Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je spravidla zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Len málokoho napadne, že muž vedľa nej môže prežívať rovnakú tehotenskú nevoľnosť a bojovať s vlastnou hormonálnou nerovnováhou.
Shutterstock Kuváda – sedieť na vajciach? Tento odborný termín zaviedol v roku 1865 anglický kultúrny antropológ Edward Burnett Tylor.
Slovo kuváda (couvade) pochádza z francúzsko-baskického slova couver a znamená pripravovať sa, sedieť na vajciach, vyliahnuť sa, liahnuť.
Tylor týmto slovom opísal kmeňové rituály otcov, medzi ktoré patril napríklad aj zákaz konzumácie niektorých potravín, alebo prítomnosť muža v posteli vedľa rodiacej partnerky a simulovanie pôrodných bolestí.
Simulovanie bolestí malo zamedziť zlým silám, na účinok ktorých verili v niektorých kultúrach, aby neuškodili rodičke či dieťaťu.
Pôrod nielen pre ženy Hoci sa zdá, že pôrod bol od nepamäti čisto ženskou záležitosťou, nie je tomu tak.
Literatúra uvádza, že Kuvádu poznali napríklad už pred 2000 rokmi na ostrove Rodos, kde sa imitácia gravidity, pôrodných bolestí a dokonca šestonedelia zachovala aj v písomnej podobe (dokonca ako divadelná hra) ako súhrn obyčajov a magických obradov, slúžiacich na ochranu rodičky a novorodenca.
Prítomnosť otca pri pôrode bola teda typická skôr pre obdobie pred prijatím kresťanstva – neskôr to bola už len pôrodná baba a muži nemali prístup k rodiacim ženám.
Foto: Ingimage.com Môžu za to aj hormóny O kuváde hovoríme v súčasnosti vtedy, keď nastávajúci otec pociťuje bolesti a kŕče v bruchu, prípadne má nevoľnosti alebo trpí nechutenstvom či úzkosťami – príznakmi, aké mávajú tehotné ženy.
Správanie mužov v rámci syndrómu kuváda však ovplyvňujú aj hormóny. V roku 2000 totiž zistila kanadská psychologička Anne Storeyová so svojím tímom, že u budúcich otcov dochádza k hormonálnym zmenám .
Oproti bezdetným otcom v rámci výskumu, mali budúci otcovia o 30% menej testosterónu.
Približne polovica budúcich oteckov mala znížený testosterón v priebehu celého tehotenstva partnerky, bezprostredne po pôrode i niekoľko mesiacov potom, u ostatných dochádzalo k jeho poklesu len v období po pôrode.
Prolaktín , ktorý okrem tvorby materského mlieka súvisí aj s rodičovským správaním v ríši zvierat, u mužov boli vyššie hladiny prolaktínu zistené niekoľko týždňov pred pôrodom.
Zistilo sa tiež, že úmerne s výškou prolaktínu stúpali u mužov aj príznaky kuvády.
Ďalším pôvodcom “mužského trápenia” je ženský pohlavný hormón – estradiol . U mužov je bežne prítomný len v malom množstve, takmer neyistiteľný. Výskum však jeho prítomnosť u budúcich oteckov potvrdil v takmer 70 percentách.
Foto: Ingimage.com Akí muži trpia syndrómom kuvády? Mnoho odborníkov sa domnieva, že syndrómom kuváda sú postihnutí najmä muži, ktorí mali úzky vzťah s vlastnou matkou, muži, ktorí sa chcú identifikovať s tehotnou partnerkou, alebo môže ísť o muža s nepriznaným strachom z nastávajúceho otcovstva.
Môžu to byť aj muži s nevedomou žiarlivosťou – ako na ženino materstvo, tak na ešte nenarodené dieťa. Dieťa môže byť vnímané ako konkurent a príčina mužovho odstrčenia.
Výskyt kuvády je údajne častejší u starších mužov a partnerov úzkostných žien. Niektorí psychológovia vysvetľujú kuvádu dokonca aj ako pocit viny za to, že muž priviedol ženu do iného stavu.
Hoci je v odbornej literatúre uvedené, že príznaky symptómu kuvády vymiznú po narodení dieťaťa, netreba ich podceňovať.
Pokiaľ partner trpí niektorými z príznakov kuvády, odborníci odporúčajú najmä komunikáciu, všímať si partnera, nechať mu priestor, aby svoje prípadné obavy verbalizoval a samozrejmosťou je návšteva kurzov predpôrodnej prípravy.
Zdroj: https://theses.cz/id/apq8iv/Thotenstv_otc_-_syndrom_kuvda.pdf
Loading...