Kým rastie bruškoPsychika

Staršie rodičky zažívajú emočne náročnejšie tehotenstvo

 Marcela Beňová   19.09.2019   0

Raz plačeme, inokedy sa smejeme. Ráno sa tešíme, poobede máme obavy, ako to celé dopadne. Čo všetko má vplyv na prežívanie tehotenstva?

shutterstock

 

Hormonálny koktejl

Ak na to, aby vás ovládli naplno ovládli hormóny, stačí menštruácia, tehotenstvo vám dá poriadne zabrať. Práve v tomto období produkuje telo najviac hormónov a celý organizmus pracuje naplno.

Kľúčovú úlohu zohráva viacero hormónov, predovšetkým estrogén, progesterón a HCG, prítomnosť ktorého potvrdzuje tehotenstvo, a je jednou z príčin, prečo sa objavujú ranné nevoľnosti.

Estrogén - tehotenské chute

Hormón estrogén má veľký vplyv aj na plodnosť žien. Od skončenia druhého mesiaca sa jeho tvorba až do pôrodu zvyšuje, po pôrode začne opäť prirodzene klesať.

Tento hormón sa podieľa na tom, aby sa bábätko dobre vyvíjalo a ovplyvňuje aj povestné tehotenské chute. Ak neviete vydržať bez šľahačky či kyslých uhoriek, pokojne to zhoďte na estrogén.

Oxytocín – hormón lásky a materstva

Nezastupiteľnú úlohu v priebehu celého tehotenstva má hormón oxytocín. Počas deviatich mesiacov sa stará o to, aby dieťa zotrvávalo bezpečne v maternici a pri pôrode prispieva k prechodu bábätka pôrodnými cestami.

Oxytocín je známy aj ako hormón lásky. Pomáha k tomu, aby si žena ešte počas tehotenstva vytvárala k bábätku emocionálnu väzbu. Po narodení môžete čakať citový výbuch, ku ktorému prispieva aj bonding hneď po pôrode.

Čím viac oxytocínu, tým viac sa mamička „zamiluje“ do svojho bábätka. Oxytocín je na príčine, ak sa počas tehotenstva rozcítime nad kamarátkiným kočíkom či maličkými papučkami v obchode. Treba povedať, že obchodníci o oxytocíne vedia a neboja sa svoju vedomosť použiť. Preto sú budúce mamy častým terčom reklamných agentúr.

Oxytocín však môže ešte za jednu podstatnú vec – pomáha nám emocionálne sa vyrovnať so samotným pôrodom, čím skôr zabudnúť na bolesť a zvládnuť prvé náročné dni a týždne s bábätkom.

Prolaktín – dojčenie aj obávané baby blues

Prolaktín pomáha telu pripravovať sa na obdobie dojčenia. Tento hormón je zvyčajne v tele na nízkej hladine, ktorá začne stúpať až po otehotnení.

Prečítajte si aj: Som tehotná a stále plačem

shutterstock

 

Prolaktín priamo zodpovedá za to, že mamička bude môcť bábätko dojčiť. Ak je však hladina prolaktínu vysoká, môže vyvolať duševné problémy, depresie, nespavosť či smútok.

Vtedy je potrebné zistiť predovšetkým príčinu, pre ktorú hladina hormónu stúpla nad požadované hodnoty. Častým dôvodom býva neprimeraný stres, pracovné zaťaženie, ale aj nevhodná diéta či hladovanie.

Rozhoduje vek aj zdravotný stav

Okrem týchto hormónov pôsobia na ženský organizmus aj ďalšie faktory. Patrí medzi ne vyšší vek rodičky, problémy v prebiehajúcom tehotenstve či rodinné zázemie.

Je známe, že čím je mamička, a to predovšetkým prvorodička, staršia, tým je priebeh tehotenstva emocionálne náročnejší. Naopak, mladé mamy si zvyknú tehotenstvo viac užiť a organizmus sa lepšie vyrovnávajú so záťažou.

Psychickú pohodu komplikuje aj zdravotný stav. Mamičky s rizikovým tehotenstvom budú návaly emócií zvládať ťažšie.

 

Tehotenstvo nie je nikdy ideálne

Žiaľ, ani počas tehotenstva sa nevyhnú mamičkám rôzne problémy. Strata blízkeho, pracovné problémy, financie či rozvod, to všetko sa odráža na našom rozpoložení. 

V čase, keď sa pripravujeme na príchod nového človeka, preto netreba zabúdať ani na seba. Doprajme si čas na prechádzku, rozhovor s kamarátkami a obyčajný oddych s vyloženými nohami. Ak sa vyskytnú závažné udalosti v rodine, treba porozmýšľať, či by nebolo vhodné požiadať aj o odbornú pomoc.

Lekári upozorňujú, že všetko, čo prežíva matka, sa priamo dotýka aj dieťaťa. Pokiaľ v období tehotenstva musíte prekonávať pracovné či rodinné problémy, nechajte si denne niekoľko minút, počas ktorých budete zhlboka dýchať a relaxovať. Bude točas len pre vás a bábätko.

Takto nebudete svoje tehotenstvo prežívať len pri nákupoch výbavičky, ale vychutnáte si výnimočné okamihy s bruškom. Ľahšie tak zvládnete návaly nečakaných emócií a hormón oxytocín môže pracovať naplno.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised