To, že ste tehotná ešte neznamená, že sa musíte vzdať všetkých pohybových aktivít. Práve naopak. Správnym cvičením si môžete dopomôcť k bezproblémovému tehotenstvu a pôrodu. Ideálne sú profylaktické cvičenia na fitloptách alebo brušné tance.
Cvičiť sa odporúča zdravým tehotným ženám počas celého tehotenstva, nielen týždeň, dva pred pôrodom. Cviky by mali byť primerané ich stavu, preto je dobré ich radšej prekonzultovať s lekárom. Medzi odporúčané športové aktivity patrí joga, brušné tance, plávanie alebo špeciálne psycho-profylaktické cvičenia, ktoré pripravia ženu na pôrod nielen z fyzického, ale aj z psychického hľadiska. Je dokázané, že ženy, ktoré v tehotenstve aktívne cvičili a pohybovali sa, zvládajú pôrod oveľa ľahšie a po pôrode sa rýchlejšie zotavujú. Tak čo, máte chuť začať aj vy so svojim bruškom?
Cvičenie na fitloptách
Čoraz častejšie sa súčasťou prenatálnej psychofyzickej prípravy na pôrod stávajú fitlopty. Série cvičení na tejto pomôcke boli špeciálne navrhnuté pre špecifické potreby každého štádia tehotenstva. Ide o kolekciu jednoduchých, ale veľmi účinných cvikov, ktoré majú napomáhať prevencii najčastejších problémov, s ktorými sa budúce matky bežne stretávajú – vzniku kŕčových žíl, plochých nôh, bolestiam chrbtice a podobne.
Okrem cvikov na fitloptách sa počas profylaktickej prípravy učia budúce rodičky správne dýchať počas pôrodu. Nacvičujú rýchle a plytké dýchanie počas kontrakcií, hlbšie dýchanie s prípadným zadržaním dychu medzi kontrakciami či zadržanie dychu pri tlačení. Toto cvičenie je pre tehotné vhodné už od samého počiatku tehotenstva, ale len v prípade, že žena nemá vážne problémy.
Brušný tanec pred pôrodom…
Na brušnom tanci je pozitívne najmä to, že neunavuje, ale naopak, nabíja energiou. A to aj v období tehotenstva, kedy je únava každodenným javom.
Ženy, ktoré už boli tehotné možno poznajú sprievodné javy tehotenstva ako je napr. jemná inkontinencia vo vyššom štádiu tehotenstva a po pôrode, alebo nástup tzv. „zlatej žily“, bolesti v podbrušku, bolesti v krížovej oblasti chrbta a v niektorých vážnejších prípadoch i predčasné „otváranie sa“ krčka maternice. Za tieto problémy častokrát do veľkej miery môže práve nedostatočne prekrvené a spevnené svalstvo panvového dna.
Pri brušnom tanci sa svaly panvového dna aktívne zapájajú a tým prekrvujú. Jeho pravidelným tancovaním sa teda postupne svalstvo panvového dna spevňuje. Samozrejme, že brušný tanec aktívne využíva i brušné svalstvo. Jeho posilnenie je zvlášť dôležité pre čas pôrodu. Pri zdravom tehotenstve sa brušný tanec môže tancovať až do úplného konca, vrátane pôrodu. Samozrejme, tak ako každá pohybová aktivita pre tehotné, má aj brušný tanec svoje špecifiká a niektoré prvky sa vynechávajú.
Čo je však pre budúce mamičky dôležité, že počas celej hodiny prakticky neodlepia nohy od zeme a tým eliminujú otrasy, ktoré by mohli plodu škodiť. A čo na to bábätka? Vlnivé pohyby maminho tela za zvuku príjemnej orientálnej hudby im robia v brušku neskutočne dobre. A k tomu tie endorfíny – hormóny šťastia, ktoré sa počas tancovania vylučujú do krvi… Keby o tom mohli rozhodovať, poslali by mamu tancovať každý deň.
… a po pôrode
Brušné tance nepoznajú obmedzenia, okrem dobrého zdravotného stavu ženy. Svedčí o tom aj čoraz väčší počet mamičiek, ktoré navštevujú kurzy aj so svojimi bábätkami. Veď keď to išlo s veľkým bruchom, prečo by to nešlo aj s malým spoločníkom v náručí?
Lektorka Petra Christophoryová z tanečného štúdia ŠancaTanca radí: „Brušný tanec pre maminy a bábätká je určený ženám po ukončenom šestonedelí, ktoré sa chcú rýchlejšie zregenerovať a zároveň upevniť vzťah so svojimi ratolesťami. Tancuje sa s bábätkom v náručí, v nosiči či v šatke. Prípadne si dámy môžu zatancovať samé a detičky ich budú počas tanca sledovať z deky. Popri tancovaní sa s bábätkami komunikuje a ak ste s nimi tancovali aj počas tehotenstva, je možné, že budú živo reagovať na hudbu, ktorú si pamätajú z prenatálneho obdobia.“
Najlepšie si užijú ženy brušný tanec s dieťatkom, ktoré ešte nelozí. To, ktoré objavilo pohyb v priestore už bude ťažšie prijímať úlohu pasívneho spolutanečníka, nehovoriac o jeho vyššej váhe. Brušný tanec detičkám pripomína pohyb, ktorý zažívali v plodovej vode v matkinom bruchu, preto ich upokojuje. Neváhajte teda, a doprajte sebe aj svojmu dieťatku takéto blahodarné vlnenie. Spokojní budete obaja.
Viac podrobností o spomínaných kurzoch nájdete na stránke tanečného štúdia ŠancaTanca, kde práve v týchto dňoch začína nový jesenný trimester.
testovaci komentar