Laktácia
tvorba a vylučovanie materského mliečka. Ja ovplyvňovaná hormónmi. Hlavne prolaktínom a oxytocínom. Silný vplyv má aj psychika čerstvej mamičky. Materské mlieko tvorí a vylučuje mliečna žľaza uložená v prsníku. A viete ako sa volá latinsky? Mamma:).
Laktačná psychóza
pôvodný ale nesprávny a prekonaný názov popôrodnej psychózy. Táto choroba môže vzniknúť tesne po pôrode ale aj po pár mesiacoch. A to i vtedy ak matka nedojčí! Ak vám niekto povie že „jej udrelo mlieko do hlavy“, verte že za tým budú určite nejaké iné príčiny.
Laktačné pomôcky
rôzne pomôcky vyvinuté na podporu dojčenia. Nie všetky sú úžasné, poznám viacero, ktoré by som oknom vyhodila. Moja najmenej obľúbená pomôcka (s ktorou sa ale pri svojej práci stretávam najčastejšie) sú klobúčiky. A naopak, moja najobľúbenejšia laktačná pomôcka je prsník.
Lacerácia
natrhnutie, poškodenie mäkkých častí tkanív. Počas pôrodu vzniká najčastejšie pri veľmi rýchlom postupe dieťatka. Poškodiť sa môže krček maternice, svalstvo pošvy i hrádza.
Lanugo
jemné chĺpky, ktoré rastú dieťatku (približne od 4. do 8. mesiaca) v brušku po celom tele. Zaujímavé je, že nerastú tak ako chĺpky po narodení. Vytvárajú na telíčku rôzne obrazce, akoby víry. Majú ochrannú funkciu. Pred pôrodom vypadnú. V plodovej vode ich však nenájdete. Hm, drobček ich pohltá keď ju pije. A my sa divíme čo toľko kakajú keď sa narodia 😉
Ľanové semienka
malé tmavé semienka ľanu sú výborným pomocníkom na prečistenie čriev. Obsahujú veľmi výživný ľanový olej a samozrejme vlákninu. Podporujú správnu činnosť čriev a okrem toho robia prostredie vagíny (pri pravidelnej konzumácii) „klzkejšie“ (A to je prosím pekne vedecky dokázané.), čo je samozrejme pri pôrode veľkou výhodou.
Mali by sa jesť cca od 34. týždňa tehotenstva. Denne približne jednu polievkovú lyžicu. Je potrebné ich pred konzumáciou pomlieť (a môžete ich dať do jogurtu, polievky, na zemiačky a pod.). A nezabudnite veľa piť, aby ste si neprivodili zápchu!
Látkové plienky
pod pojmom látkové plienky si naše mamy predstavili biele bavlnené štvorce látky. Ale generácia terajších mamičiek si predstaví prekrásne rôznofarebné, mäkučké plienočky. Vyrobené môžu byť z rôznych materiálov.
Pripomínajú svojim tvarom jednorazové plienky. Ľahko sa „obliekajú“ i perú, netreba ich žehliť. A nie sú iba pre bio-eko matky ako si možno myslíte. Okrem toho že šetríte životné prostredie, tak chránite i svoje dieťatko. V takýchto plienočkách sa lepšie vyvíjajú bedrové kĺbiky. A hlavne na tie malé riťulky nekladiete plno chemikálií. Odporúčame!
Lieky
možno sa teraz pýtate, čo tu hľadá heslo lieky. Ale my máme na mysli lieky počas tehotenstva a dojčenia. A odporúčanie znie: nejedzte nič, čo naozaj nemusíte. Pred tým, než si akúkoľvek tabletku strčíte do úst, tak si prečítajte príbalový leták! Toť vsio.
Linea fusca
tmavá čiara na brušku. Prechádza presne jeho stredom. Tvorí sa počas tehotenstva niektorým ženám a po čase, pár týždňov po pôrode zmizne. Niektoré ženy ju dokonca objavia na svojom brušku až po pôrode, keď sa dovtedy napnutá pokožka uvoľní. Nehrozí vám žiadne zdravotné riziko.
Litotomická poloha
obľúbená poloha pre našich pôrodníkov, menej obľúbená u matiek. Je to v podstate poloha na chrbte. Pôrodné cesty v takejto polohe smerujú zdola nahor (sú zahnuté ako fajka).
Tak je sťažený proces tlačenia a na hrádzu je vyvíjaný väčší tlak, pretože celá váha dieťatka na ňu tlačí. A môže sa stať, že v tejto polohe dostanete aj syndróm dolnej dutej žily, pretože celá váha maternice na ňu tlačí. Pýtate sa prečo sa ešte stále rodí takto??? Otázku smerujte iným orgánom… ja to netuším!