Ako vybaviť preukaz poistenca pre dieťa?

Kristína Kováčiková 0

Zdravotná starostlivosť sa na Slovensku poskytuje na základe povinného verejného zdravotného poistenia (a tiež individuálneho zdravotného poistenia.)

Poistencom, povinne verejne zdravotne poistenou osobou, je aj Vaše práve narodené bábätko – tak ako každá iná fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt, ak nie je z nejakých dôvodov poistená v zahraničí, napríklad v zahraničí pracuje.

Thinkstock

Zdravotne poistené musí byť aj dieťa, ktoré sa narodí v inom členskom štáte EÚ „nášmu“ poistencovi, t.j. matke alebo otcovi dieťa, ktorý je zdravotne poistený na území SR.

Kedy treba prihlásiť dieťa do poisťovne?

Novorodenca je treba prihlásiť do zdravotnej poisťovne v lehote do 60 dní od jeho narodenia. Dovtedy je bábätko poistené v tej istej poisťovni ako matka, pričom zdravotná starostlivosť poskytovaná v pôrodnici, resp. na novorodeneckom oddelení a takisto návštevy v ambulancii pediatra, sú hradené z jej poistenia.

Záleží od rozhodnutia rodiča, v ktorej poisťovni bude dieťa poistené, do ktorej poisťovne podá prihlášku. Nemusí to byť poisťovňa matky, ani poisťovňa otca.

Prečítajte si tiež: Aké výhody ponúkajú zdravotné poisťovne pre vaše dieťa?

Ako vybaviť preukaz poistenca pre dieťa?

Na prihlásenie bábätka v zdravotnej poisťovni budete potrebovať prihlášku poistenca, rodný list a váš občiansky preukaz. Prihlášku si môžete stiahnuť na webovej stránke zdravotných poisťovní.

Do VšZP môžete poslať vyplnenú a podpísanú prihlášku do ktorejkoľvek pobočky/expozitúry VšZP alebo ju môžete priniesť osobne. Doklady potrebné na prihlásenie dieťaťa na zdravotné poistenie je možné predložiť aj prostredníctvom splnomocnenej osoby (notárske splnomocnenie).

Ak sa rozhodnete pre poisťovňu Dôvera, stačí ak zatelefonujete odborníkovi tejto poisťovne podľa regiónu alebo okresu, kde žijete, dohodnete si s ním miesto a termín návštevy. Prihlášku potom vyplníte spolu, odborník ju doručí na príslušné miesto za vás.

V poisťovni Union si môžete vybrať okrem klasických spôsobov aj možnosť odoslať prihlášku poistenca priamo cez elektronický formulár, nadiktovať prihlášku telefonicky operátorovi alebo požiadať o bezplatné doručenie kuriérom.

Pri príležitosti prihlásenia dieťaťa do zdravotnej poisťovne môžete zároveň požiadať poisťovňu aj o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia pre Vaše dieťa, na základe ktorého má každý občan nárok na úhradu potrebnej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte EÚ. Zdravotná poisťovňa môže európsky preukaz vydať na druhej strane preukazu poistenca.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár