Cestovné poistenie tehotných žien: výluky a obmedzenia

Ľubomíra Ivanková 0

Rozhodli ste sa neodoprieť si letnú dovolenku aj napriek tomu, že čakáte bábätko? Nie ste jediná. Tehotenstvo predsa nie je choroba. Nezabúdajme však na zodpovednosť.

Pred odchodom je dobré poradiť sa o plánovanej ceste s gynekológom, prípadne zistiť, ako je to v danej krajine s ošetrením v prípade akýchkoľvek komplikácií…

Ingimage

Pred vycestovaním treba myslieť na možné zdravotné ťažkosti (či už s tehotenstvom súvisia alebo nie). Väčšina z nás sa preto rozhodne poistiť, resp. zvolí kombináciu Európskeho zdravotného preukazu a komerčného cestovného poistenia.

Európsky zdravotný preukaz

Je určený ľuďom, ktorí cestujú do jednej z členských krajín EÚ alebo do Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska či na Island za účelom krátkodobej cesty.

Jeho výhodou je, že nie je obmedzený maximálnou finančnou čiastkou (pri úhrade za zdravotnú starostlivosť) a vzťahuje sa aj na chronické ochorenia vyžadujúce pravidelnú starostlivosť. Vo väčšine prípadov ho môžete uplatniť aj pri úraze spôsobenom rizikovou činnosťou.

Platný je však len v zariadeniach patriacich do tzv. „verejného systému“, teda iba v štátnych zariadeniach. V prípade, že upadnete do bezvedomia a privolaná sanitka vás odvezie do súkromnej nemocnice, Európsky preukaz vám nepomôže. Celú sumu zdravotnej starostlivosti uhradíte z vlastného.

Pozor si treba dávať najmä v obľúbenej destinácii Slovákov – v Chorvátsku. V prímorských oblastiach je totiž drvivá väčšina zdravotníckych zariadení v súkromnom vlastníctve.

EPZP nepokrýva ani spoluúčasť poistenca a ani náklady spojené s prevozom naspäť do svojej krajiny. Tieto problémy však dokáže vyriešiť cestovné poistenie.

Ingimage

Komerčné poistenie

Komerčné poistenie sa okrem úhrady sumy za zdravotnú starostlivosť v súkromnom zariadení, a tiež preplatenie spoluúčasti pri zdravotných úkonoch, postará napr. aj o náklady na prevoz domov, niekedy dokonca aj o asistenčné služby v prípade jazykovej bariéry, právneho poradenstva atď.

Niektoré druhy dokonca ponúkajú možnosť poistenia batožiny, zodpovednosti za škodu či úrazové poistenie.

Výluky v tehotenstve

Pri uzatvorení cestovného poistenia nájdeme isté obmedzenia. „Komerčné poistenie vylučuje vyšetrenia ako sú ultrazvuk či zisťovanie tehotenstva, interrupciu, komplikácie po 26. mesiaci tehotenstva aj komplikácie spojené s už predtým určeným rizikovým tehotenstvom či samotný pôrod,“ uvádza Martin Lambora, poisťovňa AXA Assistance.

Nevzťahuje sa ani na vyšetrenia či liečbu neplodnosti, umelé oplodnenie a nepokrýva ani náklady spojené s hormonálnou liečbou. Poznáme dokonca prípady, kedy sa mamičky rozhodli porodiť v zahraničí. V takomto prípade si za to musíte zaplatiť taktiež sami.

Ingimage

„Pokiaľ je pôrod plánovaný v zahraničí, poistenie ho nemôže pokrývať. Vzťahuje sa na náhodnú nečakanú udalosť, nie na plánovanú zdravotnú starostlivosť v zahraničí,“ dodáva.

No niektoré poisťovne kryjú možné akútne problémy v tehotenstve, kde hrozí smrť a postarajú sa aj o úhradu stornovania cesty v prípade tehotenstva (zistím, že som tehotná, a tak sa na už zakúpenú dovolenku rozhodnem neodísť), prípadne komplikácie tehotenstva zisteného už po uzatvorení zmluvy.

Dokedy sa dá poistiť?

Posledným možným termínom pre uzatvorenie zmluvy je zvyčajne 22. týždeň, no niektoré poisťovne to pripúšťajú až do 32. týždňa. Okrem už spomenutých výhod cestovné poistenie pokrýva aj asistenčné služby (napr. tlmočenie, právne služby a pod.) a prípad spoluúčasti pri zdravotných úkonoch.

Odporúčaním na záver je rozhodne nepodnikať cesty do príliš vzdialených krajín, a taktiež neriskovať v poslednom mesiaci tehotenstva. Koniec koncov, príjemnú dovolenku si môžete užiť aj u nás na Slovenku a tehotenstvo je jedinečnou možnosťou overiť to.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár