Sny sú významnou súčasťou nášho psychického života.
Všetci máme s nimi svoju neopakovateľnú skúsenosť.
Poskytujú cenné informácie o tom, ako žijeme a ako vnímame svet okolo seba.
Premietajú sa do nich naše túžby aj obavy, a to tak realisticky, že po prebudení ešte dlho ovplyvňujú našu náladu, aj keď si ich rozumom vysvetliť nedokážeme.
Koľko snívame
Experimentálne výskumy v spánkových laboratóriách potvrdili, že snívame každú noc, a to v priemere tri až šesťkrát počas tzv. paradoxného spánku označovaného aj REM – fázy ( fázy rýchlych pohybov očí ).
Iba schopnosť zapamätať si svoje sny je u každého človeka iná. Ovplyvňuje ju nielen osobnosť snívajúceho, ale aj význam, ktorý svojim snom pripisuje. Ak pripúšťa, že sny majú svoj význam a je ochotný vstúpiť do vnútorného dialógu s vlastným nevedomým, bude si ich postupom času pamätať čoraz ľahšie.
Ženy vnímajú svoje sny citlivejšie a častejšie sa zaoberajú ich obsahom. Súvisí to s tým, že sú v porovnaní s mužmi emocionálnejšie, ľahšie podliehajú dojmom, nerozmýšľajú tak racionálne a analyticky, majú živšiu fantáziu a vyvinutejšiu intuíciu. A že to o tehotných ženách platí dvojnásobne, asi ani netreba zdôrazňovať.
Tehotenstvo je náročným obdobím v živote každej ženy, aj keď je vytúžené a očakávané. Výrazne sa mení jej telo, psychika sa stáva krehkejšou.
Radostné očakávanie bábätka sprevádzajú celkom pochopiteľné obavy budúcej mamičky, súvisiace so samotným priebehom gravidity, so zmenou jej doterajšieho spôsobu života, strachom z pôrodu ( zvlášť, ak sa jedná o prvorodičku ) a pochybnosťami, ako dokáže zvládnuť úlohu matky.
Nový rozmer nadobúdajú partnerské vzťahy, vzťahy v rodine a širším okolím. Ako to všetko „tehuľka“ zvládne, závisí predovšetkým od jej povahy a od podpory, ktorej sa jej v tomto náročnom období dostane.