Najbežnejšie „prečo“ na tému „pôrod na Slovensku“

Eva Pavlíková 3

Mám pocit, že v poslednej dobe sa všade píše na tému slovenského pôrodníctva len v negatívach, automaticky sa odsudzuje takmer každý zaužívaný postup a zväčša sa pri vyhláseniach typu – poďme rodiť do vody, chceme rodiť doma, nedám sa nastihnúť, nechcem ležať na stole… nedáva priestor na zdôvodnenie druhej strane. Klasickému gynekologovi – pôrodníkovi zo slovenkých pomerov a podmienok. Tak my to teraz urobíme. Odpovedá gynokológ-pôrodník – MUDr. Jana Černáková.

Prečo sa zakazuje počas pôrodu piť?

Je pravdou, že od nástupu pôrodnej činnosti vám nedoporučia piť tekutiny a samozrejme ani jesť. Naschvál píšem nedoporučia, pretože dospelému človeku nikto nebude nič zakazovať, dá sa len poradiť s tým, že pri nedodržaní pokynov si nesie následky dotyčný sám.

Vysvetlenie je také, že nikto v danej chvíli nemôže s určitosťou povedať, že sa doposiaľ fyziologicky prebiehajúci pôrod neskomplikuje, neskončí sa operačne, to znamená s použitím celkovej anestézy. Pri celkovej anestéze hrozí možnosť vdýchnutia obsahu žalúdka, ak sa v ňom niečo nachádza. Vyprázdnenie žalúdka po vypití tekutín trvá 4-6 hod. Predstavte si situáciu, že rytmus srdiečka dieťatka na monitore bude signalizovať nedostatok kyslíka, bude treba rýchlo vykonať cisársky rez. V takomto prípade na spinálnu anestézu nie je čas, takisto sa nedá čakať na vstrebanie tekutiny, ktorá je v žalúdku.
Sucho v ústach sa dá riešiť častým vyplachovaním ústnej dutiny.

Prečo ma napoja na infúziu? Obmedzuje to pohyb, polohu, komfort!

Infúzie sa neaplikujú „paušálne“ každej rodičke, ale len v potrebných prípadoch. Infúzia slúži nielen na doplnenie tekutín, často sa do infúzie aplikujú aj lieky potrebné pri pôrode. Ale nie je to také zlé, ako sa Vám môže zdať. Ak je potrebná infúzia, tak sa dá zavesiť na stojan a ten je na kolieskach, takže sa s celým zariadením dá chodiť.

Prečo je nemožné nechať ženu tlačiť v polohe, v ktorej jej to ide najlepšie a najprirodzenejšie?

Čo sa týka polohy rodičky v druhej dobe pôrodnej ( teda pri tlačení) – je pravdou, že u nás je zaužívaná v podstate jedna poloha. Podľa môjho osobného názoru nie je až taká zlá – ani z pohľadu rodičky. Stôl sa dá polohovať, čiže nemusíte vodorovne ležať, môžete byť v polosede.
Každopádne z pohľadu pôrodníka sú takto pôrodné cesty najprístupnejšie, dá sa v tomto prístupe ihneď rozpoznať hroziaca komplikácia a okamžite sa dá riešiť (napríklad hroziace roztrhnutie hrádze, takzvaná dystokia ramienok – prípad, keď sa porodí hlavička a ramienka sú otočené a zakliesnené tak, že nejdú von, alebo pupočník dieťatka niekoľko krát omotaný okolo krku). Môj názor je ale taký, že by na pôrodniciach mali byť dostupné aj tzv. možnosti alternatívneho pôrodu (v drepe, do vody, pôrody doma len s pôrodnou asistentkou…).

Budú ma lekári fyzicky klásť na pôrodné lehátko, aj keď nebudem chcieť?

Myslím si, že nie je vhodné nechať tomu taký dramatický priebeh. Skúste o tom hovoriť s lekárom dopredu. Ak sa začnete na začiatku druhej doby pôrodnej vzpierať a nedodržovať rady personálu, profitovať z toho nebude nikto, ani Vy, naopak, utrpieť tým môže jedine vaše dieťa. Skúste o pôrode porozmýšľať aj z jeho pohľadu.

Klasická poloha, kde žena leží na stole je neprirodzená, tak sa rodí už asi len na Slovensku. A okrem iného, ja chcem rodiť do vody!

Tvrdíte, že je to neprirodzená poloha a inde ako na Slovensku už tak nerodia. Nie je to pravda, bola som aj v zahraničí a rodí sa presne takto. Iste je tam viac alternatívnych polôh, podľa môjho názoru je skôr vec biznisu na súkromných klinikách a možnosť ako z ľudí „za niečo extra“ vytiahnuť peniaze. Takisto nie je pravda, že poloha vyhovuje jedine lekárovi. Rodička je na konci prvej pôrodnej doby unavená a poloha na chrbte ešte umožňuje mobilizovať sily a použiť v dostatočnej miere brušný lis. Ubezpečujem Vás že gravitácia (a teda rodenie v podrepe ako indiánky) dieťa von z maternice nedostane.
Ďalej táto poloha umožňuje lekárovi najrýchlejšie odhaliť prípadnú odchylku počas druhej doby pôrodnej a takisto mu umožňuje a dáva priestor rýchlo a adekvatne konať. Druhá doba pôrodná, teda vypudenie dieťaťa trvá krátko, ale rozhoduje o všetkom. A Vy mu to predsa chcete uľahčiť. To nie je strašenie ani rečičky, jednoducho je to tak. V tlači sa toho veľa popíše, často sú to novinári-laici a chýba tam stanovisko odborníka.
Toto všetko sa týka aj pôrodu vo vode. Pôrod tým uľahčíte jedine ak sebe. Teplá voda skutočne prirodzene dilatuje (rozťahuje panvové dno). Ale neviem si predstaviť pôrodníka – potápača? aby bol nablízku vášmu dieťatku.Podobnú službu prirodzenej dilatácie spraví aj časté sprchovanie v horúcej vode poča prvej doby pôrodnej. A ešte jeden aspekt. Človek je suchozemský tvor a existuje presný mechanizmus (ktorý tu nechcem rozpisovať) takzvaného prvého vdychu, kedy sa po pôrode hlavičky vytláča z pľuc plodová voda, stimuluje sa dychové centrum a dieťa sa prvý krýt nadýchne. Tak to s nami príroda vymyslela, nesnažme sa vylepšovať to. Iste, dieťatku neublížite, len ten okamih zbytočne odialite, keď ho vyberú z toho bazéna, alebo vane.
Takže záverom: vyberte si nemocnicu, kde je kvalitná novorodenecká starostlivosť (to je jediná možnosť ako to vášmu dieťatku uľahčiť). A ak chcete spraviť pekný zážitok sebe, odporúčam pôrod s otcom dieťaťa a prípadne sa informovať na epidurálnu anestézu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Lesná žienka- nemyslím si, že Vaša poznámka je namieste- doktorka sa nevyjadrovala k danej téme. Tiež som po narodení svojho syna bola rozčarovaná, že prioritné je, aby som si „tlačila“ brucho, ako prevenciu poorodného krvácania, a nie mať ho pri sebe, lebo by ma pri danej aktivite rozptyloval. V mnohých nemocnicniach je stále cítiť komunistické tiene v podobe mechanického prístupu k porodu, často však ide o čisto individuálne zlyhanie zdravotného personálu.

    Magda- vobec si nemyslím, že ide o zbytočný článok, ani že sa tu prezentujú zastarané názory. Naopak doktorka razí progresívnu cestu s otvorenými očami. Nie všetko nové je dobré, tak ako nie všetko staré je zlé. A taktiež doktori na dochodku, každý lekár rastie s každým ďalším poznatkom a novou skúsenosťou, a teda aj časom. Pokiaľ nemá na očiach a ušiach klapky zwinker

  2. Ešte jedna otázka pani MUDR. Múdra…prečo mi po pôrode dieťa hneď neukázali, ale okamžite ho „odpratali“? Bola som preň nebezpečná?

  3. Myslím si, že pre svoje zastarané názory patrí pani MUDr. do dôchodku. Absolútne zbytočný a zavádzajúci článok.

Pridaj komentár