Ja som otec, ty si mama. Kto je viac?

Mgr. Viera Cviková PhD 1

Pred nedávnom som bola nechtiac svedkom rozhovoru čerstvých rodičov v pôrodnici. Stáli nad svojim novonarodeným plačúcim dieťaťom. Ona sa po chvíli s úzkosťou v hlase spýtala partnera: „Takto môže plakať aj v noci, nebude ti to vadiť?“ „Nie.“ Odpoveď neznela príliš presvedčivo. Obaja rodičia sa zdali byť zaskočení svojou novou úlohou. Akoby im niekto z ničoho nič podal do ruky dieťa. Akoby narodenie ich dieťaťa bolo momentom prekvapenia, ktoré nečakali. Pritom  kým sa dieťa narodí prejde dlhých deväť mesiacov….

Je príprava na rodičovstvo dôležitá?

Poviete si, že nič nie je na svete prirodzenejšie ako mať potomstvo. Príroda nás iste nejako vybavila, aby sme to zvládli. Načo z toho robiť vedu. Keď však chceme v živote čokoľvek robiť – stavať dom, pracovať s počítačom, variť, starať sa o záhradu, či domáce zviera, športovať, či šoférovať auto …, potrebujeme vedieť ako na to. Nehovoriac o tom, že na mnohé činnosti  musíme mať oficiálne oprávnenie. Rovnako sa musíme pripravovať na výkon svojho povolania. A často až niekoľko rokov.

A teraz si predstavte situáciu keď ste sa mali stať rodičmi, keď ste očakávali potomka. Na výkon tejto úlohy sa od vás nijaká príprava nevyžadovala. A pritom rola rodiča je celoživotným zamestnaním. Prebieha kontinuálne dňom i nocou. Vystúpiť z nej môžete, len ak sa dostanete mimo dosah svojej ratolesti. Mentálne alebo psychologicky zostane v  role rodiča obsadení od narodenia  vášho dieťaťa už navždy.  

A tak sa zdá byť zmysluplné a dokonca nevyhnutné venovať priestor vo svojom živote príprave na rodičovskú úlohu. Príroda nám poskytuje  na to čas v období tehotenstva. Počas deviatich mesiacov sa treba zamýšľať nie len nad tým akej farby bude kočík a kde umiestnite postieľku, ale aj nad tým aké zmeny prinesie rodičovstvo do vášho života, ako sa zmení váš partnerský vzťah, čo bude od vás dieťa vyžadovať…

Premýšľanie by malo byť inšpirované odbornými informáciami z kníh, časopisov (tematicky zameraných, nie bulvárnych) a internetu. Presvedčte sa, či je pod príslušnými myšlienkami podpísaný odborník. Vtedy máte istotu o vierohodnosti informácie. Na trhu nájdete dostatok titulov, o ktorých možno siahnuť. Dnes sa možno zúčastniť aj špecializovaných kurzov pre budúce mamičky, kde je určite venovaný priestor aj budúcim otcom.

„Nech sa pripravujú ženy, veď ich sa rodičovstvo bytostne dotýka“

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tehotenstvo je výlučne ženská záležitosť. Fyzicky áno. Ak však predpokladáme, že ste sa spoločne rozhodli mať dieťa, bolo by od muža zbabelé dištancovať sa od partnerky a nechávať obdobie tehotenstva výlučne na nej.

Nie je toho málo, čo môže partner pre svoju milovanú v období tehotenstva zabezpečiť. A vonkoncom nemám na mysli materiálne zabezpečovanie (aj keď viem, nie je zanedbateľné).

Byť partnerke emočne nablízku, zdieľať s ňou zmeny telesných proporcií aj zmeny duševného rozpoloženia, chápať jej zvýšenú citlivosť… Jednoducho byť partnerke oporou. Dávať jej najavo, že v tom nie je sama. Chrániť a opatrovať vznikajúci život. Existuje pre muža vznešenejšia úloha ako je táto?

Dieťa je na svete – stali ste sa otcom.

Pôrodom sa príprava na rodičovstvo rozhodne nekončí. Prichádza len etapa, kedy vám pribudne okrem teórie aj prax. Máte možnosť overiť si nadobudnuté informácie v reálnom živote v kontakte s tou nádhernou malou ľudskou bytosťou…

Po príchode z pôrodnice očakávajte radikálnu zmenu svojho života, či už ide o prvé, druhé alebo ďalšie dieťa. Každý nový člen rozkolíše doteraz fungujúci systém spolužitia. Zmena sa týka najmä partnerského vzťahu. Je úplne prirodzené, že žena sa po narodení dieťaťa upriamuje  v prvom rade na dieťa. Dieťa je v počiatočnom období plne závislé od matky. Žena to intuitívne vníma a preto je viac matkou ako manželkou, milenkou či spoločníčkou. Často sa stáva, že sa partner preto začína cítiť ako piate koleso na voze.

Nebojte sa, nebude to tak už navždy. Ako dlho bude dané obdobie trvať závisí vo veľkej miere aj od partnera. Prehĺbiť vzťah s partnerkou sa vám podarí v tomto období prostredníctvom dieťaťa. Ak sa budete o dieťa zaujímať, podieľať sa na starostlivosti , odbremeníte z niektorých povinností vašu partnerku, budete sa snažiť pochopiť jej situáciu, poskytnete jej obdiv za obetavosť s akou sa stará o vaše dieťa – získate si  jej trvalú priazeň a prehĺbite vzájomný vzťah (nehovoriac o tom, že si formujete vzťah aj so svojim dieťaťom).

7 rád ako byť dobrým otcom

Ak naozaj vám leží na srdci byť pre vaše deti skutočne dobrým otcom, mali by ste vedieť nasledovné:

  1. Dieťa je od narodenia jedinečnou bytosťou. Prijímajte ho také, aké je. Nesnažte sa ho v ktoromkoľvek období pretvoriť podľa svojich predstáv. Vy ste tu na to, aby ste ho sprevádzali a pomáhali mu objavovať hodnotu samého seba.
  2. Nie všetko, čo robili váš otec a matka bolo správne. Skúste sa vrátiť späť do detstva a spomenúť si ako ste sa v ktorej situácii cítili a čo ste od svojich rodičov potrebovali. Podobne sa zrejme cíti v takej situácii aj vaše dieťa. Vžite sa do vášho dieťaťa a až potom reagujte. Objavenie dieťaťa v sebe vám tak umožní byť citlivým rodičom, pozorným k potrebám svojho dieťaťa.
  3. Aby ste si vytvorili vzťah k vášmu dieťaťu, potrebujete na to ČAS a spoločný kontakt. Vzťah sa nevytvára automaticky, ale v spoločne trávených chvíľach. Nie je možné odkladať spoločne strávený čas s dieťaťom o rok o dva a pod. Premeškáte vhodnú príležitosť, ktorá sa už nezopakuje. Dieťa potrebuje otca v každom období – od narodenia až po dospelosť.
  4. Dieťa prechádza vo svojom vývine obdobiami, kedy sa viac či menej vzťahuje k otcovi. Sú obdobia, kedy otca odmieta a uprednostňuje matku. Nedajte sa pomýliť aj v tomto období potrebuje cítiť vašu prítomnosť v rodine. Buďte trpezlivý. Príde obdobie, kedy bude viac vyhľadávať otca.
  5. Otcovská autorita nesmie byť budovaná na strachu. Ak sa vás dieťa bojí pretože ste väčší a silnejší, nikdy si vás nebude v skutočnosti vážiť. Skúste byť dieťaťu starším a skúsenejším priateľom. Podnecujte ho k spolupráci, nie k vykonávaniu rozkazov.
  6. Pre dieťa ste neochvejným vzorom. Kopíruje vaše správanie, zvyky, názory. Nevyžadujte od dieťaťa aby nerobilo niečo, čo vy vykonávate pravidelne.
  7. Pohoda a prosperovanie dieťaťa sa odvíja od kvality vzťahu medzi rodičmi. Pre vás možno nevýznamné hádky prežíva dieťa so strachom a úzkosťou. Každé dieťa túži po pokoji a harmónii medzi rodičmi. V prípade, že sú deti svedkami hádky, skúste sa hádať konštruktívne a kultivovane. Dodatočne s nimi primeraným spôsobom  pohovorte o tom ako sa cítia a čo si myslia o hádke. Vysvetľujte, odpovedajte na otázky.

Žijeme v 21. storočí. Dnes sa sila muža neposudzuje podľa množstva vylepených faciek, či vypitých pív.

Tieto ukazovatele sú práve naopak znakom jeho slabosti.

Dnešný moderný muž – otec, disponuje úplne inými prednosťami. Deti a rodinu nevníma ako samozrejmosť, ale ako najvyššiu hodnotu vo svojom živote.

Podieľa sa na výchove a starostlivosti o svoje deti.

Je citlivým a vnímavým k deťom aj partnerke. Takto si zabezpečí obdiv, úctu a lásku svojich najbližších a právom mu bude patriť oslovenie – „hlava rodiny“.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (34 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobry den, mohli ste mi prosim Vas odporucit nejaku odbornu literaturu v suvislosti s tehotenstvom, vychovou deti. Dakujem velmi pekne.

Pridaj komentár