Brušný tanec pre tehotné ženy v ŠancaTanca – nové kurzy

ŠancaTanca 0

Pozvánka do kurzu Nové kurzy začínajú v tanečnom štúdiu ŠancaTanca v DK Nivy na Súťažnej 18 už od 16. apríla 2007. Kurzy trvajú 12 týždňov a sú vhodné pre všetky tehotné ženy, ktoré nemajú rizikové tehotenstvo. Cena kurzu je 2150 Sk. Viac sa dozviete na www.sancatanca.sk, na telefónnom čísle 0903 754 402 alebo v nasledujúcom článku.



Ako vznikol brušný tanec

Brušný tanec vznikol asi 10 000 rokov pred Kristom v strednej Afrike pôvodne ako tanec rodičiek. Preto je pre tehotné ženy veľmi prirodzený. Počas tehotenstva sa ho ženy dokážu naučiť oveľa jednoduchšie ako v iných obdobiach svojho života. Dokonca sa hovorí, že ženy, ktoré pohyby brušného tanca nepoznajú, ich v prvej dobe pôrodnej celkom prirodzene začnú robiť, pretože im tieto pohyby dokážu trochu uľaviť od bolesti.



Pôrodný rituál

Pôrodný rituál v niektorých oblastiach sveta prebiehal kedysi (a niekde možno aj prebieha) tak, že sa ženy zhromaždili, odobrali sa do dopredu pripraveného stanu alebo na iné špeciálne miesto, utvorili kruh, pričom rodička bola v jeho strede. Potom spolu hodovali, spievali a tancovali a dieťatko takýmto veľmi príjemným spôsobom privítali na svete. Atmosféra spoločného tanca prispievala k pohode a kľudu rodičky. Pôrodného rituálu sa zúčastňovali aj malé dievčatá, ktoré boli takto už od začiatku zoznamované s fungovaním ženského tela a bola to pre ne príprava pre ich budúce pôrody, ktoré neboli vykresľované ako niečo, čoho sa treba báť, ale ako niečo, na čo sa môžu tešiť. Dievčatá sa takto učili, že pôrod malého dieťatka je posvätnou udalosťou a nielen fyzickým aktom.



Brušný tanec počas tehotenstva

Počas tehotenstva vplýva brušný tanec priaznivo na prekrvenie placenty, posilňuje panvové dno a brušné svaly, vplýva priaznivo na bolesti chrbtice, ktorá je v tehotenstve vystavená veľkej záťaži. Bábätko je počas tanca jemne pohúpavané a masírované – najlepšie mu robia veľmi jemné, kolísavé pohyby. Žena počas tanca vníma pohyby bábätka a učí sa na ne reagovať, čím sa posilňuje ich spoločný vzájomný kontakt a vzťah (tzv. bonding, vytvorenie spoločného puta). Brušný tanec učí aj koncentrácii a sústredeniu sa na jednu vec, čo môže pomôcť pri samotnom pôrode. Taktiež sa naučíte intenzívne relaxovať a správne dýchať. Najviac sa odporúčajú vlnivé a krúživé pohyby panvy, hrudníka, rúk a hlavy. Rôzne typy osmičiek a krúžkov ukľudňujú dieťatko v plodovej vode.



Tancujúce tehotné ženy

Tancujúce tehotné ženy získavajú k svojmu „bruškatému“ telu veľmi pozitívny vzťah, nehanbia sa zaň a väčšinou sú aj lepšie pripravené na pôrod. Brušný tanec im dáva sebavedomie, ktoré môže byť počas tehotenstva z rôznych príčin znížené a vedomie vlastnej ceny a hodnoty. Tanec je aj estetickou záležitosťou – veľa budúcich oteckov veľmi ocení ladnosť a jemnosť pohybov svojej tehotnej ženy s bábätkom v brušku.



Orientálna hudba

Dôležitým aspektom brušného tanca je orientálna hudba, ktorá je veľmi dynamická a rytmická, miestami však môže pôsobiť až meditatívne. Je dokázané, že bábätká hudbu vnímajú už v maternici, vnímajú harmóniu pohybu a hudby a neskôr, po narodení, túto hudbu dokážu rozoznať. Pôsobí na ne ukľudňujúcim dojmom a dokáže im navodiť prostredie pohodičky v maternici :-).
Ideálne je tancovať už pred počatím, ale tehotná žena môže začať s brušným tancom kedykoľvek, pokiaľ nemá žiadne zdravotné problémy a cíti sa dobre.
Samozrejme, najlepšie sa tancuje počas druhého trimestra, ale veľa žien tancuje od začiatku tehotenstva až do konca.



V článku sú použité informácie z veľmi zaujímavej knihy autora Vlastimila Mareka Nová doba porodní.www.martinus.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár