Hovorí sa, že žena v tehotenstve sa zmení: je citlivejšia a oveľa viac zraniteľnejšia. Má zodpovednosť za dvoch a niekedy za toľkých aj strach – ide jej predsa nielen o ňu samu, ale aj o dieťatko, ktoré nosí.
Mnohokrát toto všetko a aj individuálne okolnosti tehotenstva spôsobia, že ženy sú v tehotenskej poradni „plaché“. Svoje robí aj nevedomosť, a nie každý lekár – gynekológ je natoľko férový, aby ju nezneužil. Ako sa teda správať na poradni?
Pýtajte sa Je prirodzené mať strach alebo sa hanbiť. Napriek tomu sa pýtajte na všetko, čo vám nie je jasné alebo voči čomu máte intuitívne či vedomé zábrany. Lekár je povinný vám vždy vysvetliť, na čo ktoré vyšetrenie slúži a čo sleduje, a má vám to vysvetliť tak, aby ste tomu rozumeli „do bodky“.
Netvárte sa, že rozumiete lekárskym a odborným výrazom: je úplne normálne tomu nerozumieť. Medicínu totiž študoval on a nie vy a nie je ani náhodou vašou povinnosťou a nutnosťou ovládať celú gynekológiu len preto, že čakáte dieťatko. Aj tu cez hľadanie odpovedí na svoje otázky budete vidieť, či lekár vie a chce dobre komunikovať, či mu záleží na dobrom vzťahu k pacientovi, či je trpezlivý a empatický. Nebojte sa: ide predsa o vás a vaše bábätko!
Nie ste spokojná? Nájdite si iného lekára! Pokiaľ vidíte, že lekár sa Vám nevenuje tak, ako treba, neodpovedá na otázky, nevysvetľuje, robí nátlak, zastrašuje, je ironický alebo jednoducho nemáte u neho pocit istoty – je jedno, či odborný alebo ľudský – bez obáv ihneď hľadajte iného. Vy a Vaše bábätko za to stojíte, aby s Vami lekár jednal dôstojne, láskavo, trpezlivo a aby ste mali v neho dôveru. A to aj za tú cenu, že budete musieť cestovať ďalej, vždy sa dobrá zmena vyplatí. Pre Vás je dôležité pokojné tehotenstvo, ku ktorému dobrý prístup lekára rozhodne prispieva dôležitou mierou.
Povedzte dôvody odchodu Skôr, ako odídete od lekára, ktorý Vám nevyhovuje, je dobré, aby ste mu pri poslednej návšteve – ideálne s manželom – jasne vysvetlili dôvody, pre ktoré opúšťate jeho starostlivosť. Mnohí lekári totiž nie sú nútení premýšľať nad zmenou svojho postoja práve preto, lebo nevedia, prečo ich pacientky odchádzajú. Váš jasný názor mu dá najavo, že veci nie sú v poriadku a že takýmto spôsobom príde o klientelu – čo nebude pre neho príjemné. Na druhej strane: aj takto cez Vašu odvahu povedať lekárovi Vaše výhrady voči nemu môžete pomôcť iným mamičkám, ktoré nedokážu prekonať strach a odísť k inému lekárovi.
Chváľte Naopak, ak ste spokojná so svojím gynekológom, s jeho informovaním, postojom, morálnym profilom, odbornosťou, prístupom, empatiou, výkonom lekárskej praxe – povedzte to v prvom rade jemu. Mnohí slušní gynekológovia to majú medzi svojimi kolegami náročné, a tak im Vaše povzbudenie príde vhod a dodá im odvahu ísť ďalej proti prúdu. Mnohokrát práve tým, že má svoj vlastný názor a vlastný životný štýl, že nepodlieha tlaku farmaceutických firiem a lákavých ponúk, prichádza o značnú časť príjmu a tým aj spoločenského statusu.
Druhé kolo informovania o dobrom lekárovi samozrejme patrí tým, ktorí hľadajú dobrého gynekológa – nájsť ho nie je až taká samozrejmosť. Mená dobrých gynekológov a Vaše pozitívne skúsenosti je dobré posunúť aj na verejné fóra.
Odmietnutie Máte právo odmietnuť lekárom navrhované vyšetrenia alebo zákroky – napríklad amniocentézu po 36. roku života . V tom prípade bude lekár od vás potrebovať podpísať negatívny reverz, nakoľko je povinný Vám niektoré vyšetrenia ponúknuť paušálne. Váš podpis pre neho predstavuje ochranu pred prípadnou žalobou alebo stratou licencie, je svedectvom vášho súhlasu s tým, že dané vyšetrenie nebolo prevedené z Vášho rozhodnutia.
Konzultujte Aj v tehotenstve sa stáva, že potrebujete vedieť stanovisko iného gynekológa alebo odborného lekára vzhľadom na Váš zdravotný stav, prípadne choroby, ktoré máte a mohli by ovplyvniť tehotenstvo a pôrod.
Váš gynekológ nie je odborník na všetko! Nebojte sa preto hľadať odpovede na Vaše otázky aj u iných lekárov a v tomto duchu komunikovať so svojím gynekológom: pýtať si čas na konzultáciu, na uvažovanie a hľadanie toho najlepšieho riešenia pre Vás a Vaše dieťatko. Aj tu, pri konzultácii s odborným lekárom treba dať pozor: pokiaľ sa Vám nezdá stanovisko napr. vášho imunológa, spokojne kontaktujte ešte jedného. V prípade, že potvrdí stanovisko toho prvého, budete mať väčšiu istotu v rozhodovaní.
Hľadajte čo najlepšie riešenia Takmer vždy je možnosť v prípade komplikácií riešiť situáciu viacerými spôsobmi či liekmi: buďte vytrvalá a pýtajte sa na alternatívy. Čím menej medicínskych zásahov a liekov (každý z nich má nejaký nepriaznivý dosah na Vás či bábätko), tým lepšie.
Je to aj o Vašom aktívnom prístupe k tehotenstvu a pôrodu: vzdelávajte sa, hľadajte informácie, pýtajte sa aj inde. Snažte sa hľadať čo najlepšie riešenia aj za cenu dočasnej straty pohodlia či miernych zdravotných obmedzení. Jednoducho: na strach a utiahnutosť nie je v tehotenstve priestor. Máte bojovať za seba a svoje dieťatko. Nech sú Vám teda naše rady pomocou.
Zdroj: Vyšetrenia v tehotenstve, Hnutí pro život
Loading...