Príprava na pôrodČo budete potrebovať?

Nechajte si zadné vrátka!

 Ema Temerová   14.06.2016   0

Už dávnejšie nie je nijakou novinkou, že pupočníková a placentárna krv je bohatým zdrojom vzácnych kmeňových krvotvorných buniek. Ide o mladé kmeňové bunky s veľkou perspektívou.

Milióny týchto vitálnych buniek, ktoré sa obyčajne bez prítomnosti vírusov a akýchkoľvek poškodení DNA nachádzajú v pupočníku, možno bezbolestne získať pri pôrode.

iStock

 

Po pôrode sa pupočná šnúra podviaže, prestrihne a spoločne s placentou sa stane odpadovým produktom. Pritom už od osemdesiatych rokov minulého storočia sa vie, že obsahuje cenné kmeňové bunky, ktoré môžu neskôr zachrániť život. Pri pôrode ich možno ľahko a bezbolestne získať.

Pupočníková krv a tkanivo pupočníka sa ako zdroj kmeňových buniek nespájajú s nijakými etickými výhradami. Pre svoj obrovský potenciál sa tieto kmeňové bunky môžu ďalej vyvíjať na veľké množstvo iných typov buniek – vznikajú z nich napríklad všetky krvné bunky, imunitné bunky či bunky tkanív orgánov.

Na rozdiel od kmeňových buniek z kostnej drene nie sú kmeňové bunky z pupočníkovej krvi a tkaniva ovplyvnené starnutím ani škodlivými dosahmi životného prostredia.

Päť dôvodov na uskladnenie vlastných kmeňových buniek:

1. Po kryokonzervácii kmeňové bunky nestarnú a udržiavajú si svoju vitalitu.

2. Vlastné telo ich výborne toleruje - tkanivá sa zhodujú na 100 percent.

3. Keďže možnosť, že ich organizmus neprijme, je nulová, sú veľmi výhodné v regeneratívnej medicíne.

4. Keď sú uskladnené, môžu prípadne zachrániť aj chorého súrodenca.

5. V klinických štúdiách sa už v súčasnosti skúmajú nové terapeutické postupy a oblasti využitia kmeňových buniek.

Prečítajte si tiež: Náhradné súčiastky pre telo

 

Možností využitia čoraz viac

Vedci vedia, že v budúcich rokoch budú raketovým tempom pribúdať nové poznatky a skúsenosti. Aj nemecká spoločnosť Vita 34 AG, akciová spoločnosť zapísaná na Frankfurtskej burze, rozvíja program týkajúci sa ďalších možností ich uplatnenia.

V spolupráci s renomovanými univerzitami a vedecko-výskumnými pracoviskami skúmajú nové možnosti terapie pri mozgovej mŕtvici, infarkte, ochoreniach krvotvorby či cukrovke typu 1 (tzv. juvenilný diabetes).

Pupočníkovou krvou uskladnenou spoločnosťou Vita 34 bola liečená napríklad 45-ročná pacientka s akútnou myeolidnou leukémiou, dokonca vlastné kmeňové bunky z pupočníkovej krvi v prípade akútnej lymfatickej leukémie u 3-ročného dievčatka!

Vita 34 už vydala kmeňové bunky aj v rámci liečby aplastickej anémie. Kmeňové bunky zo skladu Vita 34 dostal 5-ročný chlapec, pričom išlo o kmeňové bunky jeho súrodenca  a 11-ročnému chlapcovi boli podané vlastné kmeňové bunky.

iStock

 

Vita 34 uskladňuje pupočníkovú krv od roku 1997

Medzitým sa stala najstaršou bankou s najväčšími skúsenosťami pri uskladňovaní pupočníkovej krvi pre vlastné použitie v nemecky hovoriacich krajinách. Jej prax pri práci s pupočníkovou krvou a tkanivom, výskum a inovácie sú inšpiráciou aj pre iných a vďaka nim je Vita 34 špičkovou spoločnosťou, ktorá je zameraná na uskladnenie kmeňových buniek.

Čo znamená číslo 34

Vita znamená život. Číslo 34 je odkazom na povrchovú molekulu CD 34, ktorá charakterizuje krvotvorné kmeňové bunky. Názov  spoločnosti Vita 34 vyjadruje jej víziu ochraňovať ľudský život prostredníctvom uskladnenia kmeňových buniek.

Počtom prípadov využitia kmeňových buniek pri terapii a klinických štúdiách je Vita 34 bankou kmeňových buniek s najväčšími skúsenosťami! V súčasnosti spravuje viac ako 140-tisíc uskladnených preparátov.

,,Odberovú súpravu so starostlivo zabalenými pomôckami a materiálmi obdrží každá mamička, ktorá si v spoločnosti Vita 34 objedná uskladnenie kmeňových buniek budúceho dieťatka.

V pôrodnici ju otvorí lekár alebo pôrodná asistentka a po odbere pupočníkovej krvi a tkaniva kuriér odvezie bezpečne do laboratória v nemeckom Lipsku. Táto služba je zabezpečená 24 hodín denne,“ ubezpečuje Dr. André Gerhard Gerth, konateľ spoločnosti Vita 34 Slovakia a predseda predstavenstva Vita 34 AG.

Preparáty sa po otestovaní a precíznej príprave na kryokonzerváciu uložia do špeciálnych hliníkových kaziet a skladujú sa v biologickom kontajneri naplnenom tekutým dusíkom pri mínus 190 stupňoch Celzia s monitorovanou teplotou a nezávislým zdrojom energie.

 

Poistenie insolventnosti na 50 rokov

Pri výbere spoločnosti na odber a skladovanie pupočníkovej krvi a tkaniva je teda potrebné zamerať sa na kvalitu, skúsenosti a overiť si, či vybraná inštitúcia má potrebné povolenia a či s kmeňovými bunkami  po odbere odborne a kompetentne zaobchádza.

Keďže uskladnenie pupočníkovej krvi je rozhodnutie zamerané na budúcnosť, spoločnosť Vita 34 ho komplexne poistila. Spoločne s renomovanými poisťovňami garantujú, že kmeňové bunky dieťatka budú odborne uskladnené po celé desaťročia – a to aj v prípade, keby sa spoločnosť dostala do platobnej neschopnosti. Ochranným dáždnikom poistenia sú kmeňové bunky chránené na obdobie po celých 50 rokov!

Dobré s nami a zlé preč, vravia všetci rodičia.

Treba však myslieť aj na zadné vrátka. Tým, ktorí to urobili, poskytne spoločnosť Vita 34 pri potrebe použiť kmeňové bunky na liečbu onkologického ochorenia počas prvých 20 rokov života dieťaťa finančnú podporu vo výške 7-tisíc eur. Tieto prostriedky možno použiť bez dokladov o účele ich využitia a nezávisle od nákladov na liečbu, ktorú hradí zdravotná poisťovňa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised