Každá tehotná vie, že užitie akéhokoľvek lieku , aj takého, na ktorý je zvyknutá, je v jej stave otázne a mala by ho konzultovať s lekárom. Pomoc v podobe tabletky sa preto musí obmedziť, prípadne úplne vylúčiť. Ostávajú takzvané prírodné prostriedky liečby.
Avšak nie všetko, čo nám príroda ponúka, či už vo forme bylín alebo esenciálnych olejov, je automaticky vhodné aj pre ženu, ktorá čaká dieťa. Platia tu tiež rôzne obmedzenia, ba čo viac, v názore na užívanie niektorých bylín sa názory neraz rôznia. Skúsme sa pozrieť bližšie na niektoré z nich.
Rady pani Rozmarínky Americká bylinárka Rosemary Gladstarová zhrnula svoje poznatky o liečbe ženských ochorení, prípadne o posilňovaní bylinami v rôznych etapách života ženy vo svojej vynikajúcej knihe Přírodní léčba pro ženy (Eminent, 1995). Aj ona zastáva názor, že pri používaní bylín „opatrnosti nie je nikdy dosť“, ale napriek tomu môže byť práve liečba bylinami príjemná, jemná a bezpečná.
Pani Rosemary odporúča do stravy zaradiť byliny, ktoré tonizujú a vyživujú, teda napríklad lucernu siatu (vyklíčené semená alfaalfa), žihľavu, púpavu, list ostružiny malinovej, ovos, medovku lekársku a harmanček. Takisto odobruje užívanie známej ženskej rastlinky alchemilky, koreň ďumbieru, list jahody (v zmesi s mitchellou napríklad) a kaliny (slivoňolistej aj všeobecnej).
Z herbára šamanky Šamanka a bylinárka Loren Crudenová v Herbáři tajemných rostlin (Volvox globator, Praha 1999) odporúča ešte pred počatím byliny podporujúce plodnosť: semená senovky gréckej (ľudovo aj „grécke seno“), medovku lekársku, kvety ďateliny lúčnej, archangeliky čínskej, listy ostružiny malinovej, hnedočervené bobule palmy Serenoa repens (Saw palmetto ), mitchelly plazivej a kaliny slivoňolistej a po počatí zasa tie, ktoré sú vhodné práve v tehotenstve: opäť listy ostružiny malinovej, koreň ďumbieru, semená anízu, žihľavu, koreň štiavu kučeravého, listy púpavy, ovsenú slamu a ďatelinu.
Český bylinár verí nechtíku Popredný český herbalista Josef Zentrich , spoluautor českého Herbáře, vo svojich Radách bylináře Zentricha (vyd. Fontána. 2004) odporúča pri tehotenských nevoľnostiach kloktať nálev zo šalvie (pozor, vnútorne sa užívanie šalvie neodporúča!) alebo popíjať čaj z mäty piepornej. Tiež je vhodná konzumácia kompótu z arónie čiernopoldej ( tzv. čierne jarabinky).
Pri tehotenskej anémii odporúča Zentrich marhule, ktoré vraj pomáhajú aj pri nevoľnostiach, prípadne pri problémoch so zadržiavaním tekutín. Rovnako by mal pomôcť nálev z brezových listov, prípadne výťažok z pukov. Pri opuchoch radí aj malé množstvá prasličky vo forme odvaru.
Proti kŕčom maternice v tehotenstve a po pôrode pôsobí rasca, prípadne čajové zmesi, v ktorých sa užíva aj s valeriánou lekárskou, harmančekom, mätou, feniklom či anízom. Pri krvácaní kedysi tehotné užívali myší chvost (rebríček obyčajný).
Výbornou univerzálnou bylinkou pre obdobie tehotenstva je však aj nechtík lekársky, ktorý sa môže popíjať vo forme slabšieho čaju pri rôznych infekčných ochoreniach, pri bolestiach žalúdka, na posilnenie pečene a tiež sa ním môže ošetrovať pokožka.
Dôverujte, ale vždy aj preverte Oveľa viac než „povolených“ bylín je však tých, ktoré sú vyslovene zakázané alebo nebezpečné. Nie je však účelom tohto článku vyrobiť vám stres z toho, čo ďalšie nesmiete konzumovať a čo sa prípadne stalo, ak ste náhodou niektorú zo zakázaných bylín pri liečení alebo iba tak na chuť použili.
Odteraz preto postupujte nasledujúcim spôsobom: ak sa chcete liečiť s pomocou niektorej byliny, nalistujte si ju v niektorej encyklopédii rastlín, v herbári, zistite si o nej čo najviac informácií na internete.
Nezabúdajte však, že aj tento článok je iba orientačný a pri akomkoľvek probléme je vo vašom stave najlepším riešením návšteva lekára!
Tip redakcie: Bylinky, ktoré sa v tehotenstve neodporúčajú, nájdete aj v článku Bylinky v tehotenstve a počas dojčenia .
Loading...