RodímePôrodné príbehy

Pôrodnica v Poprade? Prvý a druhý pôrod sa nedá porovnať

 mama Veronika   02.04.2019   0

Ja som porodila obe svoje deti v Poprade. Som náročná mamička a od pôrodnice a samotného pôrodu som očakávala veľa.

Nakoniec to dopadlo tak, že pri prvom som celú situáciu nezvládla, som rada, že personál ma podržal. Druhý pôrod bol naopak zážitok, na ktorý rada spomínam.

shutterstock

 

Materiálne vybavenie

Samozrejme, nič veľkolepé. Priemerná pôrodná sála, staršie izby, staré postele. Kúpeľne boli v dobrom stave, aspoň podľa môjho názoru. Treba povedať, že nadštandard, ktorý som po druhý raz využila, je naozaj fajn, a oceňujem aj vlastnú kúpeľňu.

Izby aj sála boli čisté, dalo sa tam pohodlne pohybovať, takže v tomto smere som bola spokojná. Samozrejme, človek sníva o farebných stenách, výzdobe a tak, ale čo mi stále chýba- túžila som po pôrode do vody, čna Sloensku stále nie je štandard. Ale verím, že aj takéto veci do pôrodníc raz dorazia.

 

Komunikácia s personálom

V tomto som zaznamenala posun. S prvou dcérou to bol celkom des. Lekára som pred pôrodom takmer nevidela. Mala som určité predstavy, ale nemala som ich kedy odkonzultovať.

Celý čas som čakala, kto si ku mne sadne, aby som mnou prešiel, čo sa bude diať, čo ma čaká. A nič. Žiadne diskusie o tom, či chcem alebo nechcem nástrih a podobne, čo mi veľmi chýbalo.

Okrem toho som sa strašne bála, plakala, bola som ubolená, nervózna, a môj muž ešte viac. Našťastie pre mňa tam bola pôrodná asistentka, vďaka ktorej som celý pôrod zvládla.

Nebyť jej, neviem, ako by to celé dopadlo. Ku koncu som bola už úplne mimo, psychicky som sa zosypala. Nerada sa k tomu vraciam. K druhému pôrodu som šla opatrne, ten prvý zážitok ma dosť nalomil.

Našťastie lekár, ktorý tam bol, chápal moje obavy, vysvetlil mi, že stres pri prvom pôrode robí svoje. Všetci boli milí a snažili sa, takže to nakoniec celé prebehlo lepšie.

Odbornosť personálu

Musím povedať, že po odbornej stránke je to super. Ja som obidva razy rodila prirodzene a fakt, že som sa pri prvom pôrode zosypala, ale oni to so mnou celé odrodili, mi dal odvahu mať aj druhé dieťa.

Pri druhom som zažila krásny deň, skutočné narodenie dieťatka. Neverila som, že sa to dá. Od momentu, keď som nastúpila, som mala všetko vysvetlené, neustále niekoho pri sebe.

Pôrod bol bez vyvolávania, prirodzený, žiadne lieky, tlmenie bolesti a podobne. Viem o jednej mamičke, ktorá mala pôrod sekciou kvôli problémom. Tá si neskôr pochvaľovala, že jej neostala takmer žiadna jazva a prvé dni po pôrode jej celý tím pomáhal.

Otecko pri pôrode

Môj muž bol len pri prvom. Pri druhom som si chcela vziať dulu, dokonca to nemocnica aj dovoľuje, potom sa mi to z rôznych príčin nepodarilo. Paradoxne, druhý pôrod bez muža hodnotím lepšie.

Chcem ešte vyzdvihnúť, že po tom prvom som bola naozaj v zlom stave, nedokázala som nabehnúť na systém fungovania s dieťaťom. Vtedy ma jedna sestrička upozornila, že ak by som sa ani pár týždňov po pôrode necítila psychicky dobre, nemám to ignorovať, ale vyhľadať pomoc. Dodnes za tú radu ďakujem.

Druhý pôrod som bola ako vymenená, mala som kopu sily a mala som aj pocit, že tam nie som ako pacient, ale že s pôrodnou asistentkou normálne spolupracujem.

Celkové hodnotenie

Do Popradu by som šla opäť rodiť, nevidím dôvod, prečo nie. Od očakávaní prvorodičky som dávno upustila. Celkový pocit z pôrodu je dobrý, pokiaľ ide o novorodenecké, tam sa viacero mamičiek sťažovalo, že mali problém s pomocou pri dojčení.

Radili im klobúčiky a zastaralé metódy. Túto skúsenosť nemám, oba razy mi len priložili dieťa a šlo to.

Pokiaľ ide o ostatné veci – strava nebola práve výnimočná, ale všetko ostatné, napríklad oblečenie po pôrode pre bábätká, sme mali po ruke. Takže sa to dalo zvládnuť a doma mám dve zdravé deti.

Ako ste boli spokojní so svojou pôrodnicou vy?

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!

Chcete sa podeliť so svojim pôrodným príbehom? Napíšte nám. Radi uverejníme aj ten váš: marcela.benova(at)rodinka.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised