Stravu radšej ľahšiu
Asi je to tak zariadené, že keď je vonku horúco a nám sa žiada zjesť niečo ľahšie, tak v tomto období na to máme vynikajúce príležitosti – k dispozícii je čerstvá zelenina a ovocie, ktoré obohatia náš jedálny lístok a nahradia jedlá, ktoré sa hodia skôr v zime.
Samozrejme, potravu treba prispôsobiť pocitom a stavu tehotnej ženy – do ničoho netreba ísť nasilu a nič netreba preháňať. Ak vám niečo spôsobuje problémy, napríklad pálenie záhy či iné ťažkosti, treba to z jedálneho lístka vynechať (niekedy stačí len na isté obdobie).
Rozumný prístup treba zvoliť aj pri konzumácii ovocia, ktoré je predsa len značným zdrojom fruktózy (ovocný cukor).
Shutterstock Nie je rozumné nahradiť „normálnu“ stravu len ovocím a zeleninou – jedálny lístok tehuľky by mal obsahovať všetky zložky tak, aby bol zabezpečený prísun všetkých potrebných živín pre budúcu mamičku aj pre plod.
Pochopiteľne, vždy si treba dať záležať na dôkladnom očistení ovocia a zeleniny. Známa veta, že ,záhradkár zje od jari do jesene za fúrik zeminy‛, nech slúži skôr na pobavenie – mnohí z tých, ktorí sa ňou riadili, si na vlastnej koži užili jej dôsledky 🙂
Pre ďalšie druhy potravín platí, že by mali byť čerstvé a ak vyžadujú tepelnú úpravu, mala by byť dôkladná – pozor pri grilovaní, pretože mäso nemusí byť dostatočne prepečené a pripálené kúsky nie sú vhodné na konzumáciu. Uprednostniť treba varenie a dusenie pred pečením.
Občas sa treba zamyslieť aj nad formou, v akej ovocie či zeleninu konzumujeme. Predsa len, je rozdiel medzi karfiolom vareným, zapekaným a vyprážaným, hlavne, ak ten posledný z menovaných „obohatíte“ tatárskou omáčkou.
Aj keď čerstvé je čerstvé, nemusí ísť vždy o lepší variant. Napríklad z uvarenej mrkvy dokáže organizmus vyťažiť omnoho viac než zo surovej. Preto je niekedy vhodnejšia tepelná úprava, inokedy stačí ovocie či zeleninu olúpať. Ako príklad môžu poslúžiť paradajky – ak máte problém s ich trávením, môžete z ich odstrániť kožu a jadierka a konzumovať iba dužinu.
Shutterstock Veľkosť porcií Dôležité je venovať pozornosť aj veľkosti porcií – tu jednoznačne platí, že menej je viac. Lepšie je konzumovať menšie porcie viackrát denne. Hlavne vtedy, ak vám ranné nevoľnosti nedovoľujú konzumovať riadne raňajky, treba si pripraviť „desiatu“ a v kabelke mať vždy niečo malé na zahryznutie.
Večer treba posledné jedlo zjesť najmenej 2 hodiny pred spaním – pomôže to predísť páleniu záhy. Pokiaľ však po malej porcii rýchlo vyhladnete, môžete si dať ako druhú večeru nejakú maličkosť – ale skutočne len maličkosť. 🙂
Pitný režim je nesmierne dôležitý Horúce letné dni si vyžadujú prijímanie dostatku tekutín – lenže to, čo je pre každého také ľahké a normálne, môže tehuľke riadne strpčovať život.
Ak totiž vypije väčšie množstvo tekutín, môže to na citlivý žalúdok zapôsobiť absolútne nepriaznivo. Preto treba tekutiny prijímať radšej v menších dávkach, ak treba, tak aj po dúškoch, ale priebežne počas celého dňa.
Časté nutkanie na močenie niekedy spôsobí, že sa tehuľka v príjme tekutín obmedzuje – v takom prípade však môže dôjsť k poklesu tlaku či k iným zdravotným problémom.
Ideálnou tekutinou je čistá voda a nesladené čaje, hlavne bylinkové. Vhodné je ich však pripravovať omnoho viac zriedené a striedať ich, pričom nie všetky bylinky sú pre tehuľku rovnako vhodné.
Shutterstock Na doplnenie minerálov možno konzumovať minerálne vody, väčšinou sú však sýtené, hoci mnohé z nich už dostať aj v úprave „jemne perlivá“.
Netreba to však s nimi preháňať predovšetkým v prípadoch, ak máte problémy s vysokým tlakom krvi. V takom prípade sa treba poradiť s lekárom, či sú minerálky pre vás vhodné a v akom množstve alebo či je vhodnejšie doplniť minerály iným spôsobom. Nedostatok minerálov totiž môže spôsobiť napríklad kŕče v lýtkach, ale aj iné ťažkosti.
Sýtené sladené nápoje nie sú vhodné, pretože obsahujú príliš vysoké množstvo cukru. Pokiaľ však nemáte problém s cukrovkou, dať si slabo osladený čaj alebo džús riedený vodou jeden-dvakrát denne neuškodí.
V horúcich letných dňoch môžu tehotné ženy potrápiť aj závraty. Ak žena cíti, že je jej mdlo, mala by si sadnúť, aby predišla nebezpečnému pádu. Je dobré chvíľu ostať sedieť, prudko nevstávať a po zvyšok dňa už oddychovať.
Samozrejmosťou je aj v tomto prípade prísne dodržiavanie pitného režimu a pri pobyte vonku uprednostňovať tieň.
Ďalšie články (nielen) pre tehuľky nájdete v JÚLOVOM vydaní MAMA a ja. V ňom si môžete prečítať aj tieto témy: Zvládnite tehotenské nevoľnosti pomocou čínskej medicíny Bábätko & leto – na čo všetko si dať pozor? Mamou trojičiek – krásne i náročne, ale hlavne úprimné rozprávanie 3-mamy… Vyskúšajte 15 letných receptov pre dojčatá – hravé i zdravé prázdninové papanie pre najmenšie brušká Vojna s nočníkom: Prežite ju BEZ ujmy! Využite leto a zbavte sa plienok. Ako na to? Dozviete sa v júlovej MAMA a ja… 21 kreatívnych tipov na hry s vodou – a NUDA s drobcami rozhodne NEHROZÍ Rodičovské rady: Dobré či zlé? Komu dať prednosť a kedy, ak má pre vás tú zaručene „NAJ“ radu? Mňam, KUKURIČKA! Aj vy si nedáte ujsť príležitosť zahryznúť sa do tejto sladkastej dobroty? Viete však odkedy ju môžu papať naši drobci? Odpovie nám MUDr. Katarína Vicianová, odborníčka na výživu najmenších. Taký malý BABY šéf alebo tajomstvá vývoja drobca v 19. mesiaci života… Psychika matky ovplyvňuje úplne všetko… (rozhovor o tom, že deti netreba kŕmiť len stravou) PREDPLAŤTE si MAMA a ja a využite LETNÚ ZĽAVU!
Loading...