Vaginálne po cisárskom: 10 odporúčaní pre ženy

Ľuba Lapšanská 2

Pomaličky, ale isto sme sa dopracovali k poslednej časti – k odporúčaniam pre ženy, ktoré túžia svoje dieťatko po predošlom cisárskom reze porodiť vaginálne (v skratke VBAC).

Sú spracované podľa knihy Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu od Henci Goer. (OWP 2002)

iStock

 

Pre prirodzený pôrod sa rozhodnite sama.

A tiež – musíte si byť istá že to naozaj chcete. Ak ste totiž mali prvú sekciu a počas normálneho pôrodu príde na vás „ťažká chvíľka“ s pocitom „nech urobia čokoľvek, len nech je už vonku“ – veľmi rýchlo vám vyhovejú. Ťažká chvíľka sa však dá prekonať, existujú rôzne úľavové techniky. A ideálne ak máte pri sebe spriaznenú dušu, ktorá vám pomáha.

Nájdite si dopredu a dohodnite si pôrodníka, resp. zariadenie, kde majú s VBAC skúsenosti.

Ak vo vašej pôrodnici striktne odmietajú pomôcť vám pri vaginálnom pôrode a tlačia vás do ďalšej sekcie, nájdite si takú, kde vás podporia, kde urobia všetko pre to, aby ste dokázali porodiť sama. I na Slovensku také pôrodnice sú, a aj ženy, ktoré boli ochotné cestovať…

 

V prípade potreby okamžite cisársky rez

Dôležité však je i to, aby v nemocnici, v ktorej ste sa rozhodli porodiť, boli schopní urobiť vám v prípade potreby okamžite cisársky rez. A nielen to, mali by byť schopní poskytnúť i dieťatku v prípade potreby okamžitú pomoc. Nebudeme si nahovárať, že sa nič nemôže stať. Ale nebudeme si to ani privolávať 🙂 Je však dobre rodiť v pohode, s pocitom, že keby niečo…

Ak budete psychicky pripravená na pôrod, budete pociťovať istotu vo vlastné telo, ale zároveň budete vedieť, že sa o vás postarajú čokoľvek sa stane, budete uvoľnenejšia, istejšia, čo je pre prirodzený pôrod nesmierne dôležité.

 

Budete potrebovať psychickú oporu.

Ideálne by bolo, keby ste počas pôrodu mali pri sebe vždy pôrodnú asistentku. To však na Slovensku pravdepodobne nie je možné nikde. Personálu je málo, rodičiek veľa. Pôrodnice pozatvárali, ľudí prepustili a pôrodnosť z roka na rok stúpa a stúpa. Ak nemáte možnosť zabezpečiť si pôrodnú asistentku, ktorá bude pri vás po celý čas pôrodu, nájdite si dulu, kamarátku, sestru alebo zoberte otecka. Budete potrebovať oporu!

 

Zabudnite na epidurálnu analgéziu

– ak chcete rodiť po cisárskom vaginálne. Prečo? Citujem odborníčku:

„Epidurál nielen znižuje nádej na dokončenie pôrodu prirodzenou cestou, ale u približne 10% rodiacich žien spôsobuje epizódy mimoriadne pomalého srdečného tepu dieťaťa. Pomalý tep plodu býva považovaný za spoľahlivý signál, že došlo k povoleniu jazvy a následným problémom dieťaťa. Znamená to, že epidurálna analgézia vás vystavuje zvýšenému riziku cisárskeho rezu z dôvodu suspektného (podozrenie na…) povolenia jazvy.“

 

Zaobíďte sa bez vyvolávania a urýchľovania pôrodu chemickými prostriedkami.

Pôrodné asistentky vravia, že naše telo vie, koľko nám môže „naložiť“ záťaže. Nesnaží sa samo zničiť. Ak však do pôrodu chemicky zasiahneme, bude zmätené.

Tu pridám i vlastné skúsenosti a pozorovania. Väčšina žien, s ktorými som bola pri pôrode VBAC mala kontrakcie kratšie a menej intenzívne. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že maternica vie, koľko môže… nebude predsa podporovať silné intenzívne kontrakcie, keď sa môže poškodiť. I napriek tomu, všetky tieto ženy porodili.

I tu však platí – môže sa stať, že zásah do pôrodu v podobe oxytocínu či prostaglandínových čípkov bude potrebný. V tej chvíli už asi máloktorá z nás dokáže povedať nie.

 

Zabudnite na hodinky.

Ak vám lekár povie, že dobre teda, skúsime porodiť normálne, ale keď to nebude do XY hodín, tak bude sekcia… nuž , to nie je psychicky práve povzbudivé. Mali by ste dostať minimálne toľko času, ako žena ktorá rodí prvýkrát.

 

Bez rutinných zákrokov

Henci Goer vo svojej knihe odporúča  vzdať sa i u nás typických rutinných zákrokov ako elektronické monitorovanie plodu a amniotómia (pretrhnutie plodových obalov).

Taktiež odporúča obmedziť množstvo vaginálnych vyšetrení a interné monitorovaní plodu… No, priznávam, neviem či sa toto niekde podarí…

 

Pri plánovaní i samotnom VBAC buďte aktívna.

Pôrod by mal byť – okrem akútnych stavov – výsledkom vašich fyzických aj emocionálnych potrieb.

 

Majte realistické očakávania!

Tak to by hádam stačilo. 😉 Desať bodov na ceste k normálnemu pôrodu. Možno sa vám to zdá veľa, možno málo. Ženy, ktoré veľmi chcú porodiť dieťatko vaginálne sú ochotné toto všetko zvládnuť. A z vlastných skúseností viem, že to nie je až také namáhavé.

Ťažké je rozhodnúť sa. Zobrať vo svojej mysli zodpovednosť za seba i dieťatko. Ja som si stále hovorila – veď chcem to najlepšie. LEN normálne porodiť. Aký lepší vstup do života môžem môjmu dieťatku dopriať? Dopriala som mu príchod ako nám ktosi tam hore určil, pôrod bez komplikácií a šťastnú mamu, ktorá to všetko zvládla.

A zvládnete to i vy. Držím palce… 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. prvy porod som mala v podstane nedobravolne cisarsky, aj po 26 hod. od odtecenia plodovej vody som bola otvorena len na 5cm a kedze uz som bola aj dost vysilena a zacinali slabnut ozvy pristupila som na sekciu. pri druhom aj ked ma lekarka presviedcala ze porodim normalne a posnazi sa mi pomoc to tiez neslo inak. plodova voda odtiekla , kontrakcie neprisli ani po 12hod, nasadeny oxitocin sice zabral(co sa tyka kontakcii) ale otvarat som sa nezacala aj ked som mala odchodene kilometre a tak po 36hod od zaciatku odtekania plodovej vody(otvorena len na 2 cm) mi neostavalo nic ine ako pristupit na dalsi cisarsky. tak mi poradte kde som spravila chybu????

    Frown Sad

  2. Personalu v porodniciach by bolo viac nez dost, a to aj pri trende zatvarania porodnic, ak by nizkorizikove mamicky mali moznost rodit doma. Tak by zeny, ktore naozaj potrebuju pri porode lekarsku pomoc, mohli mat okolo seba dostatok personalu, ktory by ich obskakoval. Lebo su aj take zeny, ale je ich len okolo 5-10%. Ale nie, u nas musia ist povinne vsetci – chori aj zdravi do nemocnice a potom je tam naval a vsetci sa stazuju – personal – ze maju prilis vela prace, aj pacienti – ze nedostavaju tolko a takej starostlivosti, ako by potrebovali.

    Tak sa obratte na prislusne kompetentne organy a ziadajte zmenu! Taketo mlatenie prazdnej slamy stale dookola je uz ozaj nanervyiduce. Vsetko je zle, hrozne, ale ja nepohnem zadkom, urobte to niekto za mna! Typicke.

Pridaj komentár