Príručka pre rodičaSociálna poisťovňa rieši životné situácie

Dobrovoľné nemocenské poistenie: radia odborníci zo Sociálnej poisťovne

 Kristína Kováčiková   07.10.2014   143

Od 1. júla 2014 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení, ktorá znemožňuje súbeh povinného nemocenského poistenia s dobrovoľným nemocenským poistením, ako aj súbeh povinného poistenia v nezamestnanosti s dobrovoľným poistením v nezamestnanosti.

Materské si už dobrovoľným poistením nezvýšite »»»

Novela v praxi znamená, že nie je možné "pripoistiť sa", ak už poistenkyňa je povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa alebo je povinne nemocensky poistenou SZČO. Prostredníctvom inštitútu dobrovoľného poistenia si už svoje nemocenské dávky nezvýši. 

  • Žena s minimálnou mzdou bude poberať len minimálne materské, nemocenské, ošetrovné.
  • Živnostníčka (SZČO), ktorá platí povinné nemocenské odvody v minimálnej výške, bude takisto poberať minimálne materské.

Kto môže využiť inšitút dobrovoľného poistenia?

Osoba, ktorá nie je zo zákona nemocensky poistená - študentka alebo nezamestnaná žena - môže využiť dobrovoľné poistenie, ak plánuje tehotenstvo a chce poberať materské. V takom prípade je potrebné prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v dostatočnom časovom predstihu, nakoľko ideálne tehotenstvo, ak žena neporodí predčasne, trvá plus mínus 280 dní a aby vznikol nárok na materské, je treba získať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom. 

Dobrovoľné poistenie môže zachrániť materské

Ak žena pracuje a má povinné nemocenské poistenie, nemôže byť dobrovoľne nemocensky poistená. Iná situácia však nastane, pokiaľ by prišla o prácu:

"Ak žene pracovný pomer zanikne, môže sa odo dňa nasledujúceho po ukončení pracovného pomeru (po zániku povinného nemocenského poistenia) na dobrovoľné poistenie prihlásiť," objasňuje Peter Višváder z Komunikačného odboru Sociálnej poisťovne.

Pýtali sme sa odborníkov zo Sociálnej poisťovne, či by v takomto prípade mohlo dobrovoľné poistenie zachrániť materské žene, ktorá by otehotnela po skončení pracovného pomeru. Odpovedal Ing. Peter Višváder:

"Nárok na materské z dobrovoľného poistenia vzniká, ak poistenkyni trvá nemocenské poistenie (resp. jej trvá ochranná lehota) a má splnenú podmienku trvania nemocenského poistenia aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, pričom do obdobia 270 dní je možné započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom. To znamená, že ak by sa v uvedenom konkrétnom prípade po ukončení pracovného pomeru žena prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie, do 270 dní by sa jej zarátalo aj povinné nemocenské poistenie z ukončeného pracovného pomeru a nárok na materské by jej mohol vzniknúť.

Upozorňujeme však, že na vymeriavacie základy dosiahnuté v zamestnaní by sa pri výpočte dávky materské neprihliadalo. Ak by jej dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo ku dňu uplatnenia si nároku na materské nepretržite aspoň 26 týždňov, výška materského by sa jej určila z reálnych vymeriavacích základov dosiahnutých z dobrovoľného nemocenského poistenia. Ak by však dobrovoľné poistenie trvalo nepretržite menej, výška materského by sa určila len z minimálneho vymeriavacieho základu."

Otázka: Nezamestnaná a nárok na materské

Timea dostala v práci, kde robila desať rokov, výpoveď. Jej pracovný pomer zanikol k 1.5.2014. V priebehu roka 2014 otehotnela. Termín pôrodu má 1.5.2015. V období 2 rokov pred pôrodom 1.5.2013 - 1.5.2015 získala 270 dní povinného nemocenského poistenia zo zamestnania. Za akých podmienok môže poberať materské?

 Odpoveď Sociálna poisťovňa:

Poistenkyňa nebude mať nárok na materské zo skončeného povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, pretože nesplní základnú podmienku nároku na materské – podmienku existencie nemocenského poistenia alebo plynutia ochrannej lehoty v čase vzniku dôvodu na poskytnutie materského (spravidla 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu).

Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade poistenkyne, ktorá je tehotná v čase zániku nemocenského poistenia, ochranná lehota trvá osem mesiacov. Vzhľadom na to, že poistenkyňa v čase zániku nemocenského poistenia (30.4.2014) nebola tehotná, ochranná lehota jej plynula do 7. 5.2014 vrátane.

Ak sa poistenkyňa prihlási na dobrovoľné poistenie a uplatní si nárok na materské z tohto poistenia, do obdobia 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom sa jej započíta aj potrebný počet dní z obdobia ukončeného povinného nemocenského poistenia zamestnanca.

Keďže však už do vzniku nároku na materské nesplní podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia, dávka materské sa jej vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného z minimálneho vymeriavacieho základu.

Otázka: Koniec pracovného pomeru počas rodičovskej dovolenky a nárok na materské:

Eva je od 1.1.2013 na rodičovskej dovolenke. Avšak počas rodičovskej dovolenky jej k 1.1.2014 skončil pracovný pomer na dobu určitú. Termín druhého pôrodu má 1.10.2014.

Započíta sa jej do obdobia dvoch rokov pred pôrodom (1.10.2014 – 30.9. 2012) aj obdobie prerušenia nemocenského poistenia - od 1.1.2013 do 1.1.2014? Ak chce materské, musí sa poistiť ako dobrovoľne poistená osoba? Musí ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba získať 270 dní poistenia, aby jej vznikol nárok na materské?

 Odpoveď Sociálna poisťovňa:

Vzhľadom na to, že poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie už dňom prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca a až do ukončenia zamestnania sa neobnovilo, ochranná lehota jej po skončení zamestnania neplynula.

Nárok na materské zo skončeného nemocenského poistenia zamestnanca jej nevznikne – nárok by jej vznikol iba v prípade, ak sa prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie (musí sa súčasne prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie) a splní všetky podmienky nároku z tohto poistenia).

Na účely splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom sa jej okrem obdobia aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia, z ktorého si nárok na materské uplatňuje, započíta aj potrebný počet dní ukončeného povinného nemocenského poistenia zamestnanca, vrátane obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky v období trvania pracovného pomeru.

Článok bol aktualizovaný, zachytáva právny stav podľa novely zákona o sociálnom poistení, ktorá je účinná od júla 2014

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Veronika napísané 03.11.2016 09:04

Dobrý deň, chcem sa spýtať....mam odrobene 4,5 roka k poslednému dňu v mesiaci júl 2016 som dala výpoveď chcela som prejsť z práce do práce ale zistila som že som tehotná takže do práce som uz nenastúpila šla som na úrad a beriem podporu ....termin pôrodu mi vychadza 9.4. v takomto prípade na materskú nárok nemám že?

Ďakujem za odpoveď

Andrea napísané 23.10.2015 19:55

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som zamestnaná od 16.9.2014 do 15.10.2015, momentálne som na úrade práce no zistila som , že som tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je cca 24.júna 2016. Budem mať nárok na materskú alebo sa musím zamestnať? Alebo stačilo by keby som si dobrovolne platila nemocenské poistenie aspoň po dobu jedného mesiaca čo znamená že zánik nemocenského pistenia by bol menej ako 8mesiacov do pärodu.Ďakujem za radu

Andrea napísané 23.10.2015 19:03

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som zamestnaná od 16.9.2014 do 15.10.2015, momentálne som na úrade práce no zistila som , že som tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je cca 24.júna 2016. Budem mať nárok na materskú alebo sa musím zamestnať? Alebo stačilo by keby som si dobrovolne platila nemocenské poistenie aspoň po dobu jedného mesiaca čo znamená že zánik nemocenského pistenia by bol menej ako 8mesiacov do pärodu.Ďakujem za radu

petra K napísané 14.08.2015 11:22

Ahojte, chcem sa opýtať o 3-4tyzdne možem isť na MD, momentalne pracujem na dohodu cca 100e v hrubom, kedze som bola evidovana na urade práce. Koncom januara som dostala po 4 a pol roku vypoved, neviem z coho mi budu vyratavat materksu lebo vsade kde sa informujem mi povedia inak. poradili mi pred nastupom na MD ukoncit dohodu a prihlasit sa na dobrovolne poistenie a ze by som mohla dostat cca 260e, neviem co mám urobiť, dakujem za radu.

zuzka napísané 12.05.2015 13:01

Váš komentárdobri den chcelabi som sa spitat ked som na marodke a skoncila sompracovni pomer 28 1 2015 a bola som tehotna tak mi plati 8 mesacna ochranna lehota ze coto vlastne znamena dakujem

MIRKA napísané 30.06.2015 20:04

som 5 tyzni tehotenstva s dnpo som sa odhlasila 27,5,2015 a mam2 roky poistenia termin mam niekedy v februari bude mi platit materska

Lenka napísané 13.07.2015 11:21

Dobrý deň, chcem sa opýtať poberám do 11.mesiaca 2015 rodičovsý príspevok v januári 2016 mám termín 2.pôrodu. Aká bede výška mojej materskej?

Počas materskej ma predošlí zamestnávateľ k 1.1.2013 prepustil z dôvodu zmluvy na dobu určitú.Počas poberania rodičovského príspevku som od 12.mes.2013 pracovala na dohodu a od februára 2015 pracujem na hlavný prac.pomer na polovičný úväzok.

Ďakujem

Lenka napísané 13.07.2015 11:23

Dobrý deň, chcem sa opýtať poberám do 11.mesiaca 2015 rodičovsý príspevok v januári 2016 mám termín 2.pôrodu. Aká bede výška mojej materskej?

Počas materskej ma predošlí zamestnávateľ k 1.1.2013 prepustil z dôvodu zmluvy na dobu určitú.Počas poberania rodičovského príspevku som od 12.mes.2013 pracovala na dohodu a od februára 2015 pracujem na hlavný prac.pomer na polovičný úväzok.

Ďakujem

Ivana napísané 06.11.2014 12:47

Dobry den, potrebujem poradit, v prvom roku podnikania nemusim platit odvody do socialky, predtym som bola rok nezamestnana. Zacala som si platit dobrovolne, platim 2 mesiace, asi budem musiet ist na operaciu a budem pn. Mam narok na nemocenske?

Renata napísané 21.04.2014 12:22

Dobry de potrebujem radu nakolko mam strasni chaos s DNP.Som v 5 t tehotenstva a chcela by som sa DNPoistit nakolko mam minimalku na papieri (som zamestnan v januari som menila zamestnanie, ale nepretrzite 7 rokov pracujem nemam ziadne dlhi voci Soc poist) chcem si prilepsit aspon par eur.A nakolko mi moja dr povedala ,ze od 4 mesiaca ma da na pnku/rizikove tehotenstvo/ tak aj nech mam aj za pnku o trocha viac eur.Moja otazka znie ma zmysel sa este prihlasit na DnP a a ak ano do kedy by som to mala stihnut.?Dakujem ak sa tu najde niekdo kdo mi poradi a zodpovie dalsie otazky.

Katarína Potočná napísané 19.03.2014 18:10

Dobrý deň, prosím poraďte mi. Plánovala som tehotenstvo, tak som sa dala dobrovoľne pripoistiť presne 11.7.2011 do 5.4.2012 (aby som spĺňala aj 270 dní). Nakoľko sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť neviem ako mám ďalej postupovať. Mám to nechať tak a ak by sa mi niekedy podarilo otehotnieť- rátalo by sa mi to do materskej? Alebo sa dá nejakou formou žiadať o vrátenie týchto peňazí? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

anka06 napísané 08.01.2014 14:40

Dobry den,

Chcem sa opytat ci este pre man plati DNP platila som si ho od 8/2011 do 5/2012... 6/2012 som uz bola na materskej.....mohla by som ist teraz na PN?

Jasminka napísané 07.01.2014 09:22

Dobrý deň,

ako mám postupovať ak sa mi 31.7.2013 skončil pracovný pomer a 19.8.2013 sa mi skončilo podporné nem. obdobie, bola som po ťažkej operácií. Po tom som bola od 20.8.2013 evidovaná na úrade práce a od 15.10.2014 som nastúpila opäť do prac. pomeru. Bohužiaľ k 03.01.2014 som dostala výpoveď lebo som oznámila tehotenstvo. Termín mám v auguste. Mám rizikové tehotenstvo. Ďakujem.

mária napísané 19.07.2013 21:52

Zdravím.potrebujem poradiť.Platila som si dobrovolné pripoistenie,vybrela som ho a teraz keď dostávam rodičovský príspevok tak musím platiť pripoistenie v plnej sume.Bude sa to dať prerušiť?Ďakujem za radu

tatiana slovakova napísané 19.01.2013 09:43

Dobry den ja by som sa chcela spytat ci je pre man este aktualne DNP ak som 6 mesiacov nezamestana a evidovana na UP a predtym som bola zamestana 4 roky. a pocas nezamestanosti som otehotnela, ale znovu nastupujem do zamestania po 6 mesiacoch.

dakujem

Ivana napísané 06.01.2013 13:50

Mám otázku. Som študentka a zatiaľ nie som dobrovoľne nemocensky poistená. Uvažujem o tom nakoľko so štúdiom budem čochvíľa končiť a s partnerom uvažujeme o dieťati. Preštudovala som tu dosť veľa článkov, avšak pravidlá sa menia a stále mi nieje jedna vec úplne jasná. Ak som to správne pochopila pred rokom 2012 sa dalo dosiahnuť maximálne materské tým že by som mala po dobu 270 dní kt. by končila aspoň 6 týždňov pred pôrodom vyplatené dobrovoľné nemocenské poistenie každý mesiac v maximálnej výške (cca50 eur). Avšak aj v tomto článku a podľa zmeny kt. sa v zákonoch udiala, mi z toho vyplýva, že už mi nestačí maximálne dobrovoľné nemocenské, ak chcem maximálnu materskú, ale potrebujem ešte aj dobrovoľné dôchodkové a dobrovoľné v nezamestnanosti.

Ak to je teda takto, moja otázka znie, koľko - teda v akej výške si musím platiť tie dve ďalšie poistenia, a akú dobu aby som mala nárok na maximálne materské (670 eur). Či by stačila minimálna sadzba a v akej výške je. Som študentka, nemám príjem a ani sa s ním do môjho tehotenstva veľmi nepočíta. Jediný príjem z kt. by to bolo možné platiť je manželov príjem.

Veronika Valentova napísané 07.03.2017 23:55

Dobrý den,

chcela by som sa spytat či mám nárok na matersku. V roku 2013-2014 som sa odstahovala na Moravu kde som nebola zamestnana a ani evidováno na úřadě práce. Zdravotnu som si aj nadalej platila v SR ale socialnu nie. Som asi v prvom mesiaci tehotenstva. Dakujem za vasu odpoved

Jana napísané 17.12.2012 15:39

Dobrý ďeň, potrebovala by som poradiť. Platila som si dobrovolné nemocenské poistenie 270dní ktorého platba skončila10.5.2012.Termín pôrodu som mala naplánovaný na 12.11.2012 ale porodila som 20.11.2012.Materská mi bola priznaná 1.10.2012 táto nemocenská dávka mi bola aj vyplatená za obdobie 1.10.2012 do 31.10.2012. Na základe doručenej fotokópie rodného listu dňa 5.12.2012 bolo zistené, že dieťa sa narodilo 20.11.2012. napísali mi že mi zanikla osemmesačná ochranná lehota a dávku z dobrovolného poistenia rušia. Na stránke soc.poisťovne je tiež napísaný jeden z dôvodov-dôvod na poskytnutie materského spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom ja som porodila v siedmom týždni myslím že mám nárok na materskú z dobrovolného nemocenského poistenia.Ďakujem za odpoveď.

Helena napísané 19.09.2012 17:31

Som dobrovolne pripoistena. Ak budem marodovat v septembri aj v oktobri budem mať aj v oktobri zaplatenu marodku z dobrovolneho pripoistenia? Ďakujem

vera napísané 18.06.2012 15:47

Dobry den. Mozte mi poradit. DNP si platim dva roky v decembri som sa jeden den odhlasila a druhy prihlasila aby som zisklala cas do sept.( po starom). Bola som tehotna no zial som potratila. Teraz som na PN od 7.6. a od 1.7. budem mat 26 tyzd. na DNP. Ak pocas PN prejdem do 26 tyz. tak sa mi potom bude ratat z VZ ktory si platim. Alebo musim PN prerusit? Dakujem

Katarina napísané 20.09.2012 10:02

Dobry den, potrebovala by som radu!!!!

Pripoistila som sa v januari, do vtedy som nebola poistena. Nemocenske mi zanikne 13. oktobra 2012. Platim zhruba 15 eur mesacne a v maji som otehotnela. Je nejaka moznost, aby som zvysila este pripoistenie aby mi vysla max. materska?

Iveta napísané 26.05.2012 10:12

Dobrý deň . chcem sa opýtať, som študentkou VŠ v poslednom ročníku a plánujeme si založiť rodinu po ukončené štúdia. Chcem sa opýtať, čo by ste mi poradili, čo je pre mňa najvýhodnejšie spraviť, ako sa mám poistiť v sociálnej poisťovni, aký postup mám zvoliť , aby som mohla poberať resp. mať nárok na materskú

ďakujem

peter napísané 02.05.2012 17:37

Váš komentár ja pracujem od 21.augusta.2010 do dnešneho dna a chcem sa opitat ci si mozem popri zamestnani platit dobrovolne poistenie teda nemocenske atd.proste odvodi do socialnej poistovni kolko bi to bolo mesačne z minimalneho vimeriavacieho zakladu a bude dobrovolne pocitane do započtu rokov? zato bi som to chcel uskutočnit lebo mam malo rokov odrobene ja som bol dost dlho nezamestnani a mam už 38. Rokov. vopred vam dakujem za vasu odpoved na moj ijmel.

Vaše menoAndrej napísané 09.04.2012 17:56

Váš komentár Dobrý deň.Pracujem ako SZČO.Platím odvody z min. mzdy.Aký by som mal denný príjem v prípadnej práceneschopnosti teraz,pri zvýšení platenia odvodov o 20%,30%,40%.Dobrovoľné pripoistenie neplatím.Ďakujem.

Lenka Voštenáková napísané 30.03.2012 20:30

Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu. Platím si dobrovoľné poistné od roku 2010, stále aj teraz po novom . Starám sa o 11 -ročnú postihnutú dcérku a poberám opatrovaťeľský príspevok vo výške 260 eur. Vo februári tohto roku som ochorela a som PN od 23.02.2012 ešte stále. O dcérku sa však stále príkladne starám. Chcem sa spýtať, či mi bude pozastavený opatrovaťeľský príspevok? Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď, ďakujem veľmi pekne. voštenáková Lenka

Nelka napísané 29.02.2012 20:00

Dobrý Deň, chcem sa opýtať opatrujem a dostavam 65 eur chcela by som si platiť dobrovolne poistenie asi by som kolko platila za poistenie lebo planujeme mať deti tak asi aku by som dostavala matersku?

Dakujem

anka06 napísané 23.02.2012 16:41

Dobry den, chcem vas poprosit o radu..od 14.6 2011 si platim DNP vo vyške 49E. Prerušila som ho 15.9.2011 potom ked som zistila že som tehotna tak som si ho zasa zacaala platit asi o 2 tyzdne neskor.. termin porodu mam 14.6...Ak by ma moja gynekologička posĺala na PN koncom marca dostala by som nejake penoaze z poistovne alebo nie. dakujem pekne

anka06 napísané 23.02.2012 16:41

Dobry den, chcem vas poprosit o radu..od 14.6 2011 si platim DNP vo vyške 49E. Prerušila som ho 15.9.2011 potom ked som zistila že som tehotna tak som si ho zasa zacaala platit asi o 2 tyzdne neskor.. termin porodu mam 14.6...Ak by ma moja gynekologička posĺala na PN koncom marca dostala by som nejake penoaze z poistovne alebo nie. dakujem pekne

Lucia DNP napísané 12.02.2012 14:23

Dobrý deň!

 

Chcem sa spýtať ako mám postupovať. Od februára minulého roka si platím DNP - 270 dní uplynulo v novembri 2011. V septembri som otehotnela a termín pôrodu mám začiatkom júna 2012. Po zrušení platenia "starého" DNP si mám začať platiť "nový balík" do nástupu na MD alebo už nemám platiť vôbec? Aby som zbytočne neplatila ak dostanem zvýšenú materskú v rámci ochrannej lehoty. Ďakujem za odpoveď.

Lucia DNP napísané 12.02.2012 14:22

Dobrý deň!

 

Chcem sa spýtať ako mám postupovať. Od februára minulého roka si platím DNP - 270 dní uplynulo v novembri 2011. V septembri som otehotnela a termín pôrodu mám začiatkom júna 2012. Po zrušení platenia "starého" DNP si mám začať platiť "nový balík" do nástupu na MD alebo už nemám platiť vôbec? Aby som zbytočne neplatila ak dostanem zvýšenú materskú v rámci ochrannej lehoty. Ďakujem za odpoveď.

Ľuboš Zelenak napísané 10.02.2012 13:35

Chcem sa spýtať či bol socialnej poisťovni doručení môj lístok na peniaze za mesiac januar. Dakujem za odpoved

Patrícia napísané 10.02.2012 10:40

Dobry den , platila som si dobrovolne nemocenske poistenie este v minulom roku nakolko som bola tehotna. Kedze sme sa neskor dozvedeli ze mi nevychadza stanoveny pocet dni poistenia pred porodom zistili sme ze sme to platili zbytocne. Bolo mi vsak povedane ze to mozem vyuzit do 2r pri druhom dietati. Preto sa chcem spytat, chyba mi doplatit len par mesiacov , ci je mozne aby mi bola potom materska vyplatena podla stareho zakona ked si zbytok doplatim a ci budem musiet vybrat matersku do 2 rokov alebo sa to da aj o par rokov neskor.dakujem

anonym napísané 06.02.2012 19:25

Dobry den,

 

pozerala som si vsetky dostupe informacie a zistila som jednu vec. Nove nastavenie dobrovolneho poistenia - cely balik, alebo samostatne dochododkove, pripade pre SZCO samostatne v nezamestnanosti (pri predpoklade platenia ostatnych dvoch povinne).

 

Pri mojej situacii - t.j. som na rodicovskej dovolenke. Doteraz som platila dobrovolne nemocenske a v nezamestnanosti, dochodkove za mna plati stat.

 

Logicky si nebudem platit cely balik a teda dochodkove dvakrat.

 

Zaroven znemoznim dobrovolnych odvodov, prichadzam o istotu v pripade hospitalizacie (jeden nikdy nevie co sa stane) ale najma naroku na podporu ak si nebudem moct naist pracu hned po skonceni rodicovskej.

 

Je to diskriminujuce. V tomto pripada by mala byt vynimka, nakolko tym, ze stat za mna odvadza dochodkove, mala by som mat moznost doborvolnych odvodov v nezamestnanosti a nemocenskeho aby som mala kompletny balik.

Kristína/redakcia napísané 06.02.2012 21:52

Štát za Vás na rodičovskej dovolenke neplatí poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie, ale poistné na povinné dôchodkové poistenie. Rozdiel je v slovách "povinný" a "dobrovoľný." Na balík dobrovoľného poistenia (dobrovoľného dôchodkového poistenia vrátane) sa môžete kedykoľvek prihlásiť. Nie je prekážkou, keď je osoba-zamestnanec zo zákona povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a povinne poistená v nezamestnanosti, aby bola zároveň dobrovoľne sociálne poistená (t.j. dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti).

Martina napísané 27.01.2012 11:34

Dobrý den chcela by som sa informovať od 13.06.2011 si platim DNP z navyššej sumy 49,13 eur. Termín pôrodu ma 5.3.2012 chcela by som vedieť či aj tak mi vzikne nárok na materskú z DNP ked som este aj pracovala 2 roky. Dakujem

Erika Chrenova napísané 25.01.2012 19:57

Dobry vecer chcela by som sa spytat moj oco je teraz na PN,uz splnil tych 270 dni.Moze sa teraz odhlasit z DNP a nanovo prihlasit,ked je na PN? Tyka sa to vsetkych ludi ci si platia DNP,ze sa im to ku koncu januara automaticky zrusi? Dakujem

Jana napísané 17.01.2012 15:16

Potrebovala by som poradit..Som dobrovolne positena z minimalneho vymeriavacieho zakladu od 1.7.2011.Planujeme s manzelom rodinu. V marci tohoto roku mi podla zakona zanikne toto poistenie (po 270 dnoch). Keby som v najblizsej dobe otehotnela, staci mi, pre ziskanie vyssej materskej, doplatit len tych 26 tyzdnov z maximalneho vymeriavacieho zakladu, alebo to, co som doteraz poistovni platila sa mi nebude zaratavat a musim nanovo platit podla noveho zakona? Da sa nadviazat platenie na to co uz mam v poistovni zaplatene? Dakujem za radu!

Lucia napísané 17.01.2012 08:05

Dobry den,

rada by som spytala, som DNP od septembra 2011 a 270 dni budem mať 28.5.2012. Na matersku by som mala ist od 19.5.2012, nakolko predpokladany porod mam 30.juna2012. Je mozne, aby som si este doplatila DNP dva týždne, aj ked uz budem na materskej a zaroven mala narok na matersku aj z DNP?

Ďakujem

Nika napísané 12.01.2012 19:24

Dobrý den,

prosím vás poradte mi. Už 2 roky poberám opatrovatelský príspevok na svoju mamu. Momentálne som tehotná v 7 mesiaci. Mám nárok na materskú alebo nejaký príspevok?

Ešte jedna otázka, neviete či by som mohla rodit v čr /priatel je Čech/, i ked mám trvalý pobyt na Slovensku. Ďakujem.

Dana napísané 10.01.2012 11:03

Dobrý deň.Chcem sa opýtať,DNP platím od polovičky júna teraz mám marodku,ako mám postupovať dalej?S manželom plánujeme dieťa budem mať nárok na vyššiu materskú?vopred dakujem za odpoveď

daniela napísané 08.01.2012 16:27

Dobry den,rada by som sa informovala DNP aká potvrdenia potrebujem zo zamestnania k vybaveniu DNP?A ak správne tomurozumiem má si platiť 270dní DNP a otehotnieť musím do 2rokov?S priateľom plánujeme babo a tak rada by som sa o tomto informovala nakoľko som časovo pracovne veľmi vytažena aby som nemusela do socialnej poistovne chodiť na 5x..Nevyznám sa veťmi v týchto veciach preto prosím o radu.ďakujem krásne za skorú odpoveď VEľMI MI TO POMôžE

Kristína napísané 04.01.2012 14:11

Dobry den,

platim si DNP na matersku od 4.4. som uzavrela zmluvu a som 10 tyzdni tehotenstva. Budem mat narok na zvysenu matersku?

Dakujem vam velmi pekne za vasu odpoved

Monika napísané 03.01.2012 12:57

Dobrý den, chcem sa opytat: som na PN od 2.1.2012 a bude moja PN trvat napr:3 mesiace, ako sa to bude týkať mna? Ked teraz si platim 47e. a potom si musim kolko plati a musim mať cely balik poiseni?Dakujem

Lukas napísané 02.01.2012 22:03

Moze mi niekto jasne odpovedat? Ak tomuto vsetkemu spravne rozumiem, pripoistenie na ucely materskej bude stale mozne ale vo forme balika sluzieb, kt. sa vypocitava na zaklade stanovenych % k jednotlivym castiam balika z vymeriavacieho zakladu. Z toho mi teda ale vyplyva jedna hrozna vec. Podla nasledujuceho clanku: www.cas.sk/clanok/213186/pozor-od-noveho-roka-budu-zmeny-v-nemocenskom-poisteni.html vyplyva konkretna suma pri vypocte z minimalneho vymeriavacieho zakladu a z maximalneho... PYTAM SA!!!: KTO SI TO BUDE MOCT DOVOLIT? Uz len platit DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu je 119,45 EUR. Teda ak niekto zaraba 400 EUR mesacne, zostane mu z platu cca 281 EUR na zivobytie. To je normalne? Kto si bude moct dovolit maximalne pripoistenie? Nie je to chore?

Zuzana napísané 02.01.2012 00:11

Dobry vecer,potrebujem vzacnu radu...Momentalne som do 22.1.2012 na rod.dovolenke a od roku 2008 si platim DNP,od pol.roku 2009 som si navysila na max.VZ...posledne 2 roky(ale nie vkuse)som bola na PN a OCR,kvoli zdrav.problemom a asi podla vsetkeho mi bude koncit 52.tyzd.podporne obdobie...

Ale poradit by som najma potrebovala,kvoli tomu,ze pred par dnami som zistila ze som asi 4-tyz.tehotenstva a podla vsetkeho by som hned mala nastupit na rizikove tehotenstvo a teraz neviem,ci sa mi bude este PN ratat a zaroven MD z predosleho roku 2011...

Vopred dakujem za radu.

Dana napísané 30.12.2011 23:12

Dobrý deň ako si vypočítam výšku materskej ak sa dobrovolne pripoistím do 31.1.2012 a vymeriavaci základ si určim 800 Eur.Co sa stane ak sa mi nepodarí otehotnieť,zbytočne si platím dobrovolné pripoistenie a ako potom treba postupovať?Dakujem Sršňová

Bea napísané 19.12.2011 19:04

Dobrý deň,platím si DNP od mája 2011 a ukončím ho 26.1.2011,budem mať zaplatených 270 dní.Nie som tehotná a tehotenstvo plánujem koncom roka 2012.To mám teraz platiť balík nového poistenia celý rok alebo ho stačí platiť až tesne pred otehotnením?A znovu musím zaplatiť 270 dní? Teraz sa už nebude brať do úvahy,že som bola 2 roky pred tehotenstvom dobrovoľne poistená? Ďakujem za odpoveď.

Stretavský napísané 16.12.2011 12:26

Dobrý deň, čo sa zmení, ak som nezamestnaný, evidovaný na UP a pltím dobrovoľné nemocenské poistenie. Ďakujem

Erika Varšová Timková napísané 16.12.2011 11:40

Dobrý den, mám otázku ohladom zrušenia dnp, mne uplynie 270 poslednou splatkou ku 1.08.2012, mám otázku ak do tohto dátumu otehotniem, bude mi vyplácané materské podla starých pravidiel, ???

dakujem

daniel napísané 12.12.2011 22:34

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako to bude dalej s platenim, ak som iba DNP od 01.04.2O11. Od 01.12.2011 som na materskej a mam si platit DNP počas trvania celej materskej a či budem mat narok na matersku až do jej skončenia ?

Dakuje za radu.

Andrea napísané 12.12.2011 22:26

Dobrý deň, zaujímalo by ma ako bude prebiehať DNP v roku 2012 u žien, ktoré sú momentálne poberateľkami rodičovského príspevku. DNP si platím od septembra 2009, rodila som v máji 2010.Aj počas materskej a rodičovského pr. som naďalej platila DNP a taktiež DPvN nakoľko sa mi pracovný pomer skončil nástupom na materskú. Je mi jasné, že budem musieť prejsť na nový systém poistenia, len mi nie je jasné z čoho to budem platiť. Keďže mojím príjmom je len rodičovský príspevok a som osamelá matka. Takže mi nie je jasné z čoho by sme potom mali žiť. Mysleli naši zákonodarcovia aj na tento prípad, alebo riešia len ženy, ktoré budú rodiť až v 2012.

Ďalšia otázka, ktorá ma napadá je. Je jasné, že na platenie nového balíka nebudem mať z čoho, ale čo bude potom ak sa mi skončí rodičovský príspevok a nebude kde nastúpiť do zamestnania, keďže aj to je v dnešnej dobe obrovský problém. To som zbytočne doteraz platila DNP a DPvN???

Katarína Lócziová napísané 12.12.2011 10:04

Dobrý deň. Chcela by som sa opítať na nemocenské poitenie k materskej. V návrhu zákona o sociálnom poistení, ktorý má byť účinný od 01.01.2012 je v prechodných ustanoveniach v § 293 cb v bode 2 uvedené:

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia /účinné od 01.02.2012/.

Moja otázka teda je: Som dobrovoľne nemocensky poistená od 18.04.2011 a termín pôrodu mám na 21.06.2012. Ako sa to dotkne mňa v prípade, že zákon bude schválený?

Jana napísané 06.12.2011 17:28

Dobrý deň,

mne chýba zaplatiť už len jeden mesiac a mám splnených 270 dní len zatiaľ nie som tehotná. Mám si to stále platiť v najvyššej výške alebo to ponížiť? Malé by sme chceli na budúci rok. Čiže keby som otehotnela vo februári tak, mám ešte nárok na vyššiu materskú po narodení malého? Alebo ako to bude po novom.

 

Ďakujem za odpoveď

Robino napísané 05.12.2011 20:48

Dobrý deň, manželka je zamestnaná a je aj DNP poistená od 15.2.2010. Chcel by som sa spýtať čo bude s jej DNP po 1.1.2012 a čo bude s peniazmi ak jej DNP zanikne. Manželka tehotná nie je. Ďakujem.

Mima napísané 24.11.2011 14:29

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to je s DNP v roku 2012... som DNP od 31.05. 2011 a termín pôrodu mám na koniec mája - začiatok júna..budem môcť ešte poberať vyššiu dávku alebo??? Čo sa stane s peniazmi, čo mesačne platím Sociálnej Poisťovni??? Ďakujem za info zwinker

hana@redakcia napísané 24.11.2011 14:45

Dobry den Mima

 

pohladajte prosim odpoved na svoju otazku prednostne v poradni Peniaze pre rodicov. poradne.rodinka.sk/peniaze-pre-rodicov-f60/

 

AK by ste nenasli odpoved, mozete tam polozit otazku.

vsetko dobre prajem

Hana

Mija napísané 05.12.2011 20:07

Dobrý deň,

 

potrebujem radu. Platím si dobrovoľné nemocenské poistenie od 5.10. 2010. Zaujíma ma, či si platím pripoistenie zbytočne, nakoľko momentálne ešte stále nie som tehotná a od roku 2012 to zrušia? Alebo na základe čoho sa vypočíta nárok na materské? Ďakujem

Diana napísané 22.11.2011 11:04

dobrý den!! chcela by som Vás poprosit o info!! Som od 15 apríla 2010 DNP inak som evidovaná na úrade práce! momentálne som tehotná 2,5 mesiaca! vysia materská sa mi zruší úplne?? a peniaze čo som zaplatila zaniknú(z toho nedostanem už nič)?dakujem za info!!

Tinka napísané 21.10.2011 17:03

Dobrý den chcem sa spýtat 8.4 som si založila dobrovolné pripoistenie 5.11nastupujem na materskú 17.12 mám termín pôrodu budem mat nárok na materskú z dobrovolného pripoistenia dakujem.

Žaneta napísané 12.10.2011 20:40

Dobrý deň,

potrebovala by som poradit co mam robit. Do 30.4.2011 som bola zamestnana. od 1.5. som bola na up a od 26.9.2011 som sa opat zamestnala. momentalne som asi v 7tyzdni tehotenstva. je pre mna lepsie ostat u noveho zamestnavatela aj ked moj zaklad je mensi ako u predchadzajuceho alebo mam dat vypoved a vratit sa na up. z coho by sa mi ratala pn ak by som isla na rizikove a z coho by sa mi ratala materska??

dakujem velmi pekne

Evulka napísané 07.10.2011 14:37

Dobrý deň chcem sa spýtať po narodený dieťa po 6 týždňoch by mohol isť na materskú môj manžel ak je na invalidnom dôchodku má 50% pokles vykonávať zárobkovú činnosť.

 

Ďakujem

Evulka napísané 06.10.2011 17:21

Ešte som sa dočítala že keď mi zanikne zamestnanie plynie 8 mesačná ochranná doba.

Evulka napísané 06.10.2011 14:38

Dobrý deň Ja by som sa chcela spýtať keď počas tehotenstva zánik ne firma ktorej pracujem 2aj pol roka kto my bude platiť materskú som asi mesiac tehotná a firma má zaniknúť asi v januári. čo mám robiť ďalej. ak po idem na PN-ku pred zánikom v Decembri tak čo som nou bude.

Ďakujem za odpoveď

lenka napísané 04.10.2011 19:14

Dobrý deň. Chcem sa opýtať: Od júla 2011 si platím DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu. Už som tehotná a pôrod mi vychádza na koniec apríla. Podľa všetkého mám k dobru nejaký ten týždeň (čiže ak porodím podľa plánu smile je to ok) ale čo v prípade keď porodím predčasne??? Je možné potom nejakým spôsobom dostať peniaze od Sociálnej poisťovne (napríklad PN)? Alebo to nie je možné žiadnym spôsobom??? Za odpoveď Ďakujem

Jana napísané 03.10.2011 12:17

Dobrý deň,chcem sa spýtať-som DNP od 31.1.2011.ak dobre počítam,tak k 27.10.2011 spĺňam podmienku 270 dní.Vzhľadom k mojej diagnóze ma lekárka musí vypísať na rizikové tehotenstvo.Plánujeme dieťatko v najbližšej dobe.Ak by sa mi podarilo otehotnieť ešte tento rok a šla na rizikové,mám nárok na nemocenské z max.výšky platby poistného a ďalší rok aj na vyššiu materskú?Alebo sa to týka aj mňa že na to nárok mať nebudem, keďže sa má rušiť budúci rok DNP?(teda ak to prejde). DNP si platím riadne a včas od začiatku poistenia.ďakujem pekne za odpoveď.

erika napísané 30.09.2011 16:59

Dobry den,chcem sa opytat,ze ako to je s osobami ktore pracovali v zahranici ako opatrovatelky.ja som tam pracovala niekolko rokov,no teraz som otehotnela a nemozem nadalej vykonavat svoju pracu tam.kedze som zdravotna sestra,tak som si dala ziadost do nemocnice na dohodu,aby som aspom troch zarobila a hlavne nebola iba doma.no ako je to s poistenim?platia mi aj socialne poistenie ked som tam len na dohodu a ked,tak by som si mohla dobrovolne doplacat,aby som dostala lepsiu matersku?

Lenka napísané 23.09.2011 14:25

Dobrý deň.

 

Som dobrovoľne nemocensky poistená už od 26.01.2010 neustále v rôznych výškach Eur /pol roka 34.50E,-, 10 mesiacov 14E,- a od 04.05.2011 30.80E,-/ . Predpokladajme, že by som otehotnela a termín pôrodu by bol v júli 2012. Chcem si ešte do konca roka 2011 dať DNP na 36E,-, lebo som počula, že od 2012 DNP zaniká. Bude mi to k niečomu? Bude mi počítaná materská z predchádzajúcich dvoch rokov od júla 2012? Alebo ako to bude vypočítané?

Zuzana napísané 20.09.2011 21:05

Dobrý deň,

od mája 2011 si platím DNP. Od septembra sa mi zmenil pracovny pomer a pretoze som si vypocitala novy maximalny vymeriavaci zaklad, DNP som skoncila a zacala k nasledujucemu dnu nove..

Keby som k oktobru 2011 otehotnela a platila si DNP nadalej, splnila by som podmienky 270 dni? Z clanku som to velmi nepochopila a neviem, ci sa mi doba od maja do septembra bude ratat, alebo nie..Tiez som nieco pocula o pripravovanych zmenach od roku 2012 a neviem ci sa ma budu tykat, kedze ak by sa mi doba pocitala od toho maja2011, potrebovala by som este platit DNP minimalne aj v januari 2012 - a to neviem, ci bude este mozne.. A posledna otazka - kolko je maximum materske?

 

Dakujem za odpoved!

Jana napísané 16.09.2011 19:34

Váš komentárDobrý deň. Prosím vás chcela by som sa inf. 31. marca 2010 sa mi skončil trvalý pracovný pomer, od 1.6. 2010 som bola evidovaná na úrade práce momentálne čakám bábatko termín mám 28.10.2011. Dobrovolné nemocenské poistenie si platím od 15.7.2009 mesačne 30.20 Eur.chcem sa spýtať či mi materská bude vypočítaná z posledného zamestnania. Za odpoveď vopred ďakujem

Katarina napísané 15.09.2011 22:38

Dobrý den,

chcela by som sa opytat, ci mozem poberat DNP aj ked uz viac ako rok zijem a pracujem v ČR. Tu som zamestnana na trvaly pomer a platia sa mi aj odvody, ale na SVK som sa zo zdravotnej poistovne odhlasila. S manzelom planujeme babatko a chceme sa aj vratit na Slovensko. Mozete mi prosim poradit, ci by sa DNP vztahovalo aj na mna, teda ci by som si ho mohla platit? Dakujem za skoru odpoved.

Valery napísané 03.09.2011 17:42

Dobrý deň!

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Od roku 2009 som nepretržite DNP z vymeriavacieho základu 580eur. S manželom plánujeme bábätko a chcela by som získať nárok na maximálnu výšku materskej. Ak tomu dobre rozumiem musím sa odhlásiť z pripoistenia a nanovo sa prihlásiť a začať si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu.

Do dňa nástupu na materskú musím splniť 26 týždňov platenia toho vyššieho vymeriavacieho základu?

Čo ak si začnem platiť vyššiu sumu a lekárka ma vypíše na PN z dôvodu rizikového tehotenstva? - Pnka sa mi bude vyrátavať z pripoistenia v roku 2010? A čo po ukončení Pnky a následnom nástupe na materskú v roku 2012? - aká výška materskej mi bude patriť? Bude sa mi vyrátavať z posledného pripoistenia ak splním požadovaný počet dní?

Zároveň sa chcem opýtať, že či sa dá zároveň poberať rodičovský príspevok a DNP, keďže som ešte nepracovala a nárok na materskú mi vznikne len z DNP.

Veľmi pekne ďakujem za Váš čas a za odpoveď.

Kika/redakcia napísané 27.08.2011 07:56

Informácia pre všetkých, ktorí prehliadli v článku odkaz na poradňu - Vaše otázky môžete zadať sem:

poradne.rodinka.sk/kika-kovacikova-f61/

Miroslava napísané 25.08.2011 10:05

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať,moja kamarátka by chcela vedieť,ako je to v jej prípade ...

 

od 7.9.2010 je dobrovolne nemocensky pripoistená na maximum a v tom čase bola nezamestnaná...

od 11.10.2010 do 14.12.2010 bola v pracovnom pomere a aj nadalej si platila maximum poistné,jeho výšku vôbec nemenila a poistenie platila nepretrzite ...

od 16.6.2011 je na PN a termín pôrodu má 14.9.2011 ...

chcela by vedieť na akú výšku materského má nárok,keďže si platila maximum,chcela by poberať aj maximum materské ... Ďakujem

Zuzka81 napísané 22.08.2011 09:48

Dobrý deň,

prosím o radu...

 

Od 1.1.2011 som nezamestnaná, evidovaná na ÚP. Predtým som neprerušovane pracovala 3,5 roka na PZ.

Lenže od 26.8.2011 nastupujem do práce na PZ ale na skrátený úväzok (učiteľka), teraz neviem či sa ešte pripoistiť vzhľadom na pripravované zmeny v roku 2012 (vraj nebude možný súbeh 2 poistení).

Zatiaľ tehotná nie som, no plánujem.

Mám však obavy, či si budem ešte môcť zvýšiť materskú dávku, lebo z platu, ktorý budem mať, to bude iba "smiešna suma" Confused Confused

Môžem sa ešte pripoistiť? ČO sa pre mňa zmení v roku 2012? Alebo ja pôjdem ešte podľa "starých" pravidiel ak začnem DNP v roku 2011?

Prosím poraďte či a kedy sa poistiť DNP. ďakujem

Silvia napísané 12.08.2011 08:32

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či by sa mi dala poberať max. materská ak by som sa ešte tento mesiac DNP. Som v 7.týždni tehotenstva.

-od 1.12.2009 - 2.06.2011 som bola zamestnaná, potom som bola jeden mesiac zamestnaná na dohodu a od 01.07. mi dali zase zmluvu na určitú dobu /na rok/. Som v skúšobnej lehote

-od 16.4. mám založenú aj živnosť, kde si zatiaľ neplatím DZP, pretože mi bolo povedané, že kým tam nedosahujem žiadny zisk, tak ho platiť nemusím-vyhodnotím to len v ročnom zúčtovaní

-viete mi poradiť?

-môžem sa informovať aj na pobočke mimo miesta trvalého pobytu?

joggies1 napísané 11.08.2011 00:30

Dobry den,chcela by som sa spytat,ci je mozne zmenit (zrusit a zalozit nove dnp) vz pocas poberania materskeho z dnp. Ci ked zmenim vz pocas poberania materskeho z dnp,prestanem dostavat matersku z dnp pretoze som urobila nejaku zmenu?alebo budem nadalej dostavat matersku z dnp v takej vyske aka mi bola schvalena pocas 34t?

Eva Zakovicova napísané 07.08.2011 14:24

Dobry den,

chcem sa opytat od 1.3 2010 som si platila DPN a som zamestnana v skolstve. 25.3 2011 som porodila a je mi vyplacana maximalna materska. Este stale som dobrovolne nemocensky poistena, ale od 18.2. 2011 si mesacnu davku neplatim.

Momentalne som zistila, ze som tehotna , 6. tyzden tehotenstva. Chcem sa opytat, budem mat narok na maximalnu matersku aj pri druhom babatku?

Ako je to ked prejdem v novembri na rodicovsky prispevok??? Ak mi nevyjde maximalna materska z prveho platenie, mam ju platit znova??

Dakujem velmi pekne , prajem prijemny den

dušan napísané 03.08.2011 20:27

dobry den. moze sa moja manzelka dobrovolne nemocensky poistit kvoli zvyseniu materskej aj ked pracuje v statnej sprave ako hasič? ci by to boli zbytocne vyhodene peniaze a nedostavala by nic kedze asi zakon o soc. poisteni sa na nu nevztahuje? dakujem.

Iveta napísané 02.08.2011 10:24

Dobrý deň prajem.

Potrebovala by som poradiť. Chcela by som otehotnieť na budúci rok, ale zrejme budem na rizikovom. V zamestnaní mam VZ 337 €. Ked chcem dostavať maximum, mam platiť max. VZ 1116,75 € - 337 € = 779,75 € a z toho 4,4 % ( cca. 34 €) 270 dní? A ak by som išla skor na PN ako 270 dní, mohla by som si aj tak platiť dobrovolne poistenie, až kým by som nemala 270 dní?

Naďa napísané 29.07.2011 17:58

Váš komentárDobrý deň,poprosila by som o radu nakoľko sa neviem zorientovať či budem mať nárok na materskú alebo len na rodičovský príspevok.Som v 7 týždni tehotná.Takže pracovala som v jednej firme od 02.01.2003 do 29.09.2009,potom som bola 6 mesiacou evidovaná na úrade práce nastup do dalšej práce bol 15.04.2010 do 30.11.2010,potom som prestupila do inej prace 1.12.2010 do 24.01.2011 potom som si našla dalšiu pracu ale tam som len na dohode.Ďakujem za vysvetlenie

Kika/redakcia napísané 29.07.2011 21:07

Predpokladajme, že máte termín v marci 2012. Potom sa bude prihliadať na to, či ste v období marec 2010 - marec 2012 boli nemocensky poistená aspoň 270 dní,

vo Vašom prípade ste získali od 15.04.2010 do 24.01.2011 potrebný počet dní poistenia, avšak pre vznik nároku na materské sa vyžaduje aj to, aby ste boli poistená aj v čase pôrodu. Nakoľko dohodárom nevzniká povinné nemocenské poistenie zo zákona, je treba aby ste sa poistili dobrovoľne kedykoľvek v priebehu tehotenstva, a tak splnili aj túto podmienku (podmienku byť poistená v čase posudzovania nároku na materské).

Janko napísané 27.07.2011 21:46

Dobrý deň.

Manželka je nezamestnaná a plánujeme dieťa. Bude mať nárok na riadnu materskú aj keď je na úrade práce? Chceme začať platiť aj DNP.

Kika/redakcia napísané 28.07.2011 10:18

Ak je manželka nezamestnaná, nebude mať nárok na materské. Jedine, že sa poistí ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Všetky informácie nájdete v článku

tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/dobrovolne-nemocenske-poistenie-materske/

Andrea napísané 27.07.2011 20:03

Dobrý deň. Nikto mi nevie poradiť a už som zúfalá, preto sa na vás obraciam s otázkou. Ja som sa dobrovoľne nemocensky poistila kvôli zvýšeniu materskej. Bola som v pobočke v DS pod ktorú spadám. Pracujem v štátnej správe a tým pádom nie som evidovaná v soc. poisťovni pretože my máme vlastné poistenie. Pýtali sa ma na hrubú mzdu (860e), a z toho mi vyrátali, že mám platiť 37,84e. a bola som sa pýtať na pobočke v BA a tam mi povedali, že zbytočne veľa platím lebo to už presiahnem max. VZ tých 1116e. pretože mne ževraj stačí platiť len ten rozdiel (max. VZ mínus hrubá mzda) a dosiahnem max. materskú. je to pravda? ďalšia pobočka mi zas povedala, že mňa vedú ako keby nezamestnanú a tým pádom si môžem platiť aj viac a že vyplatí mi matersku aj soc. poisťovňa aj môj zamestnávateľ. ale keďže pracujem v štátnej správe a soc. poisťovňa je štátna inštitúcia, môžem dostávať od štátu dvakrát materskú??? nikto mi nevie odpovedať a neviem teda na akú sumu sa mám poistit. ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Kika/redakcia napísané 28.07.2011 10:11

Neviem, o akú "štátnu službu" ide. Zákon o sociálnom poistení (č. 462/2003 Z. z.) sa nevzťahuje na príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, colníkov, profesionálnych vojakov ozbrojených síl, vojakov mimoriadnej služby, ktorých sociálne zabezpečenie je upravené osobitným predpisom, a vojakov, ktorí sa počas výkonu vojenskej služby v ozbrojených silách štúdiom alebo výcvikom pripravovali na výkon profesionálnej služby v ozbrojených silách, ak zákon o sociálnom poistení neustanovuje inak. Ak ste sa medzi menovanými službami nenašli, potom platí aj pre Vás zákon o sociálnom poistení.

Andrea napísané 28.07.2011 17:52

reakcia: Pracujem v Hasicskom a zachrannom zbore a preto neviem ci mi tu matersku moze vyplacat aj socialna poistovna aj moj zamestnavatel alebo tiez plati ten max VZ aj u mna. dakujem.

ivka 53 napísané 27.07.2011 17:39

Dobrý deň, mám otázku:

Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v marci 2012. Momentálne som tehotná 6 týždňov, a chcela by som sa opýtať, či by som dostávala max. materskú, keby som sa ihneď prihlásila na DNP a platila si ho. Pred pôrodom mojho prvého dieťaťa som bola zamestnaná cca 3 roky a môj pracovný pomer stále trvá. Ďakujem

Kika/redakcia napísané 28.07.2011 09:17

Platí to, čo som napísala pre Lucia o riadok nižšie:

DNP sa neoplatí, ak už je osoba tehotná. Do pôrodu sa jej nepodarí získať potrebný počet dní nemocenského poistenia (ideálne tehotenstvo trvá 280 dní a je treba získať 270 dní nemocenského poistenia ku dňu pôrodu)

Katarína Fortunová napísané 25.07.2011 15:02

Dobrý deň! Momentálne som nezamestnaná a plánujeme s manželom dieťa a chcela by som sa dobrovoľne pripoistiť. Budem mať nárok na zvýšenú materskú aj v prípade, že by sa mi nepodarilo do pôrodu zamestnať? ďakujem

Kika/redakcia napísané 27.07.2011 11:19

Ak si budete platiť maximálne poistné vrámci DNP, budete mať nárok aj na maximálnu materskú, a to bez ohľadu na to, či sa do pôrodu zamestnáte alebo nie.

Lucia napísané 22.07.2011 07:46

Dobre rano. Chcela bi som sa spýtať som 1 mesiac tehotná. Ked som skončila školu išla som rovno na materskú a po teraz opatrujem babku dostávam 50 eur. Ako to budem mat z materskou a oplatí sa mi DNP . Dakujem Razz

Kika/redakcia napísané 27.07.2011 10:30

DNP sa neoplatí, ak už je osoba tehotná. Do pôrodu sa jej nepodarí získať potrebný počet dní nemocenského poistenia (ideálne tehotenstvo trvá 280 dní a je treba získať 270 dní nemocenského poistenia ku dňu pôrodu)

Michaela napísané 17.07.2011 11:50

Dobry den.Chcela by som sa opytat,momentalne pracujem v zahranici kde si platim vsetky potrebne odvody a kde som aj zdravotne poistena, kedze tu pracujem.Pracujem tu od 17.4.2010 nepretrzite, S priatelom planujeme otehotniet a ihned potom ako sa dozvieme,ze som tehotna s aplanujeme vratit na Slovensko,cize ukoncim pracovny pomer ako tehotna.Na Slovensku predlzim vsetky potrobne dokumenty ako napr.zapocet rokov,potvrdenie o poisteni.Takze moja otazka vyplyva z toho,ci budem mat narok na materske?na zaklade tychto dokumentov budem mat potvrdene,ze som mala odpracovane za posledne 2 roky 270 dni nem.poistenia a bude sa potom ku mne vztahovat aj ta 8 mesacna ochranna lehota?

A este by som sa chcela opytat,ci by som si mohla zacat platit DNP ak som v zahranici a tu pracujem,no DNP by som si platila na Slovensku.Dakujem Vam za vasu odpoved. S pozdravom Michaela

Kika/redakcia napísané 19.07.2011 13:01

Kým pracujete v inom štáte EÚ, podliehate sociálnemu systému tej krajiny, taktiež vzťahujú sa na Vás predpisy toho štátu. Nevzťahuje sa na Vás slovenský zákon o sociálnom poistení, a teda podľa môjho názoru sa na Vás nebude vzťahovať ani ustanovenie o 8-mesačnej ochrannej lehote. To by bolo pre Vás aktuálne, keby ste pracovali na Slovensku. Z dôvodu, že pracujete v zahraničí, nemôžete sa na Slovensku poistiť ani dobrovoľne /posledná otázka v článku o tom hovorí viac/.

Akonáhle prestanete pracovať v zahraničí, môžete sa dobrovoľne poistiť na Slovensku.

Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom je možné započítať aj doby nemocenského poistenia dosiahnuté v inom členskom štáte Európskej únie. Na potvrdenie dôb poistenia v inom členskom štáte Európskej únie slúži spravidla formulár E 104, resp. akékoľvek iné potvrdenie potvrdzujúce doby nemocenského poistenia na účely peňažných dávok v chorobe a materstve.

Edina Molnár napísané 13.07.2011 21:52

Dobrý večer! Som SZČO od 1.4.2011. Tiež od 1.4.2011 platím dobrovoľne nemocenské poistenie do soc.poisť. z minima, takže mesačne 14,47 eur. Chcely by sme bábätko s manželom. Mala by som zopár otázok:

- počas celého tehotenstva ( teda tých 270 dní ) musím platiť DNP z max. VZ?, alebo stačí zvýšiť 26 týždňov pred pôrodom?

- ako mám zvýšiť minmáln VZ na maximum? Mám zrušiť DNP a založiť nový? alebo stačí urobi len zmenu?

- keď idem na materskú môžem ostať SZČO.

- keď som na materskej ako SZČO, musím platiť odvody ( nemocenské, fond nezamestnanosti, a zdravotné ) alebo to štát bude platiť za mňa?

Ďakujem pekne za odpoveď.

S pozdravom

Kika/redakcia napísané 19.07.2011 13:34

Môžete poberať materské a zároveň ostať SZČO.

SZČO, ktorá poberá materské, nie je povinná v čase nároku na materské platiť poistné na nemocenské ani dôchodkové poistenie.

Štát platí poistné na zdravotné poistenie za osobu, ktorá poberá materské. Zdravotnej poisťovni je treba oznámiť zmenu platiteľa poistného.

Čo sa týka maximálneho materského:

1. je treba sa poistiť v dostatočnom časovom predstihu, ešte pred tým, ako otehotniete, ideálne 2-3 mesiace (môžete porodiť predčasne a potom z DNP neuvidíte žiadne materské)

2. môžete sa poistiť aj na minimálnu sumu, platiť niekoľko mesiacov, potom DNP zrušiť a prihlásiť sa na novo, keď zistíte, že ste tehotná a platiť maximálne poistné

3. koľko týždňov budete platiť maximálne poistné, závisí na Vás. 26 týždňov pred vznikom nároku na materské, čo je približne 6 týždňov pred pôrodom, musí trvať poistenie nepretržite, inak vznikne nárok na minimálne materské. čiže môžete si naplánovať platiť maximálne poistné 26 týždňov, porodíte skôr a z maximálneho materského nebudete mať nič. budete mať nárok iba na minimálne materské.

Erika napísané 07.07.2011 14:54

Dobrý deň! práve vypisujem prihlášku na DNP ale trošku som sa pozastavila ked som si prečítala niečo z vášho článku...ide totiž o to, že ja som si platila DNP od Júna 2010 do Októbra 2010 a v Októbri som sa odhlásila...teraz som ale zostala v pomykove, či sa mi toto obdobie počíta, keďže to chcem začať platiť znovu...najprv mi bolo povedané, že nie, že ako keby som to ani nikdy neplatila, potom som sa zasa dozvedela, že ak by som otehotnela tak do 8 týždna tehotenstva mám čas na podanie prihlášky DNP keže som to v období za posledné 2 roky platila...teraz som sa tu ale dočítala, že to obdobie sa mi celé počíta...ako soom to dobre pochopila...ak nie prosím opravte ma, lebo teraz naozaj neviem či to mám začať platiť ešte kým nie som tehotná alebo mám čas...a kolko??...do toho 87 týždna tehotenstva alebo dokoncka do piateho mesiaca? kedže som DNP platila 5 mesiacov...velmi pekne ďakujem za skorú odpoved...s pozdravom Erika

Kika/redakcia napísané 19.07.2011 13:56

Ak by ste porodili v júni 2012, potom sa bude skúmať, či ste v období jún 2010 - jún 2012 boli nemocensky poistená aspoň 270 dní. čiže určite sa vezme do úvahy, že ste už 5 mesiacov platili poistné na DNP.

ak uvažujete, kedy je správny čas poistiť sa znova, a tak, aby ste poberali materské v maximálnej výške, potom je treba platiť si poistné v maximálnej výške nepretržite, bez prerušenia, aspoň 26 týždňov pred vznikom nároku na materské (čo je asi 6 týždňov pred pôrodom)

zunajdo napísané 04.07.2011 14:59

Zelam prijemny den, kedze je pre mna dana problematika "spanielska dedina", poprosil by som o pripadny komentar. Manzelka je od 31. 1. 2010 nezamestnana, pricom do tohoto terminu bola v trvalom pracovnom pomere po dobu 1 kalendarneho roka. Dnes (4.7.2011) sme sa dozvedeli, ze sme tehotni a radi by sme si "prilepsili" matersku cez DNP. Ake su moznosti co najefektivnejsieho vyuzitia DNP v nasom pripade? A co ak nahodou po uzavreti DPN ako nezamestnana najde zamestnanie? Dakujem velmi pekne za pripadne odpovede.

selenka napísané 04.07.2011 15:06

Ak teda ja tomu dobre rozumiem, tak vasa manzelka nebude splnat podmienku "najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom", takze aj keby sa teraz dobrovolne nemocensky poistila, nebude mat narok na matersku, cize prihlasovat sa a platit poistne by bolo uplne zbytocne.

Kika/redakcia napísané 04.07.2011 15:35

Odpoveď pre Zunajdo:

Nakoľko je manželka od 31. 1. 2010 nezamestnaná a pre účely materského sú zaujímavé dva roky pred pôrodom (odhadujem termín pôrodu na máj 2012 - tak potom 2 roky sú máj 2010-2012) na nemocenské poistenie pred týmto dátumom sa nebude prihliadať.

Ak sa teraz poistí ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, už nestihne podmienku 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom, nakoľko ideálne tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní - bolo treba sa poistiť ešte pred tehotenstvom.

Nárok na materské jej nevznikne, bude poberať rodičovský príspevok vo výške 190 eur.

Katka napísané 28.06.2011 11:40

Dobry den, Chcela by som sa spytat ne jednu otazku ohladne tych rokov. Som este studentka(nepracujúca).Dam príklad. Ak si zacnem platit dobrovolne poistenie sama v roku 2011 a za november december a januar zaplatim minimalnu sumu tych zhruba 15 EUR/mesac. Potom sa odhlasim a v roku 2012 zacnem platit nove dnp az v auguste, ale do porodu uz zvysenu sumu 7 mesiacov cca 47,72, cize splnim 26 tyzdnov. Porodim teda v januari 2013. Budem mat narok na plnu matersku 670 EUR? Kedze som splnila aj za posledne dva roky 270 dni.Dakujem

Kika/redakcia napísané 30.06.2011 15:08

Ak by ste porodili v januári 2013, potom sa bude skúmať, či v období január 2011 - január 2013 ste boli nemocensky poistená aspoň 270 dní. nemusí to byť súvislé poistenie, ako ste napísali, môžete sa poistiť už teraz a potom sa kedykoľvek prihlásiť, či odhlásiť. dôležité je, aby ste mali ku dňu pôrodu tých 270 dní poistenia - kalkulovať, či teraz 3 mesiace a potom 26 týždňov - k tomuto Vám dám len jeden tip: nie každé tehotenstvo trvá ideálnych 280 dní, takže zaplaťte si poistenia toľko, aby vám to vyšlo, aj keby ste porodili predčasne. lebo ak nezískate 270 dní, potom nebudete mať nárok na žiadne materské, ani na minimálne, nieto maximálne. inak sú Vaše úvahy správne.

selenka napísané 22.06.2011 14:16

Dobry den, tato tema je pre mna momentalne vysoko aktualna no nenasla som v clanku pripad, ktory by ma charakterizoval. Uz takmer dva roky si ako doktorandka platim DNP z vymeriavacieho zakladu 1084,55. Som tehotna a na matersku by som mala odist v decembri. Od septembra mam ale moznost pokracovat na ustave, kde pracujem, ako zamestnanec. Cize do materskej by som odpracovala len 3 mesiace (teda z povinneho NP zamestnanca asi narok na matersku mat nebudem). Je ale moznost ponechat si zaroven DNP s rovnakym vymeriavacim zakladom, aky mam teraz, aby mibezalo DNP nepretrzite a bez zmeny az do nastupu na matersku? Bude sa mi tak vyska materskej vypocitavat z minuleho kalendarneho roka? Ak by som v septembri znizila vymeriavaci zaklad DNP a z tohto zakladu platila poistne tie 3 mesiace (cize menej ako 26 tyzdnov), nebude sa mi potom ratat materska len z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu? Obavam sa, ze ak nastupim do zamestnania, platila som si maximalne nemocenske poistenie tie dva roky uplne zbytocne. Velmi pekne dakujem za odpoved.

Kika/redakcia napísané 22.06.2011 20:27

Nárok na materské Vám vznikne, nakoľko ste dobrovoľne nemocensky poistená osoba.

Od septembra budete paralelne aj povinne nemocensky poistená osoba, avšak z povinného nemocenského poistenia (ako zamestnanec) Vám nárok na materské nevznikne, lebo do pôrodu nezískate 270 dní nemocenského poistenia.

Poistenia (aj vznik nároku na materské) sa posudzujú samostatne,

vo vašom prípade sa bude posudzovať iba nárok z dobrovoľného nemocenského poistenia (iba to vyhovie podmienkam zákona pre vznik materského).

selenka napísané 22.06.2011 20:33

Dakujem za rychlu reakciu, moje otazky vsak neboli zospovedane uplne - zaujima ma hlavne to, ci si musim vymeriavaci zaklad DNP znizit, ked nastupim do zamestnania, alebo moze zostat v sucasnej vyske 1084,55 eur. Ako potom platit poistne za DNP? Asi mi tak vznikne preplatok.

Ak by som si od septembra znizila vymeriavaci zaklad DNP, bude sa mi napriek tomu pocitat materske z minuleho kalendarneho roka (kedy som si ho platila z toho vysokeho zakladu), alebo bude rozhodujuce obdobie od zmeny (cize od septembra) a teda mi vyjde z minima, lebo od zmeny po nastup na matersku neuplynie 26 tyzdnov?

Som skutocne bezradna, lebo ked som sa na to pytala u nas na socialnej poistovni, nestretla som sa tam s dostatocne kompetentnou osobou, ktora by mi v tomto vedela poradit.

Kika/redakcia napísané 23.06.2011 07:17

Nárok na materské sa posúdi samostatne z každého nemocenského poistenia. Ak vznikne nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, materské sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky materského z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na materské, a materské sa vypláca len jedno.

Vo Vašom prípade vznikne nárok na materské iba z jedného nemocenského poistenia, a to z dobrovoľného a na povinné poistenie sa nebude prihliadať. Výška poistného zaplateného na povinné poistenie nijako neovplyvní nárok na materské, ani výšku materského, ktoré Vám vznikne z dobrovoľného poistenia. Podľa môjho názoru Vám nevznikne žiaden "preplatok" na poistnom. Ten by Vám nevznikol ani vtedy, keby ste boli povinne nemocensky poistená (napríklad ako zamestnanec by ste poberali hrubú mzdu 500 eur) a zároveň si platili DNP na maximum. Iba by ste zbytočne platili poistné z maximálneho vymeriavacieho základu, keďže platí obmedzenie, že úhrn denných vymeriavacích základov nesmie byť vyšší ako suma denného vymeriavacieho základu určená z 1, 5-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (§ 58 ods. 3 zákona).

Ja osobne by som platila DNP aj naďalej v nezmenenej výške.

Monika Uhrinová napísané 18.06.2011 23:29

Váš komentár

Dobrý večer! Chcela by som sa opýtať za dobrovoľné nemocenské poistenie: Som opatrovateľka ktorá pracuje v Rakúsku na živnosť, odvádzam odvody v Rakúsku a chcela by som si platiť dobrovoľné poistenie na Slovensku, pretože plánujeme dieťa a v Rakúsku chcem skončiť s pracovným pomerom a ostať doma. Keď si budem platiť DNP s lehotou 270 dní získam nárok na materskú? Dalo by sa to aj tak že si už teraz začnem platiť DNP, nakoľko musím dodržať zmluvu o sprostredkovaní zamestnania, ktorú mám s agentúrou práce až do októbra, alebo to nie je možné? Za skoré odpovedanie vám vopred ďakujem

Kika/redakcia napísané 19.06.2011 07:53

Táto situácia je popísaná v poslednej otázke a odborníci na ňu odpovedali takto:

Ak žiadateľka nebude v inej krajine EÚ zárobkovo činná, t. j. nebude podliehať povinnému sociálnemu poisteniu v inej krajine EÚ, bude mať trvalý pobyt v Slovenskej republike a nemá priznanú žiadnu z vyššie uvedených dôchodkových dávok, môže sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie v Slovenskej republike.

Mne z toho vyplýva, že sa osoba môže prihlásiť na DNP až keď nebude podliehať povinnému sociálnemu poisteniu v inej krajine EÚ.

Obráťte sa na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne s touto otázkou a informujte sa tiež, či sa Vám môže zarátať pre účely materskej aj poistenie v inej krajine EÚ.

Anna napísané 05.06.2011 09:50

Dobry den chcela by som sa spytat ci mi vie niekto poradit ako postupovat dcera mi otehotnela je asi v 7 tyzdni prave zmaturovala ako to bude s materskou ked nikde nerobila a ci sa nam oplati sa dobrovolne poistit.Citam vase diskusie ale mam problem sa v tom zorientovat...dakujem za radu

Kika/redakcia napísané 05.06.2011 10:24

Dcéra nebude mať nárok na materské, nakoľko je treba získať 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom.

Nakoľko už je tehotná a tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní, do pôrodu nesplní potrebný počet dní poistenia, už je zbytočné poisťovať sa dobrovoľne, bolo treba sa poistiť ešte pred otehotnením.

Môže si požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o rodičovský príspevok vo výške 190 eur mesačne.

Odporúčam pre viac informácií:

tehotenstvo.rodinka.sk/index.php

a tiež

tehotenstvo.rodinka.sk/index.php

Mirka napísané 25.05.2011 15:12

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať,či budem mať nárok na max. materskú,nakoľko som bola zamestnaná od 6.11.2008 do 31.12.2010 moja hrubá mzda bola 400 eur ... od 21.6.2010 som si začala platiť aj DNP vo výške VZ 750 eur ... od 1.1.2011 som nezamestnaná a taktiez som si navýšila VZ na 1116,75 k tomuto dátumu,v tom čase som nerátala so žiadnou ochrannou lehotou... na matersku dovolenku nastupujem 15.6.2011 a termín pôrodu je 27.7.2011 ďakujem

Mirka napísané 25.05.2011 15:35

Viem,že sa na môj prípad vzťahuje 6 mesačná ochranná lehota a som v nej ....viac ako 26 týždňov splňam v kalendárnom roku 2010,v tomto roku do nástupu MD však nie,tak teraz neviem,ako sa mi to bude rátať,preto sa pýtam,či splňam nárok na max. materskú ...ďakujem za odpoveď

Kika/redakcia napísané 25.05.2011 20:51

Podľa mňa budete mať nárok na maximálne materské:

-zmena vymeriavacieho základu sa nepovažuje za vznik nového poistenia,

- tých 26 týždňov by bol problém, keby sa dobrovoľne nemocensky poistená osoba odhlásila a opätovne prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie, lebo vtedy ide o nové dobrovoľné nemocenské poistenie,

a v takom prípade sa výška materského určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, t. j. z minimálneho vymeriavacieho základu, tzn. že sa jej nezohľadnia vymeriavacie základy, z ktorých platila poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie v pôvodnom dobrovoľnom nemocenskom poistení.

Veronika napísané 23.05.2011 14:25

Dobrý deň, chcem sa spýtať platím si NDP vo výške 47,72 euro. Platím si to od 27.4.2010 a teraz som na PN. Chcela by som sa spýtať koľko budem dostavať peňazí na koľko mám nárok. Viem že sa uskutočnili zmeny od 1.1.2011. ďakujem za odpoveď

Veronika napísané 26.05.2011 16:06

Asi nikdo neodpíše tak dakujem za radu

Krava milka napísané 28.05.2011 10:15

Okrem toho, že sa tu rieši materské, máš pocit, že je tu niekto povinný odpovedať na tvoju otázku?

Veronika napísané 29.05.2011 20:06

Neviem prečo nie som na rizikovom tak som na PN. Tak ked ti to tak vadi tak sa....

Matiatko napísané 18.05.2011 11:59

Dobrý deň,

 

chcela by som sa opýtať na spôsob výpočtu - výšku materskej v mojom prípade.

DNP si platím od konca septembra 2010 tak aby som platila spolu s poistením zo zamestnania z max. vymeriavacieho základu.

Termín nástupu na MD mám cca 2.9.2011.

Zaujímalo by ma, aké bude v mojom prípade rozhodujúce obdobie, z ktorého sa mi bude vypočítavať materská. DNP som si začala platiť preto, aby som mohla mať materskú v max. výške. Nemám v tom však jasno, pretože jedna vec je 270 dní, čo si myslím, že splním, keďže si platím už teraz 8. mesiac DNP a popritom som zamestnaná 1 rok a 4 mes. a druhá vec je, čo som sa dočítala na podobných stránkach o rozhodujúcom období ... že sa materská vypočítava z predošlého roku.

 

Tiež by ma zaujímalo, ako je to s PN pred pôrodom. Čo ak mamička-čakateľka je poslaná na PN pred nástupom na MD? Môže poberať pred nástupom na MD nemocenské v plnej výške v čase PN (z oboch poistení) a môže jej potom vzniknúť materská v max. výške? Nenaruší sa týmnapr. max. dávka materskej?

 

Ďalšia otázka, čo ma trápi, je, ako je to so slobodnými mamičkami. Keď nemám manžela, mám nárok na dlhšiu materskú (37t) a teda aj na dávku a po celý čas v max. výške? Aké sú v takomto prípade konkrétne podmienky, čo musí taká mamička splniť (ako je definovaná slobodná mamička)?

 

A ešte jedna. Pracovný pomer mi žiaľ skončí (31.12.2011). Mám totiž zmluvu iba na dobu určitú. Od 1.1.2012 zostanem vlastne nezamestnaná. Budem však na materskej. Neskráti sa mi preto materská, že ostanem bez zamestnania? Nezruší sa mi dňom skončenia prac. pomeru alebo také niečo? Ako to bude potom s prestupom na rodičovskú? Budem mať na ňu vlastne nárok? Budem môcť dostávať po skončení materskej rodičovský príspevok (vo výške ako je stanovaný zákonom)? Jednoducho - nebudem nejako znevýhodnená, pretože zostanem nezamestnaná?

 

Za Vaše odpovede by som bola veľmi vďačná. Beriem takéto veci vážne a rada by som bola pripravená na to, čo ma čaká. Ďakujem.

Matiatko napísané 18.05.2011 12:03

A ešte by som potrebovala aj radu, kedy DNP skončiť. Ku dňu nástupu na MD? Mám ho vôbec skončiť? Čo je výhodnejšie? Skončiť či pokračovať. Alebo pokračovať v DNP z min. vym. zákl. nemá zmysel?

Kika/redakcia napísané 19.05.2011 08:38

Predpokladajme, že porodíte v termíne.

Ak chcete maximálne materské, a preto si platíte popri povinnom poistení aj DNP, dôležité je pre posúdenie vzniku nároku

- či povinné poistenie trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom (splníte)

- či dobrovoľné poistenie trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom (splníte).

Pokiaľ ide o výšku materského z povinného nemocenského poistenia:

- ak ste sa zamestnali v priebehu roka 2010, napríklad vo februári 2010, a termín pôrodu máte 2.9.2011, potom rozhodujúce obdobie na výpočet materského z povinného poistenia bude - február 2010 až december 2010.

Inak o rozhodujúcom období nájdete odpoveď aj v článku: tehotenstvo.rodinka.sk/index.php

Pokiaľ ide o výšku materského z dobrovoľného nemocenského poistenia, je dôležité, aby sa osoba neodhlasovala a opätovne neprihlasovala na nové DNP, lebo ak DNP trvá nepretržite menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského, výška materského sa určí z minimálneho vymeriavacieho základu.

Neviem o tom, že by výšku materského ovplyvnila skutočnosť, že matka pôjde na PN.

Ďalej:

Zákon nepozná pojem slobodná mamička, operuje s pojmom "osamelý rodič." Túto skutočnosť je treba nahlásiť Sociálnej poisťovni. Osamelý rodič má nárok na materskú dovolenku v trvaní 37 týždňov (aj materské Vám bude vyplatené za obdobie 37 týždňov).

Ďalej:

Materská/rodičovská dovolenka je voľno z práce, ktoré poskytuje zamestnancovi zamestnávateľ. Keď nebudete mať zamestnávateľa, resp. prácu, nie je treba, aby vám poskytol voľno z práce.

Pracovný pomer Vám skončí, ale to neznamená, že Vám Sociálna poisťovňa prestane vyplácať materské. Lebo materské závisí od toho, či ste si platili nemocenské poistenie, nie či máte alebo ste stratili zamestnanie.

Materské Vám bude vyplácané 37. týždňov, po skončení poberania materského môžete požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o rodičovský príspevok. Vypláca sa do 3 rokov veku dieťaťa, bez ohľadu na to, či budete pracovať alebo nie. Keby ste si našli do 3 rokov veku dieťaťa prácu, takisto neprídete o rodičovský príspevok.

Zvážte, či sa Vám po pôrode predsa len neoplatí platiť si aspoň minimálne DNP napríklad kvôli PN. Takisto, keby ste sa rozhodli pre ďalšie dieťa, aby ste mali nárok na materské.

Matiatko napísané 19.05.2011 10:16

Dobrý deň,

 

ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

Všetky články som si prečítala, nenašla som však taký špecifický prípad ako mám ja a preto stále nerozumiem výpočtu materského v prípade, keď mám aj povinné aj dobrovoľné.

Ak budem mať rozhodujúce obdobie pre povinné NP rok 2010 (15.01.2010 - 31.01.2010), tak aké rozhodujúce obdobie bude pre dobrovoľné NP? Platím ho od cca 20.septembra 2010 nepretržite. Budem ho platiť až do vzniku nároku (02.09.2011) a asi aj potom.

Mám zaručené, že keď som si ho začala platiť kvôli tomu, aby som mala max. materskú, tak ju aj budem mať?

Ďakujem.

Matiatko napísané 19.05.2011 10:18

***oprava***rozhodujúce obdobie pre povinné NP rok 2010 (15.01.2010 - 31.12.2010)***

Kika/redakcia napísané 19.05.2011 10:31

Osobitne sa bude počítať materské z povinného poistenia, osobitne z dobrovoľného.

Na účely výpočtu materského z DNP je úplne irelevantné, či ste zamestnaná a odkedy.

Rozhodujúce obdobie pri povinnom poistení je 15.1.-31.12.2010 - toto však vôbec nesúvisí s rozhodujúcim obdobím pre DNP!

Ak chcete úplne detailne zo zákona o sociálnom poistení riešenie, tak v prípade DNP - podľa § 54 ods. 7 písm. a) zákona je rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Eva napísané 11.05.2011 13:41

Dobry den,

mam otazku, ktora do tejto diskusie zrovna nepatri ale tyka sa DNP. Som dobrovolne nemocensky poistena cca 2 roky. Vlani som bola PN od januara 2010 do 7.11.2010. Pocas PN som si cerpala DNP. Od 8.11.2010 dalej pokracujem v plateni DNP. Som dlhodobo chora a lekar mi odporucil niekolkomesacnu PN. Chcela by som sa opytat kedy mozem ist opat na PN aby som si mohla znovu cerpat DNP? Dakujem.

Jana napísané 29.06.2011 20:51

Dobrý deň, som momentálne na rodičovskej dovolenke, ktorá by mala trvať až do 10.2.2013. Budúci rok plánujeme druhé bábatko. Dnešným dňom som sa stala dobrovoľne nemocensky pistenou osobou a začínam si platiť dnp z vymeriavacieho základu 1000 eur. Urobila som správny krok? Budem mať nárok na zvýšenu materskú? Keď si splním tých 270 dní dnp a dovtedy neotehotniem, mám pokračovať v platení alebo je radšej zrušim dnp? Napr. otehotniem o mesiac, dva po ukončení dnp, bude sa brať do úvahy platenie dnp, ktoré som predtým ukončila?

 

Ďakujem

Monika napísané 07.05.2011 15:21

Dobrý deň, chystám sa otehotnieť, ale keďže mám pomerne nízku hrubú mzdu, idem sa ešte predtým prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, lebo chcem maximálne materské. Dokedy musím toto dobrovoľné nemocenské poistenie platiť? Do pôrodu? Kedy ho môžem ukončiť, aby to neovplyvnilo môj nárok na výplatu maximálneho materského? Druhé dieťa neplánujem. Ďakujem za skorú odpoveď.

Kika napísané 10.05.2011 16:41

Ak je treba získať aspoň 270 dní poistenia pred pôrodom, je treba si DNP platiť aspoň 270 dní a byť poistená v čase vzniku nároku na materské. Osoba nie je v čase, kedy poberá materské, povinná platiť poistné na nemocenské poistenie.

michaela napísané 01.05.2011 08:42

Dobry den,chcem sa vas opytat ..Ked som zistila ze som tehotna zacala som si platit DNP ,bolo to 6.12.2010..Na socialke mi povedali ze musim splnat poziadavku mat zaplatenu socialku pocas dvoch rokov 270 dni -to splnam...Tak som zacala platit tu najvyssiu sumu 49 eur..Datum porodu mam vypocitany na 17.6 .2011 ,ale doktor ma vypisal na matersku od 6.5.2010..kedze datum mojho porodu je 17.6.2011-dovtedy splnam aj tych 26 tyzdnov platenia,,,ale teraz neviem ci tych 26 tyzdnov mam splnat do porodu ,alebo do nastupu na matersku,Platim to preto aby som mala vysiu matersku...kedze od zaciatku platenia som aj na urade prace...Chcela by som vediet ako to vlastne je s tymi 26 tyzdnami tyka sa to porodu alebo nastupu na matersku???? Dakujem a cakam na odpoved

Kika napísané 02.05.2011 13:25

Podmienku 26 týždňov nepretržitého trvania DNP musí osoba splniť ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského (spravidla šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu).

Ak bude poistenie nepretržite trvať menej ako 26 týždňov, denný vymeriavací základ na určenie výšky materského z dobrovoľného nemocenského poistenia sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorým je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu (v súčasnosti 10,9687 EUR).

Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

Zuzana napísané 14.04.2011 22:02

mohol by mi prosim vas niekto poslat prihlasku na dobrovolne nemocenske poistenie?? velmi pekne dakujem Razz

Patricia napísané 14.04.2011 15:49

Dobry den. Chcem sa vas poprosit o radu. Som tehotna a termin porodu mam 15.jula cize na matersku mam nastupit niekedy zaciatkom juna. Dobrovolne nemocenske pripoistenie som si zacala platit priblizne ked uz som bola v 2 mesiaci tehotenstva cize do nastupu na MD mi nevychadza stanoveny pocet dni platenia 270 dni.Vcera som sa dozvedela od jednej znamenej vraj to platim zbytocne pretoze mi to nevychadza tych 270dni.Mozte mi poradit co v mojom pripade robit?Mam 21r v zivote som nepracovala,tak potom z coho mi vyrataju matersku a co stymi peniazmi co som uz zaplatila?Pani na socialke ktora so mnou spisovala zmluvu totizto povedala ze mi materska bude vyplatena teda neskor o tie 2 mesiace co som zacala platit.Ale zjavne sa tomu asi moc nerozumela ked mi nevedela odpovedat skoro na ziadnu otazku ktoru som sa jej pytala.Ak ma matka ktora este nikdy nepracovala poberat len 190e mesacne ako z toho ma vyzit bez materskej nerozumiem tomu.Prosim poradte a ujasnite kde je vlastne pravda . DAKUJEM

hmmm napísané 14.04.2011 16:20

Dobry den Patricia

neodpoviem vam na otazku (snad autorka clanku) len jedna vec ma napadla, ked som si citala vas prispevok. Pytate sa, ako ma matka, ktora nikdy nepracovala z toho vyzit. Ja sa pytam, vy mate pocit, ze stat a socialna poistovna je bezodna studna? Niekto do nej tie peniaze najprv musi dat, nez ich vy dostanete... Kedze ste nikdy nepracovali, nic ste neodviedli... Co cakate?

Chapem vase problemy, som rada, ze ste sa rozhodli priviest dieta na svet a postarat sa on, vsetko uzasne. Len mi pride take zarazajuce, ze cakate, ze sa tym padom o vas niekto automaticky postara.

Kika napísané 16.04.2011 08:15

DNP si platíte zbytočne - bolo treba poistiť sa ešte pred otehotnením, aby vznikol nárok na dávku (materské). Vyplýva zo samotnej povahy poistenia, že sa poisťujeme do budúcnosti, žiadna poisťovňa vám nepoistí dom proti požiaru, keď začne horieť. Ale takéto vysvetľovania a poučovania sú pre Vás v tejto chvíli takisto zbytočné. Nárok na materské Vám nevznikne, môžete si požiadať o rodičovský príspevok alebo o príspevok na starostlivosť o dieťa (ak budete chodiť naďalej do školy a o dieťa sa bude starať niekto iný, opatrovateľka alebo súkromné jasle, prostredníctvom tohto príspevku Vám môžu preplatiť preukázateľné výdavky spojené so zabezpečením starostlivosti, maximálne však do 230 eur). Vyživovaciu povinnosť má aj otec dieťaťa. Obráťte sa na úrad práce v mieste Vášho trvalého pobytu, či máte nárok na dávky v hmotnej núdzi a v akej výške.

Marián napísané 09.04.2011 23:56

Dobrý deň, manželka je zamestnaná a už rok a pol na rodičovskej. Plánujeme ďalšie dieťatko aby sa prekrývalo koniec rodičovskej a začiatok materskej. Chcem opýtať na dobrovoľné nemocenské poistenie, keďže je tam podmienka platenia viac ako 270 dní a je ho treba prihlásiť ešte pre otehotnením. Chceli by sme dosiahnuť max. základ, čo je cca 1116 EUR. Moja otázka je, či teraz niekto a ak áno, tak z akého vymeriavacieho základu čiže koľko za ňu platí nemocenské poistenie. Chcel by som vedieť, keďže je možné zrátavať vymeriavacie základy nemocenského poistenia, aký vymeriavací základ si zvoliť pri dobrovoľnom nemocenskom poistení.:

a) buď počas RD neplatí nemocenské poistenie za manželku nikto resp. je manželka od neho oslobodená a pre nás to znamená zvoliť si max. vymeriavací základ - aby bol následný rodičovský príspevok čo najvyšší

b) alebo počas RD niekto platí nemocenské poistenie aspoň z min. vymeriavacieho základu a o túto sumu si my môžeme znížiť vymeriavací základ pri dobrovoľnom nemocenskom poistení tak, aby súčet bol tesne nad 1116 Eur.

Ospravedlňujem sa za rozsiahly popis našej situácie, ale chceli by sme mať v tom úplne jasno.

Ďakujem za odpoveď. Majo a Lucka.

Marián napísané 10.04.2011 00:42

Ešte som sa zabudol opýtať z akého rozhodovacieho obdobia sa bude vypočítavať výška materskej keď nárok na ňu v znikne v prvom polroku 2012 - čiže do kedy, od začiatku dobrovoľného nemocenského poistenia, môžem mať minimálny vymeriavaci základ a od kedy si ho mám zmeniť na maximálny? - je to od 1.1 2012 alebo to musí byť maximálny počas celých 270 dní? Môžem po začatí poberania materskej zrušiť dobrovoľné nemocenské poistenie bez vplyvu na výšku materskej?

Ďakujem.

Kika napísané 10.04.2011 14:24

Tejto téme je venovaný článok o reťazovom pôrode - tehotenstvo.rodinka.sk/index.php

Verím, že v ňom nájdete potrebné informácie.

Andrea napísané 04.04.2011 10:51

Dobrý deň, dnp som si začala platiť 13. 12. 2011. Na MD by som mala ísť 18. 9. 2011. V období od 21. 3. - 1. 4. 2011 som bola PN, práceschopná som od 4. 4. 2011. Zaujíma ma, či budem splňať v septembri podmienku 270 dní, dpn si platím každý mesiac.

Neprerušilo mi týchto 10 dní pn obdobie 270 dní a neposunie sa mi o tých 10 dní nárok na dpn?

Ďakujem

Kika napísané 06.04.2011 20:44

Dobrovoľné nemocenské poistenie sa neprerušuje, môže iba zaniknúť, a to podaním odhlášky.

Zuzana napísané 01.04.2011 17:57

Váš komentár

Dobrý deň,pred týždňom 25. 3. 2011 som si dala žiadosť o dobrovoľné nemocenské pripoistenie z dôvodu nároku na vyššiu matersku. Dnes som sa dozvedela, že som tehotná a pravdepodobne nespĺňam limit aspoň 270 dní pred očakávaným pôrodom. Predpokladaný termín pôrodu je 21.12. 2011. Dá sa toto dobrovoľné poistenie neako zrusiť, nakoľko mi je už zbytočné začať platiť nemocenské pripoistenie?. Ake su následky, ak nezaplatím prvú výšku poistneho?Musím to nahlásiť? Ďakujem

Kika napísané 03.04.2011 14:05

Nemocenské poistenie zaniká dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky.

Aké sú následky, ak nezaplatíte poistné? Jednou z podmienok nároku na vznik materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je, aby dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemala nedoplatky na poistnom za obdobie 10 rokov pred vznikom nároku na materské.

Ladislava napísané 01.04.2011 14:13

Dobrý deň, chcem sa opýtať som v pracovnom pomere ale som momentálne na rodičovskom príspevku. DNP som si platila do maxima niečo cez 3 roky do 3.2.2010. Na materskú som nastúpila 1.6.2009. Teraz som opäť tehotná a DNP som si začala platiť 11.2.2011. Predpokladaný termín pôrodu mám 10.10.2011. Budem mať nárok na materskú aj z DNP? Ďakujem za radu.

Kika napísané 03.04.2011 14:04

Nemocenské poistenie zaniká dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky.

Aké sú následky, ak nezaplatíte poistné? Jednou z podmienok nároku na vznik materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je, aby dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemala nedoplatky na poistnom za obdobie 10 rokov pred vznikom nároku na materské.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Veronika napísané 03.11.2016 09:04

Dobrý deň, chcem sa spýtať....mam odrobene 4,5 roka k poslednému dňu v mesiaci júl 2016 som dala výpoveď chcela som prejsť z práce do práce ale zistila som že som tehotná takže do práce som uz nenastúpila šla som na úrad a beriem podporu ....termin pôrodu mi vychadza 9.4. v takomto prípade na materskú nárok nemám že?

Ďakujem za odpoveď

Andrea napísané 23.10.2015 19:55

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som zamestnaná od 16.9.2014 do 15.10.2015, momentálne som na úrade práce no zistila som , že som tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je cca 24.júna 2016. Budem mať nárok na materskú alebo sa musím zamestnať? Alebo stačilo by keby som si dobrovolne platila nemocenské poistenie aspoň po dobu jedného mesiaca čo znamená že zánik nemocenského pistenia by bol menej ako 8mesiacov do pärodu.Ďakujem za radu

Andrea napísané 23.10.2015 19:03

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som zamestnaná od 16.9.2014 do 15.10.2015, momentálne som na úrade práce no zistila som , že som tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je cca 24.júna 2016. Budem mať nárok na materskú alebo sa musím zamestnať? Alebo stačilo by keby som si dobrovolne platila nemocenské poistenie aspoň po dobu jedného mesiaca čo znamená že zánik nemocenského pistenia by bol menej ako 8mesiacov do pärodu.Ďakujem za radu

petra K napísané 14.08.2015 11:22

Ahojte, chcem sa opýtať o 3-4tyzdne možem isť na MD, momentalne pracujem na dohodu cca 100e v hrubom, kedze som bola evidovana na urade práce. Koncom januara som dostala po 4 a pol roku vypoved, neviem z coho mi budu vyratavat materksu lebo vsade kde sa informujem mi povedia inak. poradili mi pred nastupom na MD ukoncit dohodu a prihlasit sa na dobrovolne poistenie a ze by som mohla dostat cca 260e, neviem co mám urobiť, dakujem za radu.

zuzka napísané 12.05.2015 13:01

Váš komentárdobri den chcelabi som sa spitat ked som na marodke a skoncila sompracovni pomer 28 1 2015 a bola som tehotna tak mi plati 8 mesacna ochranna lehota ze coto vlastne znamena dakujem

MIRKA napísané 30.06.2015 20:04

som 5 tyzni tehotenstva s dnpo som sa odhlasila 27,5,2015 a mam2 roky poistenia termin mam niekedy v februari bude mi platit materska

Lenka napísané 13.07.2015 11:21

Dobrý deň, chcem sa opýtať poberám do 11.mesiaca 2015 rodičovsý príspevok v januári 2016 mám termín 2.pôrodu. Aká bede výška mojej materskej?

Počas materskej ma predošlí zamestnávateľ k 1.1.2013 prepustil z dôvodu zmluvy na dobu určitú.Počas poberania rodičovského príspevku som od 12.mes.2013 pracovala na dohodu a od februára 2015 pracujem na hlavný prac.pomer na polovičný úväzok.

Ďakujem

Lenka napísané 13.07.2015 11:23

Dobrý deň, chcem sa opýtať poberám do 11.mesiaca 2015 rodičovsý príspevok v januári 2016 mám termín 2.pôrodu. Aká bede výška mojej materskej?

Počas materskej ma predošlí zamestnávateľ k 1.1.2013 prepustil z dôvodu zmluvy na dobu určitú.Počas poberania rodičovského príspevku som od 12.mes.2013 pracovala na dohodu a od februára 2015 pracujem na hlavný prac.pomer na polovičný úväzok.

Ďakujem

Ivana napísané 06.11.2014 12:47

Dobry den, potrebujem poradit, v prvom roku podnikania nemusim platit odvody do socialky, predtym som bola rok nezamestnana. Zacala som si platit dobrovolne, platim 2 mesiace, asi budem musiet ist na operaciu a budem pn. Mam narok na nemocenske?

Renata napísané 21.04.2014 12:22

Dobry de potrebujem radu nakolko mam strasni chaos s DNP.Som v 5 t tehotenstva a chcela by som sa DNPoistit nakolko mam minimalku na papieri (som zamestnan v januari som menila zamestnanie, ale nepretrzite 7 rokov pracujem nemam ziadne dlhi voci Soc poist) chcem si prilepsit aspon par eur.A nakolko mi moja dr povedala ,ze od 4 mesiaca ma da na pnku/rizikove tehotenstvo/ tak aj nech mam aj za pnku o trocha viac eur.Moja otazka znie ma zmysel sa este prihlasit na DnP a a ak ano do kedy by som to mala stihnut.?Dakujem ak sa tu najde niekdo kdo mi poradi a zodpovie dalsie otazky.

Katarína Potočná napísané 19.03.2014 18:10

Dobrý deň, prosím poraďte mi. Plánovala som tehotenstvo, tak som sa dala dobrovoľne pripoistiť presne 11.7.2011 do 5.4.2012 (aby som spĺňala aj 270 dní). Nakoľko sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť neviem ako mám ďalej postupovať. Mám to nechať tak a ak by sa mi niekedy podarilo otehotnieť- rátalo by sa mi to do materskej? Alebo sa dá nejakou formou žiadať o vrátenie týchto peňazí? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

anka06 napísané 08.01.2014 14:40

Dobry den,

Chcem sa opytat ci este pre man plati DNP platila som si ho od 8/2011 do 5/2012... 6/2012 som uz bola na materskej.....mohla by som ist teraz na PN?

Jasminka napísané 07.01.2014 09:22

Dobrý deň,

ako mám postupovať ak sa mi 31.7.2013 skončil pracovný pomer a 19.8.2013 sa mi skončilo podporné nem. obdobie, bola som po ťažkej operácií. Po tom som bola od 20.8.2013 evidovaná na úrade práce a od 15.10.2014 som nastúpila opäť do prac. pomeru. Bohužiaľ k 03.01.2014 som dostala výpoveď lebo som oznámila tehotenstvo. Termín mám v auguste. Mám rizikové tehotenstvo. Ďakujem.

mária napísané 19.07.2013 21:52

Zdravím.potrebujem poradiť.Platila som si dobrovolné pripoistenie,vybrela som ho a teraz keď dostávam rodičovský príspevok tak musím platiť pripoistenie v plnej sume.Bude sa to dať prerušiť?Ďakujem za radu

tatiana slovakova napísané 19.01.2013 09:43

Dobry den ja by som sa chcela spytat ci je pre man este aktualne DNP ak som 6 mesiacov nezamestana a evidovana na UP a predtym som bola zamestana 4 roky. a pocas nezamestanosti som otehotnela, ale znovu nastupujem do zamestania po 6 mesiacoch.

dakujem

Ivana napísané 06.01.2013 13:50

Mám otázku. Som študentka a zatiaľ nie som dobrovoľne nemocensky poistená. Uvažujem o tom nakoľko so štúdiom budem čochvíľa končiť a s partnerom uvažujeme o dieťati. Preštudovala som tu dosť veľa článkov, avšak pravidlá sa menia a stále mi nieje jedna vec úplne jasná. Ak som to správne pochopila pred rokom 2012 sa dalo dosiahnuť maximálne materské tým že by som mala po dobu 270 dní kt. by končila aspoň 6 týždňov pred pôrodom vyplatené dobrovoľné nemocenské poistenie každý mesiac v maximálnej výške (cca50 eur). Avšak aj v tomto článku a podľa zmeny kt. sa v zákonoch udiala, mi z toho vyplýva, že už mi nestačí maximálne dobrovoľné nemocenské, ak chcem maximálnu materskú, ale potrebujem ešte aj dobrovoľné dôchodkové a dobrovoľné v nezamestnanosti.

Ak to je teda takto, moja otázka znie, koľko - teda v akej výške si musím platiť tie dve ďalšie poistenia, a akú dobu aby som mala nárok na maximálne materské (670 eur). Či by stačila minimálna sadzba a v akej výške je. Som študentka, nemám príjem a ani sa s ním do môjho tehotenstva veľmi nepočíta. Jediný príjem z kt. by to bolo možné platiť je manželov príjem.

Veronika Valentova napísané 07.03.2017 23:55

Dobrý den,

chcela by som sa spytat či mám nárok na matersku. V roku 2013-2014 som sa odstahovala na Moravu kde som nebola zamestnana a ani evidováno na úřadě práce. Zdravotnu som si aj nadalej platila v SR ale socialnu nie. Som asi v prvom mesiaci tehotenstva. Dakujem za vasu odpoved

Jana napísané 17.12.2012 15:39

Dobrý ďeň, potrebovala by som poradiť. Platila som si dobrovolné nemocenské poistenie 270dní ktorého platba skončila10.5.2012.Termín pôrodu som mala naplánovaný na 12.11.2012 ale porodila som 20.11.2012.Materská mi bola priznaná 1.10.2012 táto nemocenská dávka mi bola aj vyplatená za obdobie 1.10.2012 do 31.10.2012. Na základe doručenej fotokópie rodného listu dňa 5.12.2012 bolo zistené, že dieťa sa narodilo 20.11.2012. napísali mi že mi zanikla osemmesačná ochranná lehota a dávku z dobrovolného poistenia rušia. Na stránke soc.poisťovne je tiež napísaný jeden z dôvodov-dôvod na poskytnutie materského spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom ja som porodila v siedmom týždni myslím že mám nárok na materskú z dobrovolného nemocenského poistenia.Ďakujem za odpoveď.

Helena napísané 19.09.2012 17:31

Som dobrovolne pripoistena. Ak budem marodovat v septembri aj v oktobri budem mať aj v oktobri zaplatenu marodku z dobrovolneho pripoistenia? Ďakujem

vera napísané 18.06.2012 15:47

Dobry den. Mozte mi poradit. DNP si platim dva roky v decembri som sa jeden den odhlasila a druhy prihlasila aby som zisklala cas do sept.( po starom). Bola som tehotna no zial som potratila. Teraz som na PN od 7.6. a od 1.7. budem mat 26 tyzd. na DNP. Ak pocas PN prejdem do 26 tyz. tak sa mi potom bude ratat z VZ ktory si platim. Alebo musim PN prerusit? Dakujem

Katarina napísané 20.09.2012 10:02

Dobry den, potrebovala by som radu!!!!

Pripoistila som sa v januari, do vtedy som nebola poistena. Nemocenske mi zanikne 13. oktobra 2012. Platim zhruba 15 eur mesacne a v maji som otehotnela. Je nejaka moznost, aby som zvysila este pripoistenie aby mi vysla max. materska?

Iveta napísané 26.05.2012 10:12

Dobrý deň . chcem sa opýtať, som študentkou VŠ v poslednom ročníku a plánujeme si založiť rodinu po ukončené štúdia. Chcem sa opýtať, čo by ste mi poradili, čo je pre mňa najvýhodnejšie spraviť, ako sa mám poistiť v sociálnej poisťovni, aký postup mám zvoliť , aby som mohla poberať resp. mať nárok na materskú

ďakujem

peter napísané 02.05.2012 17:37

Váš komentár ja pracujem od 21.augusta.2010 do dnešneho dna a chcem sa opitat ci si mozem popri zamestnani platit dobrovolne poistenie teda nemocenske atd.proste odvodi do socialnej poistovni kolko bi to bolo mesačne z minimalneho vimeriavacieho zakladu a bude dobrovolne pocitane do započtu rokov? zato bi som to chcel uskutočnit lebo mam malo rokov odrobene ja som bol dost dlho nezamestnani a mam už 38. Rokov. vopred vam dakujem za vasu odpoved na moj ijmel.

Vaše menoAndrej napísané 09.04.2012 17:56

Váš komentár Dobrý deň.Pracujem ako SZČO.Platím odvody z min. mzdy.Aký by som mal denný príjem v prípadnej práceneschopnosti teraz,pri zvýšení platenia odvodov o 20%,30%,40%.Dobrovoľné pripoistenie neplatím.Ďakujem.

Lenka Voštenáková napísané 30.03.2012 20:30

Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu. Platím si dobrovoľné poistné od roku 2010, stále aj teraz po novom . Starám sa o 11 -ročnú postihnutú dcérku a poberám opatrovaťeľský príspevok vo výške 260 eur. Vo februári tohto roku som ochorela a som PN od 23.02.2012 ešte stále. O dcérku sa však stále príkladne starám. Chcem sa spýtať, či mi bude pozastavený opatrovaťeľský príspevok? Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď, ďakujem veľmi pekne. voštenáková Lenka

Nelka napísané 29.02.2012 20:00

Dobrý Deň, chcem sa opýtať opatrujem a dostavam 65 eur chcela by som si platiť dobrovolne poistenie asi by som kolko platila za poistenie lebo planujeme mať deti tak asi aku by som dostavala matersku?

Dakujem

anka06 napísané 23.02.2012 16:41

Dobry den, chcem vas poprosit o radu..od 14.6 2011 si platim DNP vo vyške 49E. Prerušila som ho 15.9.2011 potom ked som zistila že som tehotna tak som si ho zasa zacaala platit asi o 2 tyzdne neskor.. termin porodu mam 14.6...Ak by ma moja gynekologička posĺala na PN koncom marca dostala by som nejake penoaze z poistovne alebo nie. dakujem pekne

anka06 napísané 23.02.2012 16:41

Dobry den, chcem vas poprosit o radu..od 14.6 2011 si platim DNP vo vyške 49E. Prerušila som ho 15.9.2011 potom ked som zistila že som tehotna tak som si ho zasa zacaala platit asi o 2 tyzdne neskor.. termin porodu mam 14.6...Ak by ma moja gynekologička posĺala na PN koncom marca dostala by som nejake penoaze z poistovne alebo nie. dakujem pekne

Lucia DNP napísané 12.02.2012 14:23

Dobrý deň!

 

Chcem sa spýtať ako mám postupovať. Od februára minulého roka si platím DNP - 270 dní uplynulo v novembri 2011. V septembri som otehotnela a termín pôrodu mám začiatkom júna 2012. Po zrušení platenia "starého" DNP si mám začať platiť "nový balík" do nástupu na MD alebo už nemám platiť vôbec? Aby som zbytočne neplatila ak dostanem zvýšenú materskú v rámci ochrannej lehoty. Ďakujem za odpoveď.

Lucia DNP napísané 12.02.2012 14:22

Dobrý deň!

 

Chcem sa spýtať ako mám postupovať. Od februára minulého roka si platím DNP - 270 dní uplynulo v novembri 2011. V septembri som otehotnela a termín pôrodu mám začiatkom júna 2012. Po zrušení platenia "starého" DNP si mám začať platiť "nový balík" do nástupu na MD alebo už nemám platiť vôbec? Aby som zbytočne neplatila ak dostanem zvýšenú materskú v rámci ochrannej lehoty. Ďakujem za odpoveď.

Ľuboš Zelenak napísané 10.02.2012 13:35

Chcem sa spýtať či bol socialnej poisťovni doručení môj lístok na peniaze za mesiac januar. Dakujem za odpoved

Patrícia napísané 10.02.2012 10:40

Dobry den , platila som si dobrovolne nemocenske poistenie este v minulom roku nakolko som bola tehotna. Kedze sme sa neskor dozvedeli ze mi nevychadza stanoveny pocet dni poistenia pred porodom zistili sme ze sme to platili zbytocne. Bolo mi vsak povedane ze to mozem vyuzit do 2r pri druhom dietati. Preto sa chcem spytat, chyba mi doplatit len par mesiacov , ci je mozne aby mi bola potom materska vyplatena podla stareho zakona ked si zbytok doplatim a ci budem musiet vybrat matersku do 2 rokov alebo sa to da aj o par rokov neskor.dakujem

anonym napísané 06.02.2012 19:25

Dobry den,

 

pozerala som si vsetky dostupe informacie a zistila som jednu vec. Nove nastavenie dobrovolneho poistenia - cely balik, alebo samostatne dochododkove, pripade pre SZCO samostatne v nezamestnanosti (pri predpoklade platenia ostatnych dvoch povinne).

 

Pri mojej situacii - t.j. som na rodicovskej dovolenke. Doteraz som platila dobrovolne nemocenske a v nezamestnanosti, dochodkove za mna plati stat.

 

Logicky si nebudem platit cely balik a teda dochodkove dvakrat.

 

Zaroven znemoznim dobrovolnych odvodov, prichadzam o istotu v pripade hospitalizacie (jeden nikdy nevie co sa stane) ale najma naroku na podporu ak si nebudem moct naist pracu hned po skonceni rodicovskej.

 

Je to diskriminujuce. V tomto pripada by mala byt vynimka, nakolko tym, ze stat za mna odvadza dochodkove, mala by som mat moznost doborvolnych odvodov v nezamestnanosti a nemocenskeho aby som mala kompletny balik.

Kristína/redakcia napísané 06.02.2012 21:52

Štát za Vás na rodičovskej dovolenke neplatí poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie, ale poistné na povinné dôchodkové poistenie. Rozdiel je v slovách "povinný" a "dobrovoľný." Na balík dobrovoľného poistenia (dobrovoľného dôchodkového poistenia vrátane) sa môžete kedykoľvek prihlásiť. Nie je prekážkou, keď je osoba-zamestnanec zo zákona povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a povinne poistená v nezamestnanosti, aby bola zároveň dobrovoľne sociálne poistená (t.j. dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti).

Martina napísané 27.01.2012 11:34

Dobrý den chcela by som sa informovať od 13.06.2011 si platim DNP z navyššej sumy 49,13 eur. Termín pôrodu ma 5.3.2012 chcela by som vedieť či aj tak mi vzikne nárok na materskú z DNP ked som este aj pracovala 2 roky. Dakujem

Erika Chrenova napísané 25.01.2012 19:57

Dobry vecer chcela by som sa spytat moj oco je teraz na PN,uz splnil tych 270 dni.Moze sa teraz odhlasit z DNP a nanovo prihlasit,ked je na PN? Tyka sa to vsetkych ludi ci si platia DNP,ze sa im to ku koncu januara automaticky zrusi? Dakujem

Jana napísané 17.01.2012 15:16

Potrebovala by som poradit..Som dobrovolne positena z minimalneho vymeriavacieho zakladu od 1.7.2011.Planujeme s manzelom rodinu. V marci tohoto roku mi podla zakona zanikne toto poistenie (po 270 dnoch). Keby som v najblizsej dobe otehotnela, staci mi, pre ziskanie vyssej materskej, doplatit len tych 26 tyzdnov z maximalneho vymeriavacieho zakladu, alebo to, co som doteraz poistovni platila sa mi nebude zaratavat a musim nanovo platit podla noveho zakona? Da sa nadviazat platenie na to co uz mam v poistovni zaplatene? Dakujem za radu!

Lucia napísané 17.01.2012 08:05

Dobry den,

rada by som spytala, som DNP od septembra 2011 a 270 dni budem mať 28.5.2012. Na matersku by som mala ist od 19.5.2012, nakolko predpokladany porod mam 30.juna2012. Je mozne, aby som si este doplatila DNP dva týždne, aj ked uz budem na materskej a zaroven mala narok na matersku aj z DNP?

Ďakujem

Nika napísané 12.01.2012 19:24

Dobrý den,

prosím vás poradte mi. Už 2 roky poberám opatrovatelský príspevok na svoju mamu. Momentálne som tehotná v 7 mesiaci. Mám nárok na materskú alebo nejaký príspevok?

Ešte jedna otázka, neviete či by som mohla rodit v čr /priatel je Čech/, i ked mám trvalý pobyt na Slovensku. Ďakujem.

Dana napísané 10.01.2012 11:03

Dobrý deň.Chcem sa opýtať,DNP platím od polovičky júna teraz mám marodku,ako mám postupovať dalej?S manželom plánujeme dieťa budem mať nárok na vyššiu materskú?vopred dakujem za odpoveď

daniela napísané 08.01.2012 16:27

Dobry den,rada by som sa informovala DNP aká potvrdenia potrebujem zo zamestnania k vybaveniu DNP?A ak správne tomurozumiem má si platiť 270dní DNP a otehotnieť musím do 2rokov?S priateľom plánujeme babo a tak rada by som sa o tomto informovala nakoľko som časovo pracovne veľmi vytažena aby som nemusela do socialnej poistovne chodiť na 5x..Nevyznám sa veťmi v týchto veciach preto prosím o radu.ďakujem krásne za skorú odpoveď VEľMI MI TO POMôžE

Kristína napísané 04.01.2012 14:11

Dobry den,

platim si DNP na matersku od 4.4. som uzavrela zmluvu a som 10 tyzdni tehotenstva. Budem mat narok na zvysenu matersku?

Dakujem vam velmi pekne za vasu odpoved

Monika napísané 03.01.2012 12:57

Dobrý den, chcem sa opytat: som na PN od 2.1.2012 a bude moja PN trvat napr:3 mesiace, ako sa to bude týkať mna? Ked teraz si platim 47e. a potom si musim kolko plati a musim mať cely balik poiseni?Dakujem

Lukas napísané 02.01.2012 22:03

Moze mi niekto jasne odpovedat? Ak tomuto vsetkemu spravne rozumiem, pripoistenie na ucely materskej bude stale mozne ale vo forme balika sluzieb, kt. sa vypocitava na zaklade stanovenych % k jednotlivym castiam balika z vymeriavacieho zakladu. Z toho mi teda ale vyplyva jedna hrozna vec. Podla nasledujuceho clanku: www.cas.sk/clanok/213186/pozor-od-noveho-roka-budu-zmeny-v-nemocenskom-poisteni.html vyplyva konkretna suma pri vypocte z minimalneho vymeriavacieho zakladu a z maximalneho... PYTAM SA!!!: KTO SI TO BUDE MOCT DOVOLIT? Uz len platit DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu je 119,45 EUR. Teda ak niekto zaraba 400 EUR mesacne, zostane mu z platu cca 281 EUR na zivobytie. To je normalne? Kto si bude moct dovolit maximalne pripoistenie? Nie je to chore?

Zuzana napísané 02.01.2012 00:11

Dobry vecer,potrebujem vzacnu radu...Momentalne som do 22.1.2012 na rod.dovolenke a od roku 2008 si platim DNP,od pol.roku 2009 som si navysila na max.VZ...posledne 2 roky(ale nie vkuse)som bola na PN a OCR,kvoli zdrav.problemom a asi podla vsetkeho mi bude koncit 52.tyzd.podporne obdobie...

Ale poradit by som najma potrebovala,kvoli tomu,ze pred par dnami som zistila ze som asi 4-tyz.tehotenstva a podla vsetkeho by som hned mala nastupit na rizikove tehotenstvo a teraz neviem,ci sa mi bude este PN ratat a zaroven MD z predosleho roku 2011...

Vopred dakujem za radu.

Dana napísané 30.12.2011 23:12

Dobrý deň ako si vypočítam výšku materskej ak sa dobrovolne pripoistím do 31.1.2012 a vymeriavaci základ si určim 800 Eur.Co sa stane ak sa mi nepodarí otehotnieť,zbytočne si platím dobrovolné pripoistenie a ako potom treba postupovať?Dakujem Sršňová

Bea napísané 19.12.2011 19:04

Dobrý deň,platím si DNP od mája 2011 a ukončím ho 26.1.2011,budem mať zaplatených 270 dní.Nie som tehotná a tehotenstvo plánujem koncom roka 2012.To mám teraz platiť balík nového poistenia celý rok alebo ho stačí platiť až tesne pred otehotnením?A znovu musím zaplatiť 270 dní? Teraz sa už nebude brať do úvahy,že som bola 2 roky pred tehotenstvom dobrovoľne poistená? Ďakujem za odpoveď.

Stretavský napísané 16.12.2011 12:26

Dobrý deň, čo sa zmení, ak som nezamestnaný, evidovaný na UP a pltím dobrovoľné nemocenské poistenie. Ďakujem

Erika Varšová Timková napísané 16.12.2011 11:40

Dobrý den, mám otázku ohladom zrušenia dnp, mne uplynie 270 poslednou splatkou ku 1.08.2012, mám otázku ak do tohto dátumu otehotniem, bude mi vyplácané materské podla starých pravidiel, ???

dakujem

daniel napísané 12.12.2011 22:34

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako to bude dalej s platenim, ak som iba DNP od 01.04.2O11. Od 01.12.2011 som na materskej a mam si platit DNP počas trvania celej materskej a či budem mat narok na matersku až do jej skončenia ?

Dakuje za radu.

Andrea napísané 12.12.2011 22:26

Dobrý deň, zaujímalo by ma ako bude prebiehať DNP v roku 2012 u žien, ktoré sú momentálne poberateľkami rodičovského príspevku. DNP si platím od septembra 2009, rodila som v máji 2010.Aj počas materskej a rodičovského pr. som naďalej platila DNP a taktiež DPvN nakoľko sa mi pracovný pomer skončil nástupom na materskú. Je mi jasné, že budem musieť prejsť na nový systém poistenia, len mi nie je jasné z čoho to budem platiť. Keďže mojím príjmom je len rodičovský príspevok a som osamelá matka. Takže mi nie je jasné z čoho by sme potom mali žiť. Mysleli naši zákonodarcovia aj na tento prípad, alebo riešia len ženy, ktoré budú rodiť až v 2012.

Ďalšia otázka, ktorá ma napadá je. Je jasné, že na platenie nového balíka nebudem mať z čoho, ale čo bude potom ak sa mi skončí rodičovský príspevok a nebude kde nastúpiť do zamestnania, keďže aj to je v dnešnej dobe obrovský problém. To som zbytočne doteraz platila DNP a DPvN???

Katarína Lócziová napísané 12.12.2011 10:04

Dobrý deň. Chcela by som sa opítať na nemocenské poitenie k materskej. V návrhu zákona o sociálnom poistení, ktorý má byť účinný od 01.01.2012 je v prechodných ustanoveniach v § 293 cb v bode 2 uvedené:

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia /účinné od 01.02.2012/.

Moja otázka teda je: Som dobrovoľne nemocensky poistená od 18.04.2011 a termín pôrodu mám na 21.06.2012. Ako sa to dotkne mňa v prípade, že zákon bude schválený?

Jana napísané 06.12.2011 17:28

Dobrý deň,

mne chýba zaplatiť už len jeden mesiac a mám splnených 270 dní len zatiaľ nie som tehotná. Mám si to stále platiť v najvyššej výške alebo to ponížiť? Malé by sme chceli na budúci rok. Čiže keby som otehotnela vo februári tak, mám ešte nárok na vyššiu materskú po narodení malého? Alebo ako to bude po novom.

 

Ďakujem za odpoveď

Robino napísané 05.12.2011 20:48

Dobrý deň, manželka je zamestnaná a je aj DNP poistená od 15.2.2010. Chcel by som sa spýtať čo bude s jej DNP po 1.1.2012 a čo bude s peniazmi ak jej DNP zanikne. Manželka tehotná nie je. Ďakujem.

Mima napísané 24.11.2011 14:29

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to je s DNP v roku 2012... som DNP od 31.05. 2011 a termín pôrodu mám na koniec mája - začiatok júna..budem môcť ešte poberať vyššiu dávku alebo??? Čo sa stane s peniazmi, čo mesačne platím Sociálnej Poisťovni??? Ďakujem za info zwinker

hana@redakcia napísané 24.11.2011 14:45

Dobry den Mima

 

pohladajte prosim odpoved na svoju otazku prednostne v poradni Peniaze pre rodicov. poradne.rodinka.sk/peniaze-pre-rodicov-f60/

 

AK by ste nenasli odpoved, mozete tam polozit otazku.

vsetko dobre prajem

Hana

Mija napísané 05.12.2011 20:07

Dobrý deň,

 

potrebujem radu. Platím si dobrovoľné nemocenské poistenie od 5.10. 2010. Zaujíma ma, či si platím pripoistenie zbytočne, nakoľko momentálne ešte stále nie som tehotná a od roku 2012 to zrušia? Alebo na základe čoho sa vypočíta nárok na materské? Ďakujem

Diana napísané 22.11.2011 11:04

dobrý den!! chcela by som Vás poprosit o info!! Som od 15 apríla 2010 DNP inak som evidovaná na úrade práce! momentálne som tehotná 2,5 mesiaca! vysia materská sa mi zruší úplne?? a peniaze čo som zaplatila zaniknú(z toho nedostanem už nič)?dakujem za info!!

Tinka napísané 21.10.2011 17:03

Dobrý den chcem sa spýtat 8.4 som si založila dobrovolné pripoistenie 5.11nastupujem na materskú 17.12 mám termín pôrodu budem mat nárok na materskú z dobrovolného pripoistenia dakujem.

Žaneta napísané 12.10.2011 20:40

Dobrý deň,

potrebovala by som poradit co mam robit. Do 30.4.2011 som bola zamestnana. od 1.5. som bola na up a od 26.9.2011 som sa opat zamestnala. momentalne som asi v 7tyzdni tehotenstva. je pre mna lepsie ostat u noveho zamestnavatela aj ked moj zaklad je mensi ako u predchadzajuceho alebo mam dat vypoved a vratit sa na up. z coho by sa mi ratala pn ak by som isla na rizikove a z coho by sa mi ratala materska??

dakujem velmi pekne

Evulka napísané 07.10.2011 14:37

Dobrý deň chcem sa spýtať po narodený dieťa po 6 týždňoch by mohol isť na materskú môj manžel ak je na invalidnom dôchodku má 50% pokles vykonávať zárobkovú činnosť.

 

Ďakujem

Evulka napísané 06.10.2011 17:21

Ešte som sa dočítala že keď mi zanikne zamestnanie plynie 8 mesačná ochranná doba.

Evulka napísané 06.10.2011 14:38

Dobrý deň Ja by som sa chcela spýtať keď počas tehotenstva zánik ne firma ktorej pracujem 2aj pol roka kto my bude platiť materskú som asi mesiac tehotná a firma má zaniknúť asi v januári. čo mám robiť ďalej. ak po idem na PN-ku pred zánikom v Decembri tak čo som nou bude.

Ďakujem za odpoveď

lenka napísané 04.10.2011 19:14

Dobrý deň. Chcem sa opýtať: Od júla 2011 si platím DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu. Už som tehotná a pôrod mi vychádza na koniec apríla. Podľa všetkého mám k dobru nejaký ten týždeň (čiže ak porodím podľa plánu smile je to ok) ale čo v prípade keď porodím predčasne??? Je možné potom nejakým spôsobom dostať peniaze od Sociálnej poisťovne (napríklad PN)? Alebo to nie je možné žiadnym spôsobom??? Za odpoveď Ďakujem

Jana napísané 03.10.2011 12:17

Dobrý deň,chcem sa spýtať-som DNP od 31.1.2011.ak dobre počítam,tak k 27.10.2011 spĺňam podmienku 270 dní.Vzhľadom k mojej diagnóze ma lekárka musí vypísať na rizikové tehotenstvo.Plánujeme dieťatko v najbližšej dobe.Ak by sa mi podarilo otehotnieť ešte tento rok a šla na rizikové,mám nárok na nemocenské z max.výšky platby poistného a ďalší rok aj na vyššiu materskú?Alebo sa to týka aj mňa že na to nárok mať nebudem, keďže sa má rušiť budúci rok DNP?(teda ak to prejde). DNP si platím riadne a včas od začiatku poistenia.ďakujem pekne za odpoveď.

erika napísané 30.09.2011 16:59

Dobry den,chcem sa opytat,ze ako to je s osobami ktore pracovali v zahranici ako opatrovatelky.ja som tam pracovala niekolko rokov,no teraz som otehotnela a nemozem nadalej vykonavat svoju pracu tam.kedze som zdravotna sestra,tak som si dala ziadost do nemocnice na dohodu,aby som aspom troch zarobila a hlavne nebola iba doma.no ako je to s poistenim?platia mi aj socialne poistenie ked som tam len na dohodu a ked,tak by som si mohla dobrovolne doplacat,aby som dostala lepsiu matersku?

Lenka napísané 23.09.2011 14:25

Dobrý deň.

 

Som dobrovoľne nemocensky poistená už od 26.01.2010 neustále v rôznych výškach Eur /pol roka 34.50E,-, 10 mesiacov 14E,- a od 04.05.2011 30.80E,-/ . Predpokladajme, že by som otehotnela a termín pôrodu by bol v júli 2012. Chcem si ešte do konca roka 2011 dať DNP na 36E,-, lebo som počula, že od 2012 DNP zaniká. Bude mi to k niečomu? Bude mi počítaná materská z predchádzajúcich dvoch rokov od júla 2012? Alebo ako to bude vypočítané?

Zuzana napísané 20.09.2011 21:05

Dobrý deň,

od mája 2011 si platím DNP. Od septembra sa mi zmenil pracovny pomer a pretoze som si vypocitala novy maximalny vymeriavaci zaklad, DNP som skoncila a zacala k nasledujucemu dnu nove..

Keby som k oktobru 2011 otehotnela a platila si DNP nadalej, splnila by som podmienky 270 dni? Z clanku som to velmi nepochopila a neviem, ci sa mi doba od maja do septembra bude ratat, alebo nie..Tiez som nieco pocula o pripravovanych zmenach od roku 2012 a neviem ci sa ma budu tykat, kedze ak by sa mi doba pocitala od toho maja2011, potrebovala by som este platit DNP minimalne aj v januari 2012 - a to neviem, ci bude este mozne.. A posledna otazka - kolko je maximum materske?

 

Dakujem za odpoved!

Jana napísané 16.09.2011 19:34

Váš komentárDobrý deň. Prosím vás chcela by som sa inf. 31. marca 2010 sa mi skončil trvalý pracovný pomer, od 1.6. 2010 som bola evidovaná na úrade práce momentálne čakám bábatko termín mám 28.10.2011. Dobrovolné nemocenské poistenie si platím od 15.7.2009 mesačne 30.20 Eur.chcem sa spýtať či mi materská bude vypočítaná z posledného zamestnania. Za odpoveď vopred ďakujem

Katarina napísané 15.09.2011 22:38

Dobrý den,

chcela by som sa opytat, ci mozem poberat DNP aj ked uz viac ako rok zijem a pracujem v ČR. Tu som zamestnana na trvaly pomer a platia sa mi aj odvody, ale na SVK som sa zo zdravotnej poistovne odhlasila. S manzelom planujeme babatko a chceme sa aj vratit na Slovensko. Mozete mi prosim poradit, ci by sa DNP vztahovalo aj na mna, teda ci by som si ho mohla platit? Dakujem za skoru odpoved.

Valery napísané 03.09.2011 17:42

Dobrý deň!

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Od roku 2009 som nepretržite DNP z vymeriavacieho základu 580eur. S manželom plánujeme bábätko a chcela by som získať nárok na maximálnu výšku materskej. Ak tomu dobre rozumiem musím sa odhlásiť z pripoistenia a nanovo sa prihlásiť a začať si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu.

Do dňa nástupu na materskú musím splniť 26 týždňov platenia toho vyššieho vymeriavacieho základu?

Čo ak si začnem platiť vyššiu sumu a lekárka ma vypíše na PN z dôvodu rizikového tehotenstva? - Pnka sa mi bude vyrátavať z pripoistenia v roku 2010? A čo po ukončení Pnky a následnom nástupe na materskú v roku 2012? - aká výška materskej mi bude patriť? Bude sa mi vyrátavať z posledného pripoistenia ak splním požadovaný počet dní?

Zároveň sa chcem opýtať, že či sa dá zároveň poberať rodičovský príspevok a DNP, keďže som ešte nepracovala a nárok na materskú mi vznikne len z DNP.

Veľmi pekne ďakujem za Váš čas a za odpoveď.

Kika/redakcia napísané 27.08.2011 07:56

Informácia pre všetkých, ktorí prehliadli v článku odkaz na poradňu - Vaše otázky môžete zadať sem:

poradne.rodinka.sk/kika-kovacikova-f61/

Miroslava napísané 25.08.2011 10:05

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať,moja kamarátka by chcela vedieť,ako je to v jej prípade ...

 

od 7.9.2010 je dobrovolne nemocensky pripoistená na maximum a v tom čase bola nezamestnaná...

od 11.10.2010 do 14.12.2010 bola v pracovnom pomere a aj nadalej si platila maximum poistné,jeho výšku vôbec nemenila a poistenie platila nepretrzite ...

od 16.6.2011 je na PN a termín pôrodu má 14.9.2011 ...

chcela by vedieť na akú výšku materského má nárok,keďže si platila maximum,chcela by poberať aj maximum materské ... Ďakujem

Zuzka81 napísané 22.08.2011 09:48

Dobrý deň,

prosím o radu...

 

Od 1.1.2011 som nezamestnaná, evidovaná na ÚP. Predtým som neprerušovane pracovala 3,5 roka na PZ.

Lenže od 26.8.2011 nastupujem do práce na PZ ale na skrátený úväzok (učiteľka), teraz neviem či sa ešte pripoistiť vzhľadom na pripravované zmeny v roku 2012 (vraj nebude možný súbeh 2 poistení).

Zatiaľ tehotná nie som, no plánujem.

Mám však obavy, či si budem ešte môcť zvýšiť materskú dávku, lebo z platu, ktorý budem mať, to bude iba "smiešna suma" Confused Confused

Môžem sa ešte pripoistiť? ČO sa pre mňa zmení v roku 2012? Alebo ja pôjdem ešte podľa "starých" pravidiel ak začnem DNP v roku 2011?

Prosím poraďte či a kedy sa poistiť DNP. ďakujem

Silvia napísané 12.08.2011 08:32

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či by sa mi dala poberať max. materská ak by som sa ešte tento mesiac DNP. Som v 7.týždni tehotenstva.

-od 1.12.2009 - 2.06.2011 som bola zamestnaná, potom som bola jeden mesiac zamestnaná na dohodu a od 01.07. mi dali zase zmluvu na určitú dobu /na rok/. Som v skúšobnej lehote

-od 16.4. mám založenú aj živnosť, kde si zatiaľ neplatím DZP, pretože mi bolo povedané, že kým tam nedosahujem žiadny zisk, tak ho platiť nemusím-vyhodnotím to len v ročnom zúčtovaní

-viete mi poradiť?

-môžem sa informovať aj na pobočke mimo miesta trvalého pobytu?

joggies1 napísané 11.08.2011 00:30

Dobry den,chcela by som sa spytat,ci je mozne zmenit (zrusit a zalozit nove dnp) vz pocas poberania materskeho z dnp. Ci ked zmenim vz pocas poberania materskeho z dnp,prestanem dostavat matersku z dnp pretoze som urobila nejaku zmenu?alebo budem nadalej dostavat matersku z dnp v takej vyske aka mi bola schvalena pocas 34t?

Eva Zakovicova napísané 07.08.2011 14:24

Dobry den,

chcem sa opytat od 1.3 2010 som si platila DPN a som zamestnana v skolstve. 25.3 2011 som porodila a je mi vyplacana maximalna materska. Este stale som dobrovolne nemocensky poistena, ale od 18.2. 2011 si mesacnu davku neplatim.

Momentalne som zistila, ze som tehotna , 6. tyzden tehotenstva. Chcem sa opytat, budem mat narok na maximalnu matersku aj pri druhom babatku?

Ako je to ked prejdem v novembri na rodicovsky prispevok??? Ak mi nevyjde maximalna materska z prveho platenie, mam ju platit znova??

Dakujem velmi pekne , prajem prijemny den

dušan napísané 03.08.2011 20:27

dobry den. moze sa moja manzelka dobrovolne nemocensky poistit kvoli zvyseniu materskej aj ked pracuje v statnej sprave ako hasič? ci by to boli zbytocne vyhodene peniaze a nedostavala by nic kedze asi zakon o soc. poisteni sa na nu nevztahuje? dakujem.

Iveta napísané 02.08.2011 10:24

Dobrý deň prajem.

Potrebovala by som poradiť. Chcela by som otehotnieť na budúci rok, ale zrejme budem na rizikovom. V zamestnaní mam VZ 337 €. Ked chcem dostavať maximum, mam platiť max. VZ 1116,75 € - 337 € = 779,75 € a z toho 4,4 % ( cca. 34 €) 270 dní? A ak by som išla skor na PN ako 270 dní, mohla by som si aj tak platiť dobrovolne poistenie, až kým by som nemala 270 dní?

Naďa napísané 29.07.2011 17:58

Váš komentárDobrý deň,poprosila by som o radu nakoľko sa neviem zorientovať či budem mať nárok na materskú alebo len na rodičovský príspevok.Som v 7 týždni tehotná.Takže pracovala som v jednej firme od 02.01.2003 do 29.09.2009,potom som bola 6 mesiacou evidovaná na úrade práce nastup do dalšej práce bol 15.04.2010 do 30.11.2010,potom som prestupila do inej prace 1.12.2010 do 24.01.2011 potom som si našla dalšiu pracu ale tam som len na dohode.Ďakujem za vysvetlenie

Kika/redakcia napísané 29.07.2011 21:07

Predpokladajme, že máte termín v marci 2012. Potom sa bude prihliadať na to, či ste v období marec 2010 - marec 2012 boli nemocensky poistená aspoň 270 dní,

vo Vašom prípade ste získali od 15.04.2010 do 24.01.2011 potrebný počet dní poistenia, avšak pre vznik nároku na materské sa vyžaduje aj to, aby ste boli poistená aj v čase pôrodu. Nakoľko dohodárom nevzniká povinné nemocenské poistenie zo zákona, je treba aby ste sa poistili dobrovoľne kedykoľvek v priebehu tehotenstva, a tak splnili aj túto podmienku (podmienku byť poistená v čase posudzovania nároku na materské).

Janko napísané 27.07.2011 21:46

Dobrý deň.

Manželka je nezamestnaná a plánujeme dieťa. Bude mať nárok na riadnu materskú aj keď je na úrade práce? Chceme začať platiť aj DNP.

Kika/redakcia napísané 28.07.2011 10:18

Ak je manželka nezamestnaná, nebude mať nárok na materské. Jedine, že sa poistí ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Všetky informácie nájdete v článku

tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/dobrovolne-nemocenske-poistenie-materske/

Andrea napísané 27.07.2011 20:03

Dobrý deň. Nikto mi nevie poradiť a už som zúfalá, preto sa na vás obraciam s otázkou. Ja som sa dobrovoľne nemocensky poistila kvôli zvýšeniu materskej. Bola som v pobočke v DS pod ktorú spadám. Pracujem v štátnej správe a tým pádom nie som evidovaná v soc. poisťovni pretože my máme vlastné poistenie. Pýtali sa ma na hrubú mzdu (860e), a z toho mi vyrátali, že mám platiť 37,84e. a bola som sa pýtať na pobočke v BA a tam mi povedali, že zbytočne veľa platím lebo to už presiahnem max. VZ tých 1116e. pretože mne ževraj stačí platiť len ten rozdiel (max. VZ mínus hrubá mzda) a dosiahnem max. materskú. je to pravda? ďalšia pobočka mi zas povedala, že mňa vedú ako keby nezamestnanú a tým pádom si môžem platiť aj viac a že vyplatí mi matersku aj soc. poisťovňa aj môj zamestnávateľ. ale keďže pracujem v štátnej správe a soc. poisťovňa je štátna inštitúcia, môžem dostávať od štátu dvakrát materskú??? nikto mi nevie odpovedať a neviem teda na akú sumu sa mám poistit. ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Kika/redakcia napísané 28.07.2011 10:11

Neviem, o akú "štátnu službu" ide. Zákon o sociálnom poistení (č. 462/2003 Z. z.) sa nevzťahuje na príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, colníkov, profesionálnych vojakov ozbrojených síl, vojakov mimoriadnej služby, ktorých sociálne zabezpečenie je upravené osobitným predpisom, a vojakov, ktorí sa počas výkonu vojenskej služby v ozbrojených silách štúdiom alebo výcvikom pripravovali na výkon profesionálnej služby v ozbrojených silách, ak zákon o sociálnom poistení neustanovuje inak. Ak ste sa medzi menovanými službami nenašli, potom platí aj pre Vás zákon o sociálnom poistení.

Andrea napísané 28.07.2011 17:52

reakcia: Pracujem v Hasicskom a zachrannom zbore a preto neviem ci mi tu matersku moze vyplacat aj socialna poistovna aj moj zamestnavatel alebo tiez plati ten max VZ aj u mna. dakujem.

ivka 53 napísané 27.07.2011 17:39

Dobrý deň, mám otázku:

Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v marci 2012. Momentálne som tehotná 6 týždňov, a chcela by som sa opýtať, či by som dostávala max. materskú, keby som sa ihneď prihlásila na DNP a platila si ho. Pred pôrodom mojho prvého dieťaťa som bola zamestnaná cca 3 roky a môj pracovný pomer stále trvá. Ďakujem

Kika/redakcia napísané 28.07.2011 09:17

Platí to, čo som napísala pre Lucia o riadok nižšie:

DNP sa neoplatí, ak už je osoba tehotná. Do pôrodu sa jej nepodarí získať potrebný počet dní nemocenského poistenia (ideálne tehotenstvo trvá 280 dní a je treba získať 270 dní nemocenského poistenia ku dňu pôrodu)

Katarína Fortunová napísané 25.07.2011 15:02

Dobrý deň! Momentálne som nezamestnaná a plánujeme s manželom dieťa a chcela by som sa dobrovoľne pripoistiť. Budem mať nárok na zvýšenú materskú aj v prípade, že by sa mi nepodarilo do pôrodu zamestnať? ďakujem

Kika/redakcia napísané 27.07.2011 11:19

Ak si budete platiť maximálne poistné vrámci DNP, budete mať nárok aj na maximálnu materskú, a to bez ohľadu na to, či sa do pôrodu zamestnáte alebo nie.

Lucia napísané 22.07.2011 07:46

Dobre rano. Chcela bi som sa spýtať som 1 mesiac tehotná. Ked som skončila školu išla som rovno na materskú a po teraz opatrujem babku dostávam 50 eur. Ako to budem mat z materskou a oplatí sa mi DNP . Dakujem Razz

Kika/redakcia napísané 27.07.2011 10:30

DNP sa neoplatí, ak už je osoba tehotná. Do pôrodu sa jej nepodarí získať potrebný počet dní nemocenského poistenia (ideálne tehotenstvo trvá 280 dní a je treba získať 270 dní nemocenského poistenia ku dňu pôrodu)

Michaela napísané 17.07.2011 11:50

Dobry den.Chcela by som sa opytat,momentalne pracujem v zahranici kde si platim vsetky potrebne odvody a kde som aj zdravotne poistena, kedze tu pracujem.Pracujem tu od 17.4.2010 nepretrzite, S priatelom planujeme otehotniet a ihned potom ako sa dozvieme,ze som tehotna s aplanujeme vratit na Slovensko,cize ukoncim pracovny pomer ako tehotna.Na Slovensku predlzim vsetky potrobne dokumenty ako napr.zapocet rokov,potvrdenie o poisteni.Takze moja otazka vyplyva z toho,ci budem mat narok na materske?na zaklade tychto dokumentov budem mat potvrdene,ze som mala odpracovane za posledne 2 roky 270 dni nem.poistenia a bude sa potom ku mne vztahovat aj ta 8 mesacna ochranna lehota?

A este by som sa chcela opytat,ci by som si mohla zacat platit DNP ak som v zahranici a tu pracujem,no DNP by som si platila na Slovensku.Dakujem Vam za vasu odpoved. S pozdravom Michaela

Kika/redakcia napísané 19.07.2011 13:01

Kým pracujete v inom štáte EÚ, podliehate sociálnemu systému tej krajiny, taktiež vzťahujú sa na Vás predpisy toho štátu. Nevzťahuje sa na Vás slovenský zákon o sociálnom poistení, a teda podľa môjho názoru sa na Vás nebude vzťahovať ani ustanovenie o 8-mesačnej ochrannej lehote. To by bolo pre Vás aktuálne, keby ste pracovali na Slovensku. Z dôvodu, že pracujete v zahraničí, nemôžete sa na Slovensku poistiť ani dobrovoľne /posledná otázka v článku o tom hovorí viac/.

Akonáhle prestanete pracovať v zahraničí, môžete sa dobrovoľne poistiť na Slovensku.

Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom je možné započítať aj doby nemocenského poistenia dosiahnuté v inom členskom štáte Európskej únie. Na potvrdenie dôb poistenia v inom členskom štáte Európskej únie slúži spravidla formulár E 104, resp. akékoľvek iné potvrdenie potvrdzujúce doby nemocenského poistenia na účely peňažných dávok v chorobe a materstve.

Edina Molnár napísané 13.07.2011 21:52

Dobrý večer! Som SZČO od 1.4.2011. Tiež od 1.4.2011 platím dobrovoľne nemocenské poistenie do soc.poisť. z minima, takže mesačne 14,47 eur. Chcely by sme bábätko s manželom. Mala by som zopár otázok:

- počas celého tehotenstva ( teda tých 270 dní ) musím platiť DNP z max. VZ?, alebo stačí zvýšiť 26 týždňov pred pôrodom?

- ako mám zvýšiť minmáln VZ na maximum? Mám zrušiť DNP a založiť nový? alebo stačí urobi len zmenu?

- keď idem na materskú môžem ostať SZČO.

- keď som na materskej ako SZČO, musím platiť odvody ( nemocenské, fond nezamestnanosti, a zdravotné ) alebo to štát bude platiť za mňa?

Ďakujem pekne za odpoveď.

S pozdravom

Kika/redakcia napísané 19.07.2011 13:34

Môžete poberať materské a zároveň ostať SZČO.

SZČO, ktorá poberá materské, nie je povinná v čase nároku na materské platiť poistné na nemocenské ani dôchodkové poistenie.

Štát platí poistné na zdravotné poistenie za osobu, ktorá poberá materské. Zdravotnej poisťovni je treba oznámiť zmenu platiteľa poistného.

Čo sa týka maximálneho materského:

1. je treba sa poistiť v dostatočnom časovom predstihu, ešte pred tým, ako otehotniete, ideálne 2-3 mesiace (môžete porodiť predčasne a potom z DNP neuvidíte žiadne materské)

2. môžete sa poistiť aj na minimálnu sumu, platiť niekoľko mesiacov, potom DNP zrušiť a prihlásiť sa na novo, keď zistíte, že ste tehotná a platiť maximálne poistné

3. koľko týždňov budete platiť maximálne poistné, závisí na Vás. 26 týždňov pred vznikom nároku na materské, čo je približne 6 týždňov pred pôrodom, musí trvať poistenie nepretržite, inak vznikne nárok na minimálne materské. čiže môžete si naplánovať platiť maximálne poistné 26 týždňov, porodíte skôr a z maximálneho materského nebudete mať nič. budete mať nárok iba na minimálne materské.

Erika napísané 07.07.2011 14:54

Dobrý deň! práve vypisujem prihlášku na DNP ale trošku som sa pozastavila ked som si prečítala niečo z vášho článku...ide totiž o to, že ja som si platila DNP od Júna 2010 do Októbra 2010 a v Októbri som sa odhlásila...teraz som ale zostala v pomykove, či sa mi toto obdobie počíta, keďže to chcem začať platiť znovu...najprv mi bolo povedané, že nie, že ako keby som to ani nikdy neplatila, potom som sa zasa dozvedela, že ak by som otehotnela tak do 8 týždna tehotenstva mám čas na podanie prihlášky DNP keže som to v období za posledné 2 roky platila...teraz som sa tu ale dočítala, že to obdobie sa mi celé počíta...ako soom to dobre pochopila...ak nie prosím opravte ma, lebo teraz naozaj neviem či to mám začať platiť ešte kým nie som tehotná alebo mám čas...a kolko??...do toho 87 týždna tehotenstva alebo dokoncka do piateho mesiaca? kedže som DNP platila 5 mesiacov...velmi pekne ďakujem za skorú odpoved...s pozdravom Erika

Kika/redakcia napísané 19.07.2011 13:56

Ak by ste porodili v júni 2012, potom sa bude skúmať, či ste v období jún 2010 - jún 2012 boli nemocensky poistená aspoň 270 dní. čiže určite sa vezme do úvahy, že ste už 5 mesiacov platili poistné na DNP.

ak uvažujete, kedy je správny čas poistiť sa znova, a tak, aby ste poberali materské v maximálnej výške, potom je treba platiť si poistné v maximálnej výške nepretržite, bez prerušenia, aspoň 26 týždňov pred vznikom nároku na materské (čo je asi 6 týždňov pred pôrodom)

zunajdo napísané 04.07.2011 14:59

Zelam prijemny den, kedze je pre mna dana problematika "spanielska dedina", poprosil by som o pripadny komentar. Manzelka je od 31. 1. 2010 nezamestnana, pricom do tohoto terminu bola v trvalom pracovnom pomere po dobu 1 kalendarneho roka. Dnes (4.7.2011) sme sa dozvedeli, ze sme tehotni a radi by sme si "prilepsili" matersku cez DNP. Ake su moznosti co najefektivnejsieho vyuzitia DNP v nasom pripade? A co ak nahodou po uzavreti DPN ako nezamestnana najde zamestnanie? Dakujem velmi pekne za pripadne odpovede.

selenka napísané 04.07.2011 15:06

Ak teda ja tomu dobre rozumiem, tak vasa manzelka nebude splnat podmienku "najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom", takze aj keby sa teraz dobrovolne nemocensky poistila, nebude mat narok na matersku, cize prihlasovat sa a platit poistne by bolo uplne zbytocne.

Kika/redakcia napísané 04.07.2011 15:35

Odpoveď pre Zunajdo:

Nakoľko je manželka od 31. 1. 2010 nezamestnaná a pre účely materského sú zaujímavé dva roky pred pôrodom (odhadujem termín pôrodu na máj 2012 - tak potom 2 roky sú máj 2010-2012) na nemocenské poistenie pred týmto dátumom sa nebude prihliadať.

Ak sa teraz poistí ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, už nestihne podmienku 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom, nakoľko ideálne tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní - bolo treba sa poistiť ešte pred tehotenstvom.

Nárok na materské jej nevznikne, bude poberať rodičovský príspevok vo výške 190 eur.

Katka napísané 28.06.2011 11:40

Dobry den, Chcela by som sa spytat ne jednu otazku ohladne tych rokov. Som este studentka(nepracujúca).Dam príklad. Ak si zacnem platit dobrovolne poistenie sama v roku 2011 a za november december a januar zaplatim minimalnu sumu tych zhruba 15 EUR/mesac. Potom sa odhlasim a v roku 2012 zacnem platit nove dnp az v auguste, ale do porodu uz zvysenu sumu 7 mesiacov cca 47,72, cize splnim 26 tyzdnov. Porodim teda v januari 2013. Budem mat narok na plnu matersku 670 EUR? Kedze som splnila aj za posledne dva roky 270 dni.Dakujem

Kika/redakcia napísané 30.06.2011 15:08

Ak by ste porodili v januári 2013, potom sa bude skúmať, či v období január 2011 - január 2013 ste boli nemocensky poistená aspoň 270 dní. nemusí to byť súvislé poistenie, ako ste napísali, môžete sa poistiť už teraz a potom sa kedykoľvek prihlásiť, či odhlásiť. dôležité je, aby ste mali ku dňu pôrodu tých 270 dní poistenia - kalkulovať, či teraz 3 mesiace a potom 26 týždňov - k tomuto Vám dám len jeden tip: nie každé tehotenstvo trvá ideálnych 280 dní, takže zaplaťte si poistenia toľko, aby vám to vyšlo, aj keby ste porodili predčasne. lebo ak nezískate 270 dní, potom nebudete mať nárok na žiadne materské, ani na minimálne, nieto maximálne. inak sú Vaše úvahy správne.

selenka napísané 22.06.2011 14:16

Dobry den, tato tema je pre mna momentalne vysoko aktualna no nenasla som v clanku pripad, ktory by ma charakterizoval. Uz takmer dva roky si ako doktorandka platim DNP z vymeriavacieho zakladu 1084,55. Som tehotna a na matersku by som mala odist v decembri. Od septembra mam ale moznost pokracovat na ustave, kde pracujem, ako zamestnanec. Cize do materskej by som odpracovala len 3 mesiace (teda z povinneho NP zamestnanca asi narok na matersku mat nebudem). Je ale moznost ponechat si zaroven DNP s rovnakym vymeriavacim zakladom, aky mam teraz, aby mibezalo DNP nepretrzite a bez zmeny az do nastupu na matersku? Bude sa mi tak vyska materskej vypocitavat z minuleho kalendarneho roka? Ak by som v septembri znizila vymeriavaci zaklad DNP a z tohto zakladu platila poistne tie 3 mesiace (cize menej ako 26 tyzdnov), nebude sa mi potom ratat materska len z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu? Obavam sa, ze ak nastupim do zamestnania, platila som si maximalne nemocenske poistenie tie dva roky uplne zbytocne. Velmi pekne dakujem za odpoved.

Kika/redakcia napísané 22.06.2011 20:27

Nárok na materské Vám vznikne, nakoľko ste dobrovoľne nemocensky poistená osoba.

Od septembra budete paralelne aj povinne nemocensky poistená osoba, avšak z povinného nemocenského poistenia (ako zamestnanec) Vám nárok na materské nevznikne, lebo do pôrodu nezískate 270 dní nemocenského poistenia.

Poistenia (aj vznik nároku na materské) sa posudzujú samostatne,

vo vašom prípade sa bude posudzovať iba nárok z dobrovoľného nemocenského poistenia (iba to vyhovie podmienkam zákona pre vznik materského).

selenka napísané 22.06.2011 20:33

Dakujem za rychlu reakciu, moje otazky vsak neboli zospovedane uplne - zaujima ma hlavne to, ci si musim vymeriavaci zaklad DNP znizit, ked nastupim do zamestnania, alebo moze zostat v sucasnej vyske 1084,55 eur. Ako potom platit poistne za DNP? Asi mi tak vznikne preplatok.

Ak by som si od septembra znizila vymeriavaci zaklad DNP, bude sa mi napriek tomu pocitat materske z minuleho kalendarneho roka (kedy som si ho platila z toho vysokeho zakladu), alebo bude rozhodujuce obdobie od zmeny (cize od septembra) a teda mi vyjde z minima, lebo od zmeny po nastup na matersku neuplynie 26 tyzdnov?

Som skutocne bezradna, lebo ked som sa na to pytala u nas na socialnej poistovni, nestretla som sa tam s dostatocne kompetentnou osobou, ktora by mi v tomto vedela poradit.

Kika/redakcia napísané 23.06.2011 07:17

Nárok na materské sa posúdi samostatne z každého nemocenského poistenia. Ak vznikne nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, materské sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky materského z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na materské, a materské sa vypláca len jedno.

Vo Vašom prípade vznikne nárok na materské iba z jedného nemocenského poistenia, a to z dobrovoľného a na povinné poistenie sa nebude prihliadať. Výška poistného zaplateného na povinné poistenie nijako neovplyvní nárok na materské, ani výšku materského, ktoré Vám vznikne z dobrovoľného poistenia. Podľa môjho názoru Vám nevznikne žiaden "preplatok" na poistnom. Ten by Vám nevznikol ani vtedy, keby ste boli povinne nemocensky poistená (napríklad ako zamestnanec by ste poberali hrubú mzdu 500 eur) a zároveň si platili DNP na maximum. Iba by ste zbytočne platili poistné z maximálneho vymeriavacieho základu, keďže platí obmedzenie, že úhrn denných vymeriavacích základov nesmie byť vyšší ako suma denného vymeriavacieho základu určená z 1, 5-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (§ 58 ods. 3 zákona).

Ja osobne by som platila DNP aj naďalej v nezmenenej výške.

Monika Uhrinová napísané 18.06.2011 23:29

Váš komentár

Dobrý večer! Chcela by som sa opýtať za dobrovoľné nemocenské poistenie: Som opatrovateľka ktorá pracuje v Rakúsku na živnosť, odvádzam odvody v Rakúsku a chcela by som si platiť dobrovoľné poistenie na Slovensku, pretože plánujeme dieťa a v Rakúsku chcem skončiť s pracovným pomerom a ostať doma. Keď si budem platiť DNP s lehotou 270 dní získam nárok na materskú? Dalo by sa to aj tak že si už teraz začnem platiť DNP, nakoľko musím dodržať zmluvu o sprostredkovaní zamestnania, ktorú mám s agentúrou práce až do októbra, alebo to nie je možné? Za skoré odpovedanie vám vopred ďakujem

Kika/redakcia napísané 19.06.2011 07:53

Táto situácia je popísaná v poslednej otázke a odborníci na ňu odpovedali takto:

Ak žiadateľka nebude v inej krajine EÚ zárobkovo činná, t. j. nebude podliehať povinnému sociálnemu poisteniu v inej krajine EÚ, bude mať trvalý pobyt v Slovenskej republike a nemá priznanú žiadnu z vyššie uvedených dôchodkových dávok, môže sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie v Slovenskej republike.

Mne z toho vyplýva, že sa osoba môže prihlásiť na DNP až keď nebude podliehať povinnému sociálnemu poisteniu v inej krajine EÚ.

Obráťte sa na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne s touto otázkou a informujte sa tiež, či sa Vám môže zarátať pre účely materskej aj poistenie v inej krajine EÚ.

Anna napísané 05.06.2011 09:50

Dobry den chcela by som sa spytat ci mi vie niekto poradit ako postupovat dcera mi otehotnela je asi v 7 tyzdni prave zmaturovala ako to bude s materskou ked nikde nerobila a ci sa nam oplati sa dobrovolne poistit.Citam vase diskusie ale mam problem sa v tom zorientovat...dakujem za radu

Kika/redakcia napísané 05.06.2011 10:24

Dcéra nebude mať nárok na materské, nakoľko je treba získať 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom.

Nakoľko už je tehotná a tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní, do pôrodu nesplní potrebný počet dní poistenia, už je zbytočné poisťovať sa dobrovoľne, bolo treba sa poistiť ešte pred otehotnením.

Môže si požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o rodičovský príspevok vo výške 190 eur mesačne.

Odporúčam pre viac informácií:

tehotenstvo.rodinka.sk/index.php

a tiež

tehotenstvo.rodinka.sk/index.php

Mirka napísané 25.05.2011 15:12

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať,či budem mať nárok na max. materskú,nakoľko som bola zamestnaná od 6.11.2008 do 31.12.2010 moja hrubá mzda bola 400 eur ... od 21.6.2010 som si začala platiť aj DNP vo výške VZ 750 eur ... od 1.1.2011 som nezamestnaná a taktiez som si navýšila VZ na 1116,75 k tomuto dátumu,v tom čase som nerátala so žiadnou ochrannou lehotou... na matersku dovolenku nastupujem 15.6.2011 a termín pôrodu je 27.7.2011 ďakujem

Mirka napísané 25.05.2011 15:35

Viem,že sa na môj prípad vzťahuje 6 mesačná ochranná lehota a som v nej ....viac ako 26 týždňov splňam v kalendárnom roku 2010,v tomto roku do nástupu MD však nie,tak teraz neviem,ako sa mi to bude rátať,preto sa pýtam,či splňam nárok na max. materskú ...ďakujem za odpoveď

Kika/redakcia napísané 25.05.2011 20:51

Podľa mňa budete mať nárok na maximálne materské:

-zmena vymeriavacieho základu sa nepovažuje za vznik nového poistenia,

- tých 26 týždňov by bol problém, keby sa dobrovoľne nemocensky poistená osoba odhlásila a opätovne prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie, lebo vtedy ide o nové dobrovoľné nemocenské poistenie,

a v takom prípade sa výška materského určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, t. j. z minimálneho vymeriavacieho základu, tzn. že sa jej nezohľadnia vymeriavacie základy, z ktorých platila poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie v pôvodnom dobrovoľnom nemocenskom poistení.

Veronika napísané 23.05.2011 14:25

Dobrý deň, chcem sa spýtať platím si NDP vo výške 47,72 euro. Platím si to od 27.4.2010 a teraz som na PN. Chcela by som sa spýtať koľko budem dostavať peňazí na koľko mám nárok. Viem že sa uskutočnili zmeny od 1.1.2011. ďakujem za odpoveď

Veronika napísané 26.05.2011 16:06

Asi nikdo neodpíše tak dakujem za radu

Krava milka napísané 28.05.2011 10:15

Okrem toho, že sa tu rieši materské, máš pocit, že je tu niekto povinný odpovedať na tvoju otázku?

Veronika napísané 29.05.2011 20:06

Neviem prečo nie som na rizikovom tak som na PN. Tak ked ti to tak vadi tak sa....

Matiatko napísané 18.05.2011 11:59

Dobrý deň,

 

chcela by som sa opýtať na spôsob výpočtu - výšku materskej v mojom prípade.

DNP si platím od konca septembra 2010 tak aby som platila spolu s poistením zo zamestnania z max. vymeriavacieho základu.

Termín nástupu na MD mám cca 2.9.2011.

Zaujímalo by ma, aké bude v mojom prípade rozhodujúce obdobie, z ktorého sa mi bude vypočítavať materská. DNP som si začala platiť preto, aby som mohla mať materskú v max. výške. Nemám v tom však jasno, pretože jedna vec je 270 dní, čo si myslím, že splním, keďže si platím už teraz 8. mesiac DNP a popritom som zamestnaná 1 rok a 4 mes. a druhá vec je, čo som sa dočítala na podobných stránkach o rozhodujúcom období ... že sa materská vypočítava z predošlého roku.

 

Tiež by ma zaujímalo, ako je to s PN pred pôrodom. Čo ak mamička-čakateľka je poslaná na PN pred nástupom na MD? Môže poberať pred nástupom na MD nemocenské v plnej výške v čase PN (z oboch poistení) a môže jej potom vzniknúť materská v max. výške? Nenaruší sa týmnapr. max. dávka materskej?

 

Ďalšia otázka, čo ma trápi, je, ako je to so slobodnými mamičkami. Keď nemám manžela, mám nárok na dlhšiu materskú (37t) a teda aj na dávku a po celý čas v max. výške? Aké sú v takomto prípade konkrétne podmienky, čo musí taká mamička splniť (ako je definovaná slobodná mamička)?

 

A ešte jedna. Pracovný pomer mi žiaľ skončí (31.12.2011). Mám totiž zmluvu iba na dobu určitú. Od 1.1.2012 zostanem vlastne nezamestnaná. Budem však na materskej. Neskráti sa mi preto materská, že ostanem bez zamestnania? Nezruší sa mi dňom skončenia prac. pomeru alebo také niečo? Ako to bude potom s prestupom na rodičovskú? Budem mať na ňu vlastne nárok? Budem môcť dostávať po skončení materskej rodičovský príspevok (vo výške ako je stanovaný zákonom)? Jednoducho - nebudem nejako znevýhodnená, pretože zostanem nezamestnaná?

 

Za Vaše odpovede by som bola veľmi vďačná. Beriem takéto veci vážne a rada by som bola pripravená na to, čo ma čaká. Ďakujem.

Matiatko napísané 18.05.2011 12:03

A ešte by som potrebovala aj radu, kedy DNP skončiť. Ku dňu nástupu na MD? Mám ho vôbec skončiť? Čo je výhodnejšie? Skončiť či pokračovať. Alebo pokračovať v DNP z min. vym. zákl. nemá zmysel?

Kika/redakcia napísané 19.05.2011 08:38

Predpokladajme, že porodíte v termíne.

Ak chcete maximálne materské, a preto si platíte popri povinnom poistení aj DNP, dôležité je pre posúdenie vzniku nároku

- či povinné poistenie trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom (splníte)

- či dobrovoľné poistenie trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom (splníte).

Pokiaľ ide o výšku materského z povinného nemocenského poistenia:

- ak ste sa zamestnali v priebehu roka 2010, napríklad vo februári 2010, a termín pôrodu máte 2.9.2011, potom rozhodujúce obdobie na výpočet materského z povinného poistenia bude - február 2010 až december 2010.

Inak o rozhodujúcom období nájdete odpoveď aj v článku: tehotenstvo.rodinka.sk/index.php

Pokiaľ ide o výšku materského z dobrovoľného nemocenského poistenia, je dôležité, aby sa osoba neodhlasovala a opätovne neprihlasovala na nové DNP, lebo ak DNP trvá nepretržite menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského, výška materského sa určí z minimálneho vymeriavacieho základu.

Neviem o tom, že by výšku materského ovplyvnila skutočnosť, že matka pôjde na PN.

Ďalej:

Zákon nepozná pojem slobodná mamička, operuje s pojmom "osamelý rodič." Túto skutočnosť je treba nahlásiť Sociálnej poisťovni. Osamelý rodič má nárok na materskú dovolenku v trvaní 37 týždňov (aj materské Vám bude vyplatené za obdobie 37 týždňov).

Ďalej:

Materská/rodičovská dovolenka je voľno z práce, ktoré poskytuje zamestnancovi zamestnávateľ. Keď nebudete mať zamestnávateľa, resp. prácu, nie je treba, aby vám poskytol voľno z práce.

Pracovný pomer Vám skončí, ale to neznamená, že Vám Sociálna poisťovňa prestane vyplácať materské. Lebo materské závisí od toho, či ste si platili nemocenské poistenie, nie či máte alebo ste stratili zamestnanie.

Materské Vám bude vyplácané 37. týždňov, po skončení poberania materského môžete požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o rodičovský príspevok. Vypláca sa do 3 rokov veku dieťaťa, bez ohľadu na to, či budete pracovať alebo nie. Keby ste si našli do 3 rokov veku dieťaťa prácu, takisto neprídete o rodičovský príspevok.

Zvážte, či sa Vám po pôrode predsa len neoplatí platiť si aspoň minimálne DNP napríklad kvôli PN. Takisto, keby ste sa rozhodli pre ďalšie dieťa, aby ste mali nárok na materské.

Matiatko napísané 19.05.2011 10:16

Dobrý deň,

 

ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

Všetky články som si prečítala, nenašla som však taký špecifický prípad ako mám ja a preto stále nerozumiem výpočtu materského v prípade, keď mám aj povinné aj dobrovoľné.

Ak budem mať rozhodujúce obdobie pre povinné NP rok 2010 (15.01.2010 - 31.01.2010), tak aké rozhodujúce obdobie bude pre dobrovoľné NP? Platím ho od cca 20.septembra 2010 nepretržite. Budem ho platiť až do vzniku nároku (02.09.2011) a asi aj potom.

Mám zaručené, že keď som si ho začala platiť kvôli tomu, aby som mala max. materskú, tak ju aj budem mať?

Ďakujem.

Matiatko napísané 19.05.2011 10:18

***oprava***rozhodujúce obdobie pre povinné NP rok 2010 (15.01.2010 - 31.12.2010)***

Kika/redakcia napísané 19.05.2011 10:31

Osobitne sa bude počítať materské z povinného poistenia, osobitne z dobrovoľného.

Na účely výpočtu materského z DNP je úplne irelevantné, či ste zamestnaná a odkedy.

Rozhodujúce obdobie pri povinnom poistení je 15.1.-31.12.2010 - toto však vôbec nesúvisí s rozhodujúcim obdobím pre DNP!

Ak chcete úplne detailne zo zákona o sociálnom poistení riešenie, tak v prípade DNP - podľa § 54 ods. 7 písm. a) zákona je rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Eva napísané 11.05.2011 13:41

Dobry den,

mam otazku, ktora do tejto diskusie zrovna nepatri ale tyka sa DNP. Som dobrovolne nemocensky poistena cca 2 roky. Vlani som bola PN od januara 2010 do 7.11.2010. Pocas PN som si cerpala DNP. Od 8.11.2010 dalej pokracujem v plateni DNP. Som dlhodobo chora a lekar mi odporucil niekolkomesacnu PN. Chcela by som sa opytat kedy mozem ist opat na PN aby som si mohla znovu cerpat DNP? Dakujem.

Jana napísané 29.06.2011 20:51

Dobrý deň, som momentálne na rodičovskej dovolenke, ktorá by mala trvať až do 10.2.2013. Budúci rok plánujeme druhé bábatko. Dnešným dňom som sa stala dobrovoľne nemocensky pistenou osobou a začínam si platiť dnp z vymeriavacieho základu 1000 eur. Urobila som správny krok? Budem mať nárok na zvýšenu materskú? Keď si splním tých 270 dní dnp a dovtedy neotehotniem, mám pokračovať v platení alebo je radšej zrušim dnp? Napr. otehotniem o mesiac, dva po ukončení dnp, bude sa brať do úvahy platenie dnp, ktoré som predtým ukončila?

 

Ďakujem

Monika napísané 07.05.2011 15:21

Dobrý deň, chystám sa otehotnieť, ale keďže mám pomerne nízku hrubú mzdu, idem sa ešte predtým prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, lebo chcem maximálne materské. Dokedy musím toto dobrovoľné nemocenské poistenie platiť? Do pôrodu? Kedy ho môžem ukončiť, aby to neovplyvnilo môj nárok na výplatu maximálneho materského? Druhé dieťa neplánujem. Ďakujem za skorú odpoveď.

Kika napísané 10.05.2011 16:41

Ak je treba získať aspoň 270 dní poistenia pred pôrodom, je treba si DNP platiť aspoň 270 dní a byť poistená v čase vzniku nároku na materské. Osoba nie je v čase, kedy poberá materské, povinná platiť poistné na nemocenské poistenie.

michaela napísané 01.05.2011 08:42

Dobry den,chcem sa vas opytat ..Ked som zistila ze som tehotna zacala som si platit DNP ,bolo to 6.12.2010..Na socialke mi povedali ze musim splnat poziadavku mat zaplatenu socialku pocas dvoch rokov 270 dni -to splnam...Tak som zacala platit tu najvyssiu sumu 49 eur..Datum porodu mam vypocitany na 17.6 .2011 ,ale doktor ma vypisal na matersku od 6.5.2010..kedze datum mojho porodu je 17.6.2011-dovtedy splnam aj tych 26 tyzdnov platenia,,,ale teraz neviem ci tych 26 tyzdnov mam splnat do porodu ,alebo do nastupu na matersku,Platim to preto aby som mala vysiu matersku...kedze od zaciatku platenia som aj na urade prace...Chcela by som vediet ako to vlastne je s tymi 26 tyzdnami tyka sa to porodu alebo nastupu na matersku???? Dakujem a cakam na odpoved

Kika napísané 02.05.2011 13:25

Podmienku 26 týždňov nepretržitého trvania DNP musí osoba splniť ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského (spravidla šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu).

Ak bude poistenie nepretržite trvať menej ako 26 týždňov, denný vymeriavací základ na určenie výšky materského z dobrovoľného nemocenského poistenia sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorým je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu (v súčasnosti 10,9687 EUR).

Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

Zuzana napísané 14.04.2011 22:02

mohol by mi prosim vas niekto poslat prihlasku na dobrovolne nemocenske poistenie?? velmi pekne dakujem Razz

Patricia napísané 14.04.2011 15:49

Dobry den. Chcem sa vas poprosit o radu. Som tehotna a termin porodu mam 15.jula cize na matersku mam nastupit niekedy zaciatkom juna. Dobrovolne nemocenske pripoistenie som si zacala platit priblizne ked uz som bola v 2 mesiaci tehotenstva cize do nastupu na MD mi nevychadza stanoveny pocet dni platenia 270 dni.Vcera som sa dozvedela od jednej znamenej vraj to platim zbytocne pretoze mi to nevychadza tych 270dni.Mozte mi poradit co v mojom pripade robit?Mam 21r v zivote som nepracovala,tak potom z coho mi vyrataju matersku a co stymi peniazmi co som uz zaplatila?Pani na socialke ktora so mnou spisovala zmluvu totizto povedala ze mi materska bude vyplatena teda neskor o tie 2 mesiace co som zacala platit.Ale zjavne sa tomu asi moc nerozumela ked mi nevedela odpovedat skoro na ziadnu otazku ktoru som sa jej pytala.Ak ma matka ktora este nikdy nepracovala poberat len 190e mesacne ako z toho ma vyzit bez materskej nerozumiem tomu.Prosim poradte a ujasnite kde je vlastne pravda . DAKUJEM

hmmm napísané 14.04.2011 16:20

Dobry den Patricia

neodpoviem vam na otazku (snad autorka clanku) len jedna vec ma napadla, ked som si citala vas prispevok. Pytate sa, ako ma matka, ktora nikdy nepracovala z toho vyzit. Ja sa pytam, vy mate pocit, ze stat a socialna poistovna je bezodna studna? Niekto do nej tie peniaze najprv musi dat, nez ich vy dostanete... Kedze ste nikdy nepracovali, nic ste neodviedli... Co cakate?

Chapem vase problemy, som rada, ze ste sa rozhodli priviest dieta na svet a postarat sa on, vsetko uzasne. Len mi pride take zarazajuce, ze cakate, ze sa tym padom o vas niekto automaticky postara.

Kika napísané 16.04.2011 08:15

DNP si platíte zbytočne - bolo treba poistiť sa ešte pred otehotnením, aby vznikol nárok na dávku (materské). Vyplýva zo samotnej povahy poistenia, že sa poisťujeme do budúcnosti, žiadna poisťovňa vám nepoistí dom proti požiaru, keď začne horieť. Ale takéto vysvetľovania a poučovania sú pre Vás v tejto chvíli takisto zbytočné. Nárok na materské Vám nevznikne, môžete si požiadať o rodičovský príspevok alebo o príspevok na starostlivosť o dieťa (ak budete chodiť naďalej do školy a o dieťa sa bude starať niekto iný, opatrovateľka alebo súkromné jasle, prostredníctvom tohto príspevku Vám môžu preplatiť preukázateľné výdavky spojené so zabezpečením starostlivosti, maximálne však do 230 eur). Vyživovaciu povinnosť má aj otec dieťaťa. Obráťte sa na úrad práce v mieste Vášho trvalého pobytu, či máte nárok na dávky v hmotnej núdzi a v akej výške.

Marián napísané 09.04.2011 23:56

Dobrý deň, manželka je zamestnaná a už rok a pol na rodičovskej. Plánujeme ďalšie dieťatko aby sa prekrývalo koniec rodičovskej a začiatok materskej. Chcem opýtať na dobrovoľné nemocenské poistenie, keďže je tam podmienka platenia viac ako 270 dní a je ho treba prihlásiť ešte pre otehotnením. Chceli by sme dosiahnuť max. základ, čo je cca 1116 EUR. Moja otázka je, či teraz niekto a ak áno, tak z akého vymeriavacieho základu čiže koľko za ňu platí nemocenské poistenie. Chcel by som vedieť, keďže je možné zrátavať vymeriavacie základy nemocenského poistenia, aký vymeriavací základ si zvoliť pri dobrovoľnom nemocenskom poistení.:

a) buď počas RD neplatí nemocenské poistenie za manželku nikto resp. je manželka od neho oslobodená a pre nás to znamená zvoliť si max. vymeriavací základ - aby bol následný rodičovský príspevok čo najvyšší

b) alebo počas RD niekto platí nemocenské poistenie aspoň z min. vymeriavacieho základu a o túto sumu si my môžeme znížiť vymeriavací základ pri dobrovoľnom nemocenskom poistení tak, aby súčet bol tesne nad 1116 Eur.

Ospravedlňujem sa za rozsiahly popis našej situácie, ale chceli by sme mať v tom úplne jasno.

Ďakujem za odpoveď. Majo a Lucka.

Marián napísané 10.04.2011 00:42

Ešte som sa zabudol opýtať z akého rozhodovacieho obdobia sa bude vypočítavať výška materskej keď nárok na ňu v znikne v prvom polroku 2012 - čiže do kedy, od začiatku dobrovoľného nemocenského poistenia, môžem mať minimálny vymeriavaci základ a od kedy si ho mám zmeniť na maximálny? - je to od 1.1 2012 alebo to musí byť maximálny počas celých 270 dní? Môžem po začatí poberania materskej zrušiť dobrovoľné nemocenské poistenie bez vplyvu na výšku materskej?

Ďakujem.

Kika napísané 10.04.2011 14:24

Tejto téme je venovaný článok o reťazovom pôrode - tehotenstvo.rodinka.sk/index.php

Verím, že v ňom nájdete potrebné informácie.

Andrea napísané 04.04.2011 10:51

Dobrý deň, dnp som si začala platiť 13. 12. 2011. Na MD by som mala ísť 18. 9. 2011. V období od 21. 3. - 1. 4. 2011 som bola PN, práceschopná som od 4. 4. 2011. Zaujíma ma, či budem splňať v septembri podmienku 270 dní, dpn si platím každý mesiac.

Neprerušilo mi týchto 10 dní pn obdobie 270 dní a neposunie sa mi o tých 10 dní nárok na dpn?

Ďakujem

Kika napísané 06.04.2011 20:44

Dobrovoľné nemocenské poistenie sa neprerušuje, môže iba zaniknúť, a to podaním odhlášky.

Zuzana napísané 01.04.2011 17:57

Váš komentár

Dobrý deň,pred týždňom 25. 3. 2011 som si dala žiadosť o dobrovoľné nemocenské pripoistenie z dôvodu nároku na vyššiu matersku. Dnes som sa dozvedela, že som tehotná a pravdepodobne nespĺňam limit aspoň 270 dní pred očakávaným pôrodom. Predpokladaný termín pôrodu je 21.12. 2011. Dá sa toto dobrovoľné poistenie neako zrusiť, nakoľko mi je už zbytočné začať platiť nemocenské pripoistenie?. Ake su následky, ak nezaplatím prvú výšku poistneho?Musím to nahlásiť? Ďakujem

Kika napísané 03.04.2011 14:05

Nemocenské poistenie zaniká dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky.

Aké sú následky, ak nezaplatíte poistné? Jednou z podmienok nároku na vznik materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je, aby dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemala nedoplatky na poistnom za obdobie 10 rokov pred vznikom nároku na materské.

Ladislava napísané 01.04.2011 14:13

Dobrý deň, chcem sa opýtať som v pracovnom pomere ale som momentálne na rodičovskom príspevku. DNP som si platila do maxima niečo cez 3 roky do 3.2.2010. Na materskú som nastúpila 1.6.2009. Teraz som opäť tehotná a DNP som si začala platiť 11.2.2011. Predpokladaný termín pôrodu mám 10.10.2011. Budem mať nárok na materskú aj z DNP? Ďakujem za radu.

Kika napísané 03.04.2011 14:04

Nemocenské poistenie zaniká dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky.

Aké sú následky, ak nezaplatíte poistné? Jednou z podmienok nároku na vznik materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je, aby dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemala nedoplatky na poistnom za obdobie 10 rokov pred vznikom nároku na materské.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised