RodímePôrod po slovensky

Pôrodná turistika láka čoraz viac Sloveniek

 Kristína Kováčiková   20.04.2015   0

Pri výbere pôrodnice sa Slovenky nespoliehajú iba na slovenské zdravotníctvo. V rámci „pôrodnej turistiky“ najčastejšie navštevujú pôrodnice neďaleko štátnych hraníc v Rakúsku a v Českej republike.

Záujem o pôrody v zahraničí rastie, a to najmä od októbra 2013. Od tohto dátumu totiž preplácajú slovenské zdravotné poisťovne nielen akútne, neplánované pôrody v zahraničí, ale aj pôrody vopred naplánované. A to bez toho, aby poistenkyňa svoj zámer nahlasovala pred pôrodom - súhlas poisťovne mať nemusí.

iStock

 

Prihraničná turistika v číslach

Poisťovňa Dôvera zaznamenala oproti roku 2012 trojnásobné množstvo pôrodov v zahraničí. Kým v roku 2012 poistenky rodili v zahraničí v priemere len raz za dva mesiace, v minulom roku to už bolo takmer každý druhý týždeň. V roku 2014 prišlo Dôvere 23 žiadostí o preplatenie pôrodu v zahraničí, rok predtým ich bolo 12 a v roku 2012 len sedem. Až 15 žiadostí z minulého roku bolo na úhradu pôrodu v nemocnici v rakúskom Hainburgu.

Zaujímavé čísla priniesla aj zdravotná poisťovňa Union: „Za minulý rok Union ZP eviduje celkovo 12 žiadostí o refundáciu nákladov za pôrod v zahraničí, Union ZP refundovala náklady vo všetkých prípadoch. Najčastejšie to bolo v Rakúsku a v Českej republike. Za rok 2013 neevidujeme ani jeden prípad,“ vyjadrila sa pre náš portál rodinka hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová.

A čo naša najväčšia zdravotná poisťovňa? „VšZP v roku 2013 uhradila 2  žiadosti o refundáciu nákladov za pôrod v Rakúsku. V roku 2014 VšZP v Českej republike uhradila 18 pôrodov a v Rakúsku takisto 18 pôrodov,“ informovala nás Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá potvrdzuje, že v rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s pôrodmi poistenkyne najčastejšie cestujú do Českej Republiky a Rakúska.

iStock

 

Koľko zaplatia za pôrod v zahraničí

Slovenky, ktoré mali plánovaný pôrod v zahraničí pred októbrom 2012, museli znášať všetky finančné náklady na zdravotnú starostlivosť samy. Teraz to funguje tak, že žena zaplatí za pôrod priamo v zahraničnej pôrodnici a následne požiada svoju poisťovňu o refundáciu. Eventuálne zahraničná pôrodnica nebude vyžadovať žiadnu úhradu za svoje služby a obráti sa o preplatenie nákladov zdravotnej starostlivosti priamo na zdravotnú poisťovňu rodičky.

Pôrod v zahraničí preplatí zdravotná poisťovňa do výšky priemernej ceny úhrady za pôrod na Slovensku. Všetky tri zdravotné poisťovne refundujú približne rovnakú sumu, ktorá sa pohybuje okolo 600 eur za samotný pôrod a približne 500 eur za starostlivosť o dieťa. Prípadný rozdiel ceny pôrodu v danej krajine dopláca poistenkyňa.

„Za pôrod v zahraničí preplácame 590 eur a 430 eur za hospitalizáciu dieťatka na novorodeneckom oddelení. Pôrod sekciou uhrádzame rovnako vo výške 590 eur. Zároveň uhrádzame pripočítateľné položky ako napríklad transfúziu krvi. V praxi to znamená, že ak mamička uhradí za pôrod napríklad v rakúskej nemocnici približne 2 500 eur, od svojej zdravotnej poisťovne na Slovensku dostane necelú polovicu,“ ozrejmuje v číslach poisťovňa Dôvera.

Pripravte si 2 tisícky

Podľa Kataríny Skybovovej z HPI vychádza v pôrodnici Hainburg štandardná starostlivosť vrátane pôrodu na 584 €/deň. Zaplatíte za každý deň pobytu v pôrodnici, za každé vyšetrenie, prípadne i príplatok za víkendové služby. V prípade komplikácií vás prevezú do Viedne.

Mamičky, ktoré rodili v Hainburgu, priznávajú, že zdravotná poisťovňa na Slovensku refundovala iba tretinu ich skutočných nákladov za pôrod a následnú zdravotnú starostlivosť. Z vlastného vrecka si doplatia približne 2000 eur.

Pre porovnanie, v bratislavskej pôrodnici Sanatórium Koch, ktorá obsadila v roku 2014 prvé miesto v rebríčku spokojnosti mamičiek, zaplatí rodička poplatok za nadštandardné služby pri pôrode a v šestonedelí vo výške 1200 eur. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised