Milé čitateľky, milé budúce mamičky, prinášame vám pútavé informácie od spoločnosti Vita 34 Slovakia, sprostredkované priamo našimi klientkami.
Možnosť odberu kmeňových buniek na Slovensku dnes pozná už zrejme každý, avšak nie každý vie, že už aj na Slovensku je možné vybrať si medzi dvoma spoločnosťami a rozhodnúť sa, komu zveríte celoživotné uskladnenie kmeňových buniek svojho dieťatka.
Zaujímalo nás, ako uvažovala pri svojom rozhodovaní jedna z mnohých slovenských mamičiek, pani JUDr. Martina Chmurová z Košíc.
Prečo ste sa rozhodli pre odber pupočníkovej krvi?
Takáto možnosť tu existuje a v živote rodiča je naozaj veľa momentov a situácií, keď robíme veci takpovediac „pre istotu“. A toto je jedna z nich. Takže moja odpoveď je jednoduchá – pre istotu… (Mám záslepky v elektrickej zástrčke, kontrolujem výšku matraca v postieľke, kúpila som autosedačky, ktoré vyhrali v crashtestoch, mám uzavretú životnú poistku… a mám, teda moje deti majú, uskladnenú pupočníkovú krv.)
Podľa akých kritérií ste vyberali spoločnosť, ktorej zveríte životnú biopoistku vášho dieťatka?
Osobne som vlastne rada, že aj na Slovensku už existuje možnosť vybrať si spoločnosť, ktorá má skutočne dlhoročné skúsenosti v danej oblasti.
Spoločnosť, ktorá je poistená pre prípad úpadku (ak by tzv. zbankrotovala), spoločnosť, ktorá podporuje výskum využitia pupočníkovej krvi, je pre mňa tou správnou voľbou.
Predstavte nám vašu rodinu.
Naša rodina – to je mama, oco a tri deti vo veku 4 roky, 2 roky a 4 mesiace.
Pri treťom dieťati ste sa rozhodli pre výber inej spoločnosti, než pri prvých dvoch deťoch. Čo vás viedlo k tejto zmene?
Presvedčili ma roky skúseností, existujúce poistenie proti bankrotu a spôsob a prístup pri prezentácií produktu, resp. služby. Pri narodení našich prvých dvoch detí na našom trhu existovala len jedna spoločnosť, ktorá takúto službu ponúkala.
Pred narodením tretieho dieťaťa som bola rada, že som si mohla spoločnosti porovnať, a teda aj si vybrať. A (okrem iného) vzhľadom na to, že dve deti už mali uskladnenú pupočníkovú krv u jednej spoločnosti, zdalo sa mi rozumné tentoraz sa rozhodnúť pre inú spoločnosť. Ide o tzv. rozloženie potenciálnych rizík a väčšie možnosti v prípade potrebnej liečby prostredníctvom kmeňových buniek.
Viete, ako dlho možno uchovávať pupočníkovú krv?
Je mi jasné, že nikto ešte nerozmrazil napríklad 50 rokov zmrazenú krv, ale podľa mojich vedomostí takéto hlboké zmrazenie (na takmer mínus 200 °C) by mohlo uchovať kvalitu predmetných buniek v podstate neobmedzene dlho alebo povedzme minimálne počas celého života človeka.
Veríte, že uchovaním pupočníkovej krvi vášho dieťaťa zabezpečujete čiastočne aj jeho súrodencov?
Určitým spôsobom áno. Aj keď u nás každé naše dieťa má uskladnenú vlastnú pupočníkovú krv, ale hypoteticky, ak by využitie vlastnej uskladnenej krvi bolo z nejakého dôvodu zmarené, existuje istá percentuálna zhoda, a teda možnosť, že sa dá využiť krv súrodenca. A tiež pri treťom dieťati máme uskladnené aj tkanivo pupočníka a tam sú zase iné možnosti využitia a verím, že aj pre súrodencov.
Budúce mamičky mohli súťažiť o bezplatný odber pupočníkovej krvi od spoločnosti Vita 34 Slovakia už v roku 2015.
Výherkyňou tejto súťaže sa stala pani RNDr. Martina Oslancová zo Stupavy, ktorá získala odber kmeňových buniek pre svoje bábätko, narodené v júni 2016.
»»» Prinášame krátky rozhovor s výherkyňou »»»
Ste informovaná, na liečbu akých ochorení možno použiť pupočníkovu krv?
Úprimne, nemám to nejako extra naštudované, ale v súčasnosti ide napríklad o niektoré typy leukémie a mozgovú obrnu. Ale uskladniť sme dali aj tkanivo pupočníka a tam verím v budúcnosť regeneratívnej medicíny.
Dali ste si odobrať aj tkanivo pupočníka pri všetkých troch deťoch?
Naše prvé dve deti tkanivo pupočníka uskladnené nemajú. Tretie áno. Je pravdou, že v čase narodenia nášho druhého dieťaťa už táto možnosť bola, ale vtedy ma dostupné informácie nepresvedčili. Medzitým sa v laboratórnych podmienkach podarilo vypestovať svalové bunky, tukové bunky a bunky cievneho tkaniva. A to sa mi páči.
Nevadí vám, že kmeňové bunky vášho tretieho dieťaťa sú uskladnené v Nemecku a nie na Slovensku?
Vôbec nie.
Aké výhody vám ponúkla spoločnosť, ktorú ste si vybrali?
Okrem menovaných istôt aj veľmi profesionálny a skutočne osobný prístup. Ako bonus sme dostali navyše preventívne skríningové vyšetrenie dieťatka na niektoré možné predispozičné riziká, ako napríklad neznášanlivosť laktózy a iné.
Znamená to, že vaše bábätko ešte po pôrode vyšetrovali?
Vôbec nie. Potenciálnu prítomnosť rizík diagnostikovali priamo len z odobratej vzorky pupočníkovej krvi v rámci laboratórnych vyšetrení v Nemecku.
Ako by ste presvedčili svoju tehotnú kamarátku, aby zabezpečila svoje dieťa uchovaním pupočníkovej krvi?
… že to je dobrá vec, slúži ako poistka, aj keď teda všetci dúfame a veríme, že ju nikdy nevyužijeme. A bežný argument, že momentálne sú reálne možnosti využitia pupočníkovej krvi pri liečbe nízke, nie je pre mňa zaujímavý a to práve preto, že je to len „momentálny argument“.
Dnes to platí, zajtra možno nie. Dnes je úroveň vedeckého poznania taká, o rok bude možno úplne iná. Nemyslím si, že som naivná a je mi jasné, že nikto mi s istotou nepovie, aká bude medicína v budúcnosti…
Jednoducho je to tak, že časť vedcov verí, že v budúcnosti bude pupočníková krv významná pri liečbe viacerých ochorení, časť vedcov je skeptická. Výskum ide dopredu a ja chcem mať pupočníkovú krv odloženú. Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným.
Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí negujú odber pupočníkovej krvi?
Aj tu by sa dalo povedať, že existencia opozície je v zásade prínosná, lebo ide o prirodzený systém, ktorý zabezpečí istý druh vyváženosti, len treba nájsť správnu mieru. A oponent, ktorý nemá zázračnú sklenenú guľu či tri zlaté vlasy deda Vševeda, by si mal uvedomiť, že neguje len to, čo je dnes. Ale nevie, čo bude zajtra.
V spoločnosti pre vás pripravujeme stále niečo nové
Opäť súťažime!
Tipnite si, koľko kg (vyjadrené v gramoch) váži odberová súprava na odber pupočníkovej krvi a tkaniva a akému veku dojčaťa (v mesiacoch) sa hmotnosťou približuje.
Viac na www.facebook.com/vita34slovakia
Pripravil tím Vita34 (PR)