Kým rastie bruškoVýživa v tehotenstve

Vegetariánstvo v tehotenstve: čo je dôležité jesť?

 Katie   04.05.2019   0

V histórii ľudstva bol vegetariánsky spôsob života často kritizovaný. Nanešťastie, aj dnes dochádza k zlému chápaniu i strachu z vegetariánstva. Jednou z mylných predstáv je, že vegetariánska strava neobsahuje dostatočný príjem látok, ktoré sú potrebné pre normálny a zdravý rast človeka ako takého a nie je vhodná ani v období tehotenstva.

 

Ak je žena v druhom stave, stúpa u nej potreba zvýšeného príjmu výživných látok. Je to nielen kvôli zmenám, ktoré sa odohrávajú v tele ženy, ale aj kvôli plodu. Odporúčaný príjem vitamínov a minerálov je v tehotenstve vyšší ako u ostatných žien, pretože tehotná žena má zvýšenú potrebu príjmu bielkovín i uhľohydrátov.

Tehotné vegetariánky nemusia mať obavy

Zdravá strava bohatá na živiny pripraví budúcu mamičku na počatie, vývoj a rast bábätka. Je dobré, ak si žena udržiava optimálnu váhu, pretože je dokázané, že telo najlepšie funguje v rozpätí +/- 10% k optimálnej váhe.

Veľa tehotných žien - vegetariánok sa obáva, že nemá dostatočný príjem bielkovín. Ak nejedia mäso a ani ryby, bude pre nich ťažšie mať dostatok vitamínu B12, zinku a železa. Preto je veľmi dôležité, aby vegetariáni konzumovali v tehotenstve stravu bohatú na výživné látky.

Kde nájsť dôležité výživné látky?

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime vysvetliť, ktoré stopové prvky, bielkoviny a výživné látky nevyhnutné v tehotenstve nájdeme vo vegetariánskej strave.

Bielkoviny

Bielkoviny nie sú len zdrojom energie. Sú dôležité pre rast buniek a ich delenie, tvorbu enzýmov, taktiež sú veľmi dôležité pri raste tkaniva, potrebné pre rast plodu a placenty. Dostatočný príjem bielkovín zabezpečia mliečne výrobky, orechy, semiačka a cereálie. Kombinácia týchto potravín, ktoré sa jedia v rôznych obmenách každý deň, je najlepším spôsobom ako dodať telu to, čo potrebuje.

Lekári odporúčajú v tehotenstve zvýšený príjem bielkovín o desať gramov denne. Takéto množstvo bielkovín nájdeme v 2 šálkach sójového mlieka, v 90 gramoch tofu.

Železo

Potreba príjmu železa je v tehotenstve vyššia, keďže telo potrebuje vytvoriť viac krvi pre seba a tiež pre plod. Tehotné ženy by mali nájsť železo v tofu, zelenej zelenine, v strukovinách a zrne.

Vápnik

Vegetariáni, ktorí konzumujú mliečne výrobky, získavajú vápnik z mlieka a syra. Mnohé sójové a ryžové mlieka, ovocné šťavy či cereálie sú plné vápnika. Ten sa nachádza tiež v sójových bôboch, kvake a tofu.

Minerály

Tehotná vegetariánka môže získať všetky potrebné minerály z bohatej vegetariánskej stravy, do ktorej patria: fazuľa, sója, šošovica, cereálie, všetky druhy zeleniny, semiačka, orechy, mlieko a mliečne výrobky.

Tuky

Tuky predstavujú zdroj energie pre telo, podporujú vstrebávanie vitamínov A, D, E a K, pomáhajú spoluvytvárať bunkové membrány a sú veľmi potrebné na syntézu mastných kyselín.

Na záver ešte uvedieme niekoľko potravín, ktoré sú zdrojom „dobrých“ tukov: ľanové semiačka, sójový olej, olivový olej, mlieko, strukoviny a mliečne výrobky.

Či už ste vegetariánka alebo nie, vedzte, že aj v období tehotenstva existujú vegetariánske potraviny, ktoré vám dodajú primerané a potrebné množstvo živín.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised