Moje dulie štúdium

Mgr. Ľuba Lapšanská 2

Niekoľko mesiacov po prvom pôrode som začala pracovať s tehuľkami. Robila som kurzy, stretávali sme sa, vymieňali si skúsenosti. Chodili sme do pôrodníc presviedčať, hovoriť o tom, čo by sme chceli. Snažili sme sa meniť postupy, metódy, ľudí, všetko, a najlepšie hneď!
Študovala som množstvo literatúry, aby som vedela odpovedať na všetky otázky čerstvých mamičiek. Stále mi to ale akosi nestačilo. Chýbala mi spolupráca s niekým, kto k ženám pristupuje podobne ako ja. Kto ich pozorne počúva a verí ich schopnostiam. A, samozrejme, chcela som byť v kontakte s niekým skúsenejším. Potrebovala som viac a viac informácií, odborníkov, ktorí vedia odpovedať na moje otázky. Tak som sa v roku 2003 po dlhom váhaní prihlásila na kurz dúl do Prahy. To váhanie bolo mimochodom spôsobené len diaľkou a finančnými možnosťami ženy na materskej, nie neistotou, či je to to pravé. To mi bolo jasné hneď, že TOTO chcem! 800 kilometrov niekoľkokrát ročne ale nie je „sranda“. Medzitým som ešte druhýkrát otehotnela, takže som sa vo vlaku ledva zasunula s bruchom medzi ležadlá. Ale neľutujem ani sekundu, ani deň, keď som to urobila.
Moje predstavy o dule sa radikálne zmenili hneď na prvom dulom víkende. V dobrom. Pochopila som, že mojou prácou je starať sa o ženu a jej dieťa, nie o budúcnosť nášho zdravotníctva. Najviac ma zarazilo, že nebudem „bojovať s personálom“. Že budem musieť držať jazyk za zubami aj v prípade, že sa bude diať niečo mne proti srsti. A i to, že klientka sa musí sama ozvať, ak niečo chce. A ja som tam na to, aby som ju vo všetkom podporila, podržala, nie presviedčala!
Začala som k pôrodom a rodiacim ženám pristupovať inak. A teraz môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že je to lepšie. Nemusím sa báť konfrontácie. Ku každému pôrodu idem pozitívne naladená a s vedomím, že nie všetko vyjde tak, ako si klientka predstavuje, ale aj s istotou, že tá ďalšia to už bude mať zase o kúsok ľahšie. Snažím sa ženám dať čo najviac objektívnych informácií a netlačiť ich do mojich predstáv. Je to ich pôrod, ony o ňom rozhodujú. I to som sa naučila na kurze.
Popracovala som na svojom temperamente a nielen pri „tehotných“ a „rodiacich“ ženách, ale dokonca i doma, v bežnom živote som sa akosi ukľudnila. Nie, neznamená to, že nevybuchnem keď ma niečo veľmi nahnevá , znamená to, že si dopredu rozmyslím, pred kým a ako budem reagovať. Myslím aj na dôsledky môjho správania v budúcnosti, i na to, ako na mňa reagujú iní, a ako budú – z toho vyplývajúc – reagovať na moje klientky. A keďže im chcem to najlepšie, pokúšam sa veci posúvať vpred pozitívnou motiváciou. Pochopila som aj to, že nie každá klientka môže ostať naveky mojou priateľkou, s ktorou chodím dvakrát do týždňa na kávu, a že za služby sa platí. Kurz mi dal mnoho cenného a dobrého. Nielen v rámci komunikačných schopností a posilnenia ženstva, ale aj obrovské množstvo poznatkov. Stretla som ľudí ochotných a prívetivých s veľkým entuziazmom a len ticho dúfam, že som sa tou ich dobrotou aspoň trošku nakazila aj ja.
No, niečím určite. Prácou. Už nemusíte chodiť študovať do Prahy. Kurz pre duly sme otvorili aj na Slovensku, s prevahou českých lektorov, ale i za pomoci našich kvalitných odborníkov. Druhý ročník bude prebiehať práve v tomto roku. Prihlasovať sa môžete ešte pár dní. Posledný januárový víkend sa stretneme v Bratislave.
Zatiaľ len: krásne tehotenstvá, krásne pôrody a nezabudnuteľné chvíle s vašimi bábätkami, dojčatami, škôlkarmi a predškolákmi, školákmi a puberťákmi, atď., atď., atď.

Foto a bližšie informácie o kurze pre duly: www.duly.sk
Kontakt: dulaluba(at)gmail.com, mob. 0903 213 593, skype: dulaluba

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. krásny článoček, podporny ,písaný Srdiečkom-podporeny nádhernymi Ženskymi skúsenostami.Dakujem.

    Všetučko dobré, krásne prajem Nám Ženám- Všetkým smile

    Janka Kusá

Pridaj komentár