V minulom článočku som opísala všetko, na čo treba dať pri používaní aromoterapie pozor. A dnes sa pozrieme na tú príjemnú, voňavú stránku veci. Ešte sa mi tu nevošli konkrétne recepty, ale i k tým dôjdeme. Najprv ešte niečo o aromoterapii ako takej…
Aromoterapia je tu s nami už tisícky rokov. Počiatky siahajú až do starej Mezopotámie či do Egypta. Éterické oleje sa využívali na liečenie, ako kozmetika ale i pri mumifikácii. Už v 2. Storočí nášho letopočtu arabský lekár Avicena napísal prvý spis o účinkoch esencií. I teraz sa vo svete s obľubou učí a využíva – vo Francúzku takúto liečbu dokonca preplácajú poisťovne.
Prečo práve aromoterapia?
Prírodné terapie z veľkej časti povzbudzujú vrodené samoliečebné schopnosti ľudského tela. Ak sa množstvo nášho každodenného stresu, napätia alebo vzrušenia zvýši, a zároveň nie je v dostatočnej miere vyvážené spánkom, racionálnou výživou alebo pohybom – naše telo vyšle signál (bolesť, vyrážka, zmena tlaku a pod.). Tieto signály potom často len „umlčíme“ tabletkou, symptóm zatlačíme do úzadia, ale nevyriešime problém. Ten sa schováva v našom tele a narastá. Malé problémy však môžu byť predzvesťou väčších.
Pôsobenie éterických olejov
Cez nos
– je to najcitlivejší orgán človeka, aj keď si to mnohokrát neuvedomujeme. Čuch nám pomáha pri mnohých rozhodnutiach, môže nám zachrániť život. Podľa čuchu vieme rozlíšiť jedlé od nejedlého, príjemné od nepríjemného a pod. Dokážeme rozlíšiť až 10 000 vôní. U novorodencov je čuch najaktívnejší zmysel.
Receptory prijmú molekuly vône a predajú ich miliónom čuchových buniek. (v čuchovom epitely sa nachádza 50 miliónov buniek a každá z nich je nervovým vláknom spojená priamo s mozgom.) Tie ich prenesú do mozgu do limbického systému, ktorý je riadiacim centrom emócií, intuície aj vegetatívnych funkcií ( krvného obehu, trávenia, dýchania, ovládania množstva hormónov atd. ). Táto cesta je priama, a teda veľmi krátka. Pachy rozlišujeme okamžite.
Inhaláciou sa esencia dostane do priedušiek, pľúc a odtiaľ do jednotlivých orgánov. Čuchové vnemy, okrem iného, stimulujú produkciu hormónov – t.j. ovplyvňujú aj chuť, telesnú teplotu, metabolizmus, sexuálne túžby a pod. Na inhaláciu sa dá využiť aromolampa, ale i jednoduché „pofŕkanie“ priestoru, rôzne na to určené pomôcky (napr. pyramídky), nakvapkanie na mokrý uterák a pod.
Cez kožu
– vďaka malej molekulovej hmotnosti sa éterické oleje rýchlo dostávajú do tkanív, svalstva, lymfy, krvného obehu (v krvi sa dajú zistiť už po 15 minútach od použitia ). Teplé obklady tento proces urýchľujú, studené spomaľujú. Využiť môžete kúpeľ, masáž, obklady či „obyčajné natretie“.
Vnútorným užitím
– len veľmi zriedkavo a pod dozorom terapeuta.
! Dbajte na to, aby vaše deti oleje neužili, môžu im spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov aj smrť!
Čo je éterický olej?
Éterické oleje sú v rastlinách uložené vo forme drobných kvapiek. Sú to vonné látky získavané z rôznych častí rastlín, obsahujú typické znaky a rysy rastliny, sú jej podstatou, dušou, sú nezameniteľné. Sú vo všetkých vonných kvetoch a bylinách. Prenášajú vôňu (ruža) alebo chuť (škorica). Časť bylín je liečivá práve vďaka obsahu éterických olejov. Vo svete sa ich vyrába cca 200 druhov. Na výrobu sa používajú rôzne časti rastlín. Napríklad:
- Kvet (ruža, jazmín, rumanček)
- List (šalvia, medovka)
- Koreň (vetiver)
- Semeno (aníz, fenikel, rasca)
- Drevo (santal, céder, ruža)
- Kôra stromu (škorica)
- Živica (kadidlo, myrha, benzoe)
- Kôra plodu (všetky citrusy)
Nie sú to rastlinné oleje (o tých si povieme nabudúce), ale prchavé esencie.
Účinky éterických olejov
Všetky sú antiseptické, antibakteriálne, dezinfikujúce a sú čiastočne antivírusové.
Majú analgetické, antiseptické, čistiace, harmonizujúce, posilňujúce, povzbudzujúce, prehrievacie, regeneračné, tonizujúce, energetizujúce, stimulujúce, ukľudňujúce účinky, odstraňujú stresy, blokády a tenzie…
Majú schopnosť riešiť problémy tela aj duše.
Sú v 100% koncentrácii, preto je potrebné ich riediť (až na malé výnimky).
Riedia sa s rastlinnými olejmi, alkoholom (nad 50%), mydlom, smotanou, tučným mliekom, medom, žĺtkom, soľou, podľa potreby i vo vínnom octe, výnimočne vodou. To v čom ich riedime nazývame nosné médiá.
Dajú sa uchovávať aj niekoľko rokov (uzavreté v tmavej nádobe a v chlade).
Výroba
Metódy výroby vhodné na liečebné účely:
Destilácia vodnou parou – najčastejšia a najvhodnejšia metóda (v Mezopotámii už pred 5000 rokmi používali prvé destilačné prístroje. )
Tlakom cez oxid uhličitý – pomerne drahá metóda
Enfleurage – kryštalizácia kvetov – veľmi náročné získavanie na báze tuku (Videli ste film Parfém? Tam je vidieť ako hlavný hrdina krásne ukladá kvety. )
Lisovanie – táto metóda sa používa najmä pri ovocných šupkách, pri citrusoch
,,Vytrepávanie“ do alkoholu – dáva olejom typický ostrý zápach
Metódy nevhodné na liečebné účely:
(obsahujú nevhodné prímesi, ktoré môžu spôsobiť alergiu )
Metódy využívajúce chemické rozpúšťadlá ( hexan, butan, petroleum )
Syntetická výroba – je pomerne jednoduchá, sú to rôzne voňavé oleje, ale bez účinkov
Prečo sú éterické oleje „drahé“?
Pre zaujímavosť, viete koľko čoho potrebujete na výrobu 1 litra oleja? Cca:
- 160 ks levanduľových kvetov
- 1000 kg jasmínových kvetov
- 1000 ks citrónov
- 7000 kg medovkových kvetov
A čo v tehotenstve veľmi obľúbená damašská ruža?
- 1 kvapka damašskej ruže = 30 kvetov!
Čo si všímať pri nákupe?
Už minule som spomínala, aby ste si dávali pozor pri nákupe kvalitných olejov. Je potrebné zistiť či na fľaštičke alebo v príbalovom letáčiku nájdete:
Krajinu pôvodu
Latinský názov rastliny
Použitú časť rastliny
Výrobnú metódu
Údaj o 100% čistote
Certifikát o kvalite = kontrola oleja plynovou chromatografiou
Prajem vám veľa krásnych voňavých chvíľ…