Tvrdenie mnohých žien, že im počas tehotenstva „dieťa odobralo vápnik zo zubov“, je mierne zavádzajúce. Zuby sa totiž môžu pokaziť hlavne narušením kyselinami zvonku, chybami pri výžive a hygiene. Žena by počas tehotenstva, ak to nestihla ešte pred ním, mala navštíviť zubnú ambulanciu minimálne trikrát:
V prvom trimestri
(prvé tri mesiace) zubný lekár zuby vyšetrí a dôkladne odstráni zo zubov všetky povlaky, zubný kameň a poučí budúcu mamičku o správnej hygiene, výžive a fluoridácii.
Ženy, ktoré často zvracajú, majú v ústach kyslejšie prostredie a preto sa im zuby kazia viac. Kvôli tomu sa odporúča ústa vyplachovať vodou, najlepšie fluoridovanou ústnou vodou. Vývin zubov dieťaťa sa začína asi vo štvrtom týždni tehotenstva a pre ich stavbu sú najdôležitejšie minerály ako vápnik, fosfor, fluór, ktoré sa nachádzajú v rybách, v mlieku, surovej zelenine, ovocí a minerálkach.
V druhom trimestri
(4.-6. mesiac) je nutné ošetriť všetky prítomné kazy a opäť odstrániť povlaky zo všetkých zubov a spod ďasien. Ak má budúca mamička pokazené zuby, znamená to, že v ústach má kazotvorné baktérie. Po pôrode prenáša tieto baktérie pri bozkávaní a olizovaní cumlíka do úst svojho dieťaťa.
V treťom trimestri
(7.-9. mesiac) zubný lekár mamičku poučí, ako sa má starať o ústa svojho dieťaťa v prvých mesiacoch po jeho narodení. Zároveň jej odstráni zubný povlak a ženám s vyšším rizikom kazu alebo zápalu odporučí výplachy – či už zubnou vodou alebo chlórhexidínom.