Tehotná po tridsaťpäťke

Katie a Dagmar Mozolová 7

Najplodnejším obdobím ženy je vek medzi 18-28 rokom. Dokonca aj po tridsiatke je pomerne ľahké otehotnieť. Stále viac a viac žien čaká s materstvom do tridsiatky, či dokonca štyridsiatky.

Otázkou je, či to nie je príliš veľké riziko pre ženu a dieťa. Nie je to neskoro? Bude to mať nejaký negatívny vplyv na zdravie dieťaťa?

Podobné otázky zaujímajú každú budúcu mamičku. Na rozdiel od Slovenska je tehotenstvo vo vyššom veku vo svete pomerne bežné a nie je raritou. Prekvapujúce však môže byť prvé tehotenstvo vo vyššom veku. Naše babičky totiž mali v štyridsiatke svoje siedme alebo ôsme dieťa.

Rodiť aj v 50-ke…

Aj keď existuje názor, že žena pri vyššom veku vystavuje nielen seba, ale aj dieťa možným zdravotným rizikám, podľa najnovších výskumov tomu tak nie je. Tie sa uskutočnili na Univerzite v Južnej Kalifornii. Zistenia potvrdzujú, že aj keď ženy porodia ako päťdesiatročné, nevystavujú dieťa zvýšenému riziku chorôb. Experiment sa uskutočnil v rokoch 1992-2004 na 49 ženách, ktoré porodili v päťdesiatke. Boli na tom zdravotne rovnako ako ženy v tridsiatke.

Čo sa týka pocitov a schopnosti postarať sa a vychovať dieťa, ženy, ktoré rodia neskôr, môžu byť takisto dobrými rodičmi ako mladšie ženy. Ba práve naopak, mnohé tvrdia, že si vedia materstvo viac vychutnať. A napriek veku je v povedomí ľudí nastávajúca mamička mladá a príťažlivá.

Napríklad vo Veľkej Británii sa počet žien, ktoré mali svoje prvé dieťa v 35-ke alebo vo vyššom veku za posledných pätnásť rokov strojnásobil. Kým v roku 1990 sa to týkalo len 3% prvorodičiek, v roku 2002 toto percento narástlo trikrát.

Staršia rodička je riziková

Treba však vziať do úvahy aj iné výskumy, ktoré naznačujú, že mať dieťa neskôr prináša so sebou isté riziká. U starších mamičiek existuje zvýšené riziko, že ich vajíčka nebudú mať správny počet chromozómov. Nasledujú ťažkosti s otehotnením a udržaním tehotenstva. Je smutné, že sa tehotenstvo takmer polovice žien nad 42 rokov končí spontánnym potratom.

Keď sa už žene podarí otehotnieť, spolu s dieťaťom čelí možným rizikám. Ak má vyše 35 rokov, hrozí jej vysoký krvný tlak alebo cukrovka. Okrem toho tehotné ženy podľa týchto výskumov trápi dýchavičnosť, búšenie srdca či nevoľnosť.

„U starších rodičiek je štatisticky vyšší počet ukončení tehotností cisárskym rezom oproti mladším rodičkám, ktoré viac rodia spontánne. Komplikácie môže mať žena napríklad pri preeklampsii a hlavne novorodenec pri predčasnom pôrode,“ dopĺňa MUDr. Karol Javorka.

Skúsenosti zrelých mamín

(v zátvorke uvádzame vek pri pôrode)

Sabina: materskú si užívam

(1. dieťa, Barbora – 20 r., 2. dieťa, Maxim – 37 r.)

Tehotenstvo som mala krásne, vzhľadom na iné životné okolnosti a partnera, som si ho vychutnávala neporovnateľne viac. Od úplného začiatku až do konca 4. mesiaca som trpela celodennými nevoľnosťami. Tie som však mala i počas tehotenstva so staršou dcérou.

Žiadne iné problémy som nemala, absolvovala som amniocentézu (veková indikácia) a od 20. týždňa som mala naordinovaný „šetriaci režim“, keďže sa mi skracoval krčok maternice. Takže v tomto období, na začiatku leta, som zostala doma, oddychovala, čítala a pripravovala si všetko na príchod nášho chlapčeka. Môj partner ani na chvíľu nezaváhal a byť pri pôrode bola preňho úplne samozrejmá vec.

Pôrod prebehol v nezvyčajnej rýchlosti – od začiatku bolestí až po prvý plač ubehla sotva hodina. Partner bol celý čas pri mne, prestrihol pupočnú šnúru. Po pôrode som bola vo vynikajúcej kondícii (dodnes spomíname, ako som z pôrodnej sály chcela odísť po svojich….), myslím, že k tomu prispelo celé tehotenstvo, podpora a prítomnosť partnera. Veď psychika robí svoje.

Materskú a teraz rodičovskú dovolenku si s ním užívam a vychutnávam, teším sa z každého jeho úsmevu, pokroku, pritúlenia. V mojom prípade veľký podiel na vnímaní materstva zohráva vek, životné okolnosti, partnerský zväzok a podpora partnera. Rada by som bola s malým čo najdlhšie doma, snáď to okolnosti dovolia a tajne dúfam, že sa do štyridsaťjednotky budeme tešiť zo súrodenca. No a popri tom ešte externe študujem na vysokej škole…„

Helena: nikdy to nebudem ľutovať

(1. dieťa, Barbora – 23 r., 2 dieťa, Viktória – 37 r.)

Moje druhé tehotenstvo bolo plánované niekoľko rokov. Prvé dieťatko som porodila ako 23-ročná. O 12 rokov neskôr som čakala druhé bábätko, ktoré som potratila v 6. týždni, a tak som s problémom otehotnenia a úspešného tehotenstva šla k lekárovi. Nakoľko som mala myóm a zároveň hormóny neboli v rovnováhe, pod lekárskym dohľadom som sa liečila a po hormonálnej stimulácii som otehotnela až o dva roky neskôr.

Od začiatku som brala lieky na udržanie tehotenstva, ale aj tak som v 10. týždni krvácala, a tak som strávila určitý čas v nemocnici. Potom bolo všetko OK, až v 32. týždni sa mi zvýšil tlak, ozvy plodu boli takisto zrýchlené, takže som na striedačku bola doma a v nemocnici. Nakoniec som porodila v 36.týždni vytúženú dcérku Viktóriu. Aj keď skôr, ale v poriadku.

Toto moje úspešné tehotenstvo v 37-ke bolo po 14 rokoch (odhliadnuc od rokov, medzi narodeninami oboch dcér je pár dní). Až na tých pár problémov v nemocnici musím povedať, že bolo krásne. Určite som si to vychutnávala viac, ako keď som mala 23 rokov. Taktiež aj prístup k malej je úplne iný, mám viac trpezlivosti a viem si to materstvo viac vychutnať.

Nedá sa to porovnať, aj vtedy bolo krásne, ale teraz som dozrela. V tom čase som ešte rozmýšľala nad nejakou kariérou v práci, bývaním, zabezpečením. Teraz je to za mnou. Kariéru som robila, bývanie je vyriešené, hmotne sme tiež zabezpečení. Takže nie som rozptyľovaná takýmito vecami. Viem sa naplno venovať malej a rodine.

Nikdy som neľutovala, neľutujem a nebudem ľutovať, že som sa v tom veku dala na materstvo. Určite by som to odporúčala aj druhým ženám. Nie je to vôbec neskoro a vidím na sebe, že som pri malej pookriala a omladla.

Iveta: inak to určite prežíva tato

(1. dieťa, Adriana – 19 r., 2 dieťa, Miloš – 23 r., 3. dieťa, Lea – 37 r.)

Adrianka sa mi narodila po maturite ako devätnásťročnej a po 4 rokoch k nám pribudol Miloško. Boli sme kompletná rodina s deťmi. Lenže ako tí naši drobci rástli, začala som mať pocit, že je nás akosi málo a začala som túžiť po ďalšom bábätku. To som mala 30. Aj sme sa niekoľko mesiacov pokúšali, ale nedarilo sa. A deti stále rástli, ja som sa začala venovať práci a dopracovala som to na „úspešného workoholika“ so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane zdravotných problémov.

Keď som mala 36 rokov, zistili mi pri UZV, že mám myómy na maternici a po odobraní vzoriek z maternice sa zistilo, že je nedostatočne vyživovaná. Začala som sa liečiť. V marci však sono neukázalo žiadne zlepšenie a dohodli sme sa, že v lete odber zopakujeme.

Už som mala 37 a hodiny začali opäť tikať. Cítila som sa zrazu príliš mladá na také veľké deti a na to, že ma už „nepotrebujú“. Mali sme zaplatenú dovolenku na Rhodos a tam sme sa chceli pokúsiť o naše ďalšie dieťatko. Čo čert /či niekto tam hore/ nechcel, na Rhodos som cestovala v 16. týždni tehotenstva. Celé tehotenstvo prebiehalo v poriadku, len celkom na začiatku som pár dní krvácala.

