Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama? Náročná situácia, v ktorej ste sa ocitli, vám zrejme prinesie veľa nečakaných momentov, na ktoré sa nedá úplne pripraviť.
shutterstock Hneď po pôrode sa objaví niekoľko zásadných životných zmien a je dôležité, aby ste ešte pred nástupom na materskú dovolenku pouvažovali, ako ich budete riešiť.
Finančné otázky „Vedela som, že sa budem musieť obracať. Ale skutočné výdavky ma naozaj prekvapili,“ hovorí mamička Stela, ktorá sa ocitla sama s dieťaťom po rozchode s priateľom.
Dcérin otec mi dáva, koľko mu určil štát , niečo pridá aj na Vianoce a prázdniny. Napriek tomu to však nepostačuje. Bicykel, ruksak do škôlky, ortopedické papuče, overal- keď sa o tieto výdavky nemáte s kým podeliť, je to riadny záprah,“
Finančné prostriedky, ktoré poskytuje matke na materskej štát , zďaleka nepokrývajú skutočné potreby rodiny. Ak máte čo-to našetrené, budete sa cítiť oveľa spokojnejšie.
Ešte pred pôrodom by ste mali vedieť, koľko finančnej pomoci môžete očakávať od otca dieťaťa. Jeho pomoc neodmietajte priskoro, môže sa ukázať ako veľmi potrebná. Za úvahu stojí aj hľadanie práce či možnosti privyrobenia počas materskej dovolenky.
Otázku zamestnania bola nútená riešiť aj Stela.
„Po roku na materskej som bola nútená hľadať si prácu. Dcéra šla k mojej babke, ktorá ju cez deň opatrovala, kým ja som zaberala v predajni športových potrieb. Bolo to náročné, ale finančne nám to pomohlo.
Postupne sa mi podarilo odraziť od dna, našla som si lepšiu prácu, ale to obdobie, keď som nemala peniaze na zimnú vetrovku pre seba, mám stále v živej pamäti. Môžete byť sebestačnejšia, ale matky, ktoré živí ich muž, kým ony sa hrajú na pieskovisku, to majú skrátka lepšie,“
shutterstock Každodenná pomoc Kým ženy, o ktoré sa stará otec dieťaťa, majú po ruke vždy pomoc, slobodná mamička nesie za svoje dieťa zodpovednosť celý deň. Stačí pár týždňov a žena sa bez pomoci ocitne na pokraji vyčerpania.
Starostlivosť o dieťa neznamená len kúpanie, prebaľovanie a uspávanie. Popri bábätku budete musieť variť, upratovať, nakupovať, mnohé aj chodiť do práce. Je dobré požiadať o pomoc rodinu a čo najviac ochotných rúk. Obráťte sa na slobodné kamarátky, susedku či dohodnite pravidlá výpomoci s ockom dieťaťa.
To urobila aj osamelá mamička Lucia a neľutuje.
„S otcom môjho Šimonka sme sa takmer nepoznali. Spočiatku som od neho chcela len výživné , nič viac. Bola som hrdá. Ale keď som ochorela a syn mal neustále koliky, nemala som na výber a zavolala som mu. Šimonkov otec okamžite nabehol, nakúpil, staral sa o malého.
Uvedomila som si, že až dovtedy bol Šimon len cudzie dieťa, ktoré vnímal iba cez výživné. Jeho synom sa stal, až keď sa oňho začal starať. Začali si budovať vzťah a dnes sa majú naozaj radi,“
Podľa názoru mamičky Lucie by sa všetky ženy mali dohodnúť nielen na výživnom, ale aj pomoci, ktorá ženu odbremení a deťom umožní, aby zažívali pocit, že majú otca.
„Zistila som, že chlapa treba jednoducho požiadať, povedať, čo treba robiť. Šimonov otec sa nedávno oženil, už čakajú dieťa, ale malý jednoducho vie, že má otca, ktorý sa oňho zaujíma.
shutterstock Pozor na depresiu Únava, emocionálne vyčerpanie, prílišná zodpovednosť, to všetko môže ohrozovať psychickú pohodu osamelej mamičky. Avšak dieťa ju potrebuje silnú a vyrovnanú, pretože je na ňu úplne odkázané.
Ak si s nápormi stresu či problémov nedokážete poradiť samy, požiadajte o pomoc niekoho blízkeho- mamu, sestru či dobrú kamarátku, alebo sa obráťte na odbornú radu psychológa.
„Mám dieťa so ženatým mužom. Že je koniec som pochopila, keď som mu z pôrodnice volala, že má syna. A on práve balil na dovolenku s rodinou. Vtedy som sa úplne zosypala. Pomedzi dojčenie som sledovala, ako so ženou pridávajú fotky zo Sicílie.
Návrat do môjho jednoizbáku bol hrozný. Žiadne kvety, balóny, nič, len prázdne steny a samota.
Vtedy mi neuveriteľne pomohli rodičia. Otec postavil postieľku, mama vyupratovala, navarila, učila ma všetko o bábätkách. Po čase ma dokonca nahovorili na výšku.
Prežila som to, dokonca aj správu, že bývalý bude mať s manželkou ďalšie dieťa. Veľa som sa o celej situácii rozprávala so ženami s podobným životným údelom,“
Depresii, ktorá vážne ohrozuje predovšetkým ženy, na ktoré je kladená neprimeraná psychická záťaž, sa snažte predchádzať pravidelným pohybom a prechádzkami.
Obklopte sa skupinou ľudí, ktorej dôverujete a ktorí vás v náročnom životnom období podržia. Namiesto výčitiek svedomia si zachovajte optimizmus a vieru, že budúcnosť vám prinesie ešte veľa prekvapení. Všetka energia investovaná do výchovy sa vám vráti v podobe spokojného a milujúceho dieťaťa.
Loading...