ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 18.02.2018 | meniny má Jaromír  
Príprava na pôrodAko sa pripraviť?

Darujte svojim deťom život druhý raz

 Bronislava Švrčková/ PR   30.05.2016   0

Dodržiavajú sa aj vo Vašej rodine tradície obdarovávania bábätiek? Je zvykom, že starí rodičia obdarujú svoje vnúča nejakým šperkom pri príležitosti narodenia či krstu.

No doba sa mení a dnešná generácia „starých mám“ je už celkom iná.  Je rozhľadená, sčítaná, cestuje a zaujíma sa o nové technológie. O jednej takejto „osvietenej“ pani sme sa dozvedeli vďaka našej čitateľke.

iStock

 

Odber kmeňových buniek dostala ako darček 

Marika čakala svoje prvé dieťa, keď ju svokra obdarovala netradičným darom - odberom a uchovaním  kmeňových buniek očakávaného bábätka. Marika bola najprv zaskočená. Síce o tejto téme už niečo počula, ale po návšteve svokry sa o odber kmeňových buniek začala zaujímať intenzívnejšie.

„Bola som skutočne milo prekvapená,“ hovorí Marika.

„Vedela som, že uskladnené kmeňové bunky dokážu byť nápomocné pri liečbe rôznych ochorení. A to hlavne onkologických a hematologických. Pritom výskum neustále napreduje. A to je pre mňa skutočne silný argument,“ dodáva Monika.

Možností využitia kmeňových buniek z pupočníkovej krvi je čoraz viac

Veda a výskum idú vpred rýchlym tempom. Svetové univerzity skúmajú rôzne možnosti terapie pomocou kmeňových buniek. Choroby typu diabetes, Parkinsonova choroba, ochorenia srdca, mozgové príhody či poškodenia chrupavky môžu byť jedného dňa, vďaka kmeňovým bunkám, vyliečené.

Pupočníková krv novorodenca obsahuje milióny týchto buniek, ktoré majú potenciál vyvinúť sa v iný typ bunky a pri použití vlastných kmeňových buniek pri liečbe neprichádza k ich odmietnutiu.

Spoločnosť VITA 34

je renomovanou a najstaršou nemeckou spoločnosťou, ktorá odoberá a uskladňuje pupočníkovú krv už od roku 1997. Okrem Nemecka poskytuje svoje služby v 22 krajinách sveta. Vysoké nemecké štandardy sú zárukou kvality a spokojnosti klientov. Získané poznatky z praxe a neustála inovácia posunuli spoločnosť VITA 34 na najvyššiu priečku kvality.

K dnešnému dňu uskladňuje viac ako 150.000 preparátov a v 30 prípadoch boli tieto bunky využité už aj pri terapii. Pomocou nich sa úspešne liečila ťažká aplastická anémia či poškodenie mozgu. VITA 34 je tak najskúsenejšou bankou kmeňových buniek počtom prípadov využitia kmeňových buniek pri terapii a v klinických štúdiách.

iStock

 

A ako taký odber pupočníkovej krvi funguje?

Každá mamička, ktorá sa rozhodne pre odber pupočníkovej krvi (produkt VitaPlus), prípadne pupočníkovej krvi a pupočníkového tkaniva (produkt VitaPlusTkanivo), dostane špeciálnu odberovú sadu. V pôrodnici ju odovzdá lekárovi, prípadne pôrodnej asistentke. Následne po odbere a zapečatení súpravy odvezie kuriér odobranú vzorku do laboratória v Lipsku.

Doprava je zabezpečená 24 hodín / 7 dní v týždni, aby sa odobraná vzorka nemohla znehodnotiť. Preparát sa otestuje a pripraví na proces kryokonzervácie. Bunky sa vložia do hliníkových kaziet a sú skladované v biologickom kontajneri. Skladovanie prebieha pri teplote mínus 190 stupňov Celzia.

V dnešnej dobe nepredvídateľná ekonomická situácia môže ovplyvniť aj veľkú spoločnosť. Preto je na mieste otázka, kto zabezpečí ochranu skladovaných buniek v prípade, že sa  spoločnosť stane insolventnou.

Marikina svokra je ekonómka a preto starostlivo zvažovala pomer kvality, ceny a zabezpečenia produktu.

„ Svokra je  síce šetrná, ale záruky sú pre ňu prvoradé. A preto uprednostnila spoločnosť s poistením insolventosti na 50 rokov - kvôli istote. V prípade, že aj keď tu ona už nebude, všetko bude naporiadku,“ hovorí Marika. „Myslím si, že sa od nej stále mám čo učiť, “ dodáva s úsmevom.

Prečo teda Vášmu drobcovi uskladniť kmeňové bunky?

  Pri procese kryokonzervácie máte istotu, že  bunky Vášho dieťatka nezostarnú.

 Okrem uskladnenia pupočníkovej krvi a pupočníkového tkaniva máte možnosť získať aj cenné informácie zo skríningového vyšetrenia. Tento súbor testov  odhaľuje skryté predispozície dieťatka na viaceré zdravotné riziká.

  Vzhľadom na to, že možnosť neprijatia vlastných kmeňových buniek organizmom je nulová, je ich využitie možné aj v regeneratívnej medicíne.

 Vďaka podobnosti DNA môže uskladnená krv pomôcť nielen dieťatku, ktorému bola odobraná, ale aj blízkej rodine – čiže súrodencom.

 Možnosti využitia kmeňových buniek sa každým rokom, vďaka aktívnemu výskumu, rozširujú.

 Z kmeňových buniek  pupočníka môžu vzniknúť nové krvotvorné bunky a dokonca aj tkanivá orgánov ľudského tela.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised