Káva v tehotenstve: Musíte sa jej vyhnúť?

Veronika Kurucová 0

Okolo kávy v tehotenstve panujú rozporuplné názory. Niekto jej pitie neodporúča vôbec, iní tvrdia, že šálka denne vám nezaškodí. Ako je to v skutočnosti s kávou a tehotenstvom? Môže mať kofeín neblahý vplyv na vývin bábätka alebo sa z neho stal neoprávnený strašiak? 

shutterstock

 

Pitie kávy počas tehotenstva

Počas čakania na bábätko sa musíte vzdať niektorých potravín . Napríklad surové ryby, surové mäso (steak, tatarák) a alkohol by vo vašom jedálničku nemali byť vôbec. Ak je však vaše tehotenstvo bez komplikácií a lekár neodporučí inak, kávu v rozumnom množstve si dopriať môžete.

O káve v tehotenstve panujú rôzne mýty. Niektoré budúce mamičky sa jej boja a kofeínu sa radšej úplne vyhnú. Iné si bez rannej šálky nevedia predstaviť deň. Tretia skupina, ktorá sa kávovej chuti vzdať nechce, no kofeín jej nerobí dobre, siahne po bezkofeínovej káve

shutterstock

Ani pri klasickej káve sa však nemáte čoho báť, ak nepresiahnete odporúčanú dennú dávku. Hoci sa názory na túto problematiku rôznia, podľa Americkej asociácie pôrodníkov a gynekológov (ACOG) sa tehotným ženám odporúča neprijať viac než 200 mg kofeínu denne.

Jedna šálka nezaškodí

Jedna šálka kávy by teda nemala byť problém. Ak si chcete byť úplne istá, nájdite si na internete presné množstvo kofeínu obsiahnutého vo vašom obľúbenom kávovom nápoji. Obsah kofeínu závisí od množstva použitej kávy a spôsobu prípravy. Napríklad espresso má v jednej šálke 40 – 80 mg kofeínu. Obľúbené kapučíno 70 – 80 mg. Ľahko si tak vypočítate, koľko šálok si môžete dopriať. Niektoré ženy sú však na kofeín v tehotenstve citlivejšie, takže aj odporúčaná dávka môže byť vysoká.

Niekedy vám pitie kávy môže odporučiť aj samotný gynekológ. A to najmä v prípade, keď máte príliš nízky tlak, ste malátna, točí sa vám hlava a neviete počas dňa normálne fungovať. 

Nepriaznivé účinky kávy v tehotenstve

Šálku kávy si vychutnať môžete, ak si budete strážiť celkový denný príjem kofeínu. Pamätajte, že nielen káva obsahuje kofeín. Ukrytý je aj v kole, zelenom čaji, energetických nápojoch či horkej čokoláde. Energetickým nápojom by ste sa mali v tehotenstve vyhnúť úplne, no ak si rada pochutnáte na kvalitnej horkej čokoláde, nezabudnite ju započítať do svojho kofeínového príjmu.

shutterstock

Ak to s kofeínom preženiete, môžu sa objaviť neželané príznaky. Najčastejšie je to silné búšenie srdca a vysoký krvný tlak či zrýchlený tep. Ak by bol váš krvný tlak dlhodobo vysoký, siahnite radšej po bezkofeínovej káve.

Vysoké dávky kofeínu môžu takisto rozhádzať spánkový režim vás aj vášho dieťatka. Kofeín sa  cez placentu dostane aj k nemu. Bábätko ho však vo veľkom množstve nevie spracovať. To, či neprimeraný príjem kofeínu ovplyvňuje plod aj vážnejšie, sa však presne nevie. 

Káva a dojčenie

Ako okolo kávy v tehotenstve, tak aj o káve pri dojčení panujú rôzne mýty. No i tu platí, že každá mamička aj bábätko sú jedinečné. Preto je najlepšie účinok kofeínu na sebe i dieťatku odsledovať. Ak sa však budete držať odporúčanej 200 mg dávky,  po prebdenej noci si môžete dopriať šálku kávy na povzbudenie.

Hoci sa kofeín v určitej miere dostáva aj do mlieka, všeobecne odporúčané množstvo by nemalo narušiť spánok či celkovú pohodu vášho dieťatka. Stravovanie počas dojčenia je však veľmi individuálne a keď si kávou nie ste istá, radšej sa poraďte s lekárom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...