Galaktorea
– je stav, kedy mliečko samovoľne vyteká z prsníkov. V období tehotenstva a dojčenia je to normálne. Ak je mimo tohto obdobia – odporúčame vyšetrenie.
Gastrula
– spomínate si na siedmacky prírodopis? Je to vývojové štádium živočíšneho zárodku. Štádium pred tým sa volá blastula.
Gemini
– dvojičky. Mama, ktorá ich porodila je gemellipara ;-). Dvojčatá môžu byť jednovaječné (monozygotné), dvojvaječné (dizygotné), prečítajte si všetko o viacpolodovej gravidite.
Gén
– úsek DNA (deoxyribonukleovej) alebo RNA (ribonukleovej kyseliny). Je to základná jednotka dedičnosti. Inak povedané dedičná vloha, ktorú rodičia pri reprodukcii odovzdávajú svojim deťom.
Genetika
– je vedecká disciplína, ktorá skúma dedičnosť a premenlivosť. V roku 1865 ju založil J. G. Mendel. Ako prvý začal hovoriť o pravidlách pri dedení znakov. Pre tehuľky je zaujímavá klinická genetika. Tá skúma dedičné choroby, ich častosť, genetické podmienenie ľudských znakov a pod.
Genetický ultrazvuk
– ultrazvukový screening poškodenia plodu – hlavným markerom je NT (Nuchal Translucency) – marker nuchálnej kožnej riasy na záhlaví, laicky tzv. “presvietenie šije“. Sledujú sa aj ďalšie markery, viac v článku o genetickom ultrazvuku.
Genofond
– súbor génov v populácii. Slúži k „zachovaniu druhu“.
Gestóza
– ochorenie, ktoré sa vyskytuje iba u tehotných žien. Gestóza môže byť ranná (komplikácie vyskytujúce sa v 1. a 2. trimestri) alebo neskorá (komplikácie počas 3. trimestra).
Medzi príznaky ranej gestózy patrí: nevoľnosť, nutkanie na zvracanie a zvracanie, zvýšená tvorba slín a pod.
Neskorá gestóza sa prejavuje preeklampsiou alebo stavom ešte zhoršeným – eklampsiou (kŕče, strata vedomia). Ide v podstate o súbor rôznych príznakov ako opuchy, vysoký tlak krvi, bielkoviny v moči. Pridať sa môžu i bolesti hlavy, poruchy videnia, zvracanie a pod. Príbeh na tému „Hellp syndrom“.
Glukóza
– hroznový cukor. Výborná malá pochutinka, ktorá vám dodá energiu aj počas pôrodu.
Glykozúria
– prítomnosť cukru v moči.
Gonadotropíny
– ženské pohlavné hormóny, ktoré vylučuje hypofýza. Využívajú sa aj pri liečbe neplodnosti.
Gonády
– (gonades) – možno sa pri snahe o bábätko stretnete i s týmto slovom . Sú to pohlavné žľazy.
Granulačné tkanivo
– granulácia znamená zrńitosť. Je to vlastne tvorba „zŕn“ vznikajúca pri hojení zapálených rán. Niekedy sa vytvorí i na odpadnutom pupočnom kýptiku. V tomto prípade by ste ho mali ísť ukázať vášmu pediatrovi.
Gravidita
– obdobie, kedy sa z oplodneného vajíčka v tele matky vyvíja nový jedinec. Stav, kedy sa mení ženské telo, myseľ i sociálne postavenie. Trvá desať lunárnych mesiacov a v odbornej literatúre sa delí na tri trimestre. Končí sa pôrodom.
Graviditas spuria
– alebo tzv. nepravé tehotenstvo. Žena má príznaky gravidity – vynechanie menštruácie, zväčšovanie brucha, citlivé prsia, ranné nevoľnosti a pod., ale bez toho, aby bola skutočne tehotná. Teda bez toho, aby mala v tele oplodnené vajíčko. Takéto tehotenstvo vniká najčastejšie na psychickom základe.
Gynatrézia
– (gynatresia) – vývojová porucha „priechodnosti“– uzavretie ńiektorej časti ženských pohlavných orgánov (krčka, pošvy a pod.). Môže spôsobiť hromadenie menštruačnej krvi v uzavretej časti.
Gynekológia
– rozmýšľate prečo sme tu dali i toto „cudzie slovo? Aby ste vedeli, čím všetkým sa tento odbor medicíny zaoberá: prevenciou a liečením ženských pohlavných orgánov.
Gynekomastia
– zväčšenie prsných žliaz u mužov na základe hormonálnej nerovnováhy. U novorodencov – chlapcov sa môže vyskytnúť tzv. fyziologická gynekomastia. Chlapci majú prsné žľazy zväčšené vplyvom matkiných hormónov, ale v priebehu niekoľkých týždňov sa zmenšia. U novorodencov nejde o chorobný stav.
A na záver som našla listujúc v slovníku i čosi na pobavenie:
gamománia – chorobná túžba po sobáši
gamofóbia – chorobný strach pred sobášom