Kým rastie bruškoŽivotospráva

Tehotné by nemali spať na chrbte

 Anna Veselá   06.07.2017   0

Ako tehotenské týždne pribúdajú, je čoraz ťažšie nájsť si polohu, v ktorej by sa tehotným dobre spalo. Maternica tlačí smerom nahor, na žalúdok, čo vyvoláva nepríjemné pálenie záhy.

Oveľa horšie je to vtedy, ak maternica tlačí na dolnú dutú žilu a narúša krvný obeh, vtedy môže byť tehotným zle, na odpadnutie. Stáva sa tak spravidla vtedy, keď spia na chrbte. Táto poloha je však nebezpečná aj pre bábätko.

Shutterstock

 

Spanie na chrbte je riziko

Podľa výsledkov nového výskumu z Univerzity v Aucklande majú ženy, ktoré spávajú v poslednom trimestri na chrbte, štyrikrát vyššie riziko, že sa im narodí mŕtve dieťa.

Do prieskumu sa zapojilo 569 tehotných žien, ktoré porodili živé dieťa a 164 žien, ktoré stratili bábätko po 28. týždni tehotenstva alebo sa im narodilo mŕtve dieťa.

Zo štúdie vyšiel ako rizikový faktor spánok matky na chrbte a tlak maternice na dolnú dutú žilu, z ktorej sa vracia do srdca menej krvi a prietok krvi v maternici je horší.

Spite v bezpečnej polohe

Profesorka Lesley McCowan, autorka štúdie, tvrdí, že riziku sa dá predchádzať, a to jednoduchou zmenou polohy spánku – na boku. Mnohí odborníci odporúčajú pritom spánok na ľavom boku za najlepší.

Je jasné, že zobudiť sa môžeme aj na chrbte, v spánku to neovplyvníme, dôležitejšie je však to, v akej polohe zaspávame, pretože v tejto sme aj najdlhšie, čo ovplyvňuje aj bábätko.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised