Pôrodné asistentky majú kompetencie, vedomosti a skúsenosti pre odvádzanie fyziologických pôrodov

Mgr. Iveta Lazorová, viceprezidentka pre pôrodnú asistenciu 30

Pri čítaní dnešných správ z domova a sledovaní udalostí, ktoré sa dejú v oblasti zdravotníctva, sme sa so znepokojením dozvedeli, že v prípade krízového stavu v zdravotníckych zariadeniach spojeného s výpoveďami lekárov, majú nemocnice v pláne odvážať naše rodičky do Poľska a na Moravu. Preto sa pýtame:

„Prečo nevyužijú zdravotnícke zariadenia kompetencie, vedomosti a skúsenosti pôrodných asistentiek?”

V zmysle vyhlášky č. 364/2005 Z. z. o rozsahu praxe sestier a pôrodných asistentiek, pôrodná asistentka je kompetentná samostatne odvádzať fyziologické pôrody. Podľa údajov WHO je 90% pôrodov fyziologických a pôrodné asistentky ich majú kompetenciu odviesť. Prečo zdravotnícke zariadenia strašia ženy, že nebudú mať kam ísť rodiť? Veď v prípade patologického pôrodu, alebo pôrodu fyziologického, ktorý sa v priebehu skomplikuje, vždy existuje možnosť postarať sa o rodičku v inom zdravotníckom zariadení, ktoré nemá problém s nedostatkom lekárov. Je to len otázka manažmentu pacienta a starostlivosti o neho.

Aj odhliadnuc od krízy, v ktorej sa naše zdravotníctvo nachádza, v našej krajine ani zďaleka nedosahujeme podmienky, aké by si tehotné a rodiace ženy zaslúžili a aké majú ženy v celej Európe. Či už sa to týka výberu miesta pôrodu, polohy pri pôrode, alebo osoby, ktorá má asistovať žene pri pôrode. Dokazuje to aj prieskum spokojnosti so starostlivosťou v Slovenských pôrodniciach, ktoré boli nedávno zverejnené na webovej stránke www.rodinka.sk, kde sa najlepšie umiestnili zariadenia, ktoré sú počtom pôrodov síce menšie, ale ktoré sa svojou filozofiou najviac približujú predstavám žien – akceptujú ich požiadavky spojené s priebehom pôrodu, starostlivosťou o dieťa, ale hlavne, kde sa snažia zabezpečiť príjemné, útulné prostredie s akceptovaním intimity. To je len časť problémov, ktoré naše ženy postupne odkrývajú a pôrodné asistentky majú snahu ich v tomto snažení podporovať.

Preto pôrodné asistentky podporujú každú formu aktivity, ktorá je zameraná na skvalitnenie starostlivosti o ženu a matku a sú ochotné podporiť ženy a matky aj v tomto náročnom období.

 

S pozdravom

 

Mgr. Iveta Lazorová, viceprezidentka pre pôrodnú asistenciu SKSaPA

Tel: 0903 778 209, e-mail: lazorova.iveta(at)pobox.sk  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (38 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vážené dámy,

    dnes som si náhodou prečítal Vaše komentáre a konečne sa niekto ozýva na chorý systém (čaká to moju dcéru). Moja manželka rodila v roku 1988 a nikto sa nás na nič nepýtal. Zo zdravotného dôvodu ju zavreli v nemocnici a pustili až za dva týždne. Vôbec ma k nej nepustili ani, keď sa nám narodila dcéra! Dokonca ani ju samotnú z poschodia budovy ku ne dole (ako v koncentráku). Do dnes je naša komunikácia o priebehu jej tamojšom pobyte veľmi ťažká a neúplná… Viem, že si to vlastne vytrpela ona ale aj mňa to trápi a súčasne hnevá. Mimochodom nebola tam ani jedna lekárka ale sami chlapi preto neviem čo si mám o tom celom myslieť. Aj keď to nie je stále to pravé doba sa zmenila a môžete niečo povedať. Moja manželka nemohla ani pípnuť a mohli s ňou robiť, čo chceli. Chcem iba povedať, že ak máte manželov alebo partnerov citovo naviazaných na Vás verte, že ich to tiež môže zraniť (neúcta, zaobchádzanie s partnerkou a pod.). Ak sa v tej dobe chcel človek ohradiť na systém skončil ako nežiadúci pre spoločnosť. Choré je, že páni doktori fungujú aj dnes akože inak…

    S pozdravom

    Miro

    1. Miro, som velmi rada,ze ste napisali… planujem besedu s porodnou asistentkou v Ziline, kto by mal zaujem nech pise na moj mail.
       
