RodímePôrod

Lotosový pôrod

 Beata Hučková/green parent   16.06.2020   19

Lotosový pôrod znamená, že pupočník sa neprestrihne, ale sa ponechá prirodzene sa oddeliť.

Osobne som zažila obidva spôsoby pri pôrode mojich detí. Moje prvé dieťa malo pupočník zbytočne ihneď zasvorkovaný, druhé bolo narodené lotosovým spôsobom.

Vzhľadom k tomu, že placenta je vytvorená na to, aby splnila individuálne potreby dieťaťa, čas, ktorý dieťaťu trvá na to, aby "opustilo" svoj podporný systém života, je rozdielny. Trvá to zvyčajne 3-5 dní po pôrode, čo je značne kratší čas, než pri odstrihnutom pupočníku.

Shutterstock

 

Dieťa a placenta sú stvorené z jednej bunky.

Fungujú ako jeden celok počas celého tehotenstva a sú spojené pupočníkovou šnúrou života.

Placenta ako prvá priamo prijíma živiny, čo vysvetľuje, prečo sú niektoré ženy občas nenásytne hladné a možno by sa mali pozrieť na zloženie svojej stravy, či majú dostatok živín pre seba i rastúci plod.

Súčasne placentou koluje i okysličená krv, ktorá odstraňuje kysličník uhličitý a škodliviny z plodu, a vracia ich cez materskú stranu placenty naspäť matke. Keď dieťatko zostupuje pôrodnými cestami z maternice, uskladní sa v placente okolo 66 ml krvi a tým sa uľahčí pôrod.

Po narodení dieťaťa táto teplá okysličená krv začne prúdiť naspäť do tela novorodenca a počas niekoľkých nasledujúcich minút placenta odovzdá do tela dieťaťa dalšiu krv, až do celkového objemu 100 ml.

Táto krv sa volá placentárna transfúzia

a poskytuje krv plnú kyslíka a železa potrebnú na vyplnenie ciev v pľúcach, obličkách, pečeni, črevách a pokožke - všetky orgány ktoré sa nepoužívajú v maternici.

Okrem toho obsahuje aj kmeňové bunky, ktoré sa neskôr premenia na nové krvné a imunitné bunky. Placentárna transfúzia obsahuje v priemere 30 až 35 ml železa navyše pre dieťa, čo je objem, ktorý by sme získali zo 100 litrov materského mlieka!

Shutterstock

 

Porodenie placenty

Ak sú matkine posvätné a intímne chvíle pôrodu a zbližovania sa s novonarodeným dieťatkom rešpektované, ak jej nie sú podávané lieky a matka s dieťaťom sú ponechaní nerušene po pôrode, jej prirodzený hormonálny systém spustí silné a zdravé sťahy maternice potrebné k porodeniu placenty a zabráni krvácaniu v tejto kritickej dobe.

Placentárna transfúzia zmenšuje veľkosť placenty a umožnuje, aby sťahy v maternici boli efektívnejšie a tým znižuje možnosť výskytu popôrodného krvácania.

Zasvorkovanie pupočníka a šetrenie posteľnou bielizňou

Málokto vie, že zasvorkovanie pupočníka v tretej fáze pôrodu je zákrok, ktorý sa začal vykonávať v polovici 17.-teho storočia, keď pôrodníci pripútali ženy k posteli, aby ušetrili posteľné plachty od znečistenia krvou.

Po prvýkrát bolo vyťahovanie placenty odporučené Francúzom Mauriceom v roku 1673. Obával sa, že maternica sa uzavrie skôr než sa placenta spontánne vypudí.

Horizontálna poloha rodičiek v posteli, ktorá sa začínala čoraz častejšie používať v lekárskej praxi, mala za dôsledok, že znižovala pravdepodobnosť spontánneho pôrodu placenty.

Vzpriamená poloha, ktorá bola používaná tradične pôrodnými asistentkami a ženami, napomáhala k tomu, aby sa placenta oddelila za pomoci gravitácie.

Shutterstock

 

Zasvorkovanie oberá dieťa o krv

Niektorí experti v tejto oblasti sú toho názoru, že zasahovanie do placentárnej transfúzie tým, že pupočník ihneď zasvorkujeme, môže súvisieť s niektorými vývojovými problémami našich detí, ako sú detská mozgová obrna, autizmus a poruchy pri učení.

Existujú medicínske dôkazy, že skoré zasvorkovanie pupočnej šnúry môže spôsobiť u dieťaťa zvýšené riziko anémie, keďže zasvorkovanie oberie dieťa približne o 54 až 160 ml krvi, čo môže byť až takmer polovica celkového objemu krvi novorodenca (300 - 350 ml).

U predčasne narodených detí hrozí, že môžu stratiť i väčší podiel krvi, pretože placenta je väčšia vo vzťahu k telu dieťaťa a obsahuje viac krvi.

V jednej randomizovanej štúdii predčasne narodených deťoch, ktorých zasvorkovanie bolo oddialené o 30 sekúnd, vykázali zníženú potrebu transfúzie krvi, mali menej závažné problémy s dýchaním, vyšší obsah kyslíka a vykazovali náznaky zlepšovania z dlhodobého hľadiska, v porovnaní s tými novorodencami, ktorých pupočníky boli zasvorkované okamžite.

U detí porodených cisárkym rezom je zasvorkovanie bežné. Toto môže mať za následok zvýšené riziko problémov s dýchaním.

Niekoľko štúdií poukázalo, že toto riziko je možné eliminovať, ak je umožnená úplná placentárna transfúzia. Opäť treba nechať pracovať gravitáciu, aby splnila svoju úlohu, a zabezpečiť, aby placenta bola umiestnená na úrovni matky.

Ako dlho sú známe negatívne dôsledky rýchleho zasvorkovania pupočníka?

Pôrodník Charles White napísal v roku 1773, "zvyčajný spôsob uväzovania a prestrihovania pupočníka v okamihu, keď sa dieťa narodí, je tiež jednou z tých chýb v praxi, ktorej nemožno pripísať žiadne pozitíva v jej prospech, je to iba zvyk".

V roku 1801 Erasmus Darwin (starý otec Charlesa Darwina) napísal:

"Ďalšia vec, ktorá je veľmi škodlivá pre dieťa, je uviazanie a prestrihnutie pupočníka príliš skoro. Tento úkon by mal byť vykonaný až potom, keď sa dieťa nielen pár krát nadýchlo, ale ustalo aj všetko pulzovanie v pupočníku. Dieťa zostane oveľa slabšie, než by malo byť, pretože časť krvi, ktorá mala byť v dieťati, zostala v placente."

Shutterstock

 

Banky pupočníkovej krvi

Ďalším dôvodom obáv je výskum kmeňových buniek novorodenca. Táto procedúra zahŕňa zber placentárnej transfúzie a vyžaduje rýchle zasvorkovanie, v ideálnom príprade do tridsiatich sekúnd po narodení.

Takto je zaistené, že bude získané dostatočné množstvo kmeňových buniek. Zber pupočníkovej krvi, či už pre privátne alebo verejné inštitúcie, je propagovaný ako neškodný zásah pre dieťa, hoci sa vyžaduje okamžité zasvorkovanie.

Rodičia sú emocionálne bombardovaní informáciami o možných výhodách uskladnenia pupočníkovej krvi. Častokrát môžu skončiť platením tisícov eur počas mnohých rokov za uskladnenie krvi ich dieťaťa. Šance, že táto krv bude potrebná neskôr v živote, je extrémne nízka.

Začíname vidieť, že v tomto zázračnom orgáne je skryté aj iné bohatsvo, a nemyslím tým nutričnú hodnotu, ale peňažný profit. Všetky dôkazy poukazujú na to, že najlepšia banka pre novorodeneckú krv je novorodenec!

Kráľovská univerzita pôrodníkov a gynekológov vo Veľkej Británii uvádza, že "zber pupočníkovej krvi môže ohroziť zdravie matky alebo dieťaťa".

Odobratie pupočníkovej krvi v objeme 100 ml z novorodenca narodeného v plnom termíne (čo predstavuje takmer tretinu z 350 ml z priemerného objemu krvi novorodenca) zodpovedá strate 1,7 litra krvi u dospelého jedinca.

Inak povedané 3 až 4 krát väčší objem ako je odobratý pri obvyklom darovaní krvi. Môj partner je darcom krvi a potrebuje celý deň na to, aby sa plne zotavil a opäť postavil na nohy, potom čo daroval krv.

Shutterstock

 

Ako postupovať pri lotosovom pôrode

 • Keď sa narodí dieťa, nechajte pupočnú šnúru neporušenú.

 • Ak je pupočník obmotaný okolo krku dieťaťa, takmer vždy je ho možné odmotať. Počkajte na prirodzený pôrod placenty.

 • Tým, že sú matka a dieťa ponechaní v priamom kontakte telo na telo, napomáha to uvoľňovaniu oxytocínu, a zároveň je to prevencia proti krvácaniu.

 • Porodenú placentu môžeme umiestniť do misky.

 • Počas niekoľkých hodín po pôrode, placentu jemne omyte teplou vodou, odstráňte krv a zrazeniny, a osušte.

 • Umiestnite placentu do sitka alebo cedidla na 24 hodín, aby sa vysušila.

 • Po tomto môžete zabaliť placentu do savého materiálu (napr. plienka alebo handrička) a vložiť do špeciálnej placentovej taštičky.

 • Placentu prebaľte raz alebo dvakrát denne alebo i častejšie, ak dôjde k presakovaniu.

 • Alternatívne môže byť placenta ponechaná otvorená a vysuší sa v sitku, cedidle, alebo čínskom bambusovom parníku.

 • Ak je umožnená cirkulácia vzduchu okolo placenty aspoň niekoľko hodín denne, napomôže to konzervácii.

 • Placentu môžete taktiež potrieť morskou soľou alebo rozdrveným rozmarínom, ktoré zlepšia konzervovanie.

 • Matka môže dieťa nosiť a kŕmiť podľa potreby, musí si dávať pozor aby neťahala pupočníkové pripojenie na dieťati (nebojte sa, dieťa vám dá rýchlo najavo, ak mu to nie je príjemné).

 • Vaše dieťa môže byť oblečené voľne, alebo len zabalené do prikrývky.

 • Priebežný kontakt telo na telo je ideálny.

 • Žiadna osobitná starostlivosť o pupočník dieťaťa nie je nutná. Použitie antiseptického ošetrenia oneskorí oddelenie.

 • Ak je trochu lepkavá, použite niekoľko kvapiek materského mlieka.

 • Kúpanie je možné, ale zložité, a nie je potrebné v tejto dobe.

 • Udržovanie stáleho kontaktu medzi matkou a dieťaťom je ideálny stav pre obdobie "odlamovania".

 • Môžete pozorovať ako sa pupočník dieťaťa vysušuje a uvoľňuje na pupku.

 • Pupočník sa odpojí od dvoch do 12 dní, obvykle je to medzi 3 až 6 dňami.

 • Placenta dieťaťa sa neodporúča konzumovať v akomkoľvek množstve, s výnimkou prvých 24 hodín, a s vedomím a súhlasom dieťaťa.

Shutterstock

 

Čo urobíte s placentou po pôrode

To je ďalšia možnosť na uskutočnenie rituálu pri príležitosti narodenia. Predstavte si, že s každým narodeným dieťaťom by bol zasadený strom a pod ním by bola pochovaná jeho placenta. Začali by sme vidieť pozitívne zmeny v životnom prostredí a strom by získaval výživu zo životodárnej placenty.

Lepší čas ako súčasnosť, keď môžeme Zemi ponúknuť niečo späť, už nebude. Cez uzdravenie pôrodu môžeme začať liečiť zem.

Ak máte mrazničku, môžete placentu zabaliť a zamraziť, až kým nie ste pripravení ju vysadiť. Takisto ju môžete zasadiť do kvetináča so stromom a potom znova presadiť, keď pre ňu nájdete vhodné miesto odpočinku.

Moja prvorodená Aurora vyhrala jabloň na farmárskom trhu pred pár rokmi. Pod ňu sme pochovali do veľkého kvetináča placentu jej sestry Ofélie. Toto leto sme boli odmenení plodmi našej práce, keď 12 krásnych červených jabĺk ostalo visieť na konároch. Malý stromček ledva zvládol takú záťaž!

Našli sme nádherné miesto, kde sme zasadili "Ružu", a kde môžeme spolu spomínať na všetko to, čo sme spolu prežili. 

Preložila Beata Hucková. Uverejnené so súhlasom webmagazínu  www.thegreenparent.co.uk

kliknite na obrázok a ohodnoťte svoju pôrodnicu

 

Umožnili vám v pôrodnici nechať dotepať pupočník?

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Kliknite  a ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 28 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Beata napísané 07.06.2020 16:06

tolko debilin čo je v tomto článku už som davno nečitala......nosenie placenty je život ohrodzujuca zaležitost !!! SEPSA DECKA !

Alesenka napísané 09.04.2013 21:45

Článok je dobrý v tom že upozorňuje na to, ako sa tu obchoduje s pupočníkovou krvou a ako sa Eurocord tvári, že odber pupočníkovej krvi je pre dieťa neškodný, hoci opak je pravdou, a príroda to zariadila tak, aby kmeňové bunky dostalo dieťa, a nie skladoval Eurocord!

Alesenka napísané 09.04.2013 21:42

Článok je dobrý v tom že upozorňuje na to, ako sa tu obchoduje s pupočníkovou krvou a ako sa Eurocord tvári, že odber pupočníkovej krvi je pre dieťa neškodný, hoci opak je pravdou, a príroda to zariadila tak, aby kmeňové bunky dostalo dieťa, a nie skladoval Eurocord!

Eva napísané 24.02.2011 13:44

Milé maminky, porodila jsem tři děti, vystudovala jsem medicínu, ale něco podobného jsem ještě nečetla.

Jsem hodně nakloněna přirozeným porodním postupům - hlavně jsem si sama na sobě vyzkoušela, jak velkou pomoc při porodu představuje "porodní tanec" a jak účinně pomáhá gravitace.

Také jsem si všimla, že muži často vůbec nevědí, jak se žena cítí.

Myslím, že odstřižení dítěte od pupečníku je zcela běžné v celé živočišné říši a že zvířecí matky po narození mláděte pupečník prostě "ukousnou".

Po narození dítěte placenta přestává plnit svou funkci přenosu kyslíku. Krevní oběh novorozence se během pár vteřin zcela přeorganizuje a funkci okysličování převezmou plíce. Placenta je tedy dále zbytečná, ale i po dotepání pupečníku v ní zbývá část krve plné vzácných kmenových buněk, které je možné odebrat. Jestli někdo touží sníst placentu, je to jeho volba. Z pohledu výživy je jistě plná bílkovin, železa, vitamínů a jiných živin. Asi jako když sníte řízek. Navrhovala bych ale řádně tepelně upravit. Pokud ji totiž špatně upravíme, hrozí riziko závažných infekčních komplikací.

Co se týká souhlasu novorozence, přirozená matka jistě pozná, jestli se jejímu dítěti něco líbí nebo nelíbí. Dítě ale nejspíš dává signály o SVÝCH pocitech, nikoliv pocity ohledně placenty, která už není jeho součástí.

magdal napísané 21.11.2010 21:27

páči sa mi tá úcta k tomu "orgánu", bez ktorého by naše dieťatko nežilo.....zaujímavý článok, ďakujem

medulienka napísané 12.10.2010 14:58

Ten suhlas dietatka je mysleny (aspon ja to tak chapem) tak trochu na duchovnej urovni. Ak sa niekto dokaze napojit na svoje este nenarodene dietatko, preco by sa nemohol na novorodenca?

Komunikacia nie je len o vyslovenom. Neobmedzujme svoje moznosti, len preto, ze ich zatial nemame odskusane:-).

 

Ale ja by som tiez volila dotepanie a mozno tak par hodin plus. Aj nasa macka spucovala do par hodin vsetko okrem malych kustickov pupocnych snur na bruskach maciatok. Zrejme tak placenta pomohla aj jej :-).

Hanka napísané 10.10.2010 00:53

Sú to hlúposti, našim deťom nechýba pupočníková šnúraa placenta v našom bruchu týždeň po pôrode, ale láska, rozprávka pred spaním a pohladenie, chýba im naša blízkosť a čas, ktorý s nimi trávime. Vidím matky na uliciach ako na svoje deti kričia, ako ich ich vlastné, toľko "milované" potomstvo obťažuje pri telefonovaní, aké sú nervózne v obchode a ako je podstatné iba to, akej sú značky a koľko stáli šaty,v ktorých sa mimochodom, nesmú deti ušpiniť. Zveria ich cudzím ľuďom v jasliach a materských školách, pretože sú zaneprázdnené vlastným životom, honbou za matériou a zabúdajú, že dieťa vyrasie aj vo flanelových nohavičkách po troch príbuzných a viac ako čokoľvek iné potrebujú ruky, úsmev, pochopenia a srdce matky.

Nestačí byť matkou na papieri, inak sa toto poslanie a dar zmení iba na biologickú továreň.

Na zdravotnú starostlivosť sú tu lekári a školený personál a nikdy by som nemala tú drzosť sa im do toho pliesť. Ja som totiž iba mama, nie odborník na všetko. Ale viem, že moje deti vyrástli aj vďaka mne na krásnych ľudí, lebo som im dala to najpodstatnejšie- korene a krídla. (A kašlem bolestivé pôrody a všetky pupočníky sveta... s mojimi deťmi ma spája pupočník aj keď je dávno prestrihnutý. )

medulienka napísané 12.10.2010 15:08

Hanka,

a nebude ten krik na ulici aj preto, ze i matky maju nedostatok lasky, hm? Nie je neznamy vyrok: kolko lasky a podpory dostala zena pocas porodu, o tolko viac jej bude schopna dat svojmu dietatku.

Ja by som urcite nepisala, ze som "iba mama". Lekari su odbornici na liecenie, nech teda liecia. Rodi ale mama, to prvorade, co vtedy potrebuje je prave laska (och, ako malo jej je v nasich porodniciach). Ale to uz je na dlhu debatu o tom, kto pocituje zodpovednost za svoje zdravie a zdravie svojho dietatka, a kto to radsej necha na niekoho cudzieho, ktory je mozno studovany, ale zdaleka nie tak zainteresovany v zistovani suvislosti, ako moze byt mama.

Klemka napísané 03.10.2010 10:21

Veľmi zaujímavý článok a veľmi oceňujem, že upozorňuje na to, že predčasné prerušenie pupočníka prináša so sebou riziká. Dr. Eileen Simon, ktorá sa venuje výskumu tejto oblasti, tvrdí, že vedecké dôkazy sú už natoľko dostatočné, že táto praktika by mala byť z pôrodníctva okamžite eliminovaná, práve pre spomínané riziká autizmu, mozgovej obrny, či akéhokoľvek iného poškodenia mozgu nedokysličením.

Ja z hľadiska môjho preskúmania problematiky novorodeneckej žltačky dodávam, že táto praktika môže a pravdepodobne aj je jednou z príčin poškodenia mozgu, ktoré sa označuje jadrový ikterus a mylne sa pripisuje zvýšeným hladinám bilirubínu po pôrode.

paja napísané 30.09.2010 10:52

Neviem si predstavit nosenie s placentou. Ale asi sa to da. Presne tak som si nevedela predstavit mnohe veci ohladne prirodzenej starostlivosti o novorodenca v porovnani s prvym- "komercnym" synom. Je ale az neuveritelne o kolko radosti Vas pripravy anapriklad mytus kazdodenneho kupania novorodenca a podobne medicinske preludy.

Mna v clanku ale nadchlo to, co som prirodzene vycitila z propagovania odberu pupocnikovej krvy. A to, ze je to akurat dobry bussines!

paja napísané 30.09.2010 10:46

Neviem si predstavit nosenie s placentou. Ale asi sa to da. Presne tak som si nevedela predstavit mnohe veci ohladne prirodzenej starostlivosti o novorodenca v porovnani s prvym- "komercnym" synom. Je ale az neuveritelne o kolko radosti Vas pripravy anapriklad mytus kazdodenneho kupania novorodenca a podobne medicinske preludy.

Mna v clanku ale nadchlo to, co som prirodzene vycitila z propagovania odberu pupocnikovej krvy. A to, ze je to akurat dobry bussines!

bramama napísané 27.09.2010 13:48

suhlasim s poporodnym "lenosenim" v posteli, ale aj tak obcas clovek musi vstat a ist umyt napr. zakakanu ritku zwinker

a viem si predstavit, ze by som placentu zjedla, teda ovsem, ak by som mala rada nieco take ako plucka alebo ine vnutornosti, co rada nemam... surovy nejem ani tatarak zwinker

 

a preco zrovna zasvorkovany pupocnik hnije? a ten pripojeny o placentu nie?

meno napísané 27.09.2010 13:04

Nemam osobnu skusenost, ale ak je placenta umyta a ususena, pripadne nasolena tak ako sa opisuje v clanku, tak vraj nesmrdi, pupocna snura pomerne rychlo uschne a odpadne, kedze je uplne odkrvena.

Co sa tyka nosenia dietata a placenty to je fakt neprakticke, ale zasa zastancovia lotosoveho porodu odporucaju stravit vacsiu cast prvych par dni v aj tak v posteli zwinker

Zasvorkovany pupocnik svojim sposobom hnije a casto trva dost dlho kym konecne odpadne.

No a pokial ide o konzumaciu placenty tak zvierata to robia, vraj je to dobre proti anemii? S tym suhlasom dietata to asi myslela tak, ze dieta nezacne plakat alebo inak protestovat ked si matka odhryzne?

Nie je to pre mna osobne lakave, ale nemam nic proti matkam ktore to takto chcu, poznam niekolko co mali/zvazovali lotosovy porod a su uplne normalne zwinker

meno napísané 27.09.2010 13:27

tu je slideshow: www.youtube.com/watch

zuzula napísané 27.09.2010 12:02

berte ako nadsázku, ale aj naša fenka šteňatám po vrhu prehryzla pupočníkovú šnúru, tak neviem, správala sa neprirodzene a proti prirode???

Danka napísané 26.09.2010 23:16

Nie som zastanca nesetrnych a casto bezcitnych rutinnych lekarskych zasahov,ale zase nosit dieta s placentou...tak pardon,to je fakt fuj. Ved to sa musi rozkladat,neviem si predstavit tu hygienu,vlastne nehygienu. Niektore zeny to uz prehanaju s tym navratom k prirode...Celkom spravne boli v clankuuvedene storocia,kedy sa ktore ukony zacali vykonavat. Ved je 21st. a logicky nemoze prebiehat porod rovnako ako pred zavedenim tychto "novych" metod. Treba uznat,ze vtedy bola aj hygiena na inej urovni a o umrtnosti rodiciek a novorodencov sa netreba ani viac rozpisovat.

 

Rada by som sa autorky clanku spytala ako si vypyta "suhlas" od novorodenca,ci moze skonzumovat placentu?? Alebo som to nejako zle pochopila?? To bol fakt zaklincovany zaver clanku.

 

Velmi by ma zaujimal nazor nejakeho lekara na tieto udaje o pupocnikovej krvi,hlavne o tej neumernej strate krvi. Ved keby to tak dramaticky naozaj fungovalo,tak by sme mali vsetky novonarodene deti mdle bez zivota,biele ako stena. No neviem co si mam o tomto celom mysliet.

bramama napísané 26.09.2010 19:12

zwinker vtipne, neviem si to predstavit prakticky ani len pri domacom porode zwinker ako sa taham s dietatom na rukach a sitkom asi neviem kde zwinker

naviac viem, ako bol citit pupocnik po par dnoch a to som ho fakt osetrovala, omyvala...

 

proti gustu ziadny disputat, ale asi sa nic nema prehanat.

 

b

mirus napísané 25.09.2010 14:18

No, mna tiez dost sokovalo to vyjadrenie, ze sa placenta nema konzumovat.... Mne to pripomina, ze v Amerike (vraj) uvadzaju vyrobcovia mikrovlniek, ze tieto nie su vhodne na susenie domacich zvierat.....

MOM napísané 24.09.2010 13:07

Suhlasim, ze dotepanie pupocnika je asi velmi uzitocne, ale nosenie placenty priputanej k dietatku az jeden tyzden je asi dost nehygienicke.... a to konzumovanie placenty... asi nechapem. Ako da tyzdnove dieta k tomu suhlas??? Toto je pre mna trochu privela. Cakam na vase ohlasy.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Beata napísané 07.06.2020 16:06

tolko debilin čo je v tomto článku už som davno nečitala......nosenie placenty je život ohrodzujuca zaležitost !!! SEPSA DECKA !

Alesenka napísané 09.04.2013 21:45

Článok je dobrý v tom že upozorňuje na to, ako sa tu obchoduje s pupočníkovou krvou a ako sa Eurocord tvári, že odber pupočníkovej krvi je pre dieťa neškodný, hoci opak je pravdou, a príroda to zariadila tak, aby kmeňové bunky dostalo dieťa, a nie skladoval Eurocord!

Alesenka napísané 09.04.2013 21:42

Článok je dobrý v tom že upozorňuje na to, ako sa tu obchoduje s pupočníkovou krvou a ako sa Eurocord tvári, že odber pupočníkovej krvi je pre dieťa neškodný, hoci opak je pravdou, a príroda to zariadila tak, aby kmeňové bunky dostalo dieťa, a nie skladoval Eurocord!

Eva napísané 24.02.2011 13:44

Milé maminky, porodila jsem tři děti, vystudovala jsem medicínu, ale něco podobného jsem ještě nečetla.

Jsem hodně nakloněna přirozeným porodním postupům - hlavně jsem si sama na sobě vyzkoušela, jak velkou pomoc při porodu představuje "porodní tanec" a jak účinně pomáhá gravitace.

Také jsem si všimla, že muži často vůbec nevědí, jak se žena cítí.

Myslím, že odstřižení dítěte od pupečníku je zcela běžné v celé živočišné říši a že zvířecí matky po narození mláděte pupečník prostě "ukousnou".

Po narození dítěte placenta přestává plnit svou funkci přenosu kyslíku. Krevní oběh novorozence se během pár vteřin zcela přeorganizuje a funkci okysličování převezmou plíce. Placenta je tedy dále zbytečná, ale i po dotepání pupečníku v ní zbývá část krve plné vzácných kmenových buněk, které je možné odebrat. Jestli někdo touží sníst placentu, je to jeho volba. Z pohledu výživy je jistě plná bílkovin, železa, vitamínů a jiných živin. Asi jako když sníte řízek. Navrhovala bych ale řádně tepelně upravit. Pokud ji totiž špatně upravíme, hrozí riziko závažných infekčních komplikací.

Co se týká souhlasu novorozence, přirozená matka jistě pozná, jestli se jejímu dítěti něco líbí nebo nelíbí. Dítě ale nejspíš dává signály o SVÝCH pocitech, nikoliv pocity ohledně placenty, která už není jeho součástí.

magdal napísané 21.11.2010 21:27

páči sa mi tá úcta k tomu "orgánu", bez ktorého by naše dieťatko nežilo.....zaujímavý článok, ďakujem

medulienka napísané 12.10.2010 14:58

Ten suhlas dietatka je mysleny (aspon ja to tak chapem) tak trochu na duchovnej urovni. Ak sa niekto dokaze napojit na svoje este nenarodene dietatko, preco by sa nemohol na novorodenca?

Komunikacia nie je len o vyslovenom. Neobmedzujme svoje moznosti, len preto, ze ich zatial nemame odskusane:-).

 

Ale ja by som tiez volila dotepanie a mozno tak par hodin plus. Aj nasa macka spucovala do par hodin vsetko okrem malych kustickov pupocnych snur na bruskach maciatok. Zrejme tak placenta pomohla aj jej :-).

Hanka napísané 10.10.2010 00:53

Sú to hlúposti, našim deťom nechýba pupočníková šnúraa placenta v našom bruchu týždeň po pôrode, ale láska, rozprávka pred spaním a pohladenie, chýba im naša blízkosť a čas, ktorý s nimi trávime. Vidím matky na uliciach ako na svoje deti kričia, ako ich ich vlastné, toľko "milované" potomstvo obťažuje pri telefonovaní, aké sú nervózne v obchode a ako je podstatné iba to, akej sú značky a koľko stáli šaty,v ktorých sa mimochodom, nesmú deti ušpiniť. Zveria ich cudzím ľuďom v jasliach a materských školách, pretože sú zaneprázdnené vlastným životom, honbou za matériou a zabúdajú, že dieťa vyrasie aj vo flanelových nohavičkách po troch príbuzných a viac ako čokoľvek iné potrebujú ruky, úsmev, pochopenia a srdce matky.

Nestačí byť matkou na papieri, inak sa toto poslanie a dar zmení iba na biologickú továreň.

Na zdravotnú starostlivosť sú tu lekári a školený personál a nikdy by som nemala tú drzosť sa im do toho pliesť. Ja som totiž iba mama, nie odborník na všetko. Ale viem, že moje deti vyrástli aj vďaka mne na krásnych ľudí, lebo som im dala to najpodstatnejšie- korene a krídla. (A kašlem bolestivé pôrody a všetky pupočníky sveta... s mojimi deťmi ma spája pupočník aj keď je dávno prestrihnutý. )

medulienka napísané 12.10.2010 15:08

Hanka,

a nebude ten krik na ulici aj preto, ze i matky maju nedostatok lasky, hm? Nie je neznamy vyrok: kolko lasky a podpory dostala zena pocas porodu, o tolko viac jej bude schopna dat svojmu dietatku.

Ja by som urcite nepisala, ze som "iba mama". Lekari su odbornici na liecenie, nech teda liecia. Rodi ale mama, to prvorade, co vtedy potrebuje je prave laska (och, ako malo jej je v nasich porodniciach). Ale to uz je na dlhu debatu o tom, kto pocituje zodpovednost za svoje zdravie a zdravie svojho dietatka, a kto to radsej necha na niekoho cudzieho, ktory je mozno studovany, ale zdaleka nie tak zainteresovany v zistovani suvislosti, ako moze byt mama.

Klemka napísané 03.10.2010 10:21

Veľmi zaujímavý článok a veľmi oceňujem, že upozorňuje na to, že predčasné prerušenie pupočníka prináša so sebou riziká. Dr. Eileen Simon, ktorá sa venuje výskumu tejto oblasti, tvrdí, že vedecké dôkazy sú už natoľko dostatočné, že táto praktika by mala byť z pôrodníctva okamžite eliminovaná, práve pre spomínané riziká autizmu, mozgovej obrny, či akéhokoľvek iného poškodenia mozgu nedokysličením.

Ja z hľadiska môjho preskúmania problematiky novorodeneckej žltačky dodávam, že táto praktika môže a pravdepodobne aj je jednou z príčin poškodenia mozgu, ktoré sa označuje jadrový ikterus a mylne sa pripisuje zvýšeným hladinám bilirubínu po pôrode.

paja napísané 30.09.2010 10:52

Neviem si predstavit nosenie s placentou. Ale asi sa to da. Presne tak som si nevedela predstavit mnohe veci ohladne prirodzenej starostlivosti o novorodenca v porovnani s prvym- "komercnym" synom. Je ale az neuveritelne o kolko radosti Vas pripravy anapriklad mytus kazdodenneho kupania novorodenca a podobne medicinske preludy.

Mna v clanku ale nadchlo to, co som prirodzene vycitila z propagovania odberu pupocnikovej krvy. A to, ze je to akurat dobry bussines!

paja napísané 30.09.2010 10:46

Neviem si predstavit nosenie s placentou. Ale asi sa to da. Presne tak som si nevedela predstavit mnohe veci ohladne prirodzenej starostlivosti o novorodenca v porovnani s prvym- "komercnym" synom. Je ale az neuveritelne o kolko radosti Vas pripravy anapriklad mytus kazdodenneho kupania novorodenca a podobne medicinske preludy.

Mna v clanku ale nadchlo to, co som prirodzene vycitila z propagovania odberu pupocnikovej krvy. A to, ze je to akurat dobry bussines!

bramama napísané 27.09.2010 13:48

suhlasim s poporodnym "lenosenim" v posteli, ale aj tak obcas clovek musi vstat a ist umyt napr. zakakanu ritku zwinker

a viem si predstavit, ze by som placentu zjedla, teda ovsem, ak by som mala rada nieco take ako plucka alebo ine vnutornosti, co rada nemam... surovy nejem ani tatarak zwinker

 

a preco zrovna zasvorkovany pupocnik hnije? a ten pripojeny o placentu nie?

meno napísané 27.09.2010 13:04

Nemam osobnu skusenost, ale ak je placenta umyta a ususena, pripadne nasolena tak ako sa opisuje v clanku, tak vraj nesmrdi, pupocna snura pomerne rychlo uschne a odpadne, kedze je uplne odkrvena.

Co sa tyka nosenia dietata a placenty to je fakt neprakticke, ale zasa zastancovia lotosoveho porodu odporucaju stravit vacsiu cast prvych par dni v aj tak v posteli zwinker

Zasvorkovany pupocnik svojim sposobom hnije a casto trva dost dlho kym konecne odpadne.

No a pokial ide o konzumaciu placenty tak zvierata to robia, vraj je to dobre proti anemii? S tym suhlasom dietata to asi myslela tak, ze dieta nezacne plakat alebo inak protestovat ked si matka odhryzne?

Nie je to pre mna osobne lakave, ale nemam nic proti matkam ktore to takto chcu, poznam niekolko co mali/zvazovali lotosovy porod a su uplne normalne zwinker

meno napísané 27.09.2010 13:27

tu je slideshow: www.youtube.com/watch

zuzula napísané 27.09.2010 12:02

berte ako nadsázku, ale aj naša fenka šteňatám po vrhu prehryzla pupočníkovú šnúru, tak neviem, správala sa neprirodzene a proti prirode???

Danka napísané 26.09.2010 23:16

Nie som zastanca nesetrnych a casto bezcitnych rutinnych lekarskych zasahov,ale zase nosit dieta s placentou...tak pardon,to je fakt fuj. Ved to sa musi rozkladat,neviem si predstavit tu hygienu,vlastne nehygienu. Niektore zeny to uz prehanaju s tym navratom k prirode...Celkom spravne boli v clankuuvedene storocia,kedy sa ktore ukony zacali vykonavat. Ved je 21st. a logicky nemoze prebiehat porod rovnako ako pred zavedenim tychto "novych" metod. Treba uznat,ze vtedy bola aj hygiena na inej urovni a o umrtnosti rodiciek a novorodencov sa netreba ani viac rozpisovat.

 

Rada by som sa autorky clanku spytala ako si vypyta "suhlas" od novorodenca,ci moze skonzumovat placentu?? Alebo som to nejako zle pochopila?? To bol fakt zaklincovany zaver clanku.

 

Velmi by ma zaujimal nazor nejakeho lekara na tieto udaje o pupocnikovej krvi,hlavne o tej neumernej strate krvi. Ved keby to tak dramaticky naozaj fungovalo,tak by sme mali vsetky novonarodene deti mdle bez zivota,biele ako stena. No neviem co si mam o tomto celom mysliet.

bramama napísané 26.09.2010 19:12

zwinker vtipne, neviem si to predstavit prakticky ani len pri domacom porode zwinker ako sa taham s dietatom na rukach a sitkom asi neviem kde zwinker

naviac viem, ako bol citit pupocnik po par dnoch a to som ho fakt osetrovala, omyvala...

 

proti gustu ziadny disputat, ale asi sa nic nema prehanat.

 

b

mirus napísané 25.09.2010 14:18

No, mna tiez dost sokovalo to vyjadrenie, ze sa placenta nema konzumovat.... Mne to pripomina, ze v Amerike (vraj) uvadzaju vyrobcovia mikrovlniek, ze tieto nie su vhodne na susenie domacich zvierat.....

MOM napísané 24.09.2010 13:07

Suhlasim, ze dotepanie pupocnika je asi velmi uzitocne, ale nosenie placenty priputanej k dietatku az jeden tyzden je asi dost nehygienicke.... a to konzumovanie placenty... asi nechapem. Ako da tyzdnove dieta k tomu suhlas??? Toto je pre mna trochu privela. Cakam na vase ohlasy.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised