Aj bábätká v brušku sa dajú masírovať a vraj z toho majú podobný úžitok a pôžitok ako ich rodičia, ktorí už nejaký ten rok pobehujú po svete. No kedy ste boli naposledy na masáži? Možno si poviete – a načo, keď nemám žiadne problémy alebo je to pre mňa pridrahé.
Viera Michaličová preto rozhovor s masérkou Katarínou Fabriciovou začala takouto otázkou:
|
- Povedzte pani Fabriciová, je masáž prepych?
- Masáž nie je vôbec prepychom, skôr by som povedala, že je to nejakým liečením proti rôznym ochoreniam, či už sú to psychosomatické ochorenia v dnešnej dobe, ktoré je veľmi aktuálne až po samotné relaxačné a uvoľňujúce pre danú osobu. A potrebu masáže už vyhľadávajú v dnešnej dobre aj mladá generácia, to znamená, že si uvedomujú, že potrebujú byť v čo najlepšej kondícii, pracovných výkonoch a nemôžu si dovoliť byť trebárs dlhodobejšie PN. Masáže zatiaľ vyhľadávajú iba ľudia, ktorí majú nejaké zdravotné problémy.
- To znamená, že vy radíte nechodiť na masáž, až keď má človek problém, ale naozaj to brať ako súčasť prevencie starostlivosti o svoje telo a možno aj dušu?
- Bolo by to o mnoho lepšie, keby chodili v prevencii. Takýchto prípadov je veľmi málo, ale samotné masáže si myslím, by mali používať ľudia všeobecne, to znamená od malých detí alebo respektíve ešte ženy, ktoré sú gravidné a v prenatálnom veku, keď majú dieťa v brušku tak v podstate sa už tam sa to dieťa cez mamičku masíruje a svalová hmota sa vlastne rozvíja, Je veľmi veľa tabu okolo masáží, neodporúča sa trebárs gravidným ženám, a pritom, ktoré prebúrali to tabu a odbúrali ho, vlastne si veľmi pochvaľujú, tú graviditu lepšie znášajú. Keď prichádza dieťa s tým, že trebárs má skrátené svalstvo, pretože dnes sa rodia veľmi veľké deti, tak takisto sa tou masážou sa tie somatické nejaké prejavy, svaly sa pekne dajú vymasírovať, to dieťa je omnoho pevnejšie, zdravšie a dokonca je pokojnejšie a lepšie spí. A je tam vynikajúci kontakt, Masáže by sa mali robiť aj v rodine a preto je veľmi dôležité nájsť si aj také masáže, ktoré sa dajú robiť po domácky, či sú to reflexné masáže, ktoré sa vlastne masírujú na diaľku ako pohybový aparát, tak aj vnútorné orgány.
- Do ktorého mesiaca gravidity by ste tie masáže odporúčali?
- Do tretieho mesiaca by som neodporúčala veľmi robiť masáže, ak tak jedine lymfodrenáže – jemné hladivé masáže, nie už silná tlaková masáž, pretože do tretieho mesiac sa ten plod usádza, zahniezďuje a potom, keď lekár odporúča, že mamička aj dieťa je v poriadku tak najčastejšie si ženy dávajú robiť lymfodrenáže a potom masáže chrbtice, krčnej chrbtice, kríže veľmi pobolievajú, puchnú nohy. Alebo lymfa sa zadržiava veľmi v nohách, čiže lymfodrenážnu, reflexnú masáž, plus tie nohy. To si dávajú najčastejšie robiť, to je najideálnejšia kombinácia k tomu, aby zostali v dobrej kondícii – aby mali ľahké nohy, pevný chrbát, neboleli kríže a mali odľahčené chodidlá.
- Ako často by mali chodiť na takú masáž?
- Raz za týždeň si dávajú mamičky robiť alebo každý druhý týždeň, záleží to aj od peňaženky. bohužiaľ.
- A dokedy?
- Až do pôrodu, mávam aj také prípady, že až do pôrodu, dokedy sa ony na to cítia, lebo niektoré už veľmi obmedzujú pohyb, ale prídu trebárs na masáž.
Odznelo v pondelkovej relácii Slovenského rozhlasu SAMA DOMA dňa 25. 07. 2005.Vypočujte si niečo zaujímavé aj tento týždeň. Zapnite si Slovenský rozhlas, alebo reagujte na aktuálne témy na záznamníku 02/572 73 700 alebo mailom na adrese: radioslovensko(at)slovakradio.sk
1.8. Domáca linka
- Budenie detí v noci – zlozvyk alebo prejav poruchy?
2.8. Domáca linka
- Prvé skúsenosti s alkoholom a cigaretami – majú byť rodičia pritom alebo majú čakať, kým ich dieťa tieto veci tajne vyskúša?
3.8. Domáca linka
- Oplatí sa dnes ešte zavárať ovocie a zeleninu?
4.8. Domáca linka
- Viacgeneračné bývanie – ako v ňom spravodlivo fungovať?
5.8. Domáca linka
- Kedy je ten správny čas hovoriť s rodičmi o ich budúcnosti? /domovy dôchodcov, opatrovateľské centrá…/
Viac na www.slovakradio.sk