Hoci pôrod už nie je tak život ohrozujúcou udalosťou, ako to bolo kedysi, trendy v pôrodníctve na Slovensku naznačujú, že pôrod prirodzenou cestou už nie je takou samozrejmosťou a počty cisárskych rezov na Slovensku stúpajú.
Hoci západné krajiny od trendu rodenia cisárskym rezom postupne upúšťajú a skôr hľadajú cesty, ako čo najviac žene uľahčiť prirodzený pôrod, slovenské štatistiky, žiaľ, stále svedčia o niečom inom. Zatiaľ čo v 80-tych rokoch rodili cisárskym rezom len približne 3 % slovenských žien, dnes je to viac ako 28 %.
„Situácia v niektorých nemocniciach, kde dokonca až 40 % detí prichádza na svet cisárskym rezom, nie je veľmi lichotivá. Rozhodnutie lekára pre pôrod operačným zákrokom by malo byť len nevyhnutnosťou vyplývajúcou z ohrozenia života či zdravia matky alebo dieťaťa a budúce mamičky by mali nechať na lekárovi, ktorá metóda je pre ne i pre dieťa tá najlepšia. Je veľmi dôležité, aby už samotná budúca mamička, ak je zdravá a vopred nehrozia žiadne komplikácie, nebránila príchodu dieťatka na svet prirodzenou cestou, teda vaginálne,“ uvádza prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UN Bratislava.
Prečo stúpa počet sekcií?
Faktorov vplývajúcich na zvyšujúci sa počet sekcií, teda pôrodov cisárskym rezom, je niekoľko. Zvyšujúci sa vek prvorodičiek, lepšia výživa matiek vplývajúca na pôrodnú hmotnosť dieťaťa, zdravotný stav budúcej matky a mnohé iné. Nezanedbateľným faktorom je i strach z pôrodu, často spôsobený nedostatkom, či naopak, pretlakom informácií, ktoré rodičke spôsobujú zbytočný stres.
Väčšina lekárov nedá na pôrod prirodzenou cestou dopustiť, avšak jeho náročnosť si plne uvedomujú. Preto sa medicína snaží ženám ponúknuť možnosti, ako priviesť dieťa na svet tak, aby zbytočné vyčerpanie a bolesť boli zmiernené.
Novinka na uľahčenie pôrodu už aj na Slovensku
Novinkou v slovenských pôrodniciach je pôrodnícky gél, ktorý je dôkazom toho, že vedomosti našich predkov sa dajú uplatniť aj v modernej medicíne. Už starí Rimania totiž prišli na to, že redukcia trenia, ktoré vzniká pri ceste dieťaťa pôrodnými cestami, výrazne napomáha žene pri pôrode. Použitím pôrodníckeho gélu sa skracuje prvá a druhá fáza pôrodná o viac ako 30 %, čo môže predstavovať skrátenie až o 106 minút.
A ako Dianatal pôrodnícky gél funguje?
Vytvára súdržnú kĺzavú vrstvu v pošve, ktorá zmenšuje trecie sily vytvárané kontrakciami a prechodom dieťaťa pôrodným kanálom. Tým sa uľahčuje pôrod a pošva je chránená. Gél je sterilný, hypoalergénny, neobsahuje žiadne konzervačné látky či latex. Je bezpečný aj pri nástrihu hrádze a nijako neohrozuje bábätko. Dianatal pôrodnícky gél je možné zadovážiť si v lekárňach bez potreby lekárskeho predpisu.
Viac informácií nájdete na www.dianatal.eu
-PR-
A ešte čosi….
na Slovensku lekári prirodzený pôrod ani nepripustia, každej žene dajú oxytocín, aby mala silné bolesti a pustia plodovú vodu, vyviažu jej nohy, stláčajú brucho a rozrežú hrádzu a po narodení jej nedajú dieťa ale hneď ju šijú…no čo je na tom prirodzené a ako lekári uľahčujú pôrod, tak to naoazaj neviem…potom je cisársky rez zrejme lepší ako toto
Toto je typický reklamný článok…najprv začína o epidémii cisárskych rezov a potom odbočí na pôrodnícky gel….
Prax je taká, že tento gél stojí až 100 eur a nie je hradený zo zdravotného poistenia a najlepšie na tom je, že ani lekári nie sú ochotní ho aplikovať ..aplikujú sa tri dávky a mne nakoniec pri pôrode dali len tretiu dávku a to len na nekonečné naliehanie …takže tak je to s tým uľahčením pôrodu…
naši lekári by aj tak najradšej len rezali každú ženu
no zase jedno pre a proti, riesit cisarsky je teraz asi v mode…no ja som ho mala a nelutujem vdaka bohu zan, teda ja mam opacnu skusenost ako mamicka predo mnou ja som malu videla hned a to bez nejakych bolesti ci traumy. hned mi ju doniesli a na druhy den som uz chodila. ved predsa davaju analgetika…a na treti den som uz bola schopna ist domov a na jazvu som si ani nespomenula, kdezto mamicka vedla mna co rodila ,,prirodzene,, ak sa to vobec da tak nazvat teda ta vyzerala strasne skoro vykrvacala chudatko ju nakoniec museli v narkoze operovat. tak ja neviem. ale nikde sa nevravi o tom ako sa rodi na slovensku a ako v zahranici ok ja nevravim ze prirodzeny porod je zly ale nech je naozaj prirodzeny a nie umelo vyvolany castokrat zbytocne a nakoniec tahaju dieta stoj co stoj von zvonom nech uz je koniec aby mohol ist lekar na kavicku. a este je zena ta neschopna a je na nu nakricane ze ako sa chova ze nema co mat bolesti a podobne. tak o tomto nech hovoria.
No neviem, ja som rodila cisarskym rezom, kvoli polohe dietatka, odhadovanej vysokej hmotnosti a mojmu veku… A teda nikdy by som o cisarsky dobrovolne neziadala. Malinku som si vladala zobrat na ruky az na treti den od porodu!!! Ledva som si ju vladala prelozit do postele, nakojit, prebalit. Vedla mna lezala mamicka, ktora porodila prirodzene v rovnakom case ako ja a teda pri pohlade na nu a na mna to bol velky rozdiel… Este po dvoch tyzdnoch som nepresla dlhu trasu a jazva ma bolievala snad pol roka… Nevidim dovod, preco ziadat o cisarsky. Prirodzene sa niektora zena mozno potrapi, ale o par dni ani nevie, ze rodila, co pri cisarskom nie je pravda.
ja neviem, ja zas budem rypat mne tento clanok pride, ze ma v zenach vzbudzovat nejaky pocit viny alebo co – najprv citat doktora, ktory vyzyva zeny, aby neziadali o cisarsky na zelanie (pricom podla mna je ovela viac lekarov, ktory volia cisarsky ako skratku svojej prace, lebo prirodzeny porod vlastne nemaju v popise prace, nez kolko zien, ktore si zelaju cisarsky). do vlastnych radov vsak pan doktor nezatal, ved preco aj, ze?
potom sa tam spomina strach – to som si povedala, no konecne! konecne sa netvarime, ze kazda zena je hrdinka, ale pripustame, ze strach, najma ak ide o porod prvy, tam proste je. myslela som si, ze dalsie riadky budu o odporucani, ako a s kym tento strach spracovat, ze tam bude povzbudenie zenam, aby o svojom strachu s lekarom v poradni hovorili a spolocne nasli sposob, ako s nim pracovat a z porodneho deja ho odstranit. lenze nie, zas je na vine zena, lebo bud nema informacie, alebo ich ma privela. mile damy, davkujte si len urcite “rozumne” mnozstvo informacii, o ktorom vas pouci… vlastne kto???
takze uz mate dostatocny pocit, ze ste neschopne? vyborne! kupte si gel a nejako to snad len prezijete
mne zial nebolo dopriate rodit prirodzenou cestou, kedze mam deformaciu maternice a dodnes som z toho smutna, ze som si to cele nemohla prezit. vela zien na mna skaredo gani, ked im vravim, ako im zavidim tie desiatky hodin v porodnych bolestiach,no ja zasa skaredo ganim na zeny, ktore si sekciu dobrovolne zvolia, aby si ulahcili zivot, ci na lekarov, ktori sa na zeny pozeraju ako na ubohe stvorenia, ktore treba od tych porodnych bolesti zachranit. zena bola prirodou postavena na to, aby porod zvladla i vsetko, co k nemu patri. prirode by sa nemalo branit tam, kde na to nie su dovody len preto, aby sme si ulahcili ‘pracu’…
Gel nepoznám, ale dvakrát som rodila prirodzene a v pláne máme ešte aspoň jedno, možno dve deti a dúfam, že tiež prídu na svet tak isto.
Bolesť sprevádzajúca pôrod nie je zbytočná a pomáha žene aj dieťaťti na ceste životom. Z duchovného hľadiska je pôrod veľmi dôležitým aktom a jeho prežívanie naplno, najlepšie s osobou, ktorá pomáha je zážitok na celý život…