Riziká ultrazvuku v tehotenstve

Zuzana Kolečániová 5

Viete, aké nebezpečenstvo predstavuje ultrazvukové vyšetrenie pre mozog bábätka v maternici?

Lekári neopodstatnene tvrdia, že je úplne neškodné, mnohé štúdie však poukazujú na jeho veľké riziká.

iStock

Škodlivé žiarenie

Výskumníci z americkej univerzity v Yale robili u gravidných myší ultrasonografické vyšetrenia a následne zistili, že ultrazvukové vlny silne narúšajú vývoj mozgu. Novovytvorené mozgové bunky si nevedia nájsť v lebke správnu pozíciu a zablúdia na miesta, kam nepatria. Čím dlhšie trvá vyšetrenie, tým väčšie je toto riziko.

Ďalšia štúdia ukázala, že u novonarodených potkanov v podobnom štádiu vývoja mozgu ako ľudský plod v 4. alebo 5. mesiaci, môže ultrazvuk zničiť myelín, ktorý obaľuje nervy, z čoho možno usudzovať, že nervový systém je obzvlášť citlivý na poškodenie ultrazvukom. Írska štúdia na zvieratách zas zistila, že ultrazvukové vlny poškodzujú DNA buniek a spomaľujú delenie buniek a ich obnovu.

Ultrazvuk je založený na neprirodzenom škodlivom technickom žiarení, aké sa nikde v prírode nevyskytuje. Je to v princípe nízkofrekvenčná technická mikrovlnka, ktorá ničí dvojakým spôsobom – termickým efektom (vytváraním tepla) a netermickým efektom – ničením štruktúry v bunkovom tkanive.

Dôvera v techniku

Príroda vytvára život výlučne harmonickým a prirodzeným zachvievaním. Je to tvorivý proces, založený na súzvučnej komunikácii a spolupráci buniek. Akákoľvek disharmónia ho môže negatívne ovplyvniť. Preto je mimoriadne dôležité, aby boli tehotné ženy aj v emocionálnej harmónii a nežili v strachu.

Sú to ale, žiaľ, práve moderné technické tehotenské kontroly, ktoré znepokojujú ženy, lebo zameriavajú pozornosť na strach z vývojových anomálií a komplikácií a hľadanie problémov, namiesto posilňovania dôvery v seba samú a vo vlastné dieťa.  

Mnohé ženy dnes dôverujú skôr technike, než by počúvali svoje cítenie. Príroda to zariadila tak, že tehotné ženy sú pod vplyvom pôsobenia hormónov veľmi citlivé. Táto jemnocitnosť im má pomôcť v láske a dôvere vytvoriť si spojenie so svojím ešte nenarodeným dieťaťom.

Matky, ktoré si dokážu vytvoriť tento vrúcny vzťah dôvery a lásky, si vyvinú aj schopnosť vnímať, čo potrebujú ony a ich dieťa. Fixovanie sa na ultrazvuk zabraňuje tejto prirodzenej schopnosti matiek vycítiť, ako sa darí dieťaťu. Neprirodzeným technickým žiarením navyše narušujeme citlivý proces tvorby nového života.

iStock

 

Nespoľahlivé vyšetrenie

Poznámky ako: „hlavička vášho dieťaťa je trochu primalá, musíme to bezpodmienečne o 2 týždne skontrolovať,“ alebo „vaše dieťa má príliš málo plodovej vody, príďte o pár dní opäť na kontrolu,“znepokojujú budúce mamičky. Odhliadnuc od toho, že v nich vyvolávajú veľký strach, sú vo väčšine prípadov aj celkom bezvýznamné a slúžia výlučne ako dôvod pre ďalšie lukratívne ultrazvukové vyšetrenie.

Jedna z najväčších štúdií o prenatálnej diagnostike zistila chybovosť 30%, čím sa táto diagnostika stala ešte aj nanajvýš pochybnou. Ultrazvukom je možné rozoznať len malý rozsah vývojových anomálií. Všetky príslušné riadiace úrady v USA, ako aj WHO, varujú pred akýmkoľvek rutinným používaním ultrazvuku, lebo už dávno poznajú jeho riziká. Mal by sa používať len vtedy, keď je to skutočne potrebné a nápomocné.

Nesprávne cesty

Ultrazvuková diagnostika ako najväčšmi rastúce odvetvie rádiologického priemyslu sa stala nepredstaviteľne prudko sa rozvíjajúcim obchodom. Čo nám však dobre zarábajúci výrobcovia nepovedia a čo odborný personál a rodičia ešte stále nechcú vedieť, je, že táto neprirodzená technika svojím žiarením má obrovské vedľajšie účinky na naše deti. Dnešné pôrodníctvo musí spoznať a priznať si vlastné chyby. Musí si priznať, že sa spolieha na techniku, ktorá prináša málo úžitku, zato však mnoho škody.

Na prvom mieste by vždy mala stáť ochrana matky a dieťaťa a nie potreba lekárov, kontrolovať proces. Nikdy predtým nebolo pôrodníctvo také ustráchané ako dnes. Pritom je strach najväčším nepriateľom prirodzeného pôrodu a zabraňuje, aby sme objavili jeho skutočné zákonitosti. 95% všetkých žien dokáže rodiť úplne prirodzene bez zásahov, keď im dáme príležitosť a správne ich podporíme.

V Nemecku, Rakúsku a vo Švajčiarsku rodí len asi 5 % žien bez niektorej z pôrodníckych procedúr, hoci pri daných sociálnych a hygienických pomeroch by mohlo rodiť spontánne a samostatne najmenej 95% žien a len najviac v 5% by boli potrebné pôrodnícke opatrenia.

Ak teda chceme naozaj to najlepšie pre naše deti, musíme sa vydať novými cestami smerom k prirodzenej pomoci pri pôrode. A to sa dá len s úctou a pokorou pred tvorivým procesom a s láskou a rešpektom voči všetkým ženám, prinášajúcim nový život.

Zdroj: Kirsten Proppe, Aegis Impuls 28/2006

S povolením Aegis spracovala Zuzana Kolečániová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (35 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. No tak takto neodborny a zavadzajuci clanok som uz dlho necital. Som rad ze uz niekolko ludi tu reagovalo v podobnom duchu, taktiez som rad ze maju citatelia pomerne dobry rozhlad o zakladnej fyzike. Uz len samotne oznacenie USG za “ziarenie” vypoveda o kvalite informacii v tomto clanku. A dalej sa to uz len zhorsuje …

  2. Asi by som to vyjasnila takto:

    Ultrazvuk je nizko frekvencne vlnenie z pohladu mnoziny vsetkych vlneni (napr. rentgen ma vyssie frekvencie, obycajne svetlo…)

    Ultrazvuk je vysoko frekvencne vlnenie z pohladu zvukovych vlneni.

     

    A ze sa to nikde v prirode nevyskytuje? To asi bude novinarske zvelicovanie smile Ale kusok pravdy tam je….tehotna zena sa s tym asi bezne v prirode nestretne…

     

    Pre presnejsie technicke informacie odporucam

    http://www.ssum.sk/o-nas/technika/k-otazke-bezpecnosti-usg-vysetreni/

  3. Nech uz je ako chce, ale babatku to urcite prijemne nie je, pri oboch detoch boli vysetreni cele nesvoje, silno kopkali a boli take nepokojne, ale zase tych par krat to vydrzia a stoji to za to, ze mamicka vie, ze je vsetko v poriadku…

  4. “Ultrazvuk je založený na neprirodzenom škodlivom technickom žiarení, aké sa nikde v prírode nevyskytuje. Je to v princípe nízkofrekvenčná technická mikrovlnka, ktorá ničí dvojakým spôsobom – termickým efektom (vytváraním tepla) a netermickým efektom – ničením štruktúry v bunkovom tkanive.” Lož. Ultrazvuk je vysokofrekvencne akusticke vlnenie a vyskytuje sa bezne v prirode (netopiere..). Ziadna mikrovlnka – v nej sa generuje elektromagneticke ziarenie, ktore rozkmitava molekuly vody…

    Prosim o reakciu autorku clanku.

Pridaj komentár