Slobodnejší pôrod niekedy desí

Lenka Tinková 4

Zážitky žien, ktoré prežívajú svoje tehotenstvo vo Veľkej Británii sú rôzne. Dôkazom je nespočetné množstvo diskusií na internete. Tie však ženu hľadajúcu informácie skôr vyľakajú než posmelia.

Čo sa deje na „Ostrovoch“ a prečo je tu pôrod natoľko odlišný?

Miriam otehotnela už v Anglicku. O miestnej starostlivosti nemala veľa informácií. Zo začiatku ju preto vyľakal na prvý pohľad ľahkovážny prístup k tehotenstvu. Hoci ju to stálo veľa, nezutekala do slovenskej pôrodnice. Neľutuje. Jana sa sa pre zmenu vrátila späť do Anglicka práve kvôli tehotenstvu. Keď otehotnela tretíkrát nevedela si svoj veľký deň predstaviť na Slovensku. S poslednými dvomi pôrodmi v Londýne bola nadmieru spokojná a tak dlho neváhala.

Žiadne potvrdenia gynekológom

Staré dobré pravidlo, že šťastnú novinku vám stopercentne potvrdí až doktor, v Anglicku príliš neplatí. Gynekológovia tu fungujú ako špecialisti pri závažných ženských problémoch, ku ktorým vás odporučí obvodný lekár. „Ak svojmu lekárovi zavoláte, že ste si robili test, po pár typických otázkach vám vypočíta približný týždeň tehotenstva a odporučí vám objednať sa priamo k takzvanej midwife, teda pôrodej asistentke. Prvé stretnutie som absolvovala pred ukončením tretieho mesiaca, a to hlavne kvôli tomu, aby ma  mohla objednať na prvé základné testy do nemocnice. Celý tento proces ma zo začiatku skôr desil. Zvláštne ako mi zrazu chýbali doktori, ktorým som sa na Slovensku snažila skôr vyhýbať,“ popisuje svoje zážitky v UK Miriam.

S priateľom prišli do Veľkej Británie hlavne kvôli štúdiu. Nečakali, že domov sa raz vrátia už ako trojčlenná rodina. Rozhodnutie o mieste pôrodu zvažovali spolu. Nakoniec sa rozhodli, že zostanú. Miriam si v súčasnosti pôrodnú asistentku pochvaľuje. „Potupne som si uvedomila, že mám čo som vždy chcela. V minulosti ma trápil panický strach z vyšetrení u gynekológa. Tá povestná koza bola pre mňa nočnou morou. V Anglicku som na ňu počas tehotenstva mohla zabudnúť. Pokiaľ nenastane skutočne závažný problém a vaše testy sú v poriadku, vyšetrenia na koze nie su potrebné. Takže okrem pravidelného merania tlaku, odberu krvi či ultrazvuku sa dočkáte už len rozhovorov s vašou asistentkou o priebehu tehotenstva,“ vysvetľuje Miriam.

Pôrodné domy (Maternity Unit) miesto tradičných nemocníc

Ani samotné testy však neprebiehajú v tradičnom nemocničnom prostredí, ale v pôrodných domoch. Niektoré sídlia v nemocnici, iné majú i vlastnú budovu a inú adresu. Pôrodné domy sú plne vybavené na krvné testy, ultrazvuky i samotné pôrody. Jediný rozdiel je v tom, že po chodbách nestretávate doktorov ale sestričky a pôrodné asistentky.

Pôrodné domy okrem toho ponúkajú aj zdarma kurzy pre mamičky. A to od prípravy na pôrod až po dojčenie. Je to miesto kde môžete aj rodiť. Všetko závisí od rozhodnutia mamičky a jej zdravotného stavu. „Je to super ak nemáte radi  prostredie nemocníc. Môžete rodiť tu alebo s pôrodnou asistentkou u vás doma. Zatiaľ čo na Slovensku je to v dnešnej dobe skôr rarita alebo alternatívny spôsob, tu je to prirodzené,“ popisuje Miriam.

Pôrodné asistentky sú však školené a pôrody zvládajú bez doktorov hravo. Právo preto sa do Anglicka vrátila aj Jana. V minulosti porodila dve deti v Londýne. Pri tom treťom nechcela nechať veci náhode a ponáhľala sa zo Slovenska späť do Veľkej Británie. „Prekvapilo ma akí sú tu všetci milí. Bola som zvyknutá zo Slovenska na prevažne odmeraný zdravotnícky personál. U nás mi navyše pripadalo všetko príliš sterilné. V londýnskej nemocnici som cítila prívetivejšiu atmosféru. A je tu menej strašidelných železných zariadení. Na Slovensku som absolvovala len prvých pár vyšetrení, keď som ale v pôrodnici videla tú kozu na rodenie s putami, uff. Tešila som sa späť do zahraničia,“ spomína Jana.

Do Anglicka sa vrátila aj kvôli osobnému prístupu pôrodných asistentiek. „Veľmi ma potešil prístup midwifes v tehotenstve, sú všetky veľmi láskavé a snažia sa pomôcť. S pôrodnou asistentkou, ktorá bola pri mne počas pôrodu si dokonca ešte dodnes sem tam napíšeme ako sa vodí a či je všetko v poriadku,“ pochvaľuje si mladá mamička troch detí. Je pravidlom, že vás prvé dni po pôrode vaša „midwife“ navštevuje doma, aby skontrolovala, že si viete so všetkým poradiť.

Dotyk matky na prvom mieste

Angličania veria, že to najdôležitejšie pre novorodeniatko je dotyk matky. Dieťa po pôrode neberú a nekúpu, hneď ho priložia k matke na prsník. Od tej chvíle už zostáva s ňou a s jej partnerom. Dieťa si matka okúpe až po príchode domov.

Hospitalizácia v nemocnici, ak nenastanú žiadne komplikácie, totiž nie je dlhšia ako pár hodín. Ak sa vám napríklad nedarí ustáliť vysoký krvný tlak, môže sa stať že zostanete cez deň a noc.

Ak ste však obaja zdraví, personál sa vás snaží pripraviť na odchod do domáceho prostredia, kde vás už na druhý deň navštívi vaša pôrodná asistentka.

Niektoré Slovenky žijúce na britských ostrovoch práve kvôli tak odlišnému prístupu odídu radšej rodiť domov. Iné zostanú a buď si nevedia vynachváliť, alebo si stále nemôžu zvyknúť na benevolentný prístup k pôrodom.

To, čo je neznáme, však nemusí byť zákonite zlé až desivé.

Niekedy stačí prekonať zakorenené predsudky v nás a minimálne si vyskúšať či nám nový systém vyhovuje alebo naopak.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Podla mna velmi zavisi od toho kde konkretne zena rodi – takze aj Miriam a Jana v clanku aj Kat v komentari mozu mat pravdu.

    Ja som mala pocas tehotenstva 2 ‘midwife’ – pri prvom tehotenstve 10 navstev (vratane 2 ultrazvukov) a pri druhom 7 navstev. ‘Moje’ midwives ordinovali v ‘GP surgery’ (kde su aj obvodni lekari) a striedali sa v sluzbe. V nasom meste nie je ‘porodny dom’ – porody su v nemocnici, pripadne doma. Niektore tehulky maju tehotensku poradnu v nemocnici – to sa potom moze stat, ze za cele tehotenstvo nikdy neuvidia tu istu midwife dvakrat.

    Ja som bola s predporodnou starostlivostou veeeelmi spokojna – ale ja som toho nazoru, ze tehotenstvo nie je choroba, preto ho netreba privelmi sledovat, vysetrenia co tu ponukaju sa mi zdaju byt dostatocne, ba obcas az zbytocne. Pre zeny, ktore vnimaju vysetrenia pozitivne a citia sa nimi uistene, ze je vsetko OK, moze byt tunajsia starostlivost brana ako nedostatocna, kedze vaginalne vysetrenia sa rutinne nerobia, ultrazvuky 1-2 pocas tehu, atd.

    Midwives ku ktorym som chodila pocas tehu vela casu na tehulky nemali – boli vsetky velmi mile, ale urobili vysetrenia, vypisali co bolo treba a na nejake rozhovory casu nebolo – zasa ale ja som ani velmi nemala otazky, keby som ich mala, hadam by si boli nasli cas mi odpovedat.

    Midwives co som mala pri porode som predtym nestretla – s jednou som si nesadla, nastastie jej koncila sluzba asi hodinu po mojom prichode (zasa kamaratka si tu istu midwife nevedela vynachvalit).

    Moja skusenost je taka, ze sa snazia respektovat porodny plan pokial to ide, pritomnost otca je samozrejma, dalsia sprevadzajuca osoba nie je problem.

    Po porode naozaj zvyknu novorodenca polozit matke na brucho a moze tam ostat aj hodinku, ziadne termolozko a pod.