      V knihe Aby porod nebolel http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/eshop/1-1-Knihy/7-2-Tehotenstvo-a-porod/5/206-Aby-porod-nebolel-Tehotenstvi-a-porod-jako-prilezitost-k-praci-na-sobe
       
      ma zaujala veta Lucii Groverovej : v zmysle,ze aj muzi mozu pomoct svojim zenam napr. v tuzbe o zalozenie porodneho domu.
      Napokon ako pride na svet ich dieta by sa ich malo dotykat.
      Pravdepodobne to bude o komunikacii medzi partnermi a mozno aj medzi viacerymi ludmi navzajom….nie len zdielanie svojich zazitkov,ale aj konkretne kroky, co by sa dalo robit.

  2. Náš systém pôrodníctva je tak prehnitý a nemorálny, až mi je z toho zle. A najhoršie je že väčšina žien to podporuje a uplácajú pôrodníkov, poväčšinou mužov, aby ich “odrodili” alebo im spravili sekciu. Poplatok asi 230 Eur, je vlastne legalizovaný úplatok (v minulosti obligátnych 5 000sk) navýšený o províziu pre nemocnicu (tých 2500 SK teda 80 Eur) ako sprostredkovateľa.

    Výsledkom je to, že zazmluvnení lekári buď pôrod vyvolajú v termíne keď majú službu, alebo žena začne rodiť spontánne, a vykašľú sa na ňu a vôbec neprídu. Keď si však žena nezazmluvní lekára, bude ju rodiť nejaký mladý a nervózny lekár, ktorý ju samozrejme riadne nastrihne a bude ju šiť bez dostatočného umŕtvenia.

     

    Takže jedinou cestou, ako z toho von, je podľa mňa pôrodná asistencia s asistentkou, ktorá naozaj rodičke pomáha a nejde je o vlastnú kariéru. Väčšina pôrodníkov sú totiž vlastne chirurgami a založili svoju kariéru na tom, že režú a šijú skoro každú rodičku – máloktorá žena odíde z pôrodnice bez rezu – buď má rozpárané brucho alebo pošvu – prepáčte za vulgárnosť, ale nič iné to lepšie nevystihuje – a ešte ako darček navyše infekciu močového ústrojenstva a k tomu chutné antibiotiká.

     

    Práve preto by som aj ja chcela podporiť pôrodné asistentky tým, že pri budúcom tehotenstve určite využijem služby niektorej z nich v Bratislave, a dúfam, že dovtedy si vybojujú svoju pozíciu a budú môcť služby poskytovať.

  3. Váš komentár

    Chcem sa spýtať, čo znamená slovo “Odvádzať” . Nebolo by vhodnejšie slovíčko “Vyvádzať” čiže vyviesť novorodenca na svet ? Alebo len také obyčajné a zastarané slovko “vykonávať” ?

     

    S pozdravom

     

    graga

     

     

    nech žijú asistentky odvádzačky

     

    P.S. Treba dotovať vždy a zásadne iba zahraničné firmy, ktoré zamestnávajú našich ľudí za minimálnu mzdu. Veď zdravotníctvo nám hádam ani netreba a nových občanov – novorodencov ani nepotrebujeme. Onedlho tu bude dosť prisťahovalcov. Nám vždy boli milší cudzí a cudzie, ako naši vlastní. Nuž slovač …

  4. Váš komentár

    Chcem sa spýtať, čo znamená slovo “Odvádzať” . Nebolo by vhodnejšie slovíčko “Vyvádzať” čiže vyviesť novorodenca na svet ? Alebo len také obyčajné a zastarané slovko “vykonávať” ?

     

    S pozdravom

     

    graga

     

     

    nech žijú asistentky odvádzačky

     

    P.S. Treba dotovať vždy a zásadne iba zahraničné firmy, ktoré zamestnávajú našich ľudí za minimálnu mzdu. Veď zdravotníctvo nám hádam ani netreba a nových občanov – novorodencov ani nepotrebujeme. Onedlho tu bude dosť prisťahovalcov. Nám vždy boli milší cudzí a cudzie, ako naši vlastní. Nuž slovač …

  5. Najrýchlejší a najistejší spôsob ako si vybrať PA do pôrodnice je skontaktovať sa osobne s ňou, pretože každá má pôsobisko v inom kraji a iné podmienky v spojitosti s pôrodníckym oddelením. Niektoré PA majú s nemocnicou zmluvne podchytenú prítomnosť pri pôrode svojej klientky, alebo jednoducho sprevádzajú rodičku k pôrodu ako vybraná blízka osoba. A ako vyzerá samotná pomoc PA v pôrodnici? Záleží na interných vzťahoch a dohodách priamo na odd. alebo jej výkony počas pôrodu sú zmluvne dohodnuté, ako som už spomínala. To znamená, že PA buď vykonáva odborný dohľad nad celým priebehom pôrodu (výnimočne) vrátane odvedenia pôrodu, alebo predstavuje neoceniteľnú psychickú oporu a pomáha zvládnuť I.a II.dobu pôrodnú svojimi radami, usmerňovaním, príp.masážou, polohovaním rodičky atď. A opäť sme pri kompetenciách …vybraná PA k pôrodu by mala vykonávať kompletnú starostlivosť:

    1. bezhraničká empatia a emocionálna podpora je samozrejmosťou u PA, pretože,pýtam sa, kto dokáže pochopiť rodičku lepšie ako PA, ktorá je tiež ženou a ak má navyše skúsenosti ako matka s vlastnými pôrodmi? 2. sledovanie stavu rodičky a dieťaťa pri všetkých dobách pôrodných, pretože má na to odborné vedomosti, praktické zručnosti a skúsenosti. Erudovaná,skúsená PA s citlivým prístupom dokáže poskytnúť vysokokvalitnú profesionálnu zdravotnícku starostlivosť s maximálnou ústretovosťou a rešpektom k matke a dieťaťu 🙂

    Zoznam samostatných licencovaných PA nájdete na stránke http://www.sksapa.sk

  6. Ďakujem pekne za veľmi pozitívne názory, ale aj za negatívne, lebo toto nás posúva dopredu a podporuje zmeny…..

    Normálne fyziologické tehotenstvo a pôrody nie sú ochorením, je to normálny fyziologický dej, ktorý zvládne každá pôrodná asistentka. Podľa WHO, ako som už spomínala aj na sme.sk dokáže vyše 90 % žien porodiť spontánne svoje dieťa. To, že na Slovensku máme vyše 30% pôrodov cisárskym rezom neznamená, že to boli všetko patologické pôrody..Sú tu zahrnuté aj pôrody, ktoré boli ukončené cisárskym rezom na žiadosť samotnej ženy, alebo pôrody, ktoré skončili mnohé sekciou preto, že sa zbytočnými zásahmi do prirodzeného deja tento pôrod skomplikoval a často tak lekári naprávajú to, čo sami pokazili..Nehovorím, že stále, ale často sa to deje…To, že nám lekári nechcú dať túto kompetenciu je logické, urobili si z pôrodov dobrý biznis a nemienia sa len tak ľahko vzdať..Ja si hlboko vážim prácu slušných lekárov, bez nich by sme len ťažko dokázali liečiť, no je to práve o tom- liečiť- a pri fyziologickom pôrode nie je čo liečiť !!! Som presvedčená, že ak by lekári ” nestrácali čas a energiu” pri spontánnych pôrodoch, mali by oveľa viacej času na riešenie patologických stavov v pôrodníctve aj v gynekológii, pretože je to prinajmenšom mrhanie ich vzdelaním a vedomosťami. Takto to funguje v mnohých krajinách EÚ a sveta. Každý vie , aké má kompetencie a nikto nezasahuje do kompetencií toho druhého, naopak navzájom sa lekári a sestry, či pôrodné asistentky rešpektujú a vážia si spolupracovníkov. Možno je chyba aj v nás, pôrodných asistentkách, že sa málo angažujeme, no nemožno nám to zazlievať, veď roky sme boli postavené do roly bezduchej a ” nič nevediacej “ženskej sestry, asistentky lekára.

    Ale my sa bavíme o fyziologických pôrodoch. Za týmto účelom sme vzdelávané , máme na to plnú kompetenciu, vedomosti a skúsenosti. Mám množstvo telefonátov a mailov, kde nás ženy podporujú v tom, aby sme sa zviditeľňovali a hovorili o našich kompetenciách, pretože nie sú spokojné so starostlivosťou, aká sa im dostáva v našich pôrodniciach – vyvolávané pôrody, zbytočné zasahovanie do pôrodov a následne ” vyrábanie ” komplikácií. Svedčí o tom aj prieskum spokojnosti , ktorý bol zverejnený na http://www.rodinka.sk, kde na prvých priečkach sa umiestnili práve malé pôrodnice, ktoré akceptujú požiadavky žien v súvislosti s pôrodom a kde sa vychádza v ústrety podpore rodičky, aby sama riadila tento dej a vybrala si k pôrodu, ak má záujem nielen lekára, ale aj pôrodnú asistentku. Nie je možné, aby vo veľkých nemocniciach- kolosoch poskytovali starostlivosť v súlade s individuálnymi potrebami rodičky a dieťaťa a to nie preto, žeby nechceli, ale jednoducho sa to nedá..

  7. Bohužiaľ, na Slovensku máme silnú spoločenskú normu rodiť výlučne v pôrodnici, pričom pôrod má viesť lekár, čo sa považuje za jediný bezpečný spôsob. Od ženy – rodičky sa očakáva, že sa podriadi autorite lekára, ktorý “odvedie” jej pôrod a zodpovedá za jeho výsledok v plnej miere. Žena je v našej spoločnosti predstavovaná ako niekto nekompetentý porodiť dieťa, pričom jediná kompetentná autorita je lekár. Toto vnímanie je však v priamom rozpore s realitou, ktorá bola koniec koncov už aj vedecky potvrdená a výsledky vedeckých výskumov spracované Svetovou zdravotníckou organizáciou v dokumente “Starostlivosť pri normálnom pôrode” :http://www.who.int/reproductivehealth/publications/maternal_perinatal_health/MSM_96_24_/en/. Z výsledkov týchto výskumov vyplýva, že pôrod je prirodzený dej, a ak je mu umožnené prebiehať tak, ako bol naprogramovaný prírodou, predstavuje pre dieťa a matku najvyššiu mieru bezpečnosti s najlepšími možnými vyhliadkami pre uchovanie zdravia matky a dieťaťa. Ako bonus môže byť aj tým najkrajším zážitkom v živote ženy a ideálnym prvým kontaktom dieťaťa s týmto svetom. PA sa špecializuje na pochopenie prirodzeného pôrodného deja a zabezpečenie takých podmienok pre tehotnú a rodiacu ženu, aby pôrod mohol prebehnúť čo najbezpečnejšie vo svojej prirodzenej dokonalosti. Vyspelé krajiny a SZO plne rešpektujú ženino právo voľby miesta a osoby/osôb pri jej pôrode a vyjadrujú tak dôveru v schopnosť ženy byť zodpovednou a dobrou matkou. Verím, že Slovensko sa čoskoro k týmto krajinám pripojí a že súčasná kríza v zdravotníctve môže dopomôcť pozitívnemu vývoju v tejto oblasti.

    1. Ano, ano, dakujem za vaše slová-avšak, toto by malo znieť častejšie v médiách, mali by sa konať konferencie ako je tomu v Českej republike – naposledy Konferencia Aktivní Rodičovství v Brne (už tretí ročník).
      Podobné podujatia by bolo treba i u nás – aspoň tam by sa nevzdelaná široká verejnosť mohla dozvedieť všetky tieto veci. Ženy samy sa musia zaujímať o seba – svoje telo, svoju schopnosť byť ženou a teda i schopnosť rodiť
       
      Tiež by bolo treba gynekológov trošku pritisnúť “ke zdi” a žiadať od nich informácie ako napr. kde múže žena nájsť PA, aké má práva pri pôrode, a tiež by ženy mali povinne dostať brožúru ako si zostaviť pôrodný plán, akých rutinných škodlivých úkonov na jej tele a tele dieťaťa počas púrodu sa treba vystríhať, atď. Jednoducho tak málo sa o tom hovorí že človek má pocit, že žije v dobe kamennej – pritom žijeme v 21.storočí – v dobe informácií.

  8. V súčasnosti jedine zdr.poisťovňa Union prepláca nám licencovaným pôr.asistentkám zdrav. starostlivosť v tehotenstve -zopár stretnutí predpôrodnej prípravy( PFP) a po pôrode – návštevy v dom.prostredí -starostlivosť o šestonedieľku a novorodenca. Čo sa týka komplexnej súvislej starostlivosti o ženu a dieťa (tehotenstvo-pravidelné kontroly,PFP, starostlivosť počas pôrodu,popôrodné obdobie-v šestonedelí -kontrola matky a dieťaťa,poradenstvo,

    praktické nácviky…) so smútkom musím konštatovať,že zatiaľ nás neplánujú zaradiť do verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdr.starostlivosti, čo znamená, spomínaná starostlivosť v celku s jedinou osobou – pôrodnou asistentkou nie je zatiaľ u nás na Slovensku nie je možná, aj keď v našich kompetenciách to samozrejme zakotvené máme. Poča celého obdobia tehotenstva sa postupne utvára mezi PA a ženou úžasný dôveryhodný blízky vzťah, ktorý dáva ďalší predpoklad pre zdarný priebeh pôrodu s tou istou PA a taktiež bezproblémové popôrodné obdobie prežité opäť s tou istou vybranou pôrodnou asistentkou na začiatku tehotenstva. Takáto unikátna starostlivoť predstavuje podľa mňa jedinečný balzam na dušu pre mamičku a bábätko… žiadajme,žiadajme, presadzujme …. je to veľmi ťažký oriešok, ale veď by sme si zobrali od gynekológov len to, čo nám pôrodným asistentkám patrí – starostlivosť o zdravé tehotenstvá, dohľad nad fyziologicky prebiehajúcimi pôrodmi atď.

    1. Dakujem za odpoveď- presne toto som mala na mysli- kompletnú predpôrodnô i popôrodnú starostlivosť o matku a dieťa.
      Prosim vas, mohli by te trosku poradit zenam, ktore sa chystaju rodiťa chceli by PA so sebou v nemocnici, ako treba postupovat- treba si PA ziadat v porodnici ? Alebo je lepsie (a stačí) kontaktovat PA osobne a ona poradi zene co a ako dalej?
      Ďakujem.

  9. Ja sa velmi tešim týmto úžasným správam od vás, milé PA. Po dlhej dobe od vas niečo počuť, až sa mi nechce veriť, že naozaj

    Ja patrím k ženám, ktoré by veľmi radi nielen rodili s PA, ale využili aj jej služby počas tehotenstva- teda tak ako je to aj vo vyspelých západo- európskych krajinách. Tzn nechodiť do poradne ku gynekológovi, ale chodiť k PA. Ku gynekologovi, len keby bol nejaky zavazny problem.

    Tiez ma zaujima, či by tieto služby preplácala nejaká zdravotná poisťovna – alebo aspon do určitej akej výšky?

  10. Dobry den, velmi by ma ale zaujimalo ake sankcie budu resp. su pre porodnu asitentku, ktora nepozna ze sa uz nejedna o fyziologicky porod, a ako zaisti vcasny presun rodicky…ked vieme ze su pripady kedy rozhoduji minuty?

    1. a presun kam? vsak PA moze byt pri porode v porodnici , tak ako je to bezne v inych krajinach a u nas tiez, keby sa zeny viacej zaujimali a chceli rodit pri PA v porodnici, takze nechapem prispevok

    2. Ženy sa na mna môžu obrátiť na mojej mailovej adrese, máme licencované pôrodné asistentky, ktoré sú v jednotlivých krajoch, ich zoznam je na stránke http://www.sksapa.sk, môžete sa na nich kľudne obrátiť ale upozorňujem, ani jedna z nich nemá zmluvu s poisťovňami, nakoľko zdravotné poisťovne nepotrebujú zazmluvniť PA, pretože majú za to, že starostlivosť je perfektne zabezpečená lekármi a nechcú na tom nič meniť. Jediná poisťovňa, ktorá zazmluvnila PA je UNION.

    3. Oceňujem prácu pôrodných asistentiek. Osobne som veľmi ocenila rady pani Lazorovej pre moju neter v šestonedelí. Pôrodné asistentky, to je nevyužitý potenciál spoločnosťou a najmä mamičkami. Je potrebné o tom hovoriť. Názory mamičiek sú veľmi dôležité, v čom by mali mali záujem využiť služby pôrodných asistentiek, pretože tie sú tú pre nich.

    4. Zdravím všetky mamičky, ale aj všetky PA, osobitne pani Lazorovú a pani Furmanovú. Tiež mám ten pocit, že táto momentálna neutešená situácia v nemocniciach trochu nahráva na smeč nám, pôr. asistentkám. Bodaj by sa pohli ľady a my sme mohlli dokázať, že to vieme, preukázať naše vedomosti a tiež skúsenosti, ktoré sú veľakrát aj určite bohatšie ako mladých lekárov, ktorí odvádzajú spontánne pôrody. Vieme, že získať si vašu dôveru, aby ste nám verili bude ťažké, ale verte nám, nesklameme Vás. Aj doteraz sme pri Vás boli, len trochu neviditeľné. Sme tu pre Vás!!!

      1. Ja by som určite dala prednosť pôrodu so skúsenou PA. Z vlastnej skúsenosti viem, že rodiť s nervóznou mladou lekárkou, ktorá si nevie poradiť sama so sebou, nie je žiadna výhra a obávam sa, že takúto skúsenosť ako ja má až priveľa mamičiek…preto tieto slová u mňa vyvolali nádej, že aj na Slovensku svitá na lepšie časy a možno pri mojom ďalšom pôrode zažijem niečo krásne…

  11. V súvislosti s možnou neprítomnosťou pôrodníkov v pôrodnici som za túto situáciu v zdravotníctve vďačná. Pôrod je fyziologický proces. Pokiaľ tak prebieha, každá lekárska intervencia do jeho priebehu je zbytočná až nežiadúca. Z vlastnej skúsenosti viem, že pôrod môže byť nádherným zážitkom, ak sa žena cíti v bezpečí, chránená a podporovaná vo svojej vlastnej schopnosti porodiť bábätko. Pôrod je ženská záležitosť. Pôrodná asistentka je ideálny človek na to, aby ženu pri ňom sprevádzal. Už aj z názvu jej profesie vyplýva, že pôrodná asistentka nerodí za ženu, nevedie jej pôrod, iba jej pri pôrode asistuje. Avšak takáto citlivá asistencia má pre rodiacu ženu cenu zlata. Dúfam, že táto situácia ukáže slovenským ženám, že pôrodné asistentky sú tí praví ľudia pre starostlivosť o zdravú ženu pri fyziologickom pôrode. Držím palce pôrodným asistentkám, aby využili túto krízu pre dobrú vec, a ukázali našim mamičkám, aký krásny, bezpečný a obohacujúci zážitok môže príchod ich bábätka byť, keď sa udeje za ich asistencie. Majú moju plnú podporu.

  12. Váš komentár

     

    mail.adresy sú vpravo v obálke zwinker

     

    … ale dobre ste urobili, ak ste upovedomili mamičky, že existuje aj nejaký zoznam licencovaných samostatných pôrod.asistentiek na Slovensku, ktorý si nájdu na stránke Slovenskej komory sestier a pôr.asistentiek, a možu ich požiadať o služby… ďakujem

  13. Som tiež pôrodná asistentka pracujúca v nemocnici aj ako samostatná licencovaná PA v teréne a stotožňujem sa so stanoviskom viceprezidentky a veľmi podporujem jej úsile, ktoré prinesie spokojnosť pre nás a hlavne pre vás a vaše bábätka. Zároveň by som chcela vyzvať všetky podporovateľky, aby sa nebáli vyjadriť svoj názor, a svoje priania a požiadavky, týkajúce sa tehotenstva, priebehu pôrodu a starostlivosti po pôrode – toto “všetko v jednom” vám naozaj dokážeme zabezpečiť, len potrebujeme aj od vás silnú podporu a vaše žiadosti.

  14. Zaujimala by ma teda ta “logika”:

    – Investujeme do VS studia porodnych asistentiek.

    – Zakonom su PA stanovene ako plne kompetentne na samostatne odvadzanie fyzio-porodov.

    – A ked ich skutocne treba adekvatne vzdelaniu a zakonu pouzit v praxi, tak sa tvarime, akoby sme ich tu ani nemali a nema kto rodickam pomoct pri porode okrem lekarov.

  15. Som rada, ze PA konecne začali hovorit o schopnosti samostatne odviest fyziologický pôrod. Bodaj by tato hnusna situacia priniesla aspon jednu prospesnu vec navratenie starostlivosti o tehotné do rúk PA, lebo tam patri.

    Mozno by sme zrazu nemali tolko rizikovych tehotnych, anii tolko cisarskych rezov. Mozno by konecne zeny mali doveru vo svoje telo a schopnost priviest svoje dietatko na svet!

    Dávam na vybral.sme a dufam, ze sa naozaj veci daju do pohybu.

    vybrali.sme.sk/submit.php

     

    Pani Lazarova, ako sa na Vás ženy mozu obratit? Ak by po napr ambulantnom porode mali zaujem o starostlivst v domacom prostredi?

Pridaj komentár