam dieta, lebo nechapu, ze sa strachujeme…)

    Nerozumiem vsak tomu vasmu militantnemu tonu hned od zaciatku: vysetrim vas – ALE JA SA NEDAM!, alebo podte na monitor…NEJDEM!

    Len tak na okraj, s tym monitorom: Pri tom druhom porode prave monitor pri prijme upozornil na to, ze sa malemu stracaju ozvy. Takze uz sme sa mali vsetci na pozore. Sama by som na to neprisla a neodhalil by to ani nacuvaci pristroj. S pasom na bruchu mi potom dovolili lahnut si aj na bok a dokonca sa aj postavit. Chvala Bohu, vsetko dobre dopadlo.

  3. ani sa tym lekarom necudujem ze s vami nechceli diskutovat, s nepricetnou hysterkou sa ani neda. Niekto kto odmietne monitor, ultrazvuk, vaginalne vysetrenie,.. len pre to ze ma syndrom bohorovnosti a utkvelu predstavu ze intuitivne vie viac ako lekari a ich pristroje by mal by zbaveny rodicovkych prav. Keby islo o neake invazivne vyserenia tak mozno pochopim, ale takto…

    1. monitor a ultrazvuk možno su neinvazivne ale vaginalne vysetrenie v ponimani slovenskych lekarov urcite nie. mna pri prvom porode pocas obycajneho vaginalneho vysetrenia doktorka BEZ !!! upozornenia a akehokolvek informovania začala manualne nasilu otvarat (porod saa mi strasne pomaly rozbiehal a bolo uz 12 hodin a pani doktorka mala sluzbu len do 14….) bolesti som nemala takmer žiadne a o kontrakciach sa este nedalo ani hovorit a do 5 minut po tomto NEINVAZIVNOM zakroku som začala mať silne kontrancie v minutovych intervaloch ale krcek sa mi o nic viac neotvoril o 20 minut som uz lezala na sale diagnoza akutny cisarsky rez pretoze dcera mala problemy z dychanim a zle ozvy…… takze sa pani vobec necudujem ze sa vsetkemu branila.
      A este pred tymto mojim skvelym zaaitkom som bolo svedkom toho ako doki pani ktora bola so mnou na cakatelskej izbe taktiez bez akehokolvek upozornenia prepichol plodovy vak pri vaginalnom vysetreni

  4. V žiadnom prípade neberte môj komentár ako kritiku:

     

     

    Podľa mňa ste to zvládali dobre, až do tejto vety –

    „Zakričala som na manžela, nech niekoho zavolá.“

     

    Dovtedy ste sa aj napriek prebiehajúcemu pôrodu statočne bránili.

    Mali ste to šťastie, že nikto nemal čas byť pri vás, teda nikto vás každých 5 minút nevyšetroval, a nemonitoroval, zaujali ste polohu, aká vám vyhovovala, super,….tak čo keby ste v tej chvíli proste nikoho nevolali?

     

    Ja som mala to isté šťastie pri druhom pôrode, a tiež som neviem prečo povedala mužovi – choď už po tú doktorku. A až odvtedy to začalo byť nepríjemné, svetlo do očí, ležať, rýchlo nejakú injekciu, lebo už sa nemôže brániť…, pre nich bolo proste strašne dôležité, aby tá II.doba netrvala dlhšie ako 10 minút, asi to tak majú predpísané. Len strašne chytro, chytro, ani som si to poriadne nestihla uvedomiť.

     

    Akurát som nedopadla tak zle, ako vy, lebo som mala len jeden steh. Že ma nenastrihne mi dotorka tak trochu slúbila, keď som o to žiadala pred pôrodom. Ale dúfala som, že to splní, lebo mi ten brutálny zákrok neurobili ani pri prvom porode, a nič sa nestalo, a to tam ma naháňali ešte viac.

    A potom mi po čase napadlo, čo keby sme ju vôbec neboli zavolali…, akože sme to nestihli, možno by si nás niekto všimol až keď by som už bábo mala pol hodinku na prsníku…, no čo už, takto som ho mala možnosť nakojiť až po dvoch hodinách na vyhrievanom lôžku, lebo tak sa to MUSÍ, aj keď má dieťa skoro 4 kilá a vonku je 30 stupňov…. Rolleyes

      1. Petra, vôbec si to nevyčítajte. Urobili ste toho dosť, aby ste sa na tretí pokus vyhli tomu, čo vám pri prvých dvoch pôrodoch nevyhovovalo.
        Ja som pri prvom vôbec netušila, že sa budem musieť pred lekármi brániť, zverila som sa do starostlivosti pôrodnice, ktorú som vyhodnotila, ako max baby-friendly, 150km od môjho bydliska, a ani keď si pán primár vypýtal sponzorský dar 5000 korún, mi to neprišlo divné, verila som mu, nechala si so sebou robiť všetko, čo urobiť chcel, a ani sa mi to neobťažoval predtým oznámiť /vyvolanie pôrodu, prepichnutie vody,..a o tých prstoch v krčku by som ani písať nechcela, lebo mi je ešte dnes na vracanie/, rovnako som si nechala dieťa odniesť preč na celú prvú noc, atď, atď…. A potom som celé roky rozmýšľala, čo mi je, prečo sa cítim, tak ako sa cítim. Po čase mi psychologička vysvetlila, že mám posttramatickú stresovú poruchu, tá sa napríklad vyskytuje u vojakov, čo sa vrátia z boja, pretože sa nedokážu zrovnať s pocitom ohrozenia života, ktorý prežili.
        Ale už s tým dnes dokážem vcelku normálne žiť, je to už skoro 12 rokov odvtedy, už to beriem s istou dávkou čierneho humoru – že môžem byť rada, že mám len poškodenú psychiku, však ma mohli aj zabiť, né…

  5. Ďakujem za zdieľanie príbehu, mala som podobné zážitky, zase sa mi vynorili, aj som si znova poplakala. Tiež som dlho rešila, kde kto spravil chybu a čo rieši moja „karma“ s naším zdravotníctvom. Vyšlo mi, že je to o mojom strachu, mojej konfrontačnosti a tejto dobe.

    To, čo je ale asi najdôležitejšie zodpovedať, ako dokážeme takýto zážitok spracovať a ako nám a tomu rodiacemu sa dieťaťu pomôže na našej životnej ceste.

  6. Hrôza..Vaše správanie to musela byť katastrofa! Úplná hystéria! Keď Ste chcela rodiť alternatívne, tak doma za asistencie PA, akonáhle vstúpite do ktorejkoľvek pôrodnice, sú oni zodpovední za Vás! To ako keby si chorí ležiaci (v nemocnici) ľudia určovali postup liečby sami.. Nezdá sa Vám to zvrátené?!

  7. Mhm, a kolko takychto hroznych pribehov bude este treba napisat, aby bolo vsetkym jasne, ze porodnica nie je to spravne miesto na porod? Zial, asi este vela vela.

  8. Vy ste chybu neurobili, to ten náš debilný systém Cry ale je dobre, že ste našli silu svoj príbeh zdieľať, raz sa to musí zmeniť aj u nás a hovoriť o tom treba a nahlas. Držím palce, boli ste statočná.

Pridaj komentár