Pôrod doma – blížiaci sa sen?

Mária Kohutiarová 7

Pre ženy, ktoré fandia domácim pôrodom a sú odhodlané urobiť to – možno aj znovu – podľa svojho cítenia, priniesol minulý týždeň dve zásadné správy. Jedna bola dobrá, tá druhá nahrávala skôr opačnému táboru.

Česko zas kúsok pred nami

Podľa verdiktu Mestského súdu v Prahe spred dvoch týždňov vyhrali svoj malý boj zástankyne domácich pôrodov: podľa tohto rozsudku sú nemocnice povinné (!) zabezpečiť pre ženu rodiacu v domácom prostredí pôrodnú asistentku.

Súd pritom neurobil pre ženy, dožadujúce sa tohto práva, žiadne milosrdenstvo ani prižmúrenie oka: išlo iba o rozhodnutie kopírujúce rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorého majú ženy právo vybrať si miesto pôrodu a štát má povinnosť zabezpečiť im k tomu všetky podmienky.

Pravdou je, že ministerstvo zdravotníctva nie je z toho nijako nadšené, rovnako ako aj mnohí gynekológovia, ktorí varujú pred domácim pôrodom naďalej s odôvodnením, že ani superzdravá žena netuší, ako sa jej dovtedy fyziologické tehotenstvo môže v hodine pôrodu zvrtnúť a čo sa všetko môže stať.

Smeč

Nahráva im do toho oná nie príliš radostná udalosť z Austrálie. Minulý týždeň tam pri vlastnom domácom pôrode zomrela na infarkt zástankyňa pôrodov doma Carolline Lovellová, len krátko potom, ako varovala vládu pred obmedzením poskytnutia starostlivosti rodičkám rodiacim vo vlastnej domácnosti.

Lenže: patrí sloboda v rozhodovaní sa medzi základné ľudské práva?

Prečo by malo byť z toho vyňaté právo rodiť tam, kde si rodička želá z pohľadu svojho svetonázoru či postoja k životu a tak, ako jej príde dobré. Je to rovnaká vojna o slobodu ako aj pri očkovaní detí – a zas sa týka zdravia a tých najmenších a najohrozenejších.

Bez ohľadu na Carolline, po ktorej ostalo staršie dievčatko a maličká Zahra, však oslovení rodičia, ktorí zažili domáci  pôrod, svoje rozhodnutie neľutujú a sú ochotní rodiť doma znovu – aj s týmto rizikom. Nakoniec, kto dokáže, že infarkt Carolline Lovellovej súvisel priamo s pôrodom a ak aj, či by k nemu nebolo došlo aj v nemocnici a či by sa ju podarilo zachrániť?

Zvláštne pozície

A tak v súčasnosti na Slovensku nik z vysokoškolsky vzdelaných pôrodných asistentiek nemôže sprevádzať pôrod doma, ba ani len samostatne bez prítomnosti lekára v nemocnici (aj keď na to majú pôrodné asistentky kompetenciu a oporu v zákone) – čoho svedectvom bola patová situácia pri štrajku lekárov…

A v Čechách?

Doteraz si ženy, ktoré chceli rodiť doma, volali pôrodné asistentky domov viac menej potajme a platili im zo svojho – aj keď samozrejme liali peniažky za zdravotné poistenie aj do štátneho.

Či sa skupine českých žien a pôrodných asistentiek podarí dosiahnuť, aby mohli byť ich  náklady za domáci pôrod hradené zo štátnej kasy tak ako ostatné zdravotnícke ošetrenia, ukáže čas…

Na Slovensku len ostáva dúfať, že sa táto vlna pomaly presunie aj k nám a že ministerstvu „svitne“ slovko o slobodnom rozhodovaní sa aj v oblasti zdravia – pôrodov a očkovania minimálne.

Zdroje:

https://ona.idnes.cz/zastankyne-domacich-porodu-zemrela-jeste-pred-smrti-varovala-vladu-11i-/zdravi.aspx?c=A120202_094105_zdravi_pet

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ja by som to teraz tak uvitala, mam take obavy, ako to bezo mna zvladne dcerka, ktora ma mat v case mojho porodu 2 roky a je na mna straaasne zvyknuta, neviem, ako bezo mna zvladne tyzden, najradsej by som rodila doma, nech som aj s nou smile

  2. Vzhľadom na to, že pôrodnice sa neustále zatvárajú a tie zostávajúce sú beznádejne preplnené, niet sa čo čudovať, že množstvo žien chce rodiť doma.

    Takže abstraktné argumenty gynekológov o bezpečnosti pôrodu v nemocnici narážajú na krutú realitu, keď ženy takmer rodia na chodbe. Možno je to bezpečné, ale je to aj strašne ponižujúce.

    Takže ak chce ministerstvo zdravotníctva zabránit de facto rozšíreniu domácich pôrodov, nech vytvorí optimálne podmienky v pôrodniciach (možnosť voľby polohy pri pôrode, pôrod do vody , pôrodná asistentka pri pôrode a nie gynekológ – chlap) a nielen zaklincováva akýkoľvek pokrok.

  3. pravo zeny na potrat az do 24tt takmer vsetci obhajuju. Akonahle zena dieta chce, jej prava idu bokom a len 3 mesiace od skoncenia prava zabit svoje dieta uz nema pravo rozhodnut ani o tom, kde sa dieta narodi… Podla mna to nema logiku. Aj ked by som doma nechcela rodit, myslim ze zeny ktore si tento sposob vyberu, by mali mat statom zabezpecenu primeranu zdravotnu starostlivost, tak ako je to v krajinach kde sa bezne rodi doma.

  4. Ja neviem, ci by som chcela rodit doma. Teda nie som ziadna fajnovka, ale co by som cerstvo po porode isla prat tie krvave plachty a podobne? Uz z praktickeho hladiska je fajn rodit v nemocnici, v pripade komplikacii sa ma o mna kto postarat.

    1. Maja, tieto veci sa vsak daju osetrit. V Holandsku, kde je uplne normalne a caste rodit doma, maju na to system a ja nevidim dovod, preco by to tak nemohlo fungovat aj na Slovensku. K domacemu porodu okrem PA prichadza este aj sestricka, ktora sa o mamicku a dietatko stara ten prvy tyzden po porode, vsetko novych rodicov aj nauci (medzi nami – ukaz mi porodnicu, kde mas sestricku na 6 hodin iba pre seba!). Ta zabezpeci aj take veci, ako bezny chod domacnosti, cize je to ona, kto tie plachty operie. Ten prvy tyzden nemusis ani len vstat z postele, naberas sily, robis mliecko a tesis sa z babatka Navyse, pri domacom porode sa pouzivaju jednorazove podlozky, presne tak isto, ako v nemocnici, tolko neporiadku sa zas nenarobi.

Pridaj komentár