Slovenské mamičky sa z pôrodnice neponáhľajú

Marcela Beňová 1

Od minulého roku zaviedla pôrodnica v Martine novinku. V prípade, že sú mamičky aj novorodenec v poriadku, môžu domov odísť skôr, teda už na druhý či tretí deň.

K Martinu sa krátko na to pridala aj pôrodnica vo Zvolene. Táto novinka síce nevyvolala revolúciu, ale rodičky sloboda rozhodnúť sa potešila.

shutterstock

Hoci túto možnosť využívajú ženy skôr sporadicky, otvorila medzi mamičkami diskusiu, prečo na Slovensku lekári neustále vyžadujú povinné štyri dni v pôrodnici.

4 dni v pôrodnici sú odporúčané, nie povinné

Vedenie pôrodnice v Martine aj vo Zvolene chce rešpektovať pri rozhodovaní prianie samotných žien, aby mohli ísť domov skôr, ak sa cítia v poriadku a dieťa nepotrebuje zostávať v nemocničnom prostredí.

Nemocnica vníma rozhodnutie rodičiek ako slobodnú voľbu, avšak upozorňuje, že za zváženie stojí v prípade, ak žena musí za vyšetreniami s novorodencom dochádzať zďaleka.  Väčšina mamičiek však v pôrodnici zostáva odporúčaný čas.

Okrem zvyku zaváži aj obava, že by sa krehkému novorodencovi nemuselo krátko po narodení dariť dobre.

 Prečítajte si aj: Mamičky z pôrodnice v Martine budú odchádzať už po 24 hodinách

Kým v nemocnici môže kedykoľvek zavolať na zdravotnú sestru či bábätko odvážiť, či dobre rastie, doma by sa musela mama spoliehať na vlastnú intuíciu. A to je predovšetkým pri prvom dieťati ťažké.

Ako postupovať v prípade, že chcete odísť z pôrodnice skôr?

Mnoho žien sa po pôrode naozaj cíti v poriadku a najmä mamy, ktoré už jedno dieťa doma majú, si netúžia zopakovať pobyt na oddelení dlhšie, ako je nevyhnutné.

Pokiaľ si naozaj prajete ísť s bábätkom domov skôr, je potrebné, aby ste o odchode upovedomili zdravotnícky personál. Ten má za povinnosť vám následne vysvetliť možné riziká.

Okrem toho musíte pred odchodom podpísať písomné poučenie (reverz), ktorý si vydáva v dvoch exemplároch. Jeden patrí do vašich zdravotných záznamov, druhý si odnesiete s prepúšťacou správou domov.

Niektoré mamičky by rady odišli domov skôr, boja sa však konfliktu s personálom, ale aj toho, že by stratili nárok na vyplatenie príspevku pri narodení. To by sa však, pokiaľ neodchádzate napriek zdravotnému riziku, nemalo stať.

shutterstock

Nezabúdajte, že aj keď pôjdete domov, čaká vás ešte opakovaná návšteva lekára, ktorý má na starosti kontrolu novorodenca. Aj to, že z domáceho prostredia čerstvé mamičky s novorodencami neustále vytrhávajú vyšetrenia, odrádza ženy od toho, aby sa k rodine vrátili skôr.

V Holandsku pár hodín, vo Francúzsku pár dní

Téma skoršieho odchodu domov otvára v zásade komplexnejší problém. Z ohlasov, aký rozhodnutie nemocníc vyvolalo, je zrejmé, že aj ženy, ktoré si prajú zostať v pôrodnici štandardný čas, by uvítali iný prístup.

Rady by mali viac ako jednu možnosť pôrodu, a preto upozorňujú, že to, čo sa na Slovensku vníma ako zbytočné vrtochy rodičiek, je v zahraničí štandard.

Krátky pobyt v pôrodnici si doprajú napríklad mamičky v Nórsku, ktoré majú na zotavenie zvyčajne jeden až dva dni. V Holandsku zas mamičky zvyknú odísť niekoľko hodín po pôrode, pokiaľ nenastali žiadne komplikácie.

Ambulantný pôrod, po ktorom žena odchádza v podstate v ten istý deň, resp. do 24 hodín, domov, je zvykom aj v Anglicku, a často si ho volia aj mamičky v Rakúsku a Nemecku.

 Prečítajte si aj: V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety

Naopak, rodičky vo Francúzsku, zostávajú tak ako my v pôrodnici, no užijú si to tam s neobyčajným komfortom. Súčasťou starostlivosti o čerstvú mamičku je aj slávnostná večera deň pred odchodom, ktorú dostane ako pozornosť pôrodnice.

Na ideálnom čase v pôrodnici sa nezhodnú ani mamičky

Mamičky, ktoré majú o krátky pobyt v pôrodnici záujem, sa zhodnú na tom, že by to rodičkám prinieslo viacero pozitív.

„Častokrát sa stane, že mamička v nemocnici len leží, vyšetrenia sú sporadické, rutinné. Kvôli plaču ostatných bábätiek si vôbec neoddýchne, ak spí to jej, nespí druhé.

Žena po pôrode by mala zažívať pozornosť a starostlivosť rodiny, nie nevyspaté sestry a nedostatok súkromia. Prvé dni sú najvzácnejšie, aj ocko by si mal užiť malého človiečika.

Ak by sa dokázala zabezpečiť kontrola priamo doma v rodine, ženy by si mohla prvé dni po pôrode naozaj oddýchnuť a venovať sa len dieťaťu. V nemocnici namiesto toho vládne neustále vyrušovanie.

Namiesto oddychu sa chystáme na vizity, upratujeme, lebo majú prísť lekári, striedame sa pri umývadle a ani jedlo si nemôžeme vziať na izbu, ak sme unavené, alebo chceme ostať s bábätkom,” vysvetľuje hlavné dôvody mamička Zuzana, ktorá dala pri druhom dieťati prednosť pôrodu v zahraničí.

shutterstock

S takýmto názorom nesúhlasí mamička Nikola, ktorá porodila svoju prvú dcéru v Anglicku.

„Pokiaľ nie ste superžena ako Kate Middleton, rozhodne sa vám pár hodín po pôrode nechce behať v opätkoch a usmievať sa. Ja by som si rada oddýchla, mala pri sebe bábätko a venovala sa len dojčeniu a prebaľovaniu.

Lenže v Anglicku to nie je zvykom, takže som šla na druhý deň domov. Okrem starostlivosti o malé mi okamžite pribudla aj domácnosť a varenie. Skončila som na objednávkach pizze a denne som sedela pri počítači, lebo som mala problém s laktáciou.

Prvé vyšetrenie mi laktačná urobila cez telefón! Chcelo sa mi revať. Naviac, keď som sa necítila dobre, tak mi doktorka odporúčala lieky od bolesti, ktorými sa tu rieši všetko.

Boli to náročné dni, a keď som si uvedomila, že nie som na Slovensku, a o chvíľu mi k tomu chaosu pribudne robota, bola som zúfalá. Zlaté slovenské pôrodníctvo.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja som rodila vo Svaciarsku, nakoniec si situacia si situacia vyzadovala cisarsky rez , po ktorom som bola este 7 dni v nemocnici. Pri normalnom porode, su to 5 dni. Starostlivost bola vemli na vysokej urovni…

Pridaj komentár