Po návrate z dovolenky ma čakal odber plodovej vody /lebo som už „stará“/. Nebála som sa ani tak výsledkov, ale samotného odberu. Našťastie, odber prebehol dobre, malá nám po celý čas mávala z obrazovky. Dva dni po prepustení som však „prášila“ späť do nemocnice, mierne bolesti v podbrušku – dosť ma to vyplašilo. Našťastie sa to ukľudnilo a ja som si naďalej mohla užívať tehotenstvo.

O niekoľko týždňov som si išla pre výsledky z amnio. Trochu strachu tam bolo, ale všetko bolo v poriadku a po mojej prosbe mi povedali, že budeme mať slečnu. Syn bol síce trochu sklamaný, lebo je v rodine jediný chlapec, ale prežil to. A tak sme pokračovali a rástli, priberali až prišiel deň D /2 týždne pred termínom pôrodu/ a mne začala odtekať plodová voda. Nikdy predtým mi neodtekala, tak som ako prvé nabehla na babetko.sk a prosila „čerstvé“ mamičky o radu. Tie ma svorne nasmerovali rovno do nemocnice.

To bola sobota, bol spln a v nedeľu o pol desiatej sa narodila naša Lea. Šok prišiel na druhý deň, keď mi oznámili, že maličká má šelest na srdiečku a ide zrejme o vrodenú srdcovú vadu. O 24 hodín už sme mali diagnózu: Fallotova tetralógia, ktorú o pár dní potvrdili aj na detskom kardiocentre. Ako 3 a 1/2 mesačnú ju operovali, musí brať lieky na podporu srdcového rytmu, ale inak je OK.

Neviem, či si toto materstvo vychutnávam viac ako tie prvé, vždy človeka čosi zaskočí, prekvapí. Každá mama vie, ako ju materstvo napĺňa radosťou a neskonalým šťastím a je asi jedno, či je prvé alebo piate. Možno som staršia, ale určite nie skúsenejšia, to obdobie, kedy sa narodili naše prvé deti, bolo iné, mali sme podstatne menej informácií a aj k tým bol dosť ťažký prístup. Dnes sa to najmä prístupom na web všetko zmenilo.

Kto určite inak prežíva svoje otcovstvo, je náš tato. Prvé deti boli „samozrejmosť“, niežeby sa im nevenoval, ale pri Leinke si všetko vychutnáva a prežíva veľmi citlivo. Ja skôr nostalgicky spomínam, akí aj tí starší boli malí a ako rýchlo to ubehlo. Práve sme mali stužkovú, dcéra Adka tam stála – krásna a dospelá. Slzy v mojich očiach, slzy v jej očiach a ja som si uvedomila, že až bude mať stužkovú naša najmenšia, ja budem vo veku mojej mamy a Adka v mojom. Tak to bol trochu zvláštny pocit. Preto dúfam, že tak, ako si naša najstaršia chváli, že má takých mladých rodičov, tak sa Leinka nebude musieť sťažovať, že sme starí.

Tip na článok:

Ako sa zbaviť bruška po pôrode

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. A zase píše dáka čo pozná zase lepšie čo som si ja preskákala. Vy si ozaj myslíte že ja som tu napísala všetko? O preskákaní môžete len snívať a som hrdá na to, posilnilo ma to a svojmu dieťaťu viem ponúknuť skúsenosti, ktorá dáka „23“ ročná mladá šťanda nebude mať nikdy.

  A zase sa ozývajte vyštudované. Ste normálne? Ja očakávam odpovede od tej slabšej inteligenč. triedy or skupiny. Zatiaľ tu vyskakujete práve tie čo ste tu študované a s 200 IQ. Moja, ty s tým 140 IQ, by som chcela vidieť na čo bol test zameraný. Asi na domácu zversmile)) Totižto nie je IQ test ako test, ty inteligentná smile))

  A ešte raz pre Vás inteligentné kravičky. Tieto informácie nemám vycucané z prsta. Zajdite medzi priemerné matky a spadnete na riť.

  Alebo stačí ak vystrčíte nos z okna po 22:00 a budete vidieť ako uhánajú domov neposedné mladučké matky z letných pivných záhrad s vrieskajúcimi deťmi v kočíku.

  Alebo že vraj mladé matky majú trpezlivost))) HAHAHA, musím sa priam rehotať, ked vidím ako zanedbávajú tie mladé mamky svoje milované ratolesti. Hodia im pod nos čokolvek, len aby neotravovali.

  A nezabudnite sa ozvat zase tiem čo ste najmudrejsie na svete.

 2. Hahahaa,

  Maria Tereza.

  Ja som mala prvé dieťa v 19. Posudzovať podľa toho zázemie a inteligenciu ľudí je úplne mimo. Veľmi rada si s tebou porovnám všetky parametre, o ktorých píšeš.

   

  Ja som popri dieťati doštudovala vysokú školu (neskôr aj popri práci), moje manželstvo stále prevažne šťastne funguje, myslím, že som bola vcelku úspešná aj v práci (aspoň podľa mojich merítok) a svojej dcére som sa vždy venovala najviac ako som mohla, žiadne odkladanie. Nikdy som to ani na chvíľu neoľutovala a pri dieťati škole a práci som naozaj nemala šancu zakrpatieť. Mimochodom tesne po materskej som bola na testoch IQ v rámci jedného výskumu a mala som viac ako 140. Takže, o čom to vlastne točíš? Ver tomu moja, že toľko, čo ja s tým settingom si si „nepreskákala“ a urážaš tu ľudí, o ktorých nič nevieš, lebo máš pár kamarátok, ktoré by na tom neboli inak, keby tie deti mali o desať rokov neskôr. To nie je o tom, kedy kto má deti ale o konkrétnom človeku.

   

  To sú mi názory totosmile))

 3. Hahahaa,

  Maria Tereza.

  Ja som mala prvé dieťa v 19. Posudzovať podľa toho zázemie a inteligenciu ľudí je úplne mimo. Veľmi rada si s tebou porovnám všetky parametre, o ktorých píšeš.

   

  Ja som popri dieťati doštudovala vysokú školu (neskôr aj popri práci), moje manželstvo stále prevažne šťastne funguje, myslím, že som bola vcelku úspešná aj v práci (aspoň podľa mojich merítok) a svojej dcére som sa vždy venovala najviac ako som mohla, žiadne odkladanie. Nikdy som to ani na chvíľu neoľutovala a pri dieťati škole a práci som naozaj nemala šancu zakrpatieť. Mimochodom tesne po materskej som bola na testoch IQ v rámci jedného výskumu a mala som viac ako 140. Takže, o čom to vlastne točíš? Ver tomu moja, že toľko, čo ja s tým settingom si si „nepreskákala“ a urážaš tu ľudí, o ktorých nič nevieš, lebo máš pár kamarátok, ktoré by na tom neboli inak, keby tie deti mali o desať rokov neskôr. To nie je o tom, kedy kto má deti ale o konkrétnom človeku.

   

  To sú mi názory totosmile))

 4. ách jaj … nechápem, ako žena, ktorá má o sebe dojem, že je „inteligentná a vzdelaná“ vôbec môže napísať takýchto príspevok. Len aby si tento svoj postoj raz neoľutovala, keď budeš mať 50 a budeš sama. Ak by si totiž bola naozaj inteligentná a vzdelaná, tak by si iste vedela, že mať dieťa v tvojom veku už nebude také ľahké, tak veľa šťastia prajem…

  Ja som mala dieťa v 25 a 30 rokoch, dnes mám 39, mám VŠ vzdelanie, prácu, ktorá ma baví, mám kde bývať, vlastné auto (extra len pre mňa), perfektného manžela, 2 krásne zdravé deti, ktoré už sú už natoľko samostatné, že sa môžem venovať sama sebe. Moje spolužiačky rodili neskôr a teraz sa sťažujú, že majú skoro 40 a malé deti, nemôžu ísť ani do sprostého kina alebo si zaplávať, lebo deti nemajú kde nechať. Je veľmi ťažké vzdať sa života predtým. Niektoré išli na materskú, takže aj v kariére klesli. Alebo nezostali na materskej, deti pohadzujú po príbuzenstve ako ping-pongovú loptičku a vnútorne sú nešťastné, že nezvládajú skĺbiť deti, prácu a domácnosť … ono totiž s pribúdajúcimi rokmi človek už nie je taký pružný a starí rodičia už nepomôžu, sú medzičasom príliš starí a sami potrebujú pomoc, nie starať sa o vnúčatá.

  Môj názor je, že dieťaťom život nekončí, len sa netreba upnúť len na dieťa, treba zapojiť do starostlivosti aj partnera. Mne sa dokonca podarilo popri obidvoch materských aj trošku pracovať, len v takej miere, aby som sa necítila ja vyčerpaná a aby deti netrpeli. S odstupom rokov som za svoje deti vďačná, práve v tom čase som nadviazala kontakty s inými ženami, ktoré by som bez detí nikdy nestretla a doteraz sme dobré priateľky. Môj život je pestrejší, veselší a bohatší … aj keď nehodím na luxusné letecké dovolenky, nie som riaditeľka firmy a nevozím sa v BMW.

 5. Reakcia aj z iných web stránok

  Ja žasnem nad niektorými príspevkami žien typu – že žena ktorá rodí neskor, bude pre svoje dieta staré. No ja môžem zodpovedne prezradiť svoje skúsenosti mojich spolužiačok ktoré rodili mladé. Ja mám 35r. a dieťa ešte nemám. No a tie moje vrstovníčky? škoda reči! Neúspešné,hlúpe, negramotné, rozvedené, nešťastné….!!! Kým sa mali vzdelávať a nasávať vedomosti, oni sa starali o decká. Zakrpatel im mozog a teraz už ani jedna nie je shopná a postaviť sa a dohnať, čo zameškali. Bola som aj svedkom toho, že moja bývalá spolužiačka 35r. je rozumovo vedomostne menej vyspelá ako jej 13r. dieťa. Tie už ako chcú svojim deťom niečo rozumné do života dať?, aj ked sú mladé mamky? Na rozdiel odomňa a od iných báb, ktoré sme niečo preskákali, naučili, zaobstarali si do budúcnosti materiálne aj vedomostné veci. A ruku na srdce ženy! Vzdelané, inteligentné ženy nikdy nebudú pre svoje deti staré. Naučili sme sa ísť z dobou a nezakrpateli sme ako mladé matky na materských dovolenkách!! Česť vínimkám, aj také poznám a ale je ich naozaj strašne málo. Ako mladé mamky na materských dovolenkách začali študovať VŠ, aby neohlúpli. Samé to priznali. A je to tak. Matky mladé, ktoré sa do 35ky venovali deťom, už ťažko sa budú venovať inteligentným veciam. Veľa žien to nechce priznať, ale zase veľa chlapov si to všíma v práci, že ked sa žena mladá vráti po MD do práce, alebo sa po MD uchádza o nové zamestnanie a ked už v tom zamestnaní je po tej MD. No Bohužiaľ, musím citovať mužských kolegov. „Osprostené kozy“ a aj ked som žena, mala som rovnaký názor.

  1. Aj napriek tomu, ze sa veľmi hrdísš tým, ze nemáš deti a urazas tie, ktoré ich majú tak si krásne opísala nie ich ale samu seba. A dúfam, ze taka prízemná osoba ako si ty nebude dalej rozširovať svoj genetický materiál. Radšej ostaň sama, tak to bude lepšie aj pre svet.
   A pamätaj na jedno a to ti poviem z mosta do prosta lebo len tak pochopíš: môžeš sa tváriť na inteligenciu, zabezpečenu a neviem akú, ale maternicu neo*ebeš pani dokonalá chladná.

  2. Nie som si istá, či si anonymný troll, ktorý sa snaží len rozčúliť ľudí alebo si tento prskajúci výplod myslela vážne. Ale cítim z tvojho príspevku, že ti niekto veľmi ublížil- asi by si aj dieťa chcela, ale nemáš s kým.
   Mimochodom, je na každej žene, kedy sa rozhodne mať dieťa. Neviem, na základe čoho posudzuješ, že niekto je mentálne zaostalý a „scvrkol“ sa mu mozog. Možno by tá mamička povedala to isté o tebe.
   Som zvedavá, ako by si sa o dieťa dokázala postarať v tvojom veku, až do jeho dospelosti (už budeš len starnúť a mladšia nebudeš, čo sa odrazí na fyzickej kondícií- a áno, aj na pôrode, starší človek má problémy byť v noci hore, zohýbať sa, naháňať dieťa a denne naň dohliadať. Musíš rátať aj s tým, že už nebudeš mať čas na seba, manikúru, pedikúru, kozmetiku, kaderníčky, posedenia, kávičky atď.) Ale s takým prístupom ti odporúčam ďalej si budovať svoju „kariéru“, hoci na Slovensku sa reálne kariéra dá budovať len na malom množstve miest.
   Ak ťa to zaujíma, porodila som síce mladá (a tento krok neľutujem, pretože mi život príjemne obohatil, a stále dokážem rozmýšľať, dokonca sa hlavou živím.

Pridaj komentár