    Britske matky mnohe zacnu kojit (asi 80%), akurat mnohe to velmi rychlo vzdaju v porovnani so Slovenskom. Ale aj ked matka sa rozhodne ze kojit nebude, polozenie novorodenca na brucho matky (skin-to-skin) je osozne.

    Co sa tyka odchodu domov, to je tiez rozne – v miestnej nemocnici je pravidlom ze matka aj s dietatom ostanu jednu noc. Samozrejme, ak chce odist skor, nik jej nebrani – a ak su komplikacie tak ostava dlhsie. Ale vacsinou pediater pride pozriet dieta na druhy den a az potom sa ide domov. Mam znamu co rodila cisarskym v Londyne a po 2 dnoch bola doma – ja som bola po cisarskom 4 noci a po vaginalnom porode 1 noc.

    1. POKRACOVANIE:
      Poporodna starostlivost v nemocnici bola OK podla mna, az na podporu dojcenia. Midwives sa aj snazili, ale kazda mala iny nazor, ocividne ich trening za vela nestoji. Po druhom dietati bola starostlivost viacmenej nulova, ale to mi vyhovovalo, lebo neboli ziadne problemy a nemala som potrebu aby sa o mna alebo o drobca niekto staral.
      Po prichode domov navstevuje midwife – ale ze ako casto a ako dlho to sa rozni. Ked nie su problemy, tak na 10. den po porode prebera starostlivost Health Visitor, co je nieco ako detska sestra. Teda nie ze by midwives navstevovali 10 dni! Prvy den urcite, vacsinou aj druhy a potom mozno este raz – dvakrat podla potreby. Ak su problemy tak castejsie. A samozrejme im mozno zatelefonovat. Tieto poporodne navstevy som mala zakazdym inu midwife, co nebolo dobre, lebo po sebe poznamky poriadne necitali a tym padom neboli ‘v obraze’ co sa udialo, ake problemy boli, ake riesenia boli navrhnute, atd.
      Podla mojho nazoru system ma nedostatky, ale osobne mi vyhovuje lepsie ako slovensky, ktory sa mi zda byt dost odosobneny a privelmi medikalizovany – ak by som mala mat dalsie deti, tak by som ich urcite radsej mala tu. A tym myslim v miestnej nemocnici. Lebo ina nemocnica moze mat veeeelmi odlisny system a niektorym by som sa veru vyhla na 100 mil

  2. Ja som bola veľmi spokojná na slovensko by som nemala odvahu ani otehotnieť a nieto este obťažovať našich lekárov. Doma nás akurát stresuju tymi zbytočným pprocedúrami či už počas tehotenstva alebo už aj počas pôrodu. Chodila som na predporodne kurzy a tam bolo všetko vysvetlenie ohľadom lekárskej starostlivostii. Moja kamarátka tiež takto odišla rodiť na slovensko. A na porovnanie som šťastná že som ostala.

  3. Pekne napisane, ale trochu prikraslene:

    Midwifes nie su vsetky laskave a privetive, stretla som sa aj s arogantnymi a lahostajnymi midwifes. Co sa tyka tych rozhovorov o priebehu tehotenstva, tak u mna to bola len otazka typu ci je vsetko ok a ked odpoviem ano, tym to hasne. Na moje otazky nikdy nebol cas, lebo midwife vzdy ale vzdy meskala. (A to som mala takmer vzdy inu). No tak to za rozhovor nepovazujem.

     

    A pri tejto vete som sa teda skutocne pobavila: “Dieťa po pôrode neberú a nekúpu, hneď ho priložia k matke na prsník.” Na aky prsnik? Ved Britske zeny vobec nekoja. Ak tak, tak len prvych par tyzdnov, potom to maju v pazi. Babatko vam podaju do narucia a je uz na vas, co s nim potom spravite. Mna sa ako prvu otazku po porode midwife spytala, ze ako chcem krmit svoje dieta. Eek Rolleyes

    Midwife vas navstivi raz po porode a potom uz len health visitors, co je podla mna ale uplne najzbytocnejsie povolanie, lebo tie su totalne tupe – o tolkych veciach nemaju ani paru, este vam aj zle poradia. Keby neexistoval internet, tak dovi dopo, neviem kde by som bola. A to nie som sama, co mala takuto skusenost.

     

    Aby som to uviedla na pravu mieru – s porodom v Anglicku som bola velmi spokojna, s predporodnou starostlivostou uz menej, a po porovnani by som uz na Slovensku byt tehotna ani rodit nechcela. Ale tento clanok je fakt napisany moc cukrikovo, cez ruzove okuliare.

Pridaj komentár