Chceme bábätko – plodné obdobie – zmeny krčka maternice

Mária Kohutiarová 0

Tretím príznakom plodnosti je krčok maternice a jeho zmeny počas jedného cyklu.

Krčok maternice a jeho zmeny počas cyklu

je pevný valcovitý útvar s priemerom asi 2,5 cm, ktorý vyúsťuje do pošvy.

V krčku je malý otvor, nazývaný bránka, ktorý sa dá nahmatať ako malá jamka alebo priehlbinka v prostriedku krčku. V neplodnom období cyklu zostáva krčok pevný, uzatvorený a dá za bez problémov dosiahnuť. Čím viac sa však blíži ovulácia, bránka sa mierne otvára tak, že je možné do nej vsunúť špičku prstu. Časť krčka, ktorá je vysunutá do pošvy, mäkne, získava pružnosť a jemnosť – na dotyk je ako pera na ústach. Zároveň sa krčok dvíha a je ťažšie dosiahnuteľný. Po ovulácii sa krčok vracia späť, klesá a je pevnejší (pocitovo ako chrupavka na nose) a bránka sa zatvára.

Ako sa vyšetriť – autopalpácia

Toto pozorovanie si môže žena vykonávať sama pomocou hmatového vyšetrenia, tzv. autopalpácie. Najjednoduchšie je to v sede na otvorenej toalete alebo postojačky s jednou nohou opretou o stoličku, prípadne poležiačky so skrčenými nohami. Pravidlom však je, aby to počas jedného cyklu bola rovnaká poloha. Je potrebné vsunúť prostredník alebo ukazovák (prípadne oba prsty) do pošvy, až pocíti krčok. Pre začínajúce pozorovateľky je lepšie začať pozorovať krčok maternice v III. fáze cyklu, keď je krčok nižšie položený, pevný a uzatvorený – takto získa istotu o jeho základnej polohe.

Kedy robiť pozorovanie krčka?

Pozorovanie sa má robiť jeden až dvakrát denne od 6. dňa alebo skôr, podľa toho, kedy skončí menštruácia, až do konca II. fázy. Doporučený čas je večer pri toalete, prípadne popoludní – nikdy nie ráno, kedy je krčok položený vyššie, ani nie hneď po stolici, pretože tlak po nej spôsobí mierne otvorenie bránky maternice. Ženám zvyčajne trvá 2 až 6 cyklov, kým vedia správne určiť polohu krčka a počítať s ňou vo vyhodnotení cyklu. Samotná kontrola krčku prináša zároveň informáciu o stave hlienu priamo na krčku, ak z akýchkoľvek príčin nie je jasný stav hlienu na vonkajších rodidlách.

Jasné príznaky vrcholných dní plodnosti

Všetky tri tieto príznaky: zvýšená hladina bazálnej teploty, riedky, vodnatý, ťažný hlien a zdvihnutý mäkký krčok s otvorenou bránkou sú jasným príznakom vrcholných dní plodnosti. Pre vedomie prítomnosti plodných dní postačia aj dva súhlasiace príznaky, tri z nich už hovoria o istote.

Druhotné príznaky plodnosti

Existujú ešte tzv. druhotné príznaky plodnosti – a to napr. bolesť v podbrušku podobnú meštruačnej bolesti, ktorá prichádza pár dní pred ovuláciou, napätie až pichanie v prsníkoch, zvýšená citlivosť bradaviek, prípadne zmeny pokožky. U istého percenta žien sa v období ovulácie zvýši túžba po pohlavnom styku.

Tieto druhotné príznaky nie sú vedecky podložené, žena si ich môže zaznamenávať a v prípade súhlasu s ostatnými prioritnými príznakmi ich použije ako pomôcku pri dosiahnutí istoty maximálne plodného obdobia.

Motivácia

Popis prvých parametrov plodnosti je jedna vec, druhou vecou je motivácia páru a chuť učiť sa poznávať svoj cyklus, tretia vec je čas zácviku (minimálne 3 mesiace), počas ktorého sa nedoporučuje v plodnom období styk, nakoľko je potom ťažké rozlíšiť plodný typ hlienu od zbytkov spermíí.

Pokiaľ však chcete rozumieť svojmu cyklu a privolať bábätko prirodzenou, jednoduchou, lacnou cestou, ktorá vedie nielen k zdravej plodnosti, ale aj k utuženiu vášho vzájomného vzťahu – čo pre dieťatko je priam ideálne, nie je nad čím váhať.

S použitím učebnice symptotermálnej metódy spracovala Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár