Zaužívané postupy v slovenskom pôrodníctve

0
Pitie počas pôrodu

Od nástupu pôrodnej činnosti sa v slovenských pôrodniciach neodoporúča piť tekutiny a samozrejme ani jesť (pri nedodržaní týchto pokynov nesie následky rodička sama), nakoľko sa nedá s určitosťou predpokladať, že sa doposiaľ fyziologicky prebiehajúci pôrod neskomplikuje, t.j. neskončí sa operačne – s použitím celkovej anestézy. Pri celkovej anestéze hrozí možnosť vdýchnutia obsahu žalúdka, ak sa v ňom niečo nachádza. Vyprázdnenie žalúdka po vypití tekutín trvá 4 -6 hod. V kritickej situácii, napr. ak rytmus srdiečka dieťatka na monitore bude signalizovať nedostatok kyslíka, bude treba rýchlo vykonať cisársky rez. V takomto prípade na spinálnu anestézu nie je čas a nedá sa čakať ani na vstrebanie tekutiny, ktorá je v žalúdku. Sucho v ústach sa dá riešiť častým vyplachovaním ústnej dutiny.

Infúzia počas pôrodu

Infúzie sa neaplikujú „paušálne“ každej rodičke, ale len v potrebných prípadoch. Infúzia slúži nielen na doplnenie tekutín, ale často sa do infúzie aplikujú aj lieky potrebné pri pôrode. Infúzia sa dá zavesiť na stojan, ktorý je na kolieskach, takže sa s celým zariadením dá chodiť. Napojenie na infúziu nemusí byť nutne obmedzovaním pohybu.

Klasická poloha

Poloha rodičky v druhej dobe pôrodnej (t.j. pri tlačení) je na Slovensku zaužívaná v podstate iba jedna, a to tlačenie v polohe na chrbte. Stôl sa však dá aj polohovať, čiže rodička nemusí ležať vodorovne, môže byť aj v polosede.

Výhody polohy na chrbte pre pôrodníka

Pre pôrodníka sú takto pôrodné cesty najprístupnejšie, dá sa ihneď rozpoznať hroziaca komplikácia, ktorú je potrebné okamžite riešiť (napr. hroziace roztrhnutie hrádze, tzv. dystokia ramienok – prípad, keď sa porodí hlavička a ramienka sú otočené a zakliesnené tak, že nejdú von, alebo pupočník dieťatka niekoľkokrát omotaný okolo krku). Na pôrodniciach by však mali byť dostupné aj možnosti alternatívneho pôrodu (v drepe, do vody, pôrody doma len s pôrodnou asistentkou a i.).

Výhody polohy na chrbte pre rodičku

Rodička je na konci prvej pôrodnej doby unavená a poloha na chrbte jej umožňuje mobilizovať sily a použiť v dostatočnej miere brušný lis. Iba gravitácia (a teda rodenie v podrepe ako indiánky) dieťa von z maternice nedostane.

Druhá doba pôrodná, teda vypudenie dieťaťa, trvá krátko, ale rozhoduje o všetkom. Pôrod vo vode

Pôrod uľahčíte viac sebe ako dieťatku. Teplá voda skutočne prirodzene dilatuje (rozťahuje panvové dno). Podobnú službu prirodzenej dilatácie spraví aj časté sprchovanie v horúcej vode poča prvej doby pôrodnej. Treba zdôrazniť aj ďalší aspekt: Človek je suchozemský tvor a existuje presný mechanizmus tzv. prvého vdychu, kedy sa po pôrode hlavičky vytláča z pľuc plodová voda, stimuluje sa dychové centrum a dieťa sa prvýkrát nadýchne. Tak to funguje od prírody. Dieťatku pôrodom do vody neublížite, len zbytočne oddialite okamih prvého vdychu až na čas, keď ho vyberú z bazéna alebo vane.

Jediná možnosť ako dieťatku uľahčiť príchod na svet je výber nemocnice s kvalitnou novorodeneckou starostlivosťou. A ak chcete spraviť pekný zážitok sebe, odporúča sa pôrod s otcom dieťaťa a prípadne aplikovanie epidurálnej anestézy